Zapnuti WAAS/EGNOS na LD-3W

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod |Mio| 25. 5. 2007 19:21

Uz jsem to tu nejspis rikal, nebo to vyplyvalo z kontextu, ale zopakuju to.

Upgrade firmware je mozny pres BT jen u vyrobcu kteri to podporuji, Nokia mezi ne nepatri, prece uz jsme to zkouseli.

Kdyz LD-3W prepnu do service boot modu prestane mi komunikovat pres BT.
"Nemam rad CENZURU = nemam rad De Funese"
Motto: "Heh pry pravidla fora, ale nikdo mi nezdeli ktere jsem porusil. Kam ten svet speje"
|Mio|
Junior

Odeslat příspěvekod visper 26. 5. 2007 10:38

Ja jsem to zjistoval a skutecne ten Sirfflash nejde pres BT, dokonce nejaci borci ten program zkouseli prepsat, ale nejak se jim nezadarilo. Ale existoval jednoucelovy program, ktery pres BT prepsal stary firmware na 3.3.1 konkretne u BT-338. Bohuzel ten odkaz uz nefunguje.
visper
Junior

Odeslat příspěvekod jannnn 27. 5. 2007 18:16

Celý den jsem to zkoušel (od cca 15:00) a bez úspěchu. Sice všechny satelity blikaly, nepřipojily se. Až teď, když jsem dal reset a naposledy to chěl zkusit, to najednou jde! Během 3 minut jsem se připojil k 120tce..

Ta teď ale zmizela a místo ní je tam 126, která má o kus lepší signál ale stejně se na ni nepřipojim...todle prostě nechápu...místo ní se to teď připojilu zas na slabší 120 ...

Víte někdo, jakým klíčem se určuje, z kterého satelitu se přímají data?
jannnn
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod visper 28. 5. 2007 08:47

Me se to chova taky tak. Pripoji se na 120 i kdyz je 126 silnejsi. Klic tam neni zadny, poradne firmwary se pripoji na kteroukoliv. Posledni dobou mi ta 120 chodi dost casto, ale ne porad. Ale narazil jsem jeste na jeden problem. Mam tady letecky snimek sveho baraku, hodne zvetseny z http://www.mapy.cz. Ty mapy jsou velmi dobre kalibrovane, poznam jednotlive mistnosti a okna. Dlouhodobe sleduji jak se mi ta sipka v Oziexploreru nebo Aftracku mota kolem komina. Pri zapnutem Egnosu ma opravdu mensi rozptyl. Ale nekdy se stane, ze naraz odcestuje o 50 m a krouzi kolem komina sousedovi na druhe strane ulice. Kdyz vypnu SBAS, tak se vrati zpatky. Kdyz to sleduji v SirfTechu ktery umi vypisovat korekce tak vidim, ze u jednoho satelitu to pripocita tech 50 m. Normalne ty korekce skacou treba 2,3,4 m a naraz je tam 52,53,54 m. Trva to i nekolik minut nez se to spravi. Je to vada u mne nebo u nich? Na jedne strane je to dukaz, ze to funguje, ale nechtel bych byt v kuzi pilota, ktery podle toho pristava. SV_Pista pozorovals to taky nekdy?
visper
Junior

Odeslat příspěvekod |Mio| 28. 5. 2007 11:25

Ja posledni dobou nechytnu nic nez 124, na 120 nevidim a 126 mi to neustale ignoruje, nechapu to.


Ale jinak jsem zjistil jak pokazde naladit 124 (i kdyz ne do online), staci v sirfdemu dat Action/Initialize data Source tak dat Factory Reset se zaskrtnutym mazanim configu v RAM


Po resetu hned prepnout do Sirf, vypnout statnickou navigaci, zapnout SBAS jako zdroj EGNOS a nakonec v nastaveni SBAS vybrat PRN kterou ma pouzit. Vzdycky do minuty po te mi chyti PRN 124 kdyz je na ni namirenej modul.

Asi bude neco pravdy na tom ze ty nase moduly maji nejak omezenej vykon a ze cim mene satelitu sleduji tim lepe se pripoji na WAAS/EGNOS.
"Nemam rad CENZURU = nemam rad De Funese"
Motto: "Heh pry pravidla fora, ale nikdo mi nezdeli ktere jsem porusil. Kam ten svet speje"
|Mio|
Junior

Odeslat příspěvekod |Mio| 29. 5. 2007 12:08

Tak mam jeden dalsi postreh, mozna duvod proc nam spatne ladi EGNOS satelity.
Azimut ktery ukazuje u PRN 124 neodpovida.

Viz obrazek, cervena dokreslena sipka na radaru ukazuje smer ve kterem mam nastaveny GPS modul naklonenej pod uhlem cca 30 stupnu. Je to pod naprosto jinym uhlem nez je azimut PRN 124.


Obrázek



Z toho vyplyva ze ma LD-3W s FW GSW 3.1.1 spatne nastavenou vychozi pozici pro EGNOS satelit a nejspis proto ma problemy s vyhledavanim diky spatne polarizaci prijimaneho signalu.



Jinak maximum satelitu ktere dokaze pouzit se zapnutym EGNOS je 6 ve stavu BF nebo AD a pak jeden dalsi udrzi stabilne ve 2D nebo 3F.

Nejlepe se dostane do online kdyz ma jiz urcenou pozici a ma naladene 3-4 satelity, po resetu, viz postup prispevek vyse.


EDIT: Tak jsem se dostal na 7 satelitu plus EGNOS
"Nemam rad CENZURU = nemam rad De Funese"
Motto: "Heh pry pravidla fora, ale nikdo mi nezdeli ktere jsem porusil. Kam ten svet speje"
|Mio|
Junior

Odeslat příspěvekod visper 29. 5. 2007 16:45

Mio to jsi trosku prehnal s tou sipkou, geostacionarni satelit s azimutem od nas 120 stupnu uz by byl zatracene nizko nad obzorem. Ty nase anteny zase tak smerove nejsou, je to konstruovane tak, ze kdyz lezi na stole aby videly celou polokouli obzoru. Ale je pravda, ze si take pomaham vertikalnim naklonem. Polarizace je u vsech GPS kruhova pravotociva. Co se tyce polohy PRN124-Artemis, tak ten udaj ve firmwaru skutecne neodpovida, ale to v podstate nicemu nevadi, protoze tento satelit neslouzi k zamerovani, ale je to pouze prevadec (retranslator) signalu DGPS. Artemis jeste porad neni usazen (nebo usazena? byla to prece zenska) na presne geostacionarni draze a trosku "kyve". Momentalni azimut od nas je asi 174 stupnu a celkem drzi, zato elevace kolisa 27-39 stupnu. Jinak mi ted docela casto synchronizuje 120 nebo 124, ale je to stejne nepouzitelne kvuli tomu ustrelovani polohy, neda se na to spolehnout. Majitele noveho firmwaru dela vam to taky?
visper
Junior

Odeslat příspěvekod |Mio| 29. 5. 2007 19:27

Hele kde si cetl ze ma signal EGNOS taky kruhovou polarizaci? To ze ji ma signal GPS je znamy, ale nenasel jsem nic o polarizaci signalu vysilaneho ze satelitu WAAS, EGNOS, prave u geostacionarnich satelitu se pouziva spise vertikalni nebo horizontalni polarizace kvuli ruseni navzajem a cileni signalu na urcite uzemi. Vzhledem k tomu ze prenos probiha 5x rychleji nez u GPS a rozdilu prijmu pri nataceni modulu bych si tipnul ze to neni kruhova polarizace.

Ale je to jen muj predpoklad, muzu se mylit :-))
"Nemam rad CENZURU = nemam rad De Funese"
Motto: "Heh pry pravidla fora, ale nikdo mi nezdeli ktere jsem porusil. Kam ten svet speje"
|Mio|
Junior

Odeslat příspěvekod inwo 30. 5. 2007 03:32

Neviem, ci som to spravne pochopil, ale zeby to ukazovalo aktualnu polohu satelitov ? a tento zrovna ukazuje ten europsky ;) http://www.n2yo.com/?s=28922

Latitude 53.13°
Longitude -44.79°
Azimuth 298.34°
Elevation 45.44°
RA 15h 12m 48s
Dec 49° 30' 34''
Altitude 23275.90 km
Speed 2.5 km/s
GIOVE-A (Galileo In-Orbit Validation Element) is a an European (ESA) navigational satellite. The 600 kg satellite was launched by a Soyuz-Fregat rocket from Baikonur at 05:19 UT on 28 December 2005. I... /quote]
inwo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod visper 30. 5. 2007 08:45

Jakou polarizaci ma Egnos nemohu nikde zjistit. Ale asi by byla hloupost vysilat linearni polarizaci pro kruhove polarizovane prijimaci anteny, to by ztraceli zbytecne 3dB a to je polovina vykonu.
inwo to je pekna stranka, jenom jsem nepochopil jak tam zadat svoji polohu. Vzalo to polohu z moji IP adresy, pochopilo to ze to je Ceska rep.. nicmene mne to umistilo do severni Anglie, takze ty azimuty jaksi nevychazeji. Ja pouzivam pro vypocty soft Orbitron, stahuje si cerstve Keplery z netu.
inwo ty mas ten novy firmware, jde ti PRN126? A dela ti to taky nekdy uskakovani polohy pri zapnutem SBAS?
visper
Junior

Odeslat příspěvekod |Mio| 30. 5. 2007 10:55

Kruhova polarizace na prijimaci antene je nesmysl.

Prijimac vzdy pouzije linearni vyrez s nejmensim utlumem.
"Nemam rad CENZURU = nemam rad De Funese"
Motto: "Heh pry pravidla fora, ale nikdo mi nezdeli ktere jsem porusil. Kam ten svet speje"
|Mio|
Junior

Odeslat příspěvekod visper 30. 5. 2007 13:07

No kdyz myslis.... ale ja to nikomu nevnucuji.
Naprosto vsechny prijimace GPS pouzivaji prijimaci antenu pro kruhovou pravotocivou polarizaci. Anteny jsou ruznych konstrukci (helical, zkrizene dipoly atd.) V tech nasich bude nejspis neco takoveho: http://www.elektrorevue.cz/clanky/02037/index.html
visper
Junior

Odeslat příspěvekod |Mio| 30. 5. 2007 19:48

Diky, zase sem chytrejsi.

Zacinam si myslet ze mi nektere vynechane prednasky budou nakonec chybet.

Privedlo me to k napadu pouzit u LD-3W antenu z vetsi plochou a ziskem, je tam spousta volneho mista.
"Nemam rad CENZURU = nemam rad De Funese"
Motto: "Heh pry pravidla fora, ale nikdo mi nezdeli ktere jsem porusil. Kam ten svet speje"
|Mio|
Junior

Odeslat příspěvekod visper 31. 5. 2007 08:55

Nechme anteny a zkusme se zamerit na tuto vec. Na internetu je nekde soubor s nazvem "update globalsat bt338 3.1.1.zip". Ten soubor umel natahnout firmware 3.1.1 pres BT. Na strankach Garmina jsou zase nejnovejsi softwary na updaty (garminaci to maji jednoduche), ale je to jako exe soubory. Mozna by to slo nejak zkombinovat, ale na to ja nemam. Mio nechces to zkusit?
visper
Junior

Odeslat příspěvekod |Mio| 31. 5. 2007 09:01

Zkusit to muzu, ale potrebuju firmware v binarnim souboru aby obsahoval GSW 3.2.X, protoze 3.1.1 nam nijak nepomuze a jakykoli format .exe je na me moc abych to dekryptoval a dekompiloval abych z toho dostal binar.

Idealni by bylo sehnat modul LD-3W s novym GSW, a vytahnout ho z nej. Ale nevim jestli to ma smysl, preci jen doufam ze za ne dlouho dorazi do autorizovanejch servisu tahle verze firmware.
"Nemam rad CENZURU = nemam rad De Funese"
Motto: "Heh pry pravidla fora, ale nikdo mi nezdeli ktere jsem porusil. Kam ten svet speje"
|Mio|
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků