Jak analyzovat .gpx?

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod Narcissus 9. 7. 2007 18:39

Toto asi není to pravé fórum, ale zkusím to. Chci si udělat do pda prográmek na analýzu dat .gpx, a nevím, jak např. z těchto údajů...
lat="50.041654" lon="17.705674"
lat="50.041332" lon="17.705001"
...vypočítat vzdálenost mezi nimi. Tipuju, že to bude matematika ZŠ, co?

Pokud někdo bude vědět, napište prosím do 21:00. Jdu pak na noční, tak ať se mám čím bavit :-D (no ale klidně i pak...)
Nemám rád angličtinu v podpisech. Nestyďte se za svůj jazyk...
Narcissus
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 9. 7. 2007 21:58

Tohle bude trochu složitější. Země totiž není placka, ale koule, navíc dost zdeformovaná. Takže základní škola na to asi nebude stačit, musí nastoupit sférická trigonometrie.

Začněte třeba s českou Wikipedií, můžete pokračovat na anglickou, kde se dostanete třeba až k vysvětlení problému výpočtu vzdáleností na kouli. V zásadě to není zase tak složité, stačí pochopit pár zákonitostí, že vzdálenosti jsou v podstatě úhly.

V Googlu zkuste hledat heslo Great circle, najde vám další odkazy. Třeba různé javascriptové kalkulačky.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Narcissus 10. 7. 2007 05:38

Díky za odkazy, jdu se do toho začíst. Já jsem v noci ještě našel toto: http://mathforum.org/library/drmath/view/51711.html.
Snad z toho všeho něco splácám dohromady.
Nemám rád angličtinu v podpisech. Nestyďte se za svůj jazyk...
Narcissus
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sidik 10. 7. 2007 06:31

Anebo, pokud člověk ví, že jsou souřadnice jen z relativně malého území, tak stačí si na tomto území na mapě kouknout jak dlohý je jeden šířkový stupeň a jeden délkový a to pak použít na přepočítání rozdílu délky a šířky na rozdíl km v ose X a Y. Vzdálenost mezi body je pak už jen pythagorova věta.
Výsledek má samozřejmě nějakou chybu, na čím větším území se člověk pohybuje, tím chyba víc narůstá, ale myslim si, že třeba na území ČR tato chyba bude pořád docela malá...
sidik
Junior

Odeslat příspěvekod Narcissus 10. 7. 2007 15:58

Jo, to mě taky napadlo, jenže když už se s tím dlabu, tak chci, ať to funguje správně a není to ošizené.
Nemám rád angličtinu v podpisech. Nestyďte se za svůj jazyk...
Narcissus
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wsx234 12. 7. 2007 07:11

chces to do programu ako kod? v akom jazyku? robil som to v jave (j2me)
wsx234
Junior

Odeslat příspěvekod xpj 12. 7. 2007 07:55

Když jsem tohle zkoumal, našel jsem tento návod (vzorce + javascript kód): http://www.movable-type.co.uk/scripts/l ... centy.html

Používá to i známý http://gpsvisualizer.com/
Garmin eTrex Legend (2Q 2005-4Q 2006)
Garmin GPSMAP 60CSx (4Q 2006-forever) + Topo Czech v1.2
xpj
Junior

Odeslat příspěvekod garfi 12. 7. 2007 08:01

To co navrhují přátelé, je jako jít na mouchu s kanonem. Je to sice správné uvažovat o kouli, ale z Tvých souřadnic je patrné, že obě místa jsou velmi blízko. Počítej jen s rovinným zobrazením a chyba bude zanedbatelná.
garfi
Junior

Odeslat příspěvekod xpj 12. 7. 2007 09:28

garfi píše:To co navrhují přátelé, je jako jít na mouchu s kanonem. Je to sice správné uvažovat o kouli, ale z Tvých souřadnic je patrné, že obě místa jsou velmi blízko. Počítej jen s rovinným zobrazením a chyba bude zanedbatelná. /quote]


To sice ano, ale je dobré mít to nejpřesnější řešení. Co když pak bude analyzovat soubor, kde to nebude úplně platit?

Navíc, je to jen pár vzorců :-)
Garmin eTrex Legend (2Q 2005-4Q 2006)
Garmin GPSMAP 60CSx (4Q 2006-forever) + Topo Czech v1.2
xpj
Junior

Odeslat příspěvekod Chuta 6. 8. 2007 18:08

Chodit se sferickou trigonometrii na vypocitavani takovychto bodu u sebe, to je skutecne jako s kanonem na vrabce. A vzhledem k tomu, ze zeme neni koule, ale geoid, a i kdyz je aproximovany elipsoidem, tak obvod elipsy uz se bohuzel neda vyjadrit jednoduchym vzorcem. Takze ani pri pocitani na kouli to nebudete mit presne, takze tahle aproximace vam bude stacit: staci si vzdycky v pocatecnim bode spocitat, jaka vzdalenost odpovida jednomu sirkovemu a delkovemu stupni, a pak jednoduse z rozdilu spocitat, jaka je ta vzdalenost. Dobry je, ze u zemepisne sirky je vzdalenost na stupen konstantni.. :) neco jako 2*6378*pi/360 v km, vzdalenost na "delkovy stupen" se bohuzel meni se zemepisnou sirkou, asi nejak takto: 6378*2*pi*cos(sirka)/360 a tyhle dva udaje se jednoduse vynasobi uhlovym rozdilem mezi pocatecnim a koncovym bodem. a samozrejme finalni vzdalenost pres pythagorovu vetu.
Chuta
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků