mapy pro Garmin

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod zmizik 13. 6. 2008 12:41

Nieje toto forum o navigaciach? Nerieste tu ******** No a el_slavek - na garmin existuju kvanta free map od uzivatelov kt. si ich vytvorili sami - co isto aj viete.
cpu: intel mb: asus ram: adata gpu: ati hdd: hitachi, maxtor psu: enermax case: thermaltake dvd-rw: lg lcd: acer cooler: zalman ntb: hp pda: htc foto: sony gps: gpsmap
zmizik
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod robert456 13. 6. 2008 15:44

Proboha na co si el_slavek stěžuje? Že blbě nakoupil? Vždyť na forech i kdekoliv jinde je takové množství informací !!! Výrobcem jsou daná pravidla která ví kupující před koupí, pokud se mi nelíbí, tak prostě nekupuji !!! Toto přeci platí vždy a všude. Pokud napřed nakoupím a pak si stěžuji, tak si akorát stěžuji na svou neschopnost.
robert456
Junior

Odeslat příspěvekod el_slavek 13. 6. 2008 17:14

vždyť já si do p. na nic nestěžuju. Tohle byl můj původní dotaz.
Dovolte mi začátečnický dotaz. Mám digitální aparát a program pro úpravu fotografií Zoner, chtěl jsem si koupit nějaký jednoúčelový navigační přístroj kterým bych mohl zaznamenávat prošlou trasu a souřadnice z tracklogu přiřadit k fotkám. Nakonec jsem si koupil Garmin etrex Venture cx, protože rozdíl v ceně není tak velký. K přístroji je dodávána mapa TOPO CZECH 1.20 na mini SD, kterou ale nelze používat v PC.

Navigace se mi zalíbila, rád bych jí používal taky k plánování trasy v počítači atd., dokoupil bych si i plnohodnotnou TOPO CZECH na CD – ale to jsou pořád jenom Čechy. Potřeboval bych taky podrobnější (turistické) mapy příhraničních oblastí sousedních států, Slovenské hory, Alpské země, Dalmácii atd. Jenže to bych se v mapách Garmin Mapsource nedoplatil a ani ty oblasti na mapách snad neexistují?

Jak se to vlastně dělá? Pro týden dovolené v Chorvatsku si asi turisté většinou nekupují mapu za 5000 Kč? Kde bych se o tom víc dověděl? Po lopatě, protože jsem naprostý začátečník.
- - -
Máte li věcnou odpověď tak mi věcně odpovězte, nevíte li o tom nic buďte zticha. A nevím proč mi pořád odpovídají majitelé autonavigací, to mě nezajímá.
el_slavek
Junior

Odeslat příspěvekod pnowak 13. 6. 2008 19:48

el_slavek: uz to tady padlo ale tedy jeste jednou navrh z moji strany: porid si nejake PDA s integrovanou GPS (HTC, HP, FS, aj.) se SW pro rastrove mapy (OZI explorer, Pathaway), mapy kupuj papirove, oskenuj, zkalibruj a nahrej do PDA. Nebudes vazan na nabidku Garmin map = papirovou mapu sezenes temer jakoukoli. Jiz hotove zkalibrovane mapy se take daji stahnout poruznu. Nevyhodou tohoto reseni je, ze PDA ti s trvale zapnutou GPS vydrzi podstane kratsi dobu naz Garmin a jemu podobne pristroje, a PDA neni tak odolne (voda, dest, prach, narazy, apod.).

A co treba tohle ? ;-)
http://www.gadgetreview.com/2007/03/gps ... -damn.html
pnowak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod el_slavek 13. 6. 2008 21:40

PDA mám někde v práci ve skříni, myslím že je v tom mapa Prahy?

Mně šlo původně o přiřazení souřadnic k fotkám v programu Zoner a to už jsem si vyzkoušel, je to zajímavé, ale není to úplně ideální. Má to několik problematických věcí o kterých už teď můžu v hospodě moudře kecat u piva, to stačí.

Je to zajímavá zkušenost a ještě jsem (snad) udělal radost synovci. Teď nic kupovat nebudu.
el_slavek
Junior

Odeslat příspěvekod zmizik 14. 6. 2008 02:23

el_slavek píše:Má to několik problematických věcí o kterých už teď můžu v hospodě moudře kecat u piva, to stačí.


Napriklad ake su tie problematicke veci (nieca neschopnost)? Inu pise ti majitel 60csx.
cpu: intel mb: asus ram: adata gpu: ati hdd: hitachi, maxtor psu: enermax case: thermaltake dvd-rw: lg lcd: acer cooler: zalman ntb: hp pda: htc foto: sony gps: gpsmap
zmizik
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ovo 14. 6. 2008 07:14

Já se musím zastat el_slavek. Alespoň v tématu, který se týká licenční politiky výrobců turistických navigací.

Diskuze o licenční politice Garminu na webu jsou a diskutující se většinou shodnou, že tato politika je příliš krutá. U autonavigací to tak vidět není, tam člověk potřebuje silniční mapu Evropu s důrazem na Čechy a tu zpravidla dostane za babku při koupi s přístrojem. Po pár letech si koupí další autonavigaci s mapou a nemá potřebu přenášet starou mapu.

U turistických navigací nepotřebujete silniční mapu, potřebujete turistickou mapu. Ta není v přístroji ve verzi "celá Evropa" a poskládat ji z jednotlivých dostupných map by bylo neskutečně drahé. Dostupné free mapy jsou většinou silniční a nebývají až tak dokonalé jako mapy od Garmina a jeho partnerů.

To, co vadí:
- mapy celého státu jsou neúměrně drahé pro jedno použití (například na dovolenou).
- drahý je i update mapy, pokud vůbec lze
- nelze koupit pouze výseč turistické mapy (analogie papírových turistických map)
- nelze koupit časově omezenou licenci pro jednorázové použití
- mapa je VŽDY svázaná s přístrojem tak, že ani po krádeži nebo zničení přístroje nelze mapu aktivovat na novém přístroji,
- Mapu nelze použít současně ve více přístrojích jednoho uživatele (můžete mít tréninkovou navigaci a klasickou turistickou navigaci)

Netroufám si polemizovat, jestli tato licenční politika je správná nebo ne. Na výrobce to mít vliv nebude.

To, co opravdu chybí, jsou alternativy licenční politiky, ochrana investice uživatele a konkurence mezi výrobci.
Ovocné víno každý den, tvůj život se změní v sen.
Ovo
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod robert456 14. 6. 2008 09:20

el_slavek píše:vždyť já si do p. na nic nestěžuju. Tohle byl můj původní dotaz.
Dovolte mi začátečnický dotaz. Mám digitální aparát a program pro úpravu fotografií Zoner, chtěl jsem si koupit nějaký jednoúčelový navigační přístroj kterým bych mohl zaznamenávat prošlou trasu a souřadnice z tracklogu přiřadit k fotkám. Nakonec jsem si koupil Garmin etrex Venture cx, protože rozdíl v ceně není tak velký. K přístroji je dodávána mapa TOPO CZECH 1.20 na mini SD, kterou ale nelze používat v PC.

Navigace se mi zalíbila, rád bych jí používal taky k plánování trasy v počítači atd., dokoupil bych si i plnohodnotnou TOPO CZECH na CD – ale to jsou pořád jenom Čechy. Potřeboval bych taky podrobnější (turistické) mapy příhraničních oblastí sousedních států, Slovenské hory, Alpské země, Dalmácii atd. Jenže to bych se v mapách Garmin Mapsource nedoplatil a ani ty oblasti na mapách snad neexistují?

Jak se to vlastně dělá? Pro týden dovolené v Chorvatsku si asi turisté většinou nekupují mapu za 5000 Kč? Kde bych se o tom víc dověděl? Po lopatě, protože jsem naprostý začátečník.
- - -
Máte li věcnou odpověď tak mi věcně odpovězte, nevíte li o tom nic buďte zticha. A nevím proč mi pořád odpovídají majitelé autonavigací, to mě nezajímá.

Jsem majitel Colorada !!!
robert456
Junior

Odeslat příspěvekod Ovo 14. 6. 2008 09:33

Chápu euforii, je to krásný přístroj. Ale vžijte se do situace, že si dokoupíte TOPO mapu Velké Británie za 230 liber, aktivujete ji a hned první týden půlročního pobytu v Británii Vám Colorado ukradnou(ztratíte, shoří...). Smíříte se s tím, že nemáte ani mapu? I když originál krabice s DVD je doma? Pravidla nepravidla, přijdete si sem poplakat. Koneckonců, jsme na jedné lodi.
Ovocné víno každý den, tvůj život se změní v sen.
Ovo
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod all in one 14. 6. 2008 10:18

Obchodní politika Garminu je skutečně "zvláštní", ale z druhé strany ne železo, ale informace=mapy jsou drahé. Nicméně každý považuje za samozřejmé, že mapy do navigací budou alespoň jednou za rok aktualizovány a to přece něco stojí! Běžně prodávané papírové mapy jsou obvykle 2-5 let staré a nikdo se nepohoršuje.
Aktualizaci zaplatí vždy uživatel a uživatelů navigací je jistě o dva řády méně, než uživatelů papírových map a tomu odpovídá i poměr cen.
Nespokojeni jsou uživatelé všude, nejen v chudé ČR - když se podíváte na "správné" weby, tak tam jsou k dispozici originální mapy a to i takových destinací jako USA, Kanada, Australie,..., nemluvě o auto i topo mapách našich sousedů.
all in one
Junior

Odeslat příspěvekod pnowak 14. 6. 2008 10:37

all in one píše:.....ale z druhé strany ne železo, ale informace=mapy jsou drahé. Nicméně každý považuje za samozřejmé, že mapy do navigací budou alespoň jednou za rok aktualizovány a to přece něco stojí! Běžně prodávané papírové mapy jsou obvykle 2-5 let staré a nikdo se nepohoršuje.


Zase mam dojem ze nekdo micha jabka a hrusky: problem neni v tom, ze bychom nebyli ochotni zaplatit za update/aktualizaci mapy a taky to tady NIKDO nezpochybnuje !!! Problem je v necem jinem, pokud jste pozorne cetl... ;-)

Samozrejme je to rozhodnuti (a pravo) vyrobce takto licencovat mapy (neprenositelnost po ztrate/vymene/apod. pristroje), to my nijak ovlivnit nemuzeme. My si muzeme akorat tak postezovat na to, coz tady delame a taky na to mame pravo... ;-)

A to jsou duvody, proc jsem rezignoval na variantu garmin+jeho mapy na turistiku: koupim pristroj, do nej relativne draho mapy, ktere stejne neobsahuji to co potrebuji, a kdyz mi pristroj ukradnou, muzu si tak akorat mapy koupit znovu...
pnowak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod all in one 14. 6. 2008 13:43

2 pnowak:

Kdybyste Vy pozorně četl můj příspěvek a účelově nevypustil první polovinu úvodní věty, tak by vám muselo být jasné, že mne Garmin a jeho "mapová politika" rovněž "ZLOBÍ".
Na rozdíl od jiných přispěvatelů jsem opravdový turista a tak mi v terénu nestačí TomTom, či i-Go, ale kajícně se držím Garminu. Jinou alternativu zatím neznám (PDA a naskenované mapy také používám, ale to není to pravé ořechové).
BTW: kolikrát jste ztratil GPS-ku a zkusil jste problém řešit s Picodasem? Na foru bylo několikrát, že to je schůdná cesta, úspěch asi závisí věrohodnosti tvrzení "postiženého".
all in one
Junior

Odeslat příspěvekod Ovo 14. 6. 2008 15:15

Picodas je Picodas, v jiných zemích Garmin tak vstřícný není, alespoň podle příběhů ve förech.
Ještě jeden postřeh: pokud máte GPS přístrojů více, potom si raději vytvořte pro každý extra účet na MyGarmin. Pokud ji totiž budete chtít jednou prodat, museli byste třeba řešit problém, jak se o účet s heslem podělit.
Ovocné víno každý den, tvůj život se změní v sen.
Ovo
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pnowak 14. 6. 2008 16:39

all in one píše:2 pnowak:(PDA a naskenované mapy také používám, ale to není to pravé ořechové).


Co vam na tom nevyhovuje (skutecne mne to zajima - nechci tvrdit opak :-) ?
pnowak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod all in one 14. 6. 2008 17:33

Problém je s ostrostí při změně měřítka, pokud není detailní podklad.

Program GPSTuner (i v češtině) je výborný, kalibrace snadná - pomocí programu MapCalibrator - volný od téhož zdroje.
all in one
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků