Java navigace - Wisepilot, NAv4all, Amaze

Softwarový TomTom, iGo, OziExplorer, TourNavigator, SmartMaps

Moderátor: Moderátoři Navigovat.cz

Odeslat příspěvekod Dave21 24. 11. 2008 01:29

Zdravíčko. Jelikož mám hloupý tel. N6234 tak jsem se poohlížel po nějaké pěkné javě. Zkoušel jsem Nav4all, Amaze a zaujal mě také Wisepilot. Bohužel poslední není free a chtějí za něj docela pálku. Chtěl bych tyto navigace trochu porovnat. Zkušenosti dávám na výpočtu trasy Plzeň - Třinec.

1) Nav4all je v pohodě a funguje pouze jako šipková navigace s hlasem (bohatě stačí). Mám ale zkušenost že nevyhledává trasy nejlépe. Třeba na křižovatce v Plzni v Sadech pětatřicátníků se rád točí do protisměru, přitom to tam nepřichází v úvahu. Jinak pohoda a na data prakticky neškodný. Netahá zbytečnosti, které při jízdě nepotřebujete. Postrádá vyhledávání podle klíčových slov. http://www.nav4all.com

Spotřeba dat: up 6kB, down 15kB = 21kB

(+) Minimum dat, jednoduchost, velký výběr jazyků, automatický noční režim, upozornění překročení rychlosti, možnost pokračovat v navigaci po opětovném zapnutí aplikace (-) není výběr nejrychlejší trasy, občas nesmyslné průjezdy, chybí dynamická navigace, horší pohyb po mapách, které nejsou moc přehledné.

2) Amaze gaficky lépe zpracovaný. Bohužel občas také problém s trasováním. Stahuje ale více událostí než Nav4all (třeba když jste na hlavní, jedete rovně tak vás upozorňuje na připojovací pruh zprava což vůbec není nutné). Vyhledávání podle klíčových slov ve městě je geniální. Zádáte Prahu a slovo Národní divadlo a vše vyhledá krásně. http://www.amazegps.com

Spotřeba dat: up 9 kB, down 43 kB = 52 kB

+ Vyhledávání podle klíčových slov ve městě, lepší grafika, počasí, obojí navigace (pouze směry nebo dynamická (pozor data při načítání mapy) (-) absence nočního režimu, vysoká spotřeba dat (porovnání kB při "šipkovém" módu), při dynamickém pohybu na mapě až několik MegaBytu, chybí upozornění překročení rychlosti, po vypnutí aplikace za jízdy se musi trasa přepočítat znovu.

3) Nejvíce mě přesvědčil Wisepilot. Graficky excelentní, vypadá jako tomtom. Trasu počítá nejlépe ze všech a navigace je dynamická se všemi informacemi na obrazovce. Na dálnici přidá i ukazatele na výjezdech. Zkoušel jsem po načtení trasy vypnout internet připojení a trasu projel bez dalšího načítání mapy. Možná bude načítat při delší jízdě. Vyhledávání podle POI, nemá vyhledávání podle klíčových slov což je suprove u Amaze. Bohužel není zdarma a vůbec ne levný. http://www.wisepilot.com

Spotřeba dat: up 4 kB, down 42 kB = 46 kB

(+) Menší přenos dat než Amaze i přes načítáni dynamické mapy!!!, rychlá aplikace, grafika, přehledná mapa od NAVTEQ s POI a radary, nejlepší počítání tras, navigace s natáčením mapy a pohledem "dopředu", přehlednost,
(-) není free a cena, chybí zrychlení simulace, neni možné pokračovat v navigaci po opětovném spuštění aplikace za jízdy jako u Nav4all (nutné zadat přepočet trasy znovu), chybí vypnutí zvuku (mute).

Toť zhruba k těmto třem, samozřejmě dojem z aplikací se může lišit u jiných modelů telefonu a například i možnosti aplikací. Kombinace od všech něco by byla ideální :) Pokud by měli aplikace možnost ukládání tras daly by se trasy vyvolat i v režimu offline třeba v zahraničí. Máte zkušenosti ještě s jinými "online" javovskými navigacemi? Podělte se.

EDIT: Tak při načtení trasy Wisepilotem opravdu nedochazi k dalšímu načítání v průběhu jízdy i přesto že se pohybujete dynamicky po mapě. Je načten nejnutnější pruh mapy podél trasy. Zato pokud nastavíte Amaze na dynamickou mapu dostanete se klidne na několik MegaBytu !!! U Wisepilot plati stale 46kB na trase Plz - Třinec.

EDIT: Ještě delší trasa Praha - Paříž
Nav4all: up 9 kB, down 30 kB = 39 kB (šipková navigace)
Wisepilot: up 4 kB, down 52 kB = 56 kB (dynamicka)
Amaze: up 12 kB, down 46 kB = 58 kB (šipková)
Čili Amaze potvrzuje největší datové nároky i přes použitou pouze šipkovou navigaci. Wisepilot vyborny vysledek jelikož jde o dynamickou navigaci na mape.
PS: zkusim otestovat zda to do parize dojede opravdu bez pripojeni k netu v tom Wisepilot, zda tech 52kB obsahuje mapku po cele trase.
Dave21
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Peťass 5. 12. 2008 20:24

Díky za tenhle příspěvek, protože mě přivedl k amAze, což je teď pro mě navigace NO 1.
Zkusím tyhle prográmky taky porovnat dle svých zkušeností:

1) Wisepilot - je sice velmi pěkně funkční, to se mu nedá upřít, ale jeho velikou vadou na kráse je jeho cena. Za 99 euro na rok by to byli vyhozené peníze, protože na téhle ceně už začínají ty nejlevnější klasické navigace do auta. Sice ty nenabídnou tolik muziky, ale když už se vezmou poplatky třeba za dva roky, tak za to by byla už slušná "velká" navigace. Která nabídne větší obrazovku, pohodlnější ovládaní, a už je bez dalších investic (samozřejmě do případné aktualizace map..) Zkrátka když už menší uživatelský komfort s navigací v mobilu, tak mně přijde zbytečné utrácení si platit ještě roční licence. Čili chci aby navigace byla free aplikací, což Wisepilot bohužel není.

2) Nav4all - Otestováno velmi zkrátka. Zdá se, že tahle aplikace vůbec nebere v potaz interní gps, ale funguje pouze s modulem přes BT. Je sice lokalizována do češtiny včetně hlasových pokynů, ale když jsem je slyšel, tak jsem nevěděl, zda se smát nebo brečet. Protože dotyčná dáma působila jako číňanka, která prošla rychlokurzem češtiny :-)
Navíc je tato aplikace free "jen" do 1.1.2010, pak bude zřejmě také zpoplatněna, takže s přihlédnutím k tomuto i výše napsaným neduhům si mně nezískala.

3) AmAze - Jak jsem napsal úvodem, tak tohle je dle mě nejlepší navigace. Graficky povedená, výborné vyhledávání, celkově rychlá aplikace. V "šipkovém" módu datově úsporná, takže se dá použít imho i v zahraničí. A pokud máte datový tarif, tak je možnost bez omezení používat mapy, satelitní pohledy a podobě. To je sice dost náročné na data, ale s tarifem vás to nemusí zajímat...pouze to rychleji vybíjí baterii ale to se dá snadno vyřešit autonabíječkou :-)

4) dál jsem zkoušel ještě MGMaps - www.mgmaps.com
Tohle ale není navigace v pravém slova smyslu, protože neumí hlasové pokyny. Sice jako pohlížeč map zřejmě nemá konkurenci, umí i offline mapy, dá se zde vyhledávat trasa a nechat si ji zobrazit na mapě spolu s textovým itinerářem ulic, křižovatek, odbočení apod.....ale bez hlasu se to za jízdy vážně nedá. Čili jako navigace leda ve spolupráci se spolujezdcem.

5) We-Travel - http://we-travel.co.cc
Na první pohled ideálně vypadající aplikace. Je free, zcela offline, je možné na paměťovou kartu nahrávat mapy států, které zrovna potřebujete, možnost libovolně upravovaných hlasových pokynů podle vašeho gusta....jenže bohužel není zrovna spolehlivá.
Někdy navazuje spojení s gps hned, někdy za x-minut, někdy se musí gps v menu několikrát změnit, aby se aktivovala... Navíc zobrazování mapy je poměrně trhané a mapa se občas dost kouskuje, takže je utrpení se dívat na displej.
Ale jak jsem napsal, nesporným plusem je to, že je zcela offline, takže třeba v zahraničí může být s jistým sebezapřením použitelná. NAvíc se na ní podle tamního fóra docela pracuje, takže třeba má před sebou ještě růžovou budoucnost...uvidíme.

6) Wayfinder - něco podobného jako Wisepilot, dobře použitelná, dobré vyhledávání, v češtině...jenže opět zpoplatněna za 49 euro na rok. Což už pravda není tolik, ale přesto...
Peťass
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod naivka 10. 12. 2008 17:29

Díky za příspěvky, navigace jsou zajímavé, ale nemohli by jste mi poradit proč mi nejdou stahovat data (mapy) u navigave Nav4all ? Ostatní navigace fungují, internet taky, takže si myslím, že nastavení GPRS mám vpořádku. Mám SE K550i a jsem u Vodafonu. Díky.
naivka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Peťass 13. 12. 2008 12:44

Naivka: Jak jsem psal, tak Nav4all mně nešla, protože funguje jen s externí gps. Ale co mně tak napadá, tak zkus prověřit nastavení internetu u téhle konkrétní aplikace. Případně pozor, jestli nepoužíváš pro internet profil pro wap. To sice u některých aplikací funguje a u některých ne, tak třeba to bude i tento případ...
Peťass
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod naivka 15. 12. 2008 14:21

No to asi wap používám přes GPRS (ne vytáčený). Ale je mi záhadou, když mi jde Nav4all stáhnout do telefonu tak proč mi v něm nejdou stáhnou žádné data? A jaký jiný profil bych měl pro internet používat? Pro SE K550 jsem našel jen jedno nastavení GPRS. A ještě, Amaze mi normálně chodí.
Díky za radu.
naivka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pitrzpatyevenju 4. 1. 2009 13:52

chci používat v mojí c702 navigaci Nav4All,ale nejde mi spárovat s GPS-už sem zkoušel všelicos,ale bez odezvy-poradíte mi?díky
když v aplikaci Nav4All najedu v nastavení na nastavení GPS a dám vyhledávat GPS vypíše mi to hlášku_nebylo nalezeno žádné čidlo Bluetooth GPS
Sony Ericsson C702 Speed Black
stereo headset HPM-62 + USB kabel DCU-60
SanDisk Memory Stick Micro (M2) 8GB + redukce na MS PRO Duo
Krusell pouzdro Sony Ericsson C702 - Red Label Classic
pitrzpatyevenju
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Peťass 4. 1. 2009 14:02

Nav4all spolupracuje i s interní gps, jak jsem později zjistil. Je potřeba zadat v konfiguraci gps tu poslední možnost a sice LAPI. ;-)
Peťass
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pitrzpatyevenju 4. 1. 2009 17:02

ale tuto možnost mi to nenabízí..kde to najdu?přímo v aplikaci či nastavení MT?
v aplikaci mi to nabízí jen tři řešeníNASTAVENÍ-HLEDAT GPS--1)hledat gps
2)sériové gps
3)bez gps
a pak to hledá posléze vypíše tu výše zminov.hlášku
Sony Ericsson C702 Speed Black
stereo headset HPM-62 + USB kabel DCU-60
SanDisk Memory Stick Micro (M2) 8GB + redukce na MS PRO Duo
Krusell pouzdro Sony Ericsson C702 - Red Label Classic
pitrzpatyevenju
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Peťass 6. 1. 2009 13:00

ANo, při spuštění aplikace to chce gps automaticky hledat. Tak to hledání zrušit, dostat se do hlavního menu aplikace a tam: Nastavení / Nastavení GPS / a tam jsou 4 možnosti:
Hledat GPS, GPS informace, Bez GPS, LAPI advanced.... a to LAPI je ono ;)
Peťass
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ga100n 12. 1. 2009 14:06

Wisepilot je v nové verzi 2.0 Koupil jsem si ho, ačkoliv je cena kolem 70Eur / rok a to vzhledem k tomu, že se mi nechce aktualizovat bějakou bedýnku a hlavně ji sebou tahat, neb mám GPS chip v mobilu (Blackberry Bold) Datová náročnost je skutečně malá, plánování cesty na webu a zpětný report cesty dokonalý.
BB 8100 - BB 9000 - BB 9550 - BB 9700 + PlayBook
ga100n
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rammstein 22. 2. 2009 18:31

já si myslím, že ani jeden telefon s javou (až na se c905) se nehodí na navigaci
rammstein
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lutert 25. 2. 2009 13:44

Preco as na C905?
co je nanom ine napr. oproti C702?
Lutert
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Peťass 25. 2. 2009 23:43

S tím celkem nesouhlasím, já na C702 používám navigaci v autě dost často a jsem hodně spokojen.
Peťass
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Peťass 11. 3. 2009 15:11

Jen pro info, We-Travel zřejmě trochu zapracoval a teď nedávno vydal novou verzi. A zdá se, že to docela šlape, tak můžete otestovat ;)
Pořád se mně sice jeví jako lepší Amaze a Nav4all, ale možná už to nebude dlouho trvat a budeme mít v telefonech plně funkční i total offline navigaci..
Peťass
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Armik 12. 3. 2009 12:04

Potreboval bych poradit jak rozhybat ten we travel???nejak mi tam nechcou ty mapy jit:((poradi nekdo??
Armik
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků