PG a HG piloti, co máte za navigaci pro létání?

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod -0_0- 14. 8. 2009 08:30

Ahoj všichni,
začínám létat na rogalu a rád bych si pro tento účel pořídil mapovou ruční navigaci (pro účel záznamu letu, orientace v terénu, zobrazení zakázaných prostorů a v poslední řadě i navigace při svozu/příjezdu/odjezdu). Cena v tuto chvíli nehraje roli (leteckou navigaci, např. 296, nechci - chci ruční). Geocaching mne nezajímá. Vylučovací metodou jsem došel k finální skupině navigací a nyní si nejsem jist, jak se rozhodnout. Proto bych uvítal případné zkušenosti od těch, co létají, protože to je prvotní účel, pro který si navigaci chci pořídit.

Uvažované navigace:
- Garmin GPSMAP 60 CSx (menší displej; větší odolnost)
- Garmin GPSMAP 76 CSx (plave - což se někdy může hodit)
- GPSMAP 76 CX (bez baro-výškoměru - o něco delší výdrž; výškoměr mám na váriu)
- Garmin Colorado (větší displej; kratší výdrž. než předchozí; po čase zlobící/rachtá ovládací kolečko?; horší čitelnost displeje bez podsvícení, než výše uvedené)

Zkoušel jsem tady na fóru hledat, ale asi špatně, protože jsem nalezl jen "střípky v diskusích", ale "pilotní" vlákno ne. :hm Pokud takové existuje, budu vděčen za odkaz.

Díky.
-0_0-
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ovo 18. 8. 2009 19:17

Řekl bych, že jsi tu první pilot. Docela by mě zajímalo, co se z toho tady vyklube.
Existuje nějaká letecká mapa do Garmina s nákresem těch zakázaných prostorů?
Ovocné víno každý den, tvůj život se změní v sen.
Ovo
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod -0_0- 18. 8. 2009 22:11

Ano, mapa zakázaných prostorů existuje. To je právě jeden z důvodů, proč chci mapovou GPS-ku. Přeci jen není tak těžké ztratit orientaci a než hledat na zemi nějaký orientační bod, je lepší mít zálohu v podobě mapy. Když se lítá třeba na Raný, tak člověk napíchne TMA docela snadno, pokud chytí dobrý stoupák.
-0_0-
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod oldtulak 19. 8. 2009 07:11

no já sice nejsem ani PG ani HG pilot, ale MAP60CS jsem si pořídil na navigaci při létání na ULLa :-) - teď jsem ji nahradil Oregonem400t. na navigaci v ULLa ji teď používám méně než při navigaci v autě a v přírodě :-).
oldtulak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod -0_0- 19. 8. 2009 09:45

-> oldtulak: Nevím o jaký ULL jde, ale předpokládám, že je v něm možnost připojení externího zdroje (pro napájení) a že k létání nejsou potřeba rukavice. On je totiž docela rozdíl, když mohu sáhnout na displej prstem, nebo prstem v rukavici - tam se potom nedá moc mluvit o nějaké přesnosti ve stisku. Zatím je pro mne favoritem MAP60CSx - z důvodu delší výdrže, lepší čitelnosti displeje, tlačítkům a možnosti si nastavit cylindr kolem otočných bodů, což snad u Coloráda/Oregona nejde (kdyžtak mne opravte). Na druhou stranu se mi líbí vyšší rozlišení displeje Colorada a pár dalších jeho drobností. Použitelnost při letu na rogalu je ale to nejpodstatnější kritérium a to byl i důvod, proč jsme zkusil oslovit touto cestou ty, kteří s tím mají zkušenost.
-0_0-
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Akan 19. 8. 2009 09:57

Proč nechcete leteckého Garmina?
Akan
Junior

Odeslat příspěvekod Akan 19. 8. 2009 10:58

Jsou-li na překážku finance pak doporučuji:
GPS Garmin za ½ ceny!
PCexpert.cz/gps-navigace/Garmin/
Jedná se o potřebu další úpravy, nejde-li však o používání v přírodě, lze to řešit.
Akan
Junior

Odeslat příspěvekod oldtulak 19. 8. 2009 12:29

ono ovládání křížového ovladače a malých tlačítek na 60CSx také není jednoduché (v zimě vyzkoušeno na 60CS) ale nějak to jde......
oldtulak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod -0_0- 19. 8. 2009 13:34

Akan píše:Proč nechcete leteckého Garmina?

Protože jediné, co potřebuji z leteckého "prostředí" k poletování je mapa zakázaných prostorů - vše ostatní by bylo ve specializované letecké navigaci nevyužito. Výpočet dokluzu má i 76CSx/60CSx. Ačkoliv pro mne není finanční stránka věci tou nedůležitější, tak platit za nevyužívané fukce mi přijde zbytečné.
Nejblíže by byla GPSMap 96C, ale i ta má spoustu věcí, které by mi byly k ničemu = vyšší cenu (cca. o 100$, což je dost).
-0_0-
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků