Velký nebo malý displej

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod Axerák 23. 3. 2008 11:05

Zdravím,

pořád se nemůžu rozhodnout jestli si koupit navigaci s velkým displejem 4,3 nebo postačí 3,5. Buduji ji používat spíše jen o víkendech na různé výlety s přítelkyni. Co ochranná folie na displej používáte ji?
Naposledy upravil Axerák dne 23. 3. 2008 16:25, celkově upraveno 1
Axerák
Junior

Odeslat příspěvekod hobitt 23. 3. 2008 11:24

Ahoj,

doma používáme TomTom GO700 bez folie a musim rict, ze displej pohodove staci :-)
2010 Renault Laguna Grandtour 2.0 dCi
hobitt
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vilik 23. 3. 2008 12:06

Tohle bude individuální záležitost.

Velký displej = velká, méně skladná navigace, ale s přehledným displejem, kde se neuklikneš, informace jsou zřetelné a čitelné. to oceníš kromě jiného ve spleti dálničních nadjezdů a přípojek, nebo v husté městské zástavbě.

Malý displej = malá, skladná navigace, ovšem méně čitelná, s možností chyb při zadávání, zkrátka opak toho, co jsem psal o velkých navigacích.

Funkčně mezi nimi nebude rozdíl, pokud to bude velká - malá od stejného výrobce.

Já osobně bych si vybral tu větší. Nikdy nevíš, jaké auto si koupíš třeba za půl roku a u toho nového může být vhodné místo na připevnění dost daleko od očí. Jak bude čitelný malý displej je jasné.

Takže si ujasni, co by ti vyhovovalo a pak se rozhodni. :wink:
vilik
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod petrkupb 23. 3. 2008 13:12

Já se před časem rozhodoval mezi Garminama 250 a 250W a když jsem je viděl v obchodě ve skutečnosti tak jsem se pro větší displey rozhodl okamžitě. Ale jak tu už píšou jiní je to opravdu individuální a těžko radit.
petrkupb
Junior

Odeslat příspěvekod Axerák 23. 3. 2008 16:42

Dík za rady....

ale rozhoduju se mezi Navigonem 2100 a nebo Garminem 250W. Zas Navigon má řekl bych o dost víc funkcí než Garmin, ale zas Garmin mi nabídne širokoúhlou obrazovku, abych se vlezl do 6000Kč. Víc bych za navigaci nechtěl dát... Přemýslel jsem i o TOMTOM XL ale nějak se mi nelíbí to jejich grafické zpracování map. :D
Axerák
Junior

Odeslat příspěvekod vilik 23. 3. 2008 17:57

Teď budu psát trochu zaujatě, jako majitel TomToma. Nenech se zmýlit grafickým provedením map. Ono méně je někdy více. A dívat se na graficky přeplácaný displej může rozptylovat od prvořadé věci, řízení za pomoci navigace. Jednoduše proto, že na tom displeji strávíš o zlomek sekundy času více než se zorientuješ a ten by ti mohl na té silnici chybět.
Abych tady nerozpoutal vášně, ještě jednou. Je to pohled majitele TomToma. A mě TomTom naprosto vyhovuje. Kromě jiného taky proto, že má funkce o kterých se jiným výrobcům navigací může zatím nechat jenom zdát. Ale to už je mimo rámec dotazu.

Jasně, že cena je důležitý prvek výběru.
vilik
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Andilek1 23. 3. 2008 17:59

Tak zkus si nechta v obchodě předvést Garmina 250 a 250W - můžeš srovnat srovnatelné. Napříč výrobci je to nedobré - každá navigace ukazuje jiné údaje, tak když tak srovnej od jednoho výrobce.
2 vilik: Proč by tě mněl někdo kamenovat - tobě vyhovuje TT, mi třeba zase Garmin. Navigace se také v dnešní době kupuje - dáli se to tak říct - i srdcem. Přece jen už nějakou dobu navigace svůj prvořadý úkol - dovést z bodu A do bodu B - plní na 1. A jsem osobně rád že se u nás dá sehnat více různých navigací. Sice při výběru je to peklo, ale zase si každý vybere co mu sedne.
iPhone 4S 32GB iOS 5.1.1 + HTC EVO 3D ICS
MBP 15' - C2D 2,66 - 8GB RAM - 320GB HD (Mid 2009), AirPort Extreem (5th gen), ext WD MyBook Studio 2TB, OS X Lion
Garmin Nüvi 660
Škoda Octavia II 1,9TDi
Andilek1
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod VelkýMachr 23. 3. 2008 18:46

vilik píše:......Kromě jiného taky proto, že má funkce o kterých se jiným výrobcům navigací může zatím nechat jenom zdát...e/quote]

nechci tady rozvinout nějakou diskusi nad tím, který soft je lepší, či nejlepší, ale můžeš nějak specifikovat, jaké funkce máš na mysli? Ať přemýšlím, jak přemýšlím, na žádnou takovou, o které by se dalo říci, že je pro navigaci důležitá, nevím. Naopak můžu definovat funkce, a důležité, které Velký Tomík postrádá.
Navigace: NAVIGON 6.2 + POI Warner3; i-GO 8; TT 7.450; Route66; OziExplorer; Dynavix 7 v.2.3
CB: ELIX 77S; Sirio TURBO 1000 a mám doopravdy aktuální dopravní informace
VelkýMachr
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vilik 23. 3. 2008 19:45

Když už nic jiného, tak MapShare. Každý, kdo má aktivován příjem změn má v podstatě stále aktuální mapy. Lépe řečeno opravené chyby v mapách, plus např. aktualizace bodů zájmu (tím myslím BZ které jsou zadány přímo v SW navigace). Ty chyby v mapách jsou např. jednosměrné silnice a ulice, neprůjezdné ulice, názvy ulic, popisná čísla a další. A jelikož výrobci mapové podklady kupují, (TomTom už ne, už je sám také výrobce), takže je nasnadě, že TomTomy mají tyto chyby opravené, kdežto jiné navigace ne.
V současné době mám v mapě W+C Europe 7.15 opraveno 79608 chyb. Není to trochu hodně?
A z vlastní zkušenosti, je nepříjemné, když tě navigace zažene do dvora domu. Několikrát v Itálii.

Ale tím netvrdím, že TT jsou nej. Mají také svoje mouchy. Jednu věc, kterou u TT postrádám je navigace pro pěší turisty. A možná bych si vzpoměl i na další.
vilik
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod VelkýMachr 23. 3. 2008 20:11

to vilik:
děkuji za vyčerpávající odpověď. Daná funkce je beze sporu zajímavá, i když průběžnou aktualizaci map si dovedu představit i jiným způsobem, ale i vlastní funkci MapShare pro vlastního uživatele přínosněji. Ale v zásadě máš pravdu.
Navigace: NAVIGON 6.2 + POI Warner3; i-GO 8; TT 7.450; Route66; OziExplorer; Dynavix 7 v.2.3
CB: ELIX 77S; Sirio TURBO 1000 a mám doopravdy aktuální dopravní informace
VelkýMachr
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Axerák 23. 3. 2008 20:38

Tak Garmin je jeden z mých velkých favoritů. Má cenu si kupovat TMC příjímač nebo jak vám funguje bez problému? Třeba se divím, že i jiní výrobci navigací nepřešli na jiný druh ukazatele na displeji jako má třeba Garmin takové autíčko. Nebylo by špatné kdyby podle toho jestli si nastavíš profil osobní auto, nebo nákladní tak by se i podle toho měnilo autíčko, nebo kamion, Taxi místo té klasické šipky..ale i ta může někomu vyhovovat.. :)
Axerák
Junior

Odeslat příspěvekod Andilek1 23. 3. 2008 21:00

vilik píše:.....plus např. aktualizace bodů zájmu (tím myslím BZ které jsou zadány přímo v SW navigace). ..... opraveno 79608 chyb. Není to trochu hodně?.....o/quote]


BZ se dají sehnat i jinde než od výrobce a jsou aktualizovány třeba denně :D A mám jen takový dotaz - kolik s těch opravených chyb v mapách doopravdy využiješ :hm

2 Axerák: TMC přijmač u Garminu funguje skvěle, ale spíš je to o použitelnosti/pravdivosti informací vysílaných. To je u nás trošku problém :cry: S změnou symbolu která ukazuje na mapě tvojí polohu si pohraješ, jednou změníš a potom používáš to co jsi nastavil - pokud nejsi hračička který na každou cestu chce mít jiný symbol :lol: Podle profilu se symbol nemění, a boužel třeba u nastavení TIR nehlídá ani výšku ani váhu - je to škoda.
iPhone 4S 32GB iOS 5.1.1 + HTC EVO 3D ICS
MBP 15' - C2D 2,66 - 8GB RAM - 320GB HD (Mid 2009), AirPort Extreem (5th gen), ext WD MyBook Studio 2TB, OS X Lion
Garmin Nüvi 660
Škoda Octavia II 1,9TDi
Andilek1
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vilik 23. 3. 2008 21:48

Andilek1
Já ale psal o BZ, které jsou součástí SW přístroje. Ty jen tak lehce nedají měnit, nebo doplňovat. Dají se, ale není to jednoduchý postup, jako když si do navigace dáš BZ své. Ty si můžeš měnit, nebo mazat podle libosti.
Na druhou část otázky ti musím odpovědět že nevím. Já totiž ani nepoznám, když někam jedu podle navigace, že jedu podle opravené mapy. To je snad logické. A od toho to také je. A zabývat se otázkou, jestli a kolik oprav použiji.... to je snad legrace.

Axelák
K TMC-RDS ti mohu napsat jedno. U nás se v poslední době značně zlepšilo pokrytí signálem. Velké rezervy jsou ještě v kvalitě a aktuálnosti informací. Ale co vím, pracuje se na zlepšení.
Poslední hlášení o problému v dopravní situaci jsem zachytil při své cestě někdy před čtrnácti dny a světe div se, sedělo místo i čas zdržení. Ale to považuji spíše za náhodu.
Perfektně to funguje v Německu. Zase vlastní zkušenost. sedí to jak místem, tak časově a aktualizuje se cca každé 3 minuty.
vilik
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Andilek1 24. 3. 2008 09:27

2 villik: Sranud si nedělám,ale asi jsem se špatně vyjádřil - kolik z oprav se týká cest a ČR (dá se to nějak zjistit??), protože pokud se nemýlím, tak do oprav se počítají i opravy BZ. Ale toto by bylo na samotné vlákno :D
Píšeš že v Německu TMC funguje bezvadně. Nemáš zkušenosti s Rakouskem a Itálií?
iPhone 4S 32GB iOS 5.1.1 + HTC EVO 3D ICS
MBP 15' - C2D 2,66 - 8GB RAM - 320GB HD (Mid 2009), AirPort Extreem (5th gen), ext WD MyBook Studio 2TB, OS X Lion
Garmin Nüvi 660
Škoda Octavia II 1,9TDi
Andilek1
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vilik 24. 3. 2008 11:20

Mám.
V Rakousku je pokrytí signálem obstojné. Horší je to v horách. Tam signál občas vypadával. Za celou cestu po Rakousku (byli jsme tam pár dnů) nebylo žádné hlášení o dopravní situaci. Ale to přičítám tomu, že mám nastaveno zobrazení jen na trase a tam nic nebylo.

Itálie je kapitola sama pro sebe. Projel jsem Itálii od severu až do Neapole a Pompejí, pak přes vnitrozemí do Termoli na Jadranu a zpátky na sever. Za celou dobu se navigace ani nenaladila na signál dopravních informací, snad jen s výjimkou dálnice od Mestre na Bolognu, ale to bylo jen na pár minut.

Ještě se vrátím k MapShare.
Při stahování poznám, jestli aktualizuji jen opravy mapy, nebo BZ, nebo obojí. Ale už nevím, jestli se to týká celé Evropy, nebo jen ČR. Ostatně to není až tak důležité.
Kdybych o to moc stál, tak to zjistit jde. Do složky s mapou se ukládají dva soubory v kterých jsou změny uloženy. Stačí je dát pryč a mapa je zase původní, beze změn. Abych zjistil, kde změny jsou, musel bych porovnat původní mapu s aktualizovanou. A to je na Chocholouška. :D
To číslo, co jsem psal minule, (teď tam mám 79607), jsou jenom opravy map.
To už jsme hodně utekli od tématu, snad nás za to moderátor nepostaví ke zdi. :oboze
vilik
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků