mapy pro Garmin

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod el_slavek 12. 6. 2008 11:18

Těch překlepů! No snad si to přeberete. :-[
el_slavek
Junior

Odeslat příspěvekod Andilek1 12. 6. 2008 11:35

Nedá mi to abych nezareagoval - neustále tady bečíte a naříkat nad cenami map, nad politikou Garminu a já nevím nad čím eště. O pár příspěvků výše píšete že jste výběru navigace věnoval cca půl roku. Nezbývá mi než zkonstatovta že to bylo pro Vás půl promarněného roku.
Ceny map - na garmin.cz jsou prodejci Garminu a ti mají i ceny map. Já jsem zvyklý před koupí výrobku se podívat i na cenu příslušenství, protože relativně levný výrobek se pak může hodně prodražit.
Další věci se dají bez problému vyčíst na stránkách výrobce, nebo se dá doptat i u prodejců. Doopravdy si myslím že jste navigaci nevybíral moc pečlivě a nezajímal se o vše - ale toť jen můj názor.
iPhone 4S 32GB iOS 5.1.1 + HTC EVO 3D ICS
MBP 15' - C2D 2,66 - 8GB RAM - 320GB HD (Mid 2009), AirPort Extreem (5th gen), ext WD MyBook Studio 2TB, OS X Lion
Garmin Nüvi 660
Škoda Octavia II 1,9TDi
Andilek1
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod el_slavek 12. 6. 2008 11:43

Máte naprosto pravdu. A vybíráte si zboží správně, tak to má být, nic neopomenout. Nikdy v životě jste neudělal nic špatně, můžete být na sebe být hrdý. Nemyslím to ironicky.

Já si koupím občas zbytečnost, nepromyslím si to ze všech stran, protože mám peněz dost, ale pak mě to přesto mrzí.
el_slavek
Junior

Odeslat příspěvekod el_slavek 12. 6. 2008 11:49

andílek.

jenom ze zvědavosti mohu li se zeptat. Jaký máte foťák, tomu rozumím mnohem líp než navigaci. Notebook bych vám poradil za stejnou cenu lepší. A outdoorovou navigaci nemáte, nuwi jste nemusel moc vybírat.
el_slavek
Junior

Odeslat příspěvekod Andilek1 12. 6. 2008 12:07

Bohudík už nějakou dobu to už není o ceně, ale o tom co člověk preferuje a co požaduje od výrobku - před cca 3 lety kdy jsem NB kupoval, tak byly i levnější, ale neměli tu výbavu. Foťák mám Zenit 12 TTL + Canon EOS300 a Panasonic Lumix LS75 - tento nepodléhal mému výběru,ale je to výhra. Ale to už se dostáveme hodně OT ;-) Ale jinak tady se bavíme o Vašem výběru navigace a né o tom co kdo má doma.
A neřekl bych že když mám Nuvi tak jsem nemusel vybírat - jen garmin dělá nějaké - mám dojem - 4 řady auto navigací. A co např Mio, TomTom, Navigon a další?
iPhone 4S 32GB iOS 5.1.1 + HTC EVO 3D ICS
MBP 15' - C2D 2,66 - 8GB RAM - 320GB HD (Mid 2009), AirPort Extreem (5th gen), ext WD MyBook Studio 2TB, OS X Lion
Garmin Nüvi 660
Škoda Octavia II 1,9TDi
Andilek1
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod el_slavek 12. 6. 2008 14:32

Ale vždyť vy mě pořád poučujete že si neumím vybrat, ale věcnou radu jste mi žádnou nedal. Autonavigace a silniční mapu Evropy znám, to bych si snad dokázal koupit a používat dokonce i já. Ale není to totéž, jak si asi mylně myslíte i vy. Já si to myslel taky.

Chtěl jsem původně jenom jednoduchý jednoúčelový nemapový přístroj, případně i bez displeje na jedinou věc, přiřazení souřadnic k fotkám. Protože všude čtu že dneska už by měl být přístroj mapový s barevným displejem koupil jsem si ten, cena mi nevadí, ostatně byl v akci, to co jsem od něj původně chtěl umí stejně jako každý.

Nevadí mi cena, nevadí mi co umí a neumí. Můj původní dotaz byl spíše ze zvědavosti: přece není možné aby si lidé na dovolenou kupovali mapu za 2000 až 10000 Kč, nebo aby přístroj za 5 nebo 15 000 požívali jenom na navigaci podle Berounky. V tom přece musí být nějaký háček. Ale jak je to doopravdy už jsem se mezi tím trochu dověděl. nikoli od vás, vy to asi nevíte.

Na foťák jsem se ptal, protože uvádíte podrobný výčet co všechno máte doma a mě foťáky zajímají. Abych řekl pravdu rád bych vám napsal nějakou jízlivost o vašem aparátu, ale když máte Zenit, tak se to nehodí. Jistě s ním uděláte fotky ze kterých máte radost.
el_slavek
Junior

Odeslat příspěvekod Andilek1 12. 6. 2008 15:38

Poznámku k foťáku klidně snesu - já jsem se všemi plně spokojen i s jejich nedostatky, ale v tu chvílí to byla pro mne (z mého pohledu) nejlepší volby.
Věcných rad je všude na fórech hodně - ať již tady nebo na jiných. K nim není již co říct, protože snad každý výrobce a model je probrán od předu do zadu a naopak.
Nekritizuji Váš výběr, ale spíše mi vadí to že tu je diskuze o věcech které se dají bez problému zjistit a více méně jsou všeobecně známé. To jak se nakupují mapy a další věci vím, a taky je mi jasné že v přístroji za pár tisiíc nebudou mapy celého světa do všech podrobností - ale tahle to funguje pokud se nemýlím u všech navigací auto nebo turistických. A mapy jsou na navigaci vždy to nejdražší.
Ale obrátím otázku trochu jinak - Vám by se líbilo platit o x tisíc víc za navigaci v které budou mapy které Vy nevyužijete? Asi né, a je nelogické - tedy podle mne - kupvat v ČR turistickou navigaci s mapou třeba rumunských hor. Podle mne to má logiku - buď budou GPSky cenově mnohem výše ale budou tam mapy co 95% lidí nevyužije a nebo budou stát tolik kolik stojí a kdo mapu využije koupí si ji.
A přenosnost map mezi přístroji - abych použil jiný příměr - je jako by jste si koupil např OS do počítače a ten mněl na všech dalších PC. Taky to nejde a výrobce by asi brzo skrachoval, tak je to s tou mapou. Jinak i mapy do "silničního" Garmina stojí ty samé peníze jak Vy uvádíte, ale to já jsem třeba věděl před koupí.
Tu v tom se ale asi mi dva neshodneme :D
iPhone 4S 32GB iOS 5.1.1 + HTC EVO 3D ICS
MBP 15' - C2D 2,66 - 8GB RAM - 320GB HD (Mid 2009), AirPort Extreem (5th gen), ext WD MyBook Studio 2TB, OS X Lion
Garmin Nüvi 660
Škoda Octavia II 1,9TDi
Andilek1
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod el_slavek 12. 6. 2008 16:50

andílek

a mapách a počítačových programech toho moc nevíte tak už toho poučování nechte. Už to stačí.
el_slavek
Junior

Odeslat příspěvekod pnowak 12. 6. 2008 17:14

andílek: zda se mi ze tomu nejak nerozumis o cem je tady rec: lidi si nestezuji na to, ze nemuzou jednu licenci mapy pouzivat mnohokrat (nelegalne okopirovat, ukrast, atd..), ale stezuji si na to, ze po "svazani" mapy s konkretnim GPS pristrojem nelze pozdeji, kdyz si koupim JINY pristroj tuto mapu/licenci prenest na novy pristroj (ze stareho bude licence vymazana). Proste lidem vadi to ze mapy jsou takove jakesi OEM verze a po nakupu noveho GPS pristroje si tu mapu musis kupovat znovu.
A pak zas episete neco o variante, kde v pristroji jsou uplne vsechny mapy a je strasne drahy - o tom tu take nebyla rec...
pnowak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Andilek1 12. 6. 2008 18:08

Uvedu Vás do obrazu - v IT se živím a o licencích toho vím celkem dost. Nesnažím se poučovat, ale jen tady prezentuji svůj názor. Napište mi tedy co v mém příspěvku je zcela scestné a nelogické - plácnutí do vody stylu vy nic nevíte atd moc pádný argument není.
Právě o tom že v přístroji budou všechny mapy tady celou dobu mluvíte - nebo vaše nářky nad tím že si musíte mapy dokupovat jsou něco jiného? Podle Vaší představy že koupíte GPS a už nebudete žádné mapy dokupovat svědčí o tom že právě vy by jste prosazoval přístroj se vším, ale za nehoráznou cenu.
Svázaní mapy s konkrétní přístrojem - jsme v kapitalismu a každý chce vydělat, proto toto beru ze strany výrobce za logický krok. Právě srovnání s OS je adekvátní - jedna licence jedno PC. Nevím jak jste přišel na nějaké nelegální okopírování - tady o tom nepadlo ani slovo.
iPhone 4S 32GB iOS 5.1.1 + HTC EVO 3D ICS
MBP 15' - C2D 2,66 - 8GB RAM - 320GB HD (Mid 2009), AirPort Extreem (5th gen), ext WD MyBook Studio 2TB, OS X Lion
Garmin Nüvi 660
Škoda Octavia II 1,9TDi
Andilek1
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pnowak 12. 6. 2008 19:59

andilek: "A přenosnost map mezi přístroji - abych použil jiný příměr - je jako by jste si koupil např OS do počítače a ten mněl na všech dalších PC. Taky to nejde a výrobce by asi brzo skrachoval, tak je to s tou mapou."

Tady to sam pisete: koupit jednou a zkopirovat na vice pristroju. Ale lidi si stezujou na neco jineho, co stale nechapete, ze nemuzou licenci PRENEST z jednoho na jiny pristroj - cili nekopirovat na VICE stroje ale PRENEST Z JEDNOHO NA DRUHY !!! Rozumite, co pisu ???!!! Kdyz znate licencovani na PC tak taky vite ze existuji krabicove verze SW, u kterych lze licenci prenest na nove PC (a smazat ze stareho) - cili stale provozovat pouze JEDINOU kopii. A o tom je tady rec !!! A to majiteum GArmina vadi, ze si relativne draho koupi mapy a kdyz po nejakych letech Garmin doslouzi a koupi si novy pristroj, mapy na nej nemuzou prenest.
pnowak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Vahač.X 13. 6. 2008 07:01

pnowak píše:Kdyz znate licencovani na PC tak taky vite ze existuji krabicove verze SW, u kterych lze licenci prenest na nove PC (a smazat ze stareho) - cili stale provozovat pouze JEDINOU kopii.


No to je někdy pravda ... ale taky existuje spousta jiného SW, který je vázán na konkrétní PC. Nevím jestli čtete někdy "licenční ujednání" (předpokládám, že stejně jako většin lidí ne), ale možná byste se divil s čím vším souhlasíte a co všechno nesmíte. Mezi lidmi mnohdy "koluje mnoho mýtů a polopravd" k licencím SW - jedna z nich je právě ta, že když daný SW "smažu" z jednoho PC mohu ho bez omezení provozovat na jiném....

Ale už mlčím ... ponechám Vaši diskusi na Vás ... protože tomu o čem je tato diskuse původně (outdoor GPS) nerozumím....
Aktuálně LG G2 a S GS3 ... ale začínal jsem už s Motorolou 160 :-)
Vahač.X
Junior

Odeslat příspěvekod el_slavek 13. 6. 2008 08:39

Vahač: většina programů nemá povinnou registraci a pokud nechcete dělat nic nelegálního, stačí když vaše instalační CD nikomu nepůjčíte a program po instalaci do vašeho nového počítače ve starém PC smažete. Já jsem se ale neptal co se smí, zajímalo mě jak se to ve skutečnosti dělá.
- - - -
Když si jako začínající fotoamatér budete kupovat fotografické časopisy a číst diskuse na netu, zjistíte že všude jsou návody jak upravovat fotky v plné verzi Photoshopu, amatéři o tom učeně diskutují a nikomu nevadí že plná verze programu stojí 20 až 30 000 Kč.

Inu je to tak že amatéři částečně kecaj, částečně kradou a navzájem si kopírují demoverzi s prolomenou ochranou. Ale krást se nemá a nemusí. Za 50 Kč až 2500 Kč lze koupit uživatelsky přívětivý Zoner, zadarmo lze stáhnout freeware Gimp, nějakou jednoduchou verzi programu dostanete na CD ke každému foťáku a tiskárně. Něco je taky ve Windows, Neru 8 atd.

Takhle bych to tomu novému fotoamatérovi vysvětlil. Známí chtějí abych jim radil při nákupu fotoaparátu, videokamery a počítače, protože můžete číst odborné knížky, rady v časopisech, ale když jste s tím nikdy nepracoval stejně nevíte co je důležité a na co se máte zeptat.

Když jsem se začal zajímat o ooutdoorové navigace překvapilo mě že mapy jsou neuvěřitelně drahé, nepřenosné a je jich velmi málo, přesto to nikomu z autorů článků ani diskutujících zřejmě vůbec nevadí. Nebo jsem o tom nenašel žádný článek ani diskusi. Protože mě počítače a programy baví, vrtalo mi hlavou jak se to ve skutečnosti s mapami dělá.

Něco jsem se nakonec přece dověděl, ale už mě to nezajímá, protože Venture Cx jsem věnoval synovci, sám bych jí nevyužil. Až zase někdy pojedu do nějaké exotické země tak si jí od něj půjčím a budu jí používat jako nemapovou navigaci spolu s dobrou papírovou mapou.

Kdybych si dneska kupoval navigační přístroj, zajímala by mě především citlivost přijímače, kompas a výškoměr. Mapový nebo dokonce barevný mapový displej, tolik vychvalovaný a doporučovaný v článcích by mě vůbec nezajímal. V Čechách navigaci nepotřebuji a v exotických zemích kde by se velice hodila bych do ní stejně neměl turistickou mapu.
el_slavek
Junior

Odeslat příspěvekod Andilek1 13. 6. 2008 09:21

2 pnowak V mém předchozím příspěvku jsem nemyslel na 5 PC současně, ale po výměně PC instalace na nové. Třeba OEM licence jsou vázny na konkrétní PC. A taky se nad tím nikdo nepozastavuje, a nebo jak pod Vámi uvádí Vahač.X nikdo licenci nečte a tak to neví.
Nepřenositelnost OEM softwaru (Licence zůstává po celou dobu užívání produktu vázána na počítač, na který byla prvotně nainstalována. V případě výměny hardwaru nebo poškození či likvidace počítače, dochází k zániku licence.)

2 el_slavek v tomto Vám dávám plně za pravdu - já třeba Photoshop nebo jiný "úžasný" SW na úpravu fotek nevyužívám. Jsem zastáncem toho že pokud se musí každá fotka upravovat v SW tak to není o focení, ale o práci v Photoshopu. Samozřejmě že na pěkné krajince umazat el.veden není o umu fotografa, ale o tom že vedení je skoro všude :grr: a působí to rušivě.
Když jsem se začal zajímat o ooutdoorové navigace překvapilo........

Vadí to hodně lidem, ale tak to prostě je - a to se Vám snažím celou dobu říct. Pro mne také nemá cenu kupovat mapu Chorvatska - cca 4000Kč - když tam jednu na 14 dní na dovolenou. Ale jestli se nepletu tak přenositelnost mapového SW mezi více (po výměně navigace) přístroji nedělá nikdo. A na druhou stranu se navigace zase nemění každý rok, takže investice je sice velká ale dlouhodobá.
iPhone 4S 32GB iOS 5.1.1 + HTC EVO 3D ICS
MBP 15' - C2D 2,66 - 8GB RAM - 320GB HD (Mid 2009), AirPort Extreem (5th gen), ext WD MyBook Studio 2TB, OS X Lion
Garmin Nüvi 660
Škoda Octavia II 1,9TDi
Andilek1
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod el_slavek 13. 6. 2008 12:27

Jenže ono to s tou použitelností mapy pro jednu navigaci není tak horký.

stejně jako lze prolomit demoprogram který by měl fungovat jenom 60 dnů, jako lze stáhnout ledacos a někdy i legálně zadarmo, jako lze přepsat kódy a otevřít programy.

jenže mě to nezajímá, jednak už navigaci nemám, jednak nemám doma v počítači žádné kradené programy. To neznamená že všechno kupuju, ale mnohdy lze stejně dobrý program sehnat jako freeware, OpenOffice, Gimp, ProgeCAD, Pixia, z oblasti navigace GPS Vizualizer, OziExplorer atd.

Ani operační systém nemusíte kupovat, není na světě jenom Windows. I když Windows dostanete při koupi počítače. OEM jsou sice pro jeden počítač kam vám to dali při koupi ale zase jste to dostal zadarmo, nikoliv za 2000 až 10000 jako mapu pro Garmin.
el_slavek
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků