TomTom a malá vnitřní paměť (2GB)

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod X123 14. 7. 2010 20:49

Co si myslíte o tom, že TomTom dává do některých svých modelů jen 2GB vnitřní paměť bez možnosti rozšíření, když první mapa, která tam byla měla 1,6GB a další, která byla připravena k aktualizaci už 2,2GB?...

TomTom prý o tom ví a bude se snažit ty mapy zmenšit, jenže i to mi přijde při zakoupené 2 leté aktualizaci jako naprosto nedostačující kapacita a pokud by chtěli dodat nějaké nové prvky do těch map, tak to ani neudělají, protože by se to již nevešlo do současných přístrojů a člověk by si měl kupovat nový model...

Váhali jsme mezi Garminem 1350 Lifetime a TomTom XL2 IQ EuropeTraffic+2 roky aktualizace... Vyhrál TomTom díky trochu příjemnějšímu ovládání, ale při zjištění výše uvedených skutečností jsme ho okamžitě vrátili...

Kupovali a vybírali jsme ho v gpscentru v Praze, kde nám prodejce tuto záležitost neoznámil a dokonce po tom, co jsme si vybrali TomToma nám nabídl již aktivovaného s 10% slevou, že ho zákazník druhý den vrátil a vzal si Garmina 1350... Jako důvod nám uvedl, že si to zákazník rozmyslel a chce lifetime, ne jen 2 roky, a tady ho podezírám z toho, že mu to zákazník vrátil se stejným důvodem jako my... Tohle mě hodně rozčílilo...
Na obranu gpscentra se nám dnes věnoval jeho kolega, Toma si vzali zpět a vyměnili nám ho za Garmina, který má alespoň slot na SD karty, takže snad tento problém nebude... Rozdíl (500,-) jsem odmítl zaplatit, čím jsem ho chtěl trochu popíchnout a on se nechal (nijak jsme na tom nevydělali, cena je stále vyšší než u konkurence)...
X123
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod audis 14. 7. 2010 22:31

vnimam to stejne jako vy. dokonce vim o pripadu, kdy s touto pameti klient akt mapy cele evropy a zmizela itallie. pak se to pry dlohosahle resilo s podporou tommtomu. dnes navigaci doporucuju vybirat mezi znackami navon a garmin. kazdy z ruznych duvodu.

garmin kuvli lifetime a pro obcas pouztiti turisticka mapa v baleni. navon kvuli navigaci s mnoha uzitenymi funkcemi, prijemne cene a zajimave podpore map, nove napr. moznost zakoupit mapu jen na par mesicu za odpovidajici cenu.
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Romstar 15. 7. 2010 07:17

Zdravím, již dvakrát jsem se ptal tady na fóru co se stane, když se u TT naplní paměť.
Poprvé mi nikdo neodpověděl a bylo to v sekci TT 750. Byl jsem překvapený proč u nového modelu je jen vnitřní paměť 2GB.
A podruhé mi bylo napsáno, že se mapy do gps prostě vejdou protože vycházejí v několika verzích aby se do gps vlezly.
Odpověď, že se tam prostě vlezou mě jako potencionálního zákazníka nemůže uspokojit.
Vlastním Garmin tak jsem předpokládal, že to půjde jako u Garminu, rozdělit mapy nebo si je nahrát celé na kartu.
Neexistuje hloupá otázka, jen hloupá odpověď.
Romstar
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod X123 15. 7. 2010 18:33

Jsem rád, že to taky vnímáte jako problém...
Mně to neskutečně vytočilo a hlavně přístup prodejce v kamenné prodejně, kde očekávám za vyšší cenu nějakou kvalifikovanější radu a ne nabídnout přístroj "s výrobní vadou" a vysvětlením, že si to zákazník rozmyslel...
Ještě když jsem byl pořádně rozčílenej, tak se mě snažili uklidňovat tím, že to TomTom rozdělí (nebo bude vydána nějaká nová verze, neposlouchal jsem je) a nejspíš si lidé ty mapy budou nahrávat podle toho kam pojedou... Ale to je jen příslib do budoucna, že do těch map nic novýho nepřidaj, třeba ty jejich krásný obrázky, jak maj všude po prodejně, protože se tam prostě nevejdou...

Možná nad tím někdo mávne rukou, ale já teda ne... Za 6500,- si představuju jinou kvalitu...
X123
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bastien 15. 7. 2010 19:45

Nějak nechápu ty nářky a zděšení včetně vracení TT z důvodu malé kapacity paměti. Mám TT One pomalu už 2roky v tom předplatné mapy Evropa 2GB + radary (pravidelně stahuju) k tomu nějaké body zájmu. Celkem zaplněno pod 1,7 GB paměti. Tedy rezerva dostatečná.
bastien
Junior

Odeslat příspěvekod X123 15. 7. 2010 20:05

A nepamatujete si, kolik kolik zabíraly ty mapy v době nákupu, to by mě docela zajímalo?

Mně prostě přidjde nějakejch 400MB na 2 roky neskutečně málo, tady si nemůžu pomoct...
X123
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bastien 15. 7. 2010 23:56

Já to nějak nechápu... jak na 2 roky? Ta mapa bude podobně veliká i za 2 roky. Když stahuješ jednou za 1/4 roku novou mapu, tak se nijak nezvětšuje soubor. Nebobtná to jako v PC. Běžné aktualizace MapShare jsou cca 0,1-0,3 MB a body zájmu v řádech KB. Instalace radarů pro Evropu má pár tuším asi 10MB a aktualizace nestojí za řeč. Nehledě na to, že za 2 roky stejně koupíš novou navigaci, protože ta stávající bude pomalu starý krám. Podotýkám jen, že nemám IQ a nejsem tuningovým nadšencem, takže mám aktualizace jen oficiální stažené přes TT home.
bastien
Junior

Odeslat příspěvekod Boďa 16. 7. 2010 03:45

pro x123.Mám TT GO730T.Mám ho rok.Mapa za celý rok mi po aktualizaci po připojení zabírala vždy max cca 1.7-1,8 gb.Vždy jak jsem se připojil tak jsem aktualizoval.-mám 2 roky akualizace.Teď po vydání nových map,které jsou větší a maji 2,1 gb jsem si dokoupil SD kartu a nahrál na kartu a funguji dál.Nechtěl jsem vždy si přepínat jen část mapy,ale mít kompletně novou a celou v navigaci.Vše je funkční a podrobné.Jinak s bastienem si dovolím nesouhlasit.Kupovat novou navigaci-(záleží samozřejmě na typu-pokud má slot na kartu nebo ne,)nebudu.Stačí si dokoupit nové mapy po skončení předplatného a můžeš dál používat navigaci.Můžou být mapy velké jak chcou,koupíš pamětovku a tam se ti mapa vleze v pohodě.
Boďa
Junior

Odeslat příspěvekod warhead_cz 16. 7. 2010 07:04

ta mapa proste poroste to je jasnym faktem, dnes nedostatecne pokryte staty porostou s mirou jejich pokryti a prave aktualni mapa uz ma problemy se vejit, ty rozdelene regiony uz jsou dnes u TT XXL realitou
Navigace - všechny
PC - 5200+,m2n-sli,4g,460gtx a dalši
wagen - dfensovo vysnena doslova
warhead_cz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Romstar 16. 7. 2010 07:10

Zdravím, mně mapa za tři roky narostla z nějakých 1,4GB na 2,3GB a divil bych se kdyby u TT mapa nerostla.
Neexistuje hloupá otázka, jen hloupá odpověď.
Romstar
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bastien 16. 7. 2010 09:54

Boďa: beru to tak, že jsem koupil v DE v Mediamarktu před 2 lety TT One 2GB za 149 EUR (dnes mají XL2 s IQ za 139). Baterie za ty 2 roky je mizerná.... atd. Dnes mají s IQ a nevím co ještě dalšího, takže samozřejmě uvažuju o prodeji stávající (ještě na 3/4 roku mám koupené mapy + předplatné radarů mi skončilo před 1/4 rokem) a koupi nové navi, když ta cena není nic hrozného. Samozřejmě, pokud máš drahou navi, tak jí nebudeš měnit každou chvíli - tam je zase ale SD karta, což problém s pamětí řeší.
Mně ta mapa (Evropa 2GB) nezabírá více jak 1,7 GB - tak nevím....
Naposledy upravil bastien dne 16. 7. 2010 17:40, celkově upraveno 1
bastien
Junior

Odeslat příspěvekod Ludek L. 16. 7. 2010 15:51

Súhlasím s bastienom a môžem potvrdiť, že s vnútornou pamäťou nie je pri aktualizácii máp žiadny problém. Som majiteľom TTGO 730 od decembra (prosinca) 2008 a mapy mením vždy ako vychádzajú po 3 mesiacoch. Okrem iného mám vo vnútornej pamäti aj nejaké mp3 a miesta mám stále dosť. Na karte mám len foto a muziku, nič viac. Voľné miesto v mojej 730 je 468,2 MB Nerobte zbytočne paniku tam kde netreba a nebojte sa TomTomu. Ja som s ňou spokojný nakoľko som mal predtým Garmina, ale toho som pre nespokojnosť vrátil.
TomTom GO730T, mapa: Europe v.960.7056
TomTom GO510, mapa: Eorope 1020.9238
Ludek L.
Junior

Odeslat příspěvekod Romstar 16. 7. 2010 17:48

Zdravím, chtělo by to napsat jak obsáhlou máte mapu. Pokud máte jen střední Evropu tak chápu, že se moc nezvětšuje, ale pokud je v gps celá Evropa tak každá aktualizace naroste cca o 100MB.
Například u Navtequ jsou momentálně zaměřeni na Turecko a to je velká země.
Potom je také fakt, že některé TT nemají slot na kartu, tudíž není možné na ní mapu nahrát.
Neexistuje hloupá otázka, jen hloupá odpověď.
Romstar
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bastien 16. 7. 2010 23:08

Můj TT One bez IQ s mapami 2GB Evropa, které čítají 38 zemí (v dnešních modelelch XL2 tam dávají 42 zemí) mám následující obsazenost:
Celkem paměť 1,91 GB
Obsazeno 1,49 GB
Volno 0,41 GB

V tom je asi 6-7x stažená celá mapa + aktualizace + radary + body zájmů.....

410 MB je volných. Není co řešit.
bastien
Junior

Odeslat příspěvekod kaja.kaspar 17. 7. 2010 08:01

Dovolím si přidat malý komentář a takové malé zamyšlení. Uživatel X123 naráží na fakt, že v roce 2010 se prodává navigace za 6.500 Kč s vnitřní pamětí 2 GB, přičemž dnešní mapové podklady mají téměř 2 GB.

Jiní užívatelé namítají, že TomTom ty mapy moc nezvetšuje, někde něco ubere, jinými slovy se všemožně snaží, aby mapy byly do 2 GB a že problém tedy není podstatný a navíc, že navigaci stejně za 2 roky vymění (rozuměj, TomTom se snaží, aby mapy byly vždycky do 2GB).

Nicméně položme si otázku trochu jinak. Proč TomTom vymýšlí všemožné způsoby jak mapy změnšit (někdo může říci optimalizovat velikost, pravděpodobně jde však o to, že detaily map nebudou tak podrobné, a tím myslím i různé 3D záležitosti a jiné fičury), místo toho, aby jednoduše začal prodávat navigace s větší kapacitou vnitřní paměti, a umožnil tak větší pokrok v mapových podkladech?

Nezajímají mě žádné ostatní způsoby, jak toto omezení obejít. Nějaké rozdělování map, podle toho, kam pojedu? Co je to za řešení? A odpověď typu "však si stejně za dva roky koupíš novou navigaci"? Nekoupím, a ať s tím na mě ani nikdo nechodí! Odmítám být součástí typického spotřebitelského stáda a mít potřebu všechno co dva roky obměňova (a není to otázka peněz).

TomTom se prezentuje jako prémiové navigační řešení, ale technická vyspělost jeho navigací to tedy nedokazuje. Cenový rozdíl při momntáži 2GB a 4GB nebo 6/8GB paměti není v dnešní době zásadní.


Jinými slovy, místo koncepčního řešení celého problému se spotřebiteli vnucují všelijaké výmluvy, omezující náhradní opatření a v postatě i vytáčky.
TomTom celý problém bagatelizuje.

Výše uvedené jsou důvody proto, proč jsem TomTom navigaci nekoupil. A uživatel X123 položil otázku správně a zamysleme se nad tím, co výrobci prodávají a proč my, jako spotřebitelé, bychom měli chápat jejich umělě vyvolané problémy.
kaja.kaspar
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků