vyhýlení zemské osy - vliv na GPS

Turistika, RDS-TMC, internetové mapy a další

Moderátor: Moderátoři Navigovat.cz

Odeslat příspěvekod eLzyx 14. 3. 2011 11:46

Má vychýlení zemské osy, způsobené nedávným zemětřesením u Japonských břehů vliv na GPS?
Jak se to případně řeší?
eLzyx
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zhrd 14. 3. 2011 21:24

Myslím, že nemá. Přijímač určuje svou polohu ze zpoždění signálu od družic se známou polohou. Efemeridy dráhy družic se určují monitorovacími stanicemi systému a jsou aktualizovány typicky každé čtyři hodiny. Jestliže se tedy vychýlí osa rotace Země, pak se při nejbližší aktulizaci následně změní efemeridy družic a poloha družice se již určí správně.
zhrd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Akan 14. 3. 2011 23:11

zhrd píše:Myslím, že nemá. Přijímač určuje svou polohu ze zpoždění signálu od družic se známou polohou. Efemeridy dráhy družic se určují monitorovacími stanicemi systému a jsou aktualizovány typicky každé čtyři hodiny. Jestliže se tedy vychýlí osa rotace Země, pak se při nejbližší aktulizaci následně změní efemeridy družic a poloha družice se již určí správně.


V podstatě správné tvrzení až na to, že zanedbává setrvačnost tohoto geostacionárního systému

Každý mechanický pohyblivý systém je setrvačný a má svou dobu odezvy. Vychýlení osy setrvačníku (a to je případ země) má za následek precesní odezvu, na kterou pak teprve může reagovat pozemní (řídící) segment GPS. Efemeridy budou proto po určitou dobu kolísat. Do jaké míry je to významné pro naši aplikaci si netroufám hodnotit. Pro přesná měření jaká používají geodeti to vyhodnotí možná někdo z Dobrušky.
Akan
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků