Nepresná navigácia s Garmin nüvi 750T!!!

O autonavigacích Nüvi i turistických přístrojích eTrex, Colorado, Oregon

Moderátor: Moderátoři Navigovat.cz

Odeslat příspěvekod pratel 10. 6. 2008 20:49

Pred par dnami som sa stal (ne)stastnym majitelom Garminu nuvi 750T. Pristroj napohlad presne vyhovoval mojim poziadavkam. Kvalitne vyhotovenie, jednoduche ovladanie, bohate funkcie, dlha vydrz baterii a..............a jasne mal by som teraz spomenut to najhlavnejsie a pre GPS navigator najdolezitejsie - mat schopnost v realnom case vodica velmi presne a logicky pocas jazdy navigovat!!!!!!! Ale o tom o chvilu.

Po kupe som GPS-ko zazalohoval do NTB, updatoval na najnovsi soft (3.00), kupil rychlu SD kartu, podoplnal rozne mapy, MP3, JPEGy, namontoval do auta a vyteseny vyrazil testovat. Necakal som zazraky. Viem, ze to nie je niekolko nasobne drahsie, superpresne geodeticke GPS. Nuvi 750T mi pocas jazdy v otvorenej krajine ukazoval presnost v priemere 5m. V ruke mimo auta som pozoroval nanajvys presnost 4m, pod to sa este nedostal. Teda celkom solidne, povedal som si.

Testoval som s mapami SK roads, SK topo a hlavne CNE 2008. Samozrejme aktivovana bola vzdy len jedna. Detaily mapy od najnizsich az po najvyssie. Sposob navigacie ako najrychlejsia, tak aj najkratsia trasa. Odfiltrovane Nespevnene cesty a U-turns. Prosto vsetky mozne kombinacie. Skusane pri soft 2.20 a 3.00 (3.00 obcas mrzne a su tam nejake chyby, asi sa vratim k 2.20). Trasy vypocitaval vacsinou logicky a mapy zobrazoval pekne.

Velmi rychlo som vsak vypozoroval katastrofalny jav, alebo fakt, ktory robi v mojich ociach tento navigator absolutne nepouzitelny na presnu navigaciu... Je to moje prve GPS-ko a mozno som naivne cakal viac, ale ked by sa takto mali spravat vsetky navigacie (aj inych vyrobcov), tak GPS navigacia pre mna straca zmysel. Ale spat k veci. Pri vsemoznych horeuvedenych kombinaciach, mi pocas jazdy, v case ked som uz na urovni nejakej cesty, na ktoru mam odbocit, pristroj vzdy na displeji ukazuje polohu dobrych 15-20m pred danou cestou, alebo inak povedane, v case, kedy mam podla pristroja odbocit, som uz realne cca 1s (co pri rychlosti 60-70 km/h znamena 15-20m) za odbockou!!!!!!!?? Co to ma znamenat?

V nejakom neznamom meste, kde ulicka nasleduje za ulickou, ale aj hocikde inde, je takyto navigator k nicomu. Nesplna zakladnu vec, na ktoru je urceny. Clovek cestu vzdy prebehne. Chapal by som nepresnost aku pristroj vacsinou deklaruje, asi 5m, ale 20m? Alebo mam ja ako vodic GPS-ku pomahat, neustale dopredu striehnut na displeji, ktora to asi bude ta spravna odbocka? Skutocne neviem.

Som z toho zklamany a znechuteny zaroven. Neviem, ci takyto pozorovaci talent mam len ja, alebo si to ostatni majitelia GPS nevsimli, alebo vec ignoruju. Ked niekto ma pristroj nuvi rady 7x0, alebo aj iny mohol by to otestovat, bol by som vdacny. Netusim kde asi urobili soudruzi chybu. Alebo je prehnane ocakavat od navigatora poslednej generacie presne navigovanie v realnom case? Cely problem sa mi javi v pomalom procesore, ktory so zvysujucou sa rychlostou nestaci polohu svizne prepocitavat a stale je ako keby o krok spat za realitou.

Pri velmi pomalej jazde, alebo ked stojim je poloha zobrazovana relativne spravne. Myslim si vsak, ze pristroj by mal byt schopny pri akejkolvek rychlosti zobrazit moju polohu identicky a v sulade s tym, kde sa v skutocnosti prave nachadzam (± 4-6m)! Pochybujem ze je to problem konkretneho kusu. Neviem ci je to problem map. Co v GPS-ku je priamo zodpovedne za navigovanie: mapy? soft pristroja? Ake mate skusenosti?

Ak mate niekto vysvetlenie v com je problem, alebo ci to tak ma byt a ine to uz nebude, napiste. Vopred dakujem. V aute mam normalne priesvitne sklo so zelenym pasom hore, cize ziadne specialne atermicke, ktore by branilo prijmu signalu. Takisto rozhodne nemienim vylepsovat signal nejakou externou antenou, co sa mi zda neprakticke a nepatricne vzhladom na deklarovanu kvalitu prijmu navigatorov Garmin nuvi. Hoci by som sa s pristrojom nerad lucil, ked by mala situacia pretrvavat, radsej ho vratim...
pratel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JJS 10. 6. 2008 21:02

Mam uz rok a 4 mesiace nuvi 660 a ukazuje mi presne tak isto ako pises. A dovolim si tvrdit, ze to nie je vec kusu, pretoze predtym som mal streetpilot c320 a bolo to to iste.
Tiez mi ukazuje presnost 4-6 m a pri realnej navigacii pred krizovatkou cca. 15 m. Naucil som sa s tym jazdit, proste pocitam tak o 10 m menej ako ukazuje k odbocke.

Prave dnes som si objednal novy Navigon 8110, nuvi 660 postupujem dalsiemu clenovi rodiny, som zvedavy ako presny bude ten.
JJS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pratel 10. 6. 2008 21:09

Super, to som chcel pocut, mali by si toho detailne vsimnut aj ostatni. Tiez rozmyslam nad vymenou za Navigon. Garmin ma vsak velku tradiciu. Naviguje Navigon aj na zadane suradnice?
pratel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 10. 6. 2008 21:11

Na zpoždění navigací si občas uživatelé stěžují, v podstatě u všech značek. Já jsem se s tím ale při testech nikdy nesetkal.

Možná je to ale tím, že byste navigaci neměl chápat jako autopilota. Osobně mi odchylka 20 m přijde celkem rozumná, vzhledem k tomu, že je přístroj za sklem auta, vždy není dokonalý výhled na oblohu a mapy pro autonavigaci nejsou nijak zvlášť přesné.

Navigace by měla sloužit pro přehled dejme tomu o následující minutě nebo půl minutě jízdy. Nemá smysl porovnávat, jestli šipka stojí přesně pět metrů před křižovatkou, kde stojím i já.

Informaci o přesnosti X metrů neberte tak, že určená poloha se liší nanejvýš právě o X metrů. Spíš než metry jde o imaginární číslo, podle něhož lze určit jen to, jestli je přesnost dobrá nebo špatná, bez přímé souvislosti s nějakou vzdáleností.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor

Odeslat příspěvekod pratel 10. 6. 2008 22:08

O.K dik za reakciu a vysvetlenie. Tym padom je mi jasne, ze som od GPS navigacie cakal ovela viac ako ponuka. Zariadenie vratim a s GPS asi skoncim. Ked sa ma clovek na to spolahnut v cudzom meste pri odchylke 20-25m, je to cele k nicomu...
pratel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod piErcE 10. 6. 2008 22:59

pratel píše:O.K dik za reakciu a vysvetlenie. Tym padom je mi jasne, ze som od GPS navigacie cakal ovela viac ako ponuka. Zariadenie vratim a s GPS asi skoncim. Ked sa ma clovek na to spolahnut v cudzom meste pri odchylke 20-25m, je to cele k nicomu...

to je ale zakladni nepochopeni principu ... zuakladni pravidlo pri´pouzivani gps rika " pouzivej mozek" ... mam garmini navigace uz dost dlouho, ale dany jen jsem nepozoroval (resp. asi existuje, ale nikdy jsem si neuvedomil ze existuje)... a jezdim podle nej naprosto bez problemu.
Garmin DriveLuxe 50 - iPhone SE - Octavia III 1.4 110 kW DSG
piErcE
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Vahač.X 11. 6. 2008 06:46

Já se omlouvám - jsem s PNA začátečník, ale zkusím svůj pohled na věc - mám Garmin Nüvi 760 (což si myslím že je velmi podobné k popisovanému) sice velmi krátce, ale problém s přesností se mi nějak nevyskytuje - rozhodně ne v míře 20 m a více....

Navíc nevím, jak používáte navigaci, ale mně moje PNA hlásí nutnost odbočit s velmi podstatným časovým předstihem - a při letmém pohledu na displej se dá vyčíst kde odbočit.
Aktuálně LG G2 a S GS3 ... ale začínal jsem už s Motorolou 160 :-)
Vahač.X
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Romstar 11. 6. 2008 07:07

Zdravím, mám Nuvi 660 a absolutní spokojenost a popisovaný problém absolutně neznám.Moje Nuvi hlásí odbočky vždy předem. Někdy se stane, že hlásí odb. přesně, ale jen v mapě Atlas 7 NT, ale co se týče CN 2008 NT tak to je vždy předem. Z příspěvku jsem nepoznal jestli jde o legální mapy?
Neexistuje hloupá otázka, jen hloupá odpověď.
Romstar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod warhead_cz 11. 6. 2008 08:22

myslim ze o mapy ani moc nejde :D je to proste vlatnost nekde se projevi vic nekde min no ;-) ja jsem se parkrat zpletl kdyz byly odbocky u sebe a nevedel jsem ktera je ktera ale jinak se to da pouzit ;-)
Navigace - všechny
PC - 5200+,m2n-sli,4g,460gtx a dalši
wagen - dfensovo vysnena doslova
warhead_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JaKot 11. 6. 2008 08:23

Mám rovněž Garmin Nüvi 760, který je zřejmě hodně podobný 750T a v používání navigace jsem nováček, bez předchozích zkušeností. Mám několik poznatků souvisejících s příspěvky k přesnosti navigace a včasnosti hlášení o potřebě provedení nějakého úkonu (např. odbočení). Samozřejmě tady nechci a ani si nedovolím nikoho poučovat, ale chci se podělit o své poznatky a zatím jen malé zkušenosti:
1. Tento Garmin 760 vždy hlásí provést nejbližší potřebný úkon dostatečně dlouho PŘED místem potřebným k provedení daného úkonu (a to někdy i několikrát, vždy po několika stech ujetých metrech) a ještě VŽDY V MÍSTĚ, kde je potřebný úkon nutné provést hlásí např.: „ODBOČTE VPRAVO“. Nikoliv za tímto místem, ale pár metrů před ním.
2. Pokud následuje potřeba provést několik úkonů bezprostředně za sebou, Garmin v místě potřeby provedení prvního úkonu (pár metrů před ním) hlásí: „ODBOČTE VPRAVO A POTOM ODBOČTE VLEVO“ nebo takto obdobně, dle konkrétní situace. Tento způsob hlášení používá tehdy, jsou-li oba potřebné úkony od sebe vzdáleny řádově několik desítek metrů a časově se do hlasové navigace nevejde vložit upozornění, že za XY metrů máme odbočit vlevo a v místě tohoto úkonu toto oznámení zopakovat.
3. Potřebu provést určitý nejbližší úkon Garmin znázorní v horní části displeje písemnou informací jaký nejbližší úkon bude následovat a to tehdy, jedná-li se o nutnost provedení potřebného úkonu dostatečně dlouho dopředu, přičemž v pravém dolním rohu displeje se trvale znázorňuje aktualizovaná vzdálenost od místa, ve kterém je potřeba úkon provést. A samozřejmě šipka v 3D mapě na displeji znázorňuje místo a směr provedení potřebného úkonu. Myslím, že i v hustém provozu lze na zlomek sekundy mrknout na displej a nespoléhat jen na hlasovou navigaci.
4. Včera jsem poprvé s touto navigací jezdil po Praze a protože jsem se jeden moment nevěnoval hlášení navigace o úkonu, který bude následovat, tak jsem měl problém zařadit se včas do správného jízdního pruhu (pro odbočení vpravo). Když jsem si tyto informace hlídal, tak mně skutečně navigace velmi dobře vedla postupně na několik cílů (až na jeden případ), ke kterým jsem se potřeboval dostat. V jednom případě se mně stalo, že při průjezdu klasickou křižovatkou mně navigace vedla rovně k cíli, ale do jednosměrné ulice (pro mě zákaz vjezdu) a já na to musel reagovat odbočením vlevo nebo vpravo a kvůli této chybě jsem se musel s ohledem na cíl, v pro mě neznámém prostředí, rozhodnout velmi rychle (až jsem viděl dle směrových šipek na vozovce, že nelze pokračovat v přímém průjezdu křižovatkou), kam chci, či kam potřebuji odbočit, zda vpravo nebo vlevo. Samozřejmě jsem odbočil tam, kde jsem byl v jízdním pruhu zařazený, i když ještě bylo možné přejet do druhého jízdního pruhu pro odbočení na druhou stranu. Následně ale navigace nepřepočítala novou trasu (a ztichla, na displeji nebyla vyznačená průjezdní trasa) a já jel přes další tři křižovatky intuitivně a až těsně před cílem mně oznámila, že dojíždím do cíle po pravé straně, přičemž cíl nebyl označen šachovnicovou vlaječkou, jako bývá a také byl v ostatních případech i včera označený. To mně trochu zklamalo.
5. Moje dosavadní poznatky a závěr z mého příspěvku:
mé dosavadní zkušenosti jen potvrzují slova zkušených uživatelů navigací, že se jedná „jen“ o pomocníka a nikoliv o automatickou navigaci a že je nutné používat hlavu a sledovat aktuální dopravní značení a dopravní situaci. Kdo očekává od navigací více a není ochoten svá očekávání přizpůsobit realitě, tak bude zákonitě nespokojený. Já osobně jsem s navigací, i přes uvedené negativní poznatky, velmi spokojen a nelituje vynaložených finančních prostředků na její pořízení. To není nějaká reklamní kampaň, ale můj názor vyplývající z dosavadních zkušeností.
JaKot
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jintaj 11. 6. 2008 15:18

Mám Nuvi 660, a i přes některé výhrady (pomalé přepočítávání, jen jediný průjezdní bod, nemožnost modifikovat informace na displeji, což umí i předpotopní cyklonavigace Garmin Legend od Mountfieldu - např. čas dojezdu bych rád vyměnil za okamžitou rychlost) jí tohle rozhodně vytknout nemůžu. Hlášení přicházejí včas a při nutnosti následně změnit směr jízdy víkcrát za sebou hlásí samozřejmě i tuhle nutnost ("Odbočte vpravo a pak odbočte vlevo"). Pravda, občas mě mystifikuje hláškou "Se držte vpravo" , ačkoliv moje silnice přes křižovatku vede zcela rovně... Ale pokud mám pochybnosti o tom, zda jsem pokynu správně rozuměl, není problém si ho opětovně vyvolat, event. si celou cestu "projet" v režimu simulace...
Jintaj
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Andilek1 12. 6. 2008 13:39

.....Pri vsemoznych horeuvedenych kombinaciach, mi pocas jazdy, v case ked som uz na urovni nejakej cesty, na ktoru mam odbocit, pristroj vzdy na displeji ukazuje polohu dobrych 15-20m pred danou cestou, alebo inak povedane, v case, kedy mam podla pristroja odbocit, som uz realne cca 1s (co pri rychlosti 60-70 km/h znamena 15-20m) za odbockou!!!!!!!?? Co to ma znamenat? .....

Znamenáto jediné - GPS jedno za sekundu zjistí souřadnice, a proto k tomu dochází. Navíc garmin i jednou za sekundu překresluje LCD (tedy má 660 ano) takže dochází trošku k zmatkům. Ale jinak toto jsou o Garminech známé věci
iPhone 4S 32GB iOS 5.1.1 + HTC EVO 3D ICS
MBP 15' - C2D 2,66 - 8GB RAM - 320GB HD (Mid 2009), AirPort Extreem (5th gen), ext WD MyBook Studio 2TB, OS X Lion
Garmin Nüvi 660
Škoda Octavia II 1,9TDi
Andilek1
Návštěvník