WAZE - komunitní navigace

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod libora 9. 10. 2009 14:36

Waze je komunitní navigace fungující zatím oficiálně v Izraeli a USA. Princip navigace je založen na sdílení informací mezi jednotlivým účastníky dopravního provozu a také vytváření map pomocí nich - pokud projedete nějakou silnici, přenese se informace o Vaší rychlosti a trati na centrální server, čímž je k dispozici průběžná aktualizace map. Ovšem neoficiálně se zapojují už i další uživatelé z celého světa a vznikají lokální mapy - např. v Praze: http://www.waze.com/livemap/?zoom=8&lat ... ers=BTTTTT
Aplikace je k dispozici zdarma na stránce http://m.waze.com a je k dispozici pro Symbian, Android, iPhone a Windows Mobile.
Na fóru vzniká české vlákno - https://www.waze.com/forum/viewtopic.php?f=15&t=526
Na českém androidím fóru je pár diskutujících a na jejich wiki je samostatná stránka.
http://androidforum.cz/automobilova-nav ... t1472.html
http://wiki.androidforum.cz/index.php/Waze

Jinak live mapa USA je zde: https://www.waze.com/livemap/
a live mapa Izraele je zde: http://www.waze.co.il/livemap/
libora
Junior

Odeslat příspěvekod audis 10. 10. 2009 20:46

tak jsem to letmo zkusil. ta fora jsem nečetl.

na WM vlastní program.... no ještě to jde. celé to je v Aj, v setting díky Aj všemu nerozumím, co je jak nastaveno, ale neva.

GPS našel, signál taky. pohyb v menu svižný, zřejmě nemá velké systénové nároky. ikonky diskotrysko:-( barevné, + logika ovládání nezvyklá, třeba bych si zvykl.

škoda, že nejsou mapy. ani přibližné. Všechny dostupné funcke jsem nezkoušel. tzv ani RECORD ROUTE. prostě v mém místě v CR je bílá plocha. připadám si jak Amundzen nebo Kolumbus. bílé místo v mapě.:-)

Chybí měřítko. no, ono to při bílé ploše asi jedno. škdoa že nejsou mapy.. Chtěl bych vidět tu prahu..

díky za oznámení a stručný popis novinky!! to se cení!!!!!!!!!!!!!!! nebo aspon já to cením, že nemusím hledat základní info!!!
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod libora 14. 10. 2009 12:00

Na symbianu využívám i toho, že mi mohou běžet dvě navigační aplikace, takže waze běží na pozadí a na server nahrává data o projetých cestách, jednou za čas na portálu waze zedituji ty trasy (doplnit názvy ulic a tak).

Jinak jsem na fóru waze zjistil jednu věc, pokud chce člověk zaktualizovat podklady o trasách, tak to chce zvolit navigovat někam a natáhne to aktuální data.
libora
Junior

Odeslat příspěvekod audis 14. 10. 2009 12:56

na foru vaze jsem napsal nejake hodnoceni a dotazy, no jestli musim projete trasy doeditovat jako doplnit ulice, tak na to kaslu. je tohezky pocit, vytvaret valcem mapu, ale k pouzitelne mape bychom se timto stylem dopracovali v pristi dobe ledove. ev. bych jezdil, ale editoval uz ne. teorie projetktu dobra, ale v praxi nebude fungovat. plus samotna nav. aplikace je dost nicmoc a asi ani nema hlasove povely.
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod libora 15. 10. 2009 15:05

Navigace hlasové povely má, včera jsem to zkoušel. S tou editací to je pravda, zatím prostě "vopruz", ale večer když nemám co dělat, tak vesele edituji :), ale bez sehnání nějakého vstupního datového podkladu to skutečně nepůjde. Pokud budou lidé, co budou jezdit s waze zapnutou, tak se určitě najdou i lidé, co budou jako svého koníčka editovat, jde jen o penetraci systému a podložení těch čar nějakým podkladem (ortofoto, mapa a pod.) aby to šlo snáz - ostatně mapy na openstreetmap vznikly také svépomocí jako dílo skupiny "nadšenců pro věc".
Systém má zatím problém s češtinou (ó jak překvapivé :grr: ) takže vyhledávat ulice s diakritikou jde jen v případě, že je diakritika posledním písmenem :( Škoda že společnost zvolila bussiness model takový jaký zvolila, kdyby to měli postaveno na službách tak mohli (pravděpodobně, nestudoval jsem podrobně licenční podmínky) použít data z openstreetmap.org.

Audis: kde jezdíš? klidně to začnu po Tobě editovat, ale bez bližšího určení místa je to hledání jehly v kupce sena.
libora
Junior

Odeslat příspěvekod audis 15. 10. 2009 15:20

libora: hradec kralove. moc tomu zatim nerozumim, nevim, zda mnou vyjezdene trasy mohou ostatni jen tak editovat, nikde sem nic extra nenastavoval. doufam ze mohou. oploadovalo se ode me asi 3 trasy v celkove delce 20km. zatim mam v tom celem zmatek a trochu tapu co jak delat a hlavne jake jsou moznosti. tak ja budu nahravat, kdyz si vzpomenu. klidne edituj, dik.

dotaz: co kdyz mi pri valcovani vypadne gprs spojeni a samo se neobnovi?
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod audis 15. 10. 2009 15:30

hele, kdyz to po tobe ctu, stejne mam pocit, ze se mapy a jejich pouziti nikdy zdaleka nepriblizi plcenym igo8 treba. mylim se?

1) jak zadam souradnice gps?
2) lze jezdit pres prujezdni body?
3) lze jet na cil, ktery si nakliknu v mape?
4) jak se bude hledat cislo popisne? to bude muset nekdo jit a do systemu ho editovat ruco fuco jako editaci cest?
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod libora 15. 10. 2009 20:50

Ta editace je sice poněkud omezená, ale pojmenování ulice a částečná úprava trasy většinou jde. Každý uživatel může editovat vcelku "volně" své trasy - v Update map okně je panel Archiv s Tvými trasami, které lze případně zobrazit z View panelu - ten zase jde zapnout (pokud jej někdo vypne) ikonou glóbu v pravo nahoře nad oknem s mapou. Dále je možno relativně volně editovat vložené trasy do vzdálenosti cca 1.5 km od Tebou projetých tras. Ostatní silnice (tj. nikoliv pouze projeté trasy, ale trasy již vložené do systému) je možno editovat jen omezeně - bohužel problém těchto omezených editací je v případě, kdy je vytvořen dlouhý úsek, který ve skutečnosti obsahuje více jak jednu ulici - v "omezené" editaci totiž nelze rozdělit úsek a tak nastavit každému úseku/ulici správný název (příklad Ty jsi z Pražské třídy odbočil do ulice Zelená, ale já nemohu rozdělit tu trasu na dvě ulice :( ). Vložení silnice do systému se provádí dvěma způsoby, buď nastavíš v mobilu, aby vkládal novou trasu, nebo ji vložíš dodatečně přes web z toho "Archívu" - skvělé je, že člověk takto má zaevidované své cesty :) a může si je kdykoliv prohlédnout a do systému vložit jen úseky, která tam ještě nejsou - nevýhoda je, že to trvá cca 48 hodin, než se trasy v Archívu objeví.
Co se týká tvých otázek na 1 až 3 neumím odpovědět, ale myslím si, že to systém zatím neumí.
Co se týká otázky č. 4 tak zatím ano - netuším, jestli provozovatel systému uvažuje o nákupu nějakých datových sad od někoho, ale zatím spíš vyzývá k hledání "volně" dostupných dat.

EDIT: dokud se nepřiřadí trase název, pak jakoby není "zavedena" do systému a stále zůstává (na webu) červeně - u malých vesnic toto působí problém, např. Ty jsi projel pár ulic ve Stěžírkách, ale já netuším jak je nazvat, takže ačkoliv jsem jim vyplnil název obce, tak systém je stále vede jako "nezeditované"
Naposledy upravil libora dne 15. 10. 2009 21:15, celkově upraveno 1
libora
Junior

Odeslat příspěvekod audis 15. 10. 2009 20:56

takže ty nemužeš volně editovat moje trasy, jestli jsem to pochopil dobře. jestli bych měl Record begin a Record End na každém konci ulice, tak to je opruz i při válcování.

dotaz: co kdyz mi pri valcovani vypadne gprs spojeni a samo se neobnovi? vše je ztraceno od začátku válcování?
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod libora 15. 10. 2009 21:24

Ztraceno to není, v systému vznikne "díra" kterou lze velmi snadno doplnit buď dokreslením nového úseku, nebo změnou geometrie stávajícího úseku. Osobně např. často radši kreslím projeté úseky "načisto", protože přesnost GPS v mé Nokii E71 se pohybuje v řádu desítek až stovek metrů a ve městě s vysokými domy a úzkými ulicemi pak vznikne z rovně projeté trasy divoce se kroutící had, často rozsekaný jak dělící pruhy na silnici :)
Record begin a Record end nemusíš dávat na začátku a konci ulice, systém rozděluje trasu na každé ostřejší zatáčce a také nejspíš při změně rychlosti i v jiných případech (dálnice D1 je také rozsekaná na dílčí úseky a to tam člověk jede po většinu času plynule a bez prudkého zatáčení). Navíc existuje funkce "area manager" a ten může editovat trasy bez omezení (ve svém regionu). Navíc po čase se i "nezeditované" trasy dostanou na server a "zviditelní", akorát nebudou mít přiřazené jména a nebude je tedy možno vyhledávat.

EDIT: pokud se spojení samo neobnoví, tak je "v pytli", ale mně např. systém píše, že nemá spojení, takže pokud člověk občas koukne na displej tak to zjistí.
libora
Junior

Odeslat příspěvekod audis 15. 10. 2009 21:38

co mužu udělat pro to, abys mohl editivat moje trasy? kromě dát ti muj login do systemu waze?

a ten openstreet.org: hledal jsem co to je zač, ale v rychlosti nedogooglil pro koho, za co, naco a tak. co to je za službu? do auta?
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod libora 16. 10. 2009 09:38

Co můžeš udělat, abych mohl editovat Tvé trasy - v tuto chvíli nevím, poptám se na fóru waze.

Openstreetmap.org je vrstva/mapa silnic volně k dipozici pod licencí CC - stačí se mrknout na http://wiki.openstreetmap.org/index.php/Cz:Main_Page či na http://openstreetmap.cz/

Jinak koukám, že v Hradci je Vás víc
libora
Junior

Odeslat příspěvekod audis 16. 10. 2009 10:51

a jak se ten openstreet pouziva? ja to na viki nenasel.
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod libora 16. 10. 2009 11:43

Přiznám se, že to moc nevím, protože openstreetmap, nepoužívám, přímo na stránce http://garmin.openstreetmap.cz/ je možno stáhnout data ve formátu pro Garmim, testoval jsem je v nějaké gps javovské aplikaci, ale po přechodu symbian jsem to již nepoužil, takže v tomto moc neporadím a budeš muset pátrat jinde.
libora
Junior

Odeslat příspěvekod libora 17. 10. 2009 17:37

Tak jsem přišel na to, jak editovat cesty, i když nemá uživatel nastaveno vytváření nové cesty - v Update mapě v okénku Layers panel po zapnutí GPS Points a tak jsou vidět všechny průjezdy danou silnicí/ulicí a lze tak velmi dobře vytvořit "středovou" trasu :)
libora
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků