Kvalita cest

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod netrunner 1. 3. 2009 20:32

Zdravíčko,
mám se svým TomTomem trochu problém. Jde o plánování cest, kdy skoro nebere v úvahu kvalitu cesty, po které se jede. Jako kdyby měl zapsáno, že mimo obec je na cestě prostě 90 km/h a hotovo, už ho nezajímá, že je to samá zatáčka a výmol. Nejde nějak navigaci donutit, aby při plánování cesty preferovala např. silnice 1. tříd apod? Zrovna včera mi totiž našel takovou úžasnou "zkratku" přes kopec mezi chaloupkama a nakonec jsem tam vykopával hodinu auto ze sněhu. Cestou zpět jsem ten kopec objel po solidní silnici, trasa možná o pár set metrů delší, ale ve finále minimálně stejně rychlá ale naprosto v klidu a s poloviční spotřebou.

Jeden příklad za všechny je cesta Trutnov->Dobruška. TomTom jako nejrychlejší vede na jih přes Brzice, Chvalkovice, Velká Jesenice (viz http://mapy.atlas.cz/#x=3574342@y=55883 ... d@advr=0,2 ). Na téhle trase nemá většina silnic ani nekreslené čáry. Přitom podstatně lepší je cesta přes Náchod (viz http://mapy.atlas.cz/#x=3573574@y=55891 ... u@advr=0,2 ).

Takovéhle opičky na mě zkouší pořád a když si předem trasu nezkouknu na mapě, tak se občas nestačím divit, kudy jedu. Bohužel mám TT One v2, takže si nemohu připavit trasu někde externě a pak jet podle ní.

Druhým problémem je odhad času cesty. Např. cesta Brno->Liberec. TT tvrdohlavě tahá přes Prahu - 320 km, údajně 3,5 hodiny, což je ale nereálné. Naopak lepší cesta vede přes Hradec Králové a Svitavy. Tu TT nahlásí jako cca 240 km a 4 hodiny. Dnes jsem ji jel a bez porušování předpisů se dala za 3:30. Nakonec tedy najeto o 80 km míň a cesta o hodně lepší a levnější než skákačka přes Prahu a D1.

Myslíte, že by zafungovaly nové mapy? Mám ještě od koupě mapy 7.10, ale nejsem si jistý, jestli TT skutečně při aktualizaci map trasy projíždí nebo jen přidává nové cesty podle plánované výstavby.
netrunner
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod audis 2. 3. 2009 09:53

odhad za 4h a jizda za 3.5 je podle me ok.

navi neni inteligentni.

nevim, zda lze zakazat treba silnice 3tich trid.

tt s rozbehem hod z balkonu a kup si za 4 tisice igo8. snadna a ekonomicka trasa, vice prujezdu, zakazy ruznych typu silnic, ...
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod netrunner 2. 3. 2009 10:31

Ok to není. Rázem totiž vypočtená nejrychlejší trasa přestává být nejrychlejší a stává se úplně pitomou.

Za radu díky, když si za 4k koupím ten soft, dáš mi k tomu to PDA?
netrunner
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vilik 2. 3. 2009 10:38

Pokud dáš připlánování Nejrychleší trasu, tak ti spočítá skutečně nejrychleší. Trochu stranou jde vzdálenost. Takže nejrychlejší není vždy nejkratší.

To, že je někde na silnici závěj, z které se musíš hodinu vykopávat není chyba navigace. Ona totiž o té závějí nemá tušení. Ani to dost dobře nejde. To samé platí o kvalitě silnic. Taky nemůže tušit , že silnice není silnice, ale tankodrom, jelikož ji po zimě nikdo neopravil. Snad jedine RDS-TMC, ale tam se nějakou silnicí třetí třídy zabývat nebudou. Zatím.

Také jsem si párkrát myslel, že je navigace blbá, jelikož mě vede jinudy, než jsem zvyklý jezdit. Skóre nakonec dopadlo 10 : 1 ve prospěch navigace.

Brno - Liberec. Sám jsi si odpověděl. V prvním případě doba jízdy 3,5 hodiny, v druhém 4 hodiny. Kterou trasu ti navigace vybere v případě volby nejrychlejší?

S časem příjezdu (doba jízdy) mám zkušenost, že se navigace trefí s přesností +- 5 minut při dodržování předpisů a pokud neuvíznu někde v koloně. Jestliže jsi na trase 240 km dokázal přijet o 30 minut dříve, a jel jsi po té trase, kterou ti nabídla navigace, tak jsi několikrát razantně překročil rychlost.

A poslední poznámka. Audise neposlouchej. Jeho příspěvky jsou občas perly.
vilik
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DaviDavid 2. 3. 2009 10:51

čau, neni nic jednoduššího než se podívat do mapy kde tě to chce táhnout... určitě se vyhni silnicím !!!Bez názvu!!! a gor v zimě ;)
DaviDavid
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod audis 2. 3. 2009 11:53

netrunner:
bud a nebo si kup pna evolve nebo navon nebo asus. ti maji nav. soft igo8..

edit: fak me jako neposlouchej. je my 13, nikdy sem neridil auto, navigace znam jen z navygovat.cz ne, sem strasnejako hustej alenikdy se nemel holku, ale to se sprawy. fsechno bude..
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod netrunner 2. 3. 2009 17:08

vilik píše:Pokud dáš připlánování Nejrychleší trasu, tak ti spočítá skutečně nejrychleší. Trochu stranou jde vzdálenost. Takže nejrychlejší není vždy nejkratší.


Ano, to je jasné. Šlo mi spíše o trasu v určitém směru nejlepší. Je sice hezké, že cesta je na Xhodinové trase o 5 minut rychlejší, ale najet kvůli tomu o 80 km víc je hloupost.

vilik píše:To, že je někde na silnici závěj, z které se musíš hodinu vykopávat není chyba navigace. Ona totiž o té závějí nemá tušení. Ani to dost dobře nejde. To samé platí o kvalitě silnic. Taky nemůže tušit , že silnice není silnice, ale tankodrom, jelikož ji po zimě nikdo neopravil.


Nejde o to, že by na silnici byla závěj, ale o to, že do stejného místa se dá dojet po silnici I. třídy, jen z druhé strany. Proč jet po nějaké trojce, když po jedničce se tam dostanu snad i lépe? Nemůžu předpokládat, že na III. třídě v serpentinách pojedu 90 km/h.

vilik píše:Brno - Liberec. Sám jsi si odpověděl. V prvním případě doba jízdy 3,5 hodiny, v druhém 4 hodiny. Kterou trasu ti navigace vybere v případě volby nejrychlejší?


Jistě, ale šlo mi o to, že cesta 3,5 hodiny byla podhodnocená, reálně by to bylo více, a naopak 4 hodiny nadhodnocená, reálně výrazně méně. Při takové korekci se to obrátí.

vilik píše:S časem příjezdu (doba jízdy) mám zkušenost, že se navigace trefí s přesností +- 5 minut při dodržování předpisů a pokud neuvíznu někde v koloně. Jestliže jsi na trase 240 km dokázal přijet o 30 minut dříve, a jel jsi po té trase, kterou ti nabídla navigace, tak jsi několikrát razantně překročil rychlost.


Většinou se také trefuje, ale na téhle konkrétní trase výrazně minula. Předpisy jsem opravdu moc neporušoval, dědina zpravidla do 52 km/h dle navigace, mimo 85-95 km/h po rovince. Kdybych jel jako prase, tak to pochopím, ale takhle...
netrunner
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod netrunner 2. 3. 2009 17:09

DaviDavid píše:čau, neni nic jednoduššího než se podívat do mapy kde tě to chce táhnout... určitě se vyhni silnicím !!!Bez názvu!!! a gor v zimě ;)


No jo, to by šlo. Ale když se na trase vyskytne takových míst víc, tak si stejně nepomůžu - dá se zadat jen jeden průjezdný bod. A naplánovat si trasu třeba na mapy.cz nemůžu, TT One v2 nepodporuje import tras. Nebo se pletu?
netrunner
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod audis 2. 3. 2009 17:50

netrunner píše: Ale když se na trase vyskytne takových míst víc, tak si stejně nepomůžu - dá se zadat jen jeden průjezdný bod. A naplánovat si trasu třeba na mapy.cz nemůžu, TT One v2 nepodporuje import tras. Nebo se pletu?

proto sem ti dopoledne říkal, že ho máš s rozběhem vyhodit z okna. Já si nevymýšlím..
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DaviDavid 2. 3. 2009 18:03

netrunner:

ahoj mám TT930T a používám itineráře na průjezd. Planuju podle mapy jak na netu nebo papírové a pak se nechám vést jak si nastavím :-) navigace bez itineráře je pro mě nepoužitelná. Leda jet nastavit si kus trasy a pak zas dát navigovat z toho místa ale to je opruz
DaviDavid
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pafes 2. 3. 2009 19:13

Zkusil jsem trasu Trutnov-Dobruška naplánovat na iGo 8.3 na nejnovější mapě Teleatlas. Přes Náchod navigace tvrdošíjně odmítala jet, donutil jsem ji až pomocí 4 průjezdních bodů (Bohuslavice, Úpice, Č. Kostelec, Náchod) - 54 km, čas 1:16. Čas se silně liší od toho, co udávají mapy.atlas.cz (39 min.), takže není divu, že se jí po této trase nechce. Že by chyba v mapách?
pafes
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod netrunner 2. 3. 2009 19:51

Tak jsem přišel na to, jak do tomtoma nacpat trasu odjinud, tudíž se za nevědomost omlouvám. Zároveň jsem zjistil, jak ho donutit jet přes více míst než 1.

Bohužel ale jich umí jenom 48, takže import trasy z mapy.cz je k ničemu. Když jsem si cestu rozsekal na víc částí, tak mě prozměnu nejdřív honil u nás po sídlišti různě dokola a zpět a zase tam...

Existuje nějaký jednoduchý způsob, jak efektivně plánovat trasy?
netrunner
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DaviDavid 3. 3. 2009 11:01

netrunner:

Efektivně plánovat trasy? Vem si papírovou mapu, stačí klasická průjezdovka a podle toho si to nastav. Někdy i sama navigace vybere cestu přesně podle představ. Drž se hlavních tahů - silnice označené číslem, Rychlostku, Dálnici nebo silnici označenou mezinárodně. Jestli ti tam jde nastavit až 48 míst, jak píšeš, buď v klidu ;) Víc jich potřebovat nebudeš.
DaviDavid
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod netrunner 3. 3. 2009 11:41

DavidDavi:

Jo, tahle varianta je zřejmá. Šlo mi spíš o to, že bych si připravil pohodlně trasu na velkém displeji PC a pak ji jenom nahrál do TT. Na té pidiobrazovce navigace často ani není poznat, co je to za silnici, po které mě vede... Např. na mapy.cz si trasu sice můžu navolit, ale při exportu mi to jako průjezdní bod dá každou křižovatku, což je zbytečné.
netrunner
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fox50 3. 3. 2009 13:21

1) Pokud dáš najít nejrychlejší trasu a ona ti nevyhovuje dej ji najít znovu, navigace nalezne další
nejrychlejší cestu a původní trasu ignoruje.

2) Pokud nepomůže bod 1 použij cestovat přes. :)

3) Ano novější mapy (8.xx) mají něco co by mělo vylepšit plánování trasy. Přidáním informace o skutečné době průjezdu po konkrétní silnici, jmenuje se to IQRoute. Díky ní by mělo být výhodnější jet delší trasou mimo město, než kratší cestou přes město kde zůstaneš v zácpě. Problém je že tato technologie informace získává od uživatelů a zatím je málo dat, protože běží moc krátkou dobu a ne každý souhlasí se sběrem těchto dat.

4) Navigace nepočítá čas do cíle podle maximální možné rychlosti na dané silnici ale asi 80% z ní. Předpokládá se že po nepojedeš celou dobu maximální povolenou rychlostí, protože pojedeš za náklďákem, zastavíš na odpočívadle, po cestě si na benzině kopíš bagetu, atd. :) Poku d jsi tedy jel 105% - 110% maximální rychlosti, je jasné že jsi v dojel dříve než navigace spočítala.
TomTom Go920 app:9.026.483454.1 + 2GB USB SanDisk Ultra II,
Mapa: Europe 855.2885, TomTom Home 2.7.6.2056
Škoda Octavia 4x4 1.8T, 110 KW
Fox50
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků