RDS-TMC Hlášení událostí v protisměru.

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod Fox50 30. 6. 2008 19:05

Lidi jeden dotaz. Mám pocit že RDS-TMC hlásí události v protisměru. Jel jsem po D1 a navigace hlásila že je práce na silnici, což o to, ona byla, ale v protisměru. To samé se mi stalo předevčírem. Si jedu na výlet RDS-TMC nic nehlásí a najednou stojím v koloně, tak juknu na mapu a ejhle RDS-TMC hlásí kolonu ale v protisměru kde žádná nebyla. :(

Pokud to dělají všechny navigace je to zásadní nedostatek RDS-TMC. Pokud jenom TomTom který vlastním tak mám problém. Jak se věci mají? Co vaše zkušenosti?
TomTom Go920 app:9.026.483454.1 + 2GB USB SanDisk Ultra II,
Mapa: Europe 855.2885, TomTom Home 2.7.6.2056
Škoda Octavia 4x4 1.8T, 110 KW
Fox50
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 30. 6. 2008 20:22

Systém RDS-TMC odlišuje jednotlivé směry. Odhaduji, že to byla spíš chyba operátora, který události chybně zadal.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fox50 2. 7. 2008 09:45

No nevím, pokud je to chyba operátora tak bych mu dal padáka, protože pokud není událost hlášena v jednosměrce (tam to přehodit nejde) tak je obráceně tak 60% hlášení. To mi příde hodně i na náhodnou chybu hlášení. Dnes po cestě do práce zase 2 případy hlášeny obráceně. Vím že je to odvážný dotaz, ale nedal by se sepsat oficiální dotaz třeba za server navigovat.cz zda se o tom to problému ví? Instruovat onoho operátora aby se na směr řádně zeptal nebo aby se případně odstranila chyba která to způsobuje.

Je to hrozná škoda. Když už je informace o problému dokonce se zobrazí i na navigaci ale ve špatném směru :( navigace se potom snaží vyhnout úseku kde se nic neděje, a naopak s klidem vás vede do zácpy. Potom tato služba dělá více škody než užitku.

Ještě jedna otázka, je možnost někam hlásit chyby? Třeba na smíchově před výjezdem z tunelu mrázovka směr na Radlickou je už týden značena práce na silnici a uzavření a přitom tam nic není.
TomTom Go920 app:9.026.483454.1 + 2GB USB SanDisk Ultra II,
Mapa: Europe 855.2885, TomTom Home 2.7.6.2056
Škoda Octavia 4x4 1.8T, 110 KW
Fox50
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vojta66 2. 7. 2008 10:07

Tak přesně na toto jsem upozorňoval už dávno......Mě se stalo mnohokrát, že navigace hlásila kolony ve směru, kterým jedu a kolona byla přesně ve směru opačném. V mém směru nic....specialita D1 a pražskej okruh......Takže chyba operátora když ano, tak permanentní.....dost často je to i s omezením provozu - práce v pruzích....... :roll:
Přesně jak říká p.Liška nade mnou, je to obrovská škoda, že když to technicky už chodí - po těch peripetiích.....tak obsahově jsou ty info většinou zmatečné......a to budí obrovskou nedůvěru se jimi řídit......protože pokud tomu slepě věříte a dáte si dle toho přepočítat trasu....tak to může být celkem nepříjemný zážitek.....Předpokládám, že ostatní navigace s rds-tmc jsou na tom obdobně.
vojta66
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 2. 7. 2008 10:17

občas může být chybička i v samotné navigaci.Mě se sem tam za čas stane,že při zastavení se šipka otáčí a tváří se,že jedu pozpátku. :shock:
polda
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fox50 2. 7. 2008 19:09

Proto ta prosba o záštitu serverem navigovat.cz, když budu něco zjišťovat jako jednolivec, tak asi moc neuspěju. Kdežto když se ne to půjde ofiální cestou, tak to k něčemu snad bude. Může se o tom napsat článek, a třeba konečně i někdo zjistí že jsou s tím problémy. Je mi divný že by se o tom vědělo, a nic se s tím takdlouho nedělalo. Co vy na to pane Lutonský?
TomTom Go920 app:9.026.483454.1 + 2GB USB SanDisk Ultra II,
Mapa: Europe 855.2885, TomTom Home 2.7.6.2056
Škoda Octavia 4x4 1.8T, 110 KW
Fox50
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 2. 7. 2008 19:11

O možných chybách v systému RDS-TMC jsem už článek psal. Stále si ale myslím, že příčina tady bude v zadání dat. Každý směr je totiž v lokalizačních tabulkách jasně identifikován, a když je nehoda zaznamenána mezi body A a B, nemůže sama přeskočit na B a A. Buď je to špatně zadané, nebo je to špatně nahlášené.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod VelkýMachr 2. 7. 2008 19:37

to Marek L:
nechci polemizovat, je to v podstatě vedlejší, ale být příčina v zadávání dat by nejspíš znamenalo, že to jednou bude špatně, podruhé dobře……, tedy by se to alespoň občas povedlo. Takto se jedná, v podstatě o 100 % jistotu a navíc poměrně dlouhodobě, nikoliv však od začátku poskytování této služby. Tedy, podle mého názoru, to má všechny znaky systémové chyby a nejhorší na tom je to, že evidentně je to poskytovateli jedno ^^
Navigace: NAVIGON 6.2 + POI Warner3; i-GO 8; TT 7.450; Route66; OziExplorer; Dynavix 7 v.2.3
CB: ELIX 77S; Sirio TURBO 1000 a mám doopravdy aktuální dopravní informace
VelkýMachr
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Romstar 3. 7. 2008 07:52

Zdravím, myslím si, že je špatně, že dopravní hlášení má na jen ČR 1, jsou placení z našich daní a nemusí dělat vůbec nic a to co dělají dělají jen, aby něco dělali. Já jsem do rozhlasu volal několikrát je tedy pravda, že ty chyby zpravili, ale někdy to vypadalo, že na mě z vysoka, hlavně slečny co tam sedí a to bývá většinou. Když to vzal chlap tak se opravdu snažil zjistit proč tam mají chybu. Byl jsem v Německu a tam to funguje perfektně, takže to bude hlavně o lidech. Někdy když volám nějaké dopravní hlášení tak mám pocit, že je spíše obtěžuji a přitom taková rychlá informace může někomu zachránit život. Ale to víme mi tady, a někdy ne ti co s tím mají co dělat. Minulý týden jsem jel z Ostravy přes Potštát a proti mě jel nadměr, ale do délky a ne do šířky a doprovodné vozidlo normálně vjelo do protisměru. Jel jsem 90 a měl jsem co dělat, abych to dobrzdil. tak jsem volal na Policii, aby s tím něco udělali, že se takto přece nemůže chovat doprovodné vozidlo. Policista mi řekl, že neví jaká mají pravidla pro doprovod a po delším domlouvání mi slíbil, že tam pošle hlídku, aby to nedělali. Doprovodné vozidlo nebylo Policejní, ale firemní. Do rádia jsem volal také a nic. Kdyby se něco stalo tak by měli akorát zajímavější zprávy že? :tleskani
Neexistuje hloupá otázka, jen hloupá odpověď.
Romstar
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fox50 15. 7. 2008 10:46

Zdá se že řešení je v nedohlednu. :hm
TomTom Go920 app:9.026.483454.1 + 2GB USB SanDisk Ultra II,
Mapa: Europe 855.2885, TomTom Home 2.7.6.2056
Škoda Octavia 4x4 1.8T, 110 KW
Fox50
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fox50 21. 7. 2008 13:21

Pane Lutonský beru vás jako zástupce serveru http://www.navigovat.cz.

Tedy momentálně nemůžeme počítat s podporou serveru pro zjištění informací ohledně špatného hlášení zpráv přes RDS-TMC. Je to tak?

Tímto vás do dané problematiky nechci tlačit, ani vám nějak vnucovat co máte, nebo nemáte dělat. Jenom mi jde o to zda mám hledat nějakého jiného "partnera" který by byl ochoten se jménem více lidí(nějaké firmy) zeptat na odpovědná místa.

Díky za vyjádření :)

P.S.: Vzhledem k téměř 100% chybovosti zobrazování směru si myslím že problém nebude "jen" v operátorovi který zadává data do systému.
TomTom Go920 app:9.026.483454.1 + 2GB USB SanDisk Ultra II,
Mapa: Europe 855.2885, TomTom Home 2.7.6.2056
Škoda Octavia 4x4 1.8T, 110 KW
Fox50
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 21. 7. 2008 14:57

Klidně vás budu podporovat. Ale vzhledem k tomu, že Navigovat.cz dělám ve svém volném čas, o víkendech a po večerech, nelze počítat s tím, že někam pojedu a budu něco zjišťovat.

Pokud chcete a máte konkrétní případ nehody, která se zobrazovala v protisměru, mohu to nechat prověřit. Ale za současné situace si myslím, že můžeme být rádi za to, že RDS-TMC funguje tak, jak funguje. Pokud má fungovat lépe, musí se do toho zapojit stát, ředitelství silnic a dálnic, města, namontovat automatické snímače. Docela by mě zajímalo, kdo to potom v současné situaci zaplatí, když RDS-TMC je šířeno zdarma.

S tím vynikajícím fungováním v Německu a dalších západních zemí raději také buďme při zemi. Díky tomu, že tam mají automatizované systémy, je to sice lepší než u nás, ale RDS-TMC se ani tam nedá věřit.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fox50 21. 7. 2008 15:17

Díky za reakci :)

Že by jste někam jel, a něco zjištoval to mě ani nenapadlo :) Myslím že by bohatě stačilo napsat nějaký E-Mail (dopis) na provozovatele služby RDS-TMC, aby se vyjádřil zda o o problému vůbec ví a zda ho nějak řeší. A v tom je právě ta potřeba mít za tím E-Mailem nějaké "jméno" které zvýší pravděpodobnost, že se tento dokument dostaně vůbec k někomu, kdo bude moci odpovědně odpovědět.

Konkrétní případ nehody, v podstatě téměř každá v Praze, která nění v jednosměrné ulici :)
Třeba dost často hlásí ráno sytém Jiráskův most, značena kolona směr Anděl ale je to ucpané směr Karlovo náměstí.

A co se týče zlepšování. To je právě kámen úrazu, ono to tak nějak funguje, a díky bohu za to. Škoda jen, že i to málo co funguje, je naprosto degradováno pravděpodobnou hloupou chybou systému, který tu již tak drahocenou informaci špatně odešle, a tím ji naprosto zničí. A jde o prověření, zda zpráva je spatně přijata, nebo špatně odeslána do navigačních přístrojů. V první případě vyhodit operátora v druhém se pokusit o nápravu chyby v systému.
TomTom Go920 app:9.026.483454.1 + 2GB USB SanDisk Ultra II,
Mapa: Europe 855.2885, TomTom Home 2.7.6.2056
Škoda Octavia 4x4 1.8T, 110 KW
Fox50
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fox50 21. 7. 2008 16:03

Konkrétní hlášení protisměru:
21.07.2008 +/- 16:00 Obráceně hlášeny ulice "Jiráskův most" a "Resslova"
TomTom Go920 app:9.026.483454.1 + 2GB USB SanDisk Ultra II,
Mapa: Europe 855.2885, TomTom Home 2.7.6.2056
Škoda Octavia 4x4 1.8T, 110 KW
Fox50
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Andilek1 21. 7. 2008 16:09

Musím říct díky bohu že to funguje tak jak funguje. Jsem z Ostravy a převážně se pohybuji po severní moravě, a TMC mne ještě nevypeklo - tedy myslím že by byl přehozen směr.
iPhone 4S 32GB iOS 5.1.1 + HTC EVO 3D ICS
MBP 15' - C2D 2,66 - 8GB RAM - 320GB HD (Mid 2009), AirPort Extreem (5th gen), ext WD MyBook Studio 2TB, OS X Lion
Garmin Nüvi 660
Škoda Octavia II 1,9TDi
Andilek1
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků