Zdravíčko,
mám se svým TomTomem trochu problém. Jde o plánování cest, kdy skoro nebere v úvahu kvalitu cesty, po které se jede. Jako kdyby měl zapsáno, že mimo obec je na cestě prostě 90 km/h a hotovo, už ho nezajímá, že je to samá zatáčka a výmol. Nejde nějak navigaci donutit, aby při plánování cesty preferovala např. silnice 1. tříd apod? Zrovna včera mi totiž našel takovou úžasnou "zkratku" přes kopec mezi chaloupkama a nakonec jsem tam vykopával hodinu auto ze sněhu. Cestou zpět jsem ten kopec objel po solidní silnici, trasa možná o pár set metrů delší, ale ve finále minimálně stejně rychlá ale naprosto v klidu a s poloviční spotřebou.
Jeden příklad za všechny je cesta Trutnov->Dobruška. TomTom jako nejrychlejší vede na jih přes Brzice, Chvalkovice, Velká Jesenice (viz http://mapy.atlas.cz/#x=3574342@y=55883 ... d@advr=0,2 ). Na téhle trase nemá většina silnic ani nekreslené čáry. Přitom podstatně lepší je cesta přes Náchod (viz http://mapy.atlas.cz/#x=3573574@y=55891 ... u@advr=0,2 ).
Takovéhle opičky na mě zkouší pořád a když si předem trasu nezkouknu na mapě, tak se občas nestačím divit, kudy jedu. Bohužel mám TT One v2, takže si nemohu připavit trasu někde externě a pak jet podle ní.
Druhým problémem je odhad času cesty. Např. cesta Brno->Liberec. TT tvrdohlavě tahá přes Prahu - 320 km, údajně 3,5 hodiny, což je ale nereálné. Naopak lepší cesta vede přes Hradec Králové a Svitavy. Tu TT nahlásí jako cca 240 km a 4 hodiny. Dnes jsem ji jel a bez porušování předpisů se dala za 3:30. Nakonec tedy najeto o 80 km míň a cesta o hodně lepší a levnější než skákačka přes Prahu a D1.
Myslíte, že by zafungovaly nové mapy? Mám ještě od koupě mapy 7.10, ale nejsem si jistý, jestli TT skutečně při aktualizaci map trasy projíždí nebo jen přidává nové cesty podle plánované výstavby.