SirfStar III

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod krabicka3 16. 7. 2006 02:12

Ahoj lidi, asi jsem lama, ale nejak jsem nikde nenasel v cem je kouzlo SirfStaru III, jaky je rozdil oproti NMEA, atd. Myslite, ze byste mi nekdo mohl poskytnout o tom par informaci nebo jeste lepe me odkazat na nejaky clanek (klidne i anglicky)? Diky moc
krabicka3
Junior

Odeslat příspěvekod Zekon 16. 7. 2006 08:08

Zekon
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod krabicka3 16. 7. 2006 11:49

uz jsem trochu ziskal prehled. ;) diky moc
Samsung Galaxy S II; Jabra Extreme
krabicka3
Junior

Odeslat příspěvekod Zekon 16. 7. 2006 20:01

tak to jsem rád, že ti to aspoň pomohlo :-)
R.
Zekon
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dm52 28. 8. 2006 10:48

Nevím, jaká byla citlivopst předchozích nodulů, ale tenhleten je podle mě citlivý dost. Mám ho ve StreetPilotovi c510 a když najde družice, ukazatel signálu má 3-4 čárky i v místnosti tak 3 metry od okna (okolo už není zástavby vysokých domů).
dm52
Junior

Odeslat příspěvekod El Carlos 29. 8. 2006 13:33

já jenom trochu nepochopil k čemu je kapacita až 24 družic, když reálných je jich maximálně 9 (aspoň jsem víc za týden testování Tom Toma neměl)

Navíc mám dojem, že zrovna na Navigovat.cz byl článek, že právě GPS družic je momentálně celkem 24, ale logicky všechny nelítají pořád jenom nad evropou
Superb 2.0 TDi 4x4 125 kW DSG
HTC Sensation
ASUS Eee Pad Transformer
El Carlos
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SV_Pista 31. 8. 2006 00:17

El Carlos píše:já jenom trochu nepochopil k čemu je kapacita až 24 družic, když reálných je jich maximálně 9 (aspoň jsem víc za týden testování Tom Toma neměl)

Navíc mám dojem, že zrovna na Navigovat.cz byl článek, že právě GPS družic je momentálně celkem 24, ale logicky všechny nelítají pořád jenom nad evropout/quote]


Tak bych to tu trosku vyjasnil. K dnesnimu dni (30.8.2006) fyzicky ve vesmiru obiha kolem Zeme 29 GPS satelitu. System sam o sobe pouziva 24 satelitu (sest obeznych drah - na kazde 4 satelity). Tech 5 satelitu je tam jako zaloha. Kazdy ze satelitu se musi korigovat, kalibrovat, udrzovat. Napr. atomove hodiny satelitu se musi cas od casu 'napumpovat' (nelze tu psat detaily) nebo se prepojuji atom. hodiny (kazdy satelit jich ma nekolik) a to vzdy vyzaduje odstavku prislusneho satelitu. Proto ty zalohy. A nebo proste z niceho nic zacne satelit 'trucovat', a to se deje pomerne casto, coz se moc nevi. Tech 24 sat. je rozmisteno tak, aby rovnomerne pokryvaly cely povrch Zeme. Ty jako uzivatel muzes na jakemkoliv miste na Zemi chytnou signal max. 12 satelitu. Predstav si, ze si do jedne ruky vezmes micek a do druhe baterku. Budes baterkou svitit na micek a uvidis, ze se ti vzdy podari osvetlit je max. polovinu toho micku, nikdy ne vic. Takze 12 kanalovy prijimac by mel stacit. Stejne realne chytnes tak 6 - 10 satelitu. No jo, ale je tu jeste DGPS - WASS/EGNOS. ESNOS funguje v Evrope a po testovacim rezimu uz ted funguje perfektne. Takze k tech max. 12 satelitum pricti min. 2 EGNOS satelity. Takze pro max. vyuziti GPSky pri super podminkach potrebujes 12 az 14 kanalovy prijimac. A jak je to u tech SiRFstarIII ? Tohle je vysvetleni primo od inzenyra ze SiRF: SiRFstarIII je 20 kanalovy, jak jsem uz napsal, max. co prijmes je 14 satelitu (s EGNOS), tak proc 20kanalu? Je to tak, ze tom cipu neni natvrdo zadratovano 20 kanalu, ten chip si ty kanaly jednoduse receno vytvari dynamicky podle potreby. Takze ten parametr '20-kanalovy' spise znamena datovou a pametovou propustnost cipu a tedy rychlost chipu. Jinak receno, cip ma v sobe tolik elektroniky (obvodu), ze by to stacilo na vytvoreni az 20 paralelnich kanalu. Jinak SiRF ma neustale sluvko 'proprietary' :) a celkem dost taji jakekoliv podrobnosti o principu chipu. Tak snad jsem to napsal trosku pochopitelne, ze to pujde precist i pochopit
SV_Pista
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jannnn 31. 8. 2006 09:27

Vydim, ze tomu rozumis, mozu se tedy zeptat na to EGNOS? Uz opravdu funguje a zpresnuje polohu na ty cca 2 metry? Co jsem se jeste nedavno s nekym bavil, rikal ze nad nasim uzemim jsou pouze asi 3-4 satelity s podporou teto funkce....
jannnn
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod El Carlos 31. 8. 2006 09:35

2 SV_Pista: děkuju, teď už je to trochu srozumitelnější. :)
Superb 2.0 TDi 4x4 125 kW DSG
HTC Sensation
ASUS Eee Pad Transformer
El Carlos
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SV_Pista 31. 8. 2006 10:48

jannnn píše:Vydim, ze tomu rozumis, mozu se tedy zeptat na to EGNOS? Uz opravdu funguje a zpresnuje polohu na ty cca 2 metry? Co jsem se jeste nedavno s nekym bavil, rikal ze nad nasim uzemim jsou pouze asi 3-4 satelity s podporou teto funkce....


Civilni system GPS sam o sobe neni zas tak presny. Proto US armada a spojenci v NATO pouzivaji specialni prijimace, ktere prijimaji dalsi (kodovane) frekvence z GPS satelitu a presnost je opravdu o rad lepsi. Geodeti, kteri pouzivaji hodne specialni GPSky, bud take prijimaji nekolik frekvenci a nebo vyuzivaji nejaky pozemni system DGPS (v Cesku napr. http://czepos.cuzk.cz/). Obycejni lide a hlavne civilni letectvi nic takoveho nemelo a tak vznikl WAAS, EGNOS a dalsi. Tyto systemy ale nemaji s GPS satelity nic spolecneho. Jsou to uplne jine a samostatne druzice. Takze to neni tak, jak pises "...rikal ze nad nasim uzemim jsou pouze asi 3-4 satelity s podporou teto funkce". Tyto satelity jsou na geostacionarnich drahach, to znamena, ze jsou stale na stejnem miste (na rozdil od GPS satelitu, ktere neustale obihaji Zem). A aby zustali porad na stejnem miste, tak vsechny geostacionarni satelity museji byt nad rovnikem. Stejne jako vsechny TV satelity. A protoze jsou porad na stejnem miste, maji omezene pokryti Zeme. Proto vzniklo nekolik systemu. System WAAS pokryva Spojene staty, system EGNOS pokryva Evropu a jeste je nejaky system nad Cinou. Evropsky system EGNOS se sklada ze tri satelitu, ktere spravuje ESA (evropska vesmirna agentura). je to AOR-E (PRN120) nad Atlantikem, ARTEMIS (PRN124) nad Afrikou a IOR-W (PRN126) nad Indickym oceanem. Na GPSce jsou videt jako satelity se znakem W (Magellan) nebo satelity s cislem vetsim nez 32 (Garmin). Ja u nas v Cechach GPSkou 'vidim' 2 satelity EGNOS a podle servisniho menu GPSky prijimam signal od jedne z nich. Je to totiz trosku jine nez GPS satelity. Opravdu ti staci jen signal z jednoho takoveho satelitu. A nemusis ten signal dokonce ani mit porad. Protoze se jedna o korekci GPS signalu v danem case a ta chvilku (radove minuty) vydrzi. Jo, je to korekce treba na pristich 30 minut (tim casem si nejsem ted uplne jisty). On ten prijem signalu EGNOS neni totiz az tak jednoduchy. Protoze to jsou geostacionarni satelity, jsou nad rovnikem a pomerne nizko. Pro nas Cechy to znamena, ze satelity jsou na jihu nizko nad obzorem. Takze musis mit dobry vyhled na jih a na jizni obzor a nebo byt vysoko :) Vim, ze treba ze 6 patra prijimam signal EGNOS neustale a v pohode. Jine to asi bude na ulici mezi budovami. Ale neni to zas tak hrozne. Napriklad pri geocachingu mam EGNOS signal v 80% pripadech. Proste byt na nejake rovince, vrsku atd. A jak pisu, on chvilku vydrzi,takze jdes, prijmes, pouzivas, a az se zas objevi, tak se obnovi. EGNOS ma po cele Evrope nekolik pozemnich monitorovacich stanic, ktere neustale prijimaji GPS signal a korigujiho (tak, ze maji na Zemi presne zamerena mista, a urcuji odchylku GPS signalu), tyto korekce pak posilaji na EGNOS satelity, ze kterych si pak GPSka tento balicek korekci stahne. WAAS a EGNOS jsou stejne. Pouzivaji stejne frekvence, stejne datove formaty, jen proste WAAS je pro US a EGNOS pro EU.
SV_Pista
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jannnn 31. 8. 2006 10:52

Dik za podrobne vysvetleni, takze pokud si v GPSce (Nokia LD-3W, tusim ze by to mela umet) tutu funkci aktivuji, zpresni me to tedy polohu tak jak ocekavam?
jannnn
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SV_Pista 31. 8. 2006 11:01

jannnn píše:Dik za podrobne vysvetleni, takze pokud si v GPSce (Nokia LD-3W, tusim ze by to mela umet) tutu funkci aktivuji, zpresni me to tedy polohu tak jak ocekavam?


Presne tak. SiRFstarIII signal WAAS/EGNOS podporuje. Otazka je jestli to vyrobce (zde treba Nokia umozni). Ja zatim zadne zarizeni se SiRFstarIII nemam, takze nevim jake jsou moznosti. Chystam se na koupi PDA s GPSkou (SiRFstarIII). A jak procitam diskuze a ctu o staticke navigaci a jejim vypnuti a zapnuti, myslim, ze stejne tak pujde i EGNOS signal aktivovat/deaktivovat. Mozna ti jeste pomuze, ze WAAS a EGNOS signal se nekdy souhrne oznacuje jako SBAS.
SV_Pista
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jannnn 31. 8. 2006 11:17

ok, zkusim a dam vedet...
jannnn
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zelych 31. 8. 2006 14:13

SV_Pista píše: Ja u nas v Cechach GPSkou 'vidim' 2 satelity EGNOS a podle servisniho menu GPSky prijimam signal od jedne z nich. Je to totiz trosku jine nez GPS satelity.

Mohl by jsi prosim rict jak toto servisni menu aktivovat, nebo jak se do nej dostat?
Zelych
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SV_Pista 31. 8. 2006 15:25

to mas ruzny od vyrobce k vyrobci. Napis, co mas presne za typ GPSky. Tohle bylo na Magellanu Sportrak Pro.
SV_Pista
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků