Je možný kolaps GSP satelitů?

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod mancusco 19. 10. 2007 12:17

na Sněžce. Takže realita maximálne tak 9, možná, nesmí být zataženo, pršet, žádné baráky atd. Na navigaci potřebuješ 3 satelity, pro určení i nadmořské výšky 4 satelity

takže:

Kosmickou část tvoří 24 nestacionárních satelitů Navstar od firmy Rockwell International (z toho jsou tři záložní) umístěných 20 tisíc kilometrů nad zemským povrchem. Tyto satelity obíhají Zeměkouli za 11 hodin a 56 minut na šesti oběžných drahách skloněných o 60 stupňů. Z každého místa na zemi tak v ideálním případě vidíte 12 družic. Každá z těchto družic obsahuje přijímač, vysílač, cesiové atomové hodiny s přesností miliardtin sekundy a mnoho dalších zařízení, které již pro vlastní určování polohy nejsou potřebné (např. detekce výbuchů jaderných zbraní). Přijímač slouží k předávání dat z řídícího střediska na Zemi do vnitřního počítače družice. Na základě těchto dat pak koriguje např. svou dráhu. Vysílač je určen jednak k zasílání dat zpět do řídících center, ale hlavně k vysílání dat uživatelům.
mancusco
Junior

Odeslat příspěvekod mancusco 19. 10. 2007 12:25

Tak jsem zkusil další zdroj, a informace jsou zase trochu rozdílné co se týče počtu satelitů a jejich viditelnosti, i když pro fungování osobní GPS je to absolutně nepodstatné.

Kosmickou část systému GPS tvoří družice o hmotnosti 775 kg, které obíhají ve výšce 20 350 km nad Zemí na šesti oběžných drahách. Oběžné dráhy satelitů se od sebe vzájemně odklánějí o 60 stupňů. Na jedné oběžné dráze se pohybuje čtyři až pět družic. Ve skutečnosti obíhá kolem Země zhruba 30 družic, ale současně aktivních je obvykle 24, ostatní jsou vždy záložní. Projít celou oběžnou dráhu zabere satelitu přesně 12 hodin. To znamená, že konfigurace družic na obloze se neustále mění, ale stejné rozmístění se vždy dvakrát denně opakuje. Z jednoho místa na Zemi bývá v přímé viditelnosti antény přijímače 6 až 12 družic.
mancusco
Junior

Odeslat příspěvekod Dave_1984 19. 10. 2007 12:32

To máš určitě odtud. 8)
Dave_1984
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mancusco 19. 10. 2007 12:51

ale obsah stejný, opisují od sebe
mancusco
Junior

Odeslat příspěvekod |Mio| 19. 10. 2007 13:13

Aktualne by melo byt 31 druzic, z nichz jedna z tech nejstarsich brzo ubude a zbyde jich zase jen 30, tedy na kazde draze 4 aktivni plus jedna zalozni.

Postupne dochazi k obmene satelitu.
"Nemam rad CENZURU = nemam rad De Funese"
Motto: "Heh pry pravidla fora, ale nikdo mi nezdeli ktere jsem porusil. Kam ten svet speje"
|Mio|
Junior

Odeslat příspěvekod bjirka 19. 10. 2007 22:12

Ano. To jsem se také dočetl.
Mohl by mi však někdo vysvětlit, proč se vyrábějí GPS přijímače s více jak 12 kanály? A ještě navíc je to ta první věc se kterou se výrobci chlubí, více než přesně měřitelnou úrovní citlivosti s "normalizovanou" anténou?
bjirka
Junior

Odeslat příspěvekod dm52 19. 10. 2007 23:31

skuska píše:No tak to co vas napadlo urcite nenastane, skor nastane kolaps, ked niekto hackne satelity. Potom to bude uz ina "sranda". Ale radsej nepisme o tom, co ak to privolame?
Teraz ma tak napadlo je to celkom zaujimava tema na clanok pan Lutonsky, nie? :wink:

No ono stačí když si je amíci "hacknou" sami, tuším že při válce v zálivu je tak zblbli (amíci ty satelity), že ze strategických důvodů ty satelity ukazovaly bludy.
dm52
Junior

Odeslat příspěvekod |Mio| 20. 10. 2007 12:30

bjirka píše:Ano. To jsem se také dočetl.
Mohl by mi však někdo vysvětlit, proč se vyrábějí GPS přijímače s více jak 12 kanály? A ještě navíc je to ta první věc se kterou se výrobci chlubí, více než přesně měřitelnou úrovní citlivosti s "normalizovanou" anténou?i/quote]


V podstate ten pocet kanalu urcuje dve veci jednak propustnost chipsetu, neboli realny vykon pouziteho procesoru, a jednak schopnost zpracovavat data pro predikci satelitu ktere se budou postupne objevovat nad obzorem, tedy kuprikladu 20 kanalovy modul je schopen zpracovavat data 12 viditelnych satelitu, 6 dalsich predikovat a zbyle 'kanaly' venovat napr. pro prijem a zpracovani WAAS/EGNOS. Ale k tomu uz by byl treba lepsi 32 kanalovy, ktery bude mit vykonostni rezervu. Vicekanalovy uz nema smysl dokud nebude v provozu system Galileo, nebo pokud se nejedna o prijimac i ostatnich (vojenskych) signalu vysilanych s GPS satelitu.
"Nemam rad CENZURU = nemam rad De Funese"
Motto: "Heh pry pravidla fora, ale nikdo mi nezdeli ktere jsem porusil. Kam ten svet speje"
|Mio|
Junior

Odeslat příspěvekod fellow 20. 10. 2007 16:20

Trosku vice matematiky a geometrie pri pocitani pozice obsahuje tento clanek:
http://www.abclinuxu.cz/clanky/ruzne/gp ... p-historie
Nokia 7 plus
fellow
Junior

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků