Zapnuti WAAS/EGNOS na LD-3W

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod visper 9. 5. 2007 18:07

Mio, tim to urcite neni, protoze ja na tom serveru Sisnetu vidim v realnem case co ty satelity vysilaji. Zadne data neobsahuji ktere pozemni stanice jsou aktivni. Je tam pouze seznam monitorovanych ctvercu, a ty nase jsou OK. Potom je tam korekce pro kazdou druzici GPS ktere jsou zrovna nad obzorem v Evrope. Ja se snazim zjistit co se tam zmeni pri te "bledemodrosti", ale jako naschval 124 nejede a na ostatnich dvou se mi to nedari.

Jeste je zajimave, ty geostacionarni satelity udavaji v tom vysilani svoji polohu s presnosti na 1cm! Trosku cestuji v nejake pomyslne krychli o strane asi 50km. Docela by mne zajimalo jak a vuci cemu to meri. Ta 124 ma trosku divokou historii, po poruse cvrteho stupne rakety Saturn5 skoncila uplne jinde a podarilo se ji "dokopat" na spravnou pozici pomoci stabilizacnich motorku (ty nejsou o moc vetsi nez plaminek zapalovace). Trvalo to 2 roky.

Trosku jsem se ukecnul, samozrejme ne Saturn ale Ariane 5.
Ten motorek byl iontovy a byl pouzit na satelitu vubec poprve. Nastesti, protoze druzice stojici 700 mil. Euro nebyla pojistena. Motorek dopravil 1,5 tuny tezky satelit o 5000 km a pritom spotreboval pouze 20 kg paliva. To bych potreboval v aute :-)

//De Funes: tři příspěvky sloučeny.
visper
Junior

Odeslat příspěvekod |Mio| 9. 5. 2007 20:07

Nj, to by byla spotreba :-)), horsi je ze kdyz se prihodi cokoli necekaneho tak de druzice za 700 milionu k zemi. Predpokladam ze to bylo palivo urcene na korekci spoustu let dopredu.


Ale to je malinko OT


Spatky k veci, jsi si jisty ze ty data ktere vidis na sisnetu jsou to co se vysila? Stahnul jsem si sbas teacher a znazim se do toho signalu trochu proniknout, ale pride mi to jako pekelna zmet informaci a signalu z nichz nektery sou totalne zbytecny, nejspis testovaci.
"Nemam rad CENZURU = nemam rad De Funese"
Motto: "Heh pry pravidla fora, ale nikdo mi nezdeli ktere jsem porusil. Kam ten svet speje"
|Mio|
Junior

Odeslat příspěvekod visper 10. 5. 2007 08:39

Ne, nejsem si jistý ničím, vyložene tápu. Třeba včera kolem 23 hod. 126 naskakovala velmi ochotně sama se naskenovala a držela, bohužel jen tmavomodře. Přitom se na datech nic nezměnilo. Tam kromě toho SBASU musí být ještě jiná data které nevidíme Almanac? Efemeris asi potřeba není. Toto čtu i na jiných fórech, že Sirfstar III je v nějakém testu na EGNOS výborný a druhý den si ani neškrtne, přitom Sirf II jede. Nikdo neví proč. Musíme najít nějakou souvislost. Kdyby to bylo momentálním rozmístěním ostatních satelitů GPS, tak by se to přece muselo po 12 hod. opakovat. Zjistil jsem, že data SBASU jsou 5x rychlejší, normální GPS jede 50bps, SBAS 250bps.
visper
Junior

Odeslat příspěvekod visper 11. 5. 2007 13:56

Tak jsem zjistil jednu souvislost. Vsimnete si, ze kdyz je nekde screenshot s bledemodrou, tak je tam vzdy nacteno malo satelitu. Ja mam takovy pocit, ze nas mily Sirfstar nestiha. Podle vyrobce ma umet obskakovat az 22 kanalu (jsou to virtualni softwarove kanaly), ale s plnym taktovacim kmitoctem 33MHz. U tech nasich je kvuli spotrebe kmitocet jen 16,369 MHz takze stiha jen 11 kanalu, s dvanactym uz ma ocividne problem. Hlavne ze maji obchodnici v reklame 20. Takze pri 10 nactenych satelitech SBAS ani neskrtne, pri 9 semtam problikne, pri 8 drzi tmavomodra, pri 7 se chytne bledemodra. Ale nepomuze ty satelity jenom zastinit, to je porad hleda, nesmi byt nacteny v almanacu aby ty kanaly vubec nezapnul. Napada nekoho co s tim? Kdo se pusti do pretaktovani?
visper
Junior

Odeslat příspěvekod |Mio| 15. 5. 2007 21:24

Tak jsem snizil pocet satelitu se kterymi se snazi GPS spojit tim ze jsem nastavil Elevation Mask na 10 stupnu. Vysledek se ale nedostavil, synchronizace se 126 trvala stale pres 20 minut.

S tim podtaktovanim bych si nebyl tak jisty, frekvence kterou tika krystal nemusi byt ta kterou je taktovan procesor, vetsinou se pouzivaji krystaly na polovicnim kmitoctu, protoze jednoduchym obracenim pulvlny se dostane na dvojnasobek.
"Nemam rad CENZURU = nemam rad De Funese"
Motto: "Heh pry pravidla fora, ale nikdo mi nezdeli ktere jsem porusil. Kam ten svet speje"
|Mio|
Junior

Odeslat příspěvekod safety 16. 5. 2007 10:30

Všechny Vás zdravím. Jsem zde poprvé. Pozorně jsem si přečetl všechny příspěvky a začal jsem laborovat a zkoušet. Mám I-tec 339. Došel jsem ke stejnému závěru jako vy. Na adrese http://www.czechspace.cz/cs/galileo/akt ... nass/EGNOS se píše:
"EGNOS je prvním evropským příspěvkem do rodiny globálních navigačních družicových systémů a hlavně předchůdcem systému Galileo. EGNOS by měl být uveden do plného provozu v první polovině roku 2007. Původně měl být zprovozněn 1. května 2004. Od té doby se slibovaný termín několikrát posunul - léto 2004, někdy v roce 2004, 1.leden 2005, někdy v roce 2005. ]Testovací signály vysílané družicemi Inmarsat od července 2005 však již nyní umožňují potencionálním uživatelům seznámit se s možnostmi systému a testovat jeho užitečnost."
Nakonec po marných zkouškách jsem zavolal na technickou podporu I-tecu, zda můj přístroj tuto funkci podporuje. Bylo mě sděleno, že ano, ale v našich místních podmínkách ještě neběží žádné pozemní stanice a systém je zkušebně spuštěn pouze v Anglii a snad v Holansku. Proto si myslím, zda naše snahy jsou v pořádku, ale asi v současné době zbytečné.
safety
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod |Mio| 16. 5. 2007 17:45

Vsem doporucuju pokud budete testovat, tak to delejte v noci a po desti. Takhle krasne chytam signal po pulnoci po desti zkrz 3 panlakova patra co jsou nade mnou.

Obrázek

Ovsem po vypadku BT uz jsem signal PRN 124 uz nechytil, dela to fakt modul protoze jsem si jist ze oni by to nestihli menit po pulnoci a zrovna behem meho vypadku.

Po vypadku to vypadalo takto.

Obrázek



2 safety: ocividne si cetl spatne a neklikals na odkazy, neb mame prehled kolik pozemnich stanic jede a jak jsou na tom, takze te na infolince spatne informovali. A je mozne si i prohlizet vysilana data ze site satelitu, neb uz neni jen jeden ktery vysila data pro nasi oblast.
"Nemam rad CENZURU = nemam rad De Funese"
Motto: "Heh pry pravidla fora, ale nikdo mi nezdeli ktere jsem porusil. Kam ten svet speje"
|Mio|
Junior

Odeslat příspěvekod |Mio| 17. 5. 2007 11:34

Netusite nekdo proc LD-3W ma v ephemeris vzdy pouze 4 satelity? I kdyz jich mam 6 ve stavu BF a dalsi 3 v AD.


2MOd/ADMIN: Prispevky jsou oddeleny zamerne, prosim neslucovat.

EDIT:

Tak po dnesnim testovani jsem prisel na jednu novinku, na PRN 126 se nedostanu do online uz ani kdyz jedu cely den.
Kdezto na PRN 124 jsem se dostal do online do 30 minut po tom co ho pustili.

Taky se system EGNOS rozrostl o 2 pozemni vysilaci stanice viz. obrazek.

Obrázek

EDIT2:

Tak jsem prave chytil PRN 122, to jsem blazen.


Jinak problemy se stabilitou prijmu SIRF III a obzvlaste EGNOS jsou zpusobeny teplotnim rozkmitem chipu, i kdyz se satelit 'naladi' Sirf III neni schopen ji diky zatizeni udrzet tak aby zvladal prijem rychlosti 250 bit/sec, u standardnich satelitu je prijem pouze rychlosti 50 bit/sec takze se tento problem neprojevuje.

Z toho vyplyva ze je to hardwarova zalezitost, pokusim se stabilizovat teplotu jestli to pomuze.
"Nemam rad CENZURU = nemam rad De Funese"
Motto: "Heh pry pravidla fora, ale nikdo mi nezdeli ktere jsem porusil. Kam ten svet speje"
|Mio|
Junior

Odeslat příspěvekod visper 18. 5. 2007 09:04

Tak jsem skoncil pokusy, protoze mi nejaky debil ukradl z kapsy Nokiu E61. Ted tady zapasim s MDA Vario. Nejsem schopen rozchodit Sirfdemo PPC. Bloototh mi nabizi COM6 a 7. Sirfdemo COM 0,1,2,3,4,9. Nevite nekdo co s tim?
visper
Junior

Odeslat příspěvekod |Mio| 18. 5. 2007 09:25

Editovat konfiguracni soubor Sirfdema rucne?
"Nemam rad CENZURU = nemam rad De Funese"
Motto: "Heh pry pravidla fora, ale nikdo mi nezdeli ktere jsem porusil. Kam ten svet speje"
|Mio|
Junior

Odeslat příspěvekod visper 18. 5. 2007 10:11

No jo, ale kde mam ten konfiguracni soubor hledat? Ja jsem ve Win mobile uplny zacatecnik, ted jsem teprve stahl Total comander. V adresari Sirf je jenom exe soubor a kdyz dam vyhledat cokoliv co zacina na sirf, tak nenajde nic.
visper
Junior

Odeslat příspěvekod visper 18. 5. 2007 12:54

Uz jsem to vyresil pomoci WM5gpsfix, ktery ale musim spoustet po kazdem resetu. Nicmene Sirfdemo PPC neumoznuje zapnout SBAS. Jak to teda v terenu delate? Ja jsem mel na to Aftrack, ale ten zustal v tom ukradenym Symbianu.
visper
Junior

Odeslat příspěvekod |Mio| 18. 5. 2007 17:32

Ja do terenu SBAS nezapinam, AFtrack stejne nema zadnou zpetnou vazbu a doufat ze se nahodou chyti a ze satelity jedou me neba, do terenu mi bohate staci presnost 5m pri 6ti satelitech. Ono totiz ta presnost kterou udava GPS je za nejhorsich moznych podminek ta nejvetsi vychylka, proto rikam ze pro bezne pouziti neni dalsi upresnovani potreba :-)
"Nemam rad CENZURU = nemam rad De Funese"
Motto: "Heh pry pravidla fora, ale nikdo mi nezdeli ktere jsem porusil. Kam ten svet speje"
|Mio|
Junior

Odeslat příspěvekod |Mio| 18. 5. 2007 19:30

Po vcerejsim kompletnim vypnuti systemu Egnos a SisNetu dnes nabehla pozemni kontrolni stanice PRAHA

http://www.egnos-pro.esa.int/IMAGEtech/ ... praha.html


Tak deme testovat zda se neco zmenilo, hlaste zmeny, podle informaci doslo k optimalizaci prenosu a zacleneni novych dat do korekcniho systemu. Take bylo zmeneno poradi prenosu casti Ionospheric grid tak ze PRN 124 je vysila ze zapadu na vychod a PRN 126 ze severu na jih.

Pro zasvedcene se jedna o MT26.
"Nemam rad CENZURU = nemam rad De Funese"
Motto: "Heh pry pravidla fora, ale nikdo mi nezdeli ktere jsem porusil. Kam ten svet speje"
|Mio|
Junior

Odeslat příspěvekod visper 19. 5. 2007 14:23

U mne ten Aftrack prave mel zpetnou vazbu, ale na Bt-339. Pri bledemodre zmenil kolecko na ctverecek a menil napis v menu WAAS/EGNOS ON a OFF. Ale na LD3W mi to zapnout neslo. Ted shanim neco podobneho pro WIN mobile. Neznate neco?
visper
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron