Navigace pro geronta

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod kefish 29. 12. 2007 14:28

Potreboval bych poradit s vyberem navigace pro duchodce. Co by to melo mit:
- velmi jednoduche ovladani
- velkej, dobre citelnej a kontrastni displej
- melo by to zvanit srozumitelne a nahlas (mozna FM transmitter pro prijem na radiu, ovsem je otazka, jestli by to zbytecne neumerne nenavysilo cenu)
- dobre zpracovane mapy CR a zap. evropy
- otazkou je RDS-TMC, jestli to u nas ma nejaky smysl, zatim se klonim k nazoru, ze spise ne
- na ficurach jako mp3, BT atd. nezalezi
- prednost bych dal radeji zavedene znacce
- co se ceny tyce, neni nijak pevne dana, ale pokud by to melo stat vic nez dejme tomu 10kKc, tak by dany favorit musel byt podporen patricne padnymi argumenty

Dik :wink:
Jsem podpisový virus. Prosím, zkopírujte si mě, abych se mohl rozšířit.
kefish
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mademan 29. 12. 2007 14:44

AMD Athlon X2 4000+,2 GB RAM, GF EN8600GT 256 MB, 250 GB Seagate, LG GSA-H12L
Nokia 6230i+512 MB A-DATA
Mademan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Arkin 29. 12. 2007 16:21

Pokud to máte pro důchodce co jí nebude používat zrovna na profesní účely tak souhlas s Mademanem. Pravda je že starším uživatelům u elektroniky vyhovuje většinou low-end, málo možností co nastavit a tak. Jinak navigace stejně není 100% kazatel pravdy (to jsem pochopil když mě moje MiO poslalo druhý den do jednosměrky :-)) ať to bude jakákoli :hm . Nedávno jsem si navigaci velice pečlivě vybíral tak mi jich prošlo rukama spousty a myslím že takový intuitivnější je přece jen asi ten TomTom. Ale u něj je potřeba dávat bacha na držák protože příchytku upevňujete tam ,kde jí chcete mít, vlastní silou, není tu žádný help kolík nebo tak :!: . To by mohlo staršímu člověku dělat problém. Pak jde taky o to kudy bude jezdit, Nuvi je totiž rozhodně lepší na tu Z. Evropu. Navíc v článku "Marku, jakou mám koupit navigaci?" na tomhle serveru ho autor doporučuje jako navigaci se snadným ovládáním, mě ale, jak jsem již zmínil, así víc do ruky sedl ten TomTom (ale to je pouze samozřejmě osobní názor, navíc jako přesvědčený "MiOista" trpím ke Garminum tak trošku odporem :-) ). Jinak primární nastavení bych asi provedl sám :-) . U navigace je vždycky potřeba přečíst návod a nějak se s ní sžít, podle mě neexistuje taková kterou by uživatel ovládl intiutivně sám kompletně, takže s tím by jste měl nějak počítat. Jinak osobně, ač jedno vlastním, bych pro staršího uživatele nedoporučoval MiO. Ovládání u nich není nezvladatelné ale je to něco jako bývala Motorola vě světě mobilů (možná ještě je, nevím, s poslednímy modely jsem nepřišel do styku) . Byl to velice kvalitní výrobek a spoustě uživatelů vyhovoval protože toho spoustu nabízel, háček byl jen v tom naučit se s ním pracovat. Jinak osobu které bude navigace patřit nejlépe znáte vy takže není asi lepší možnost než vzít do ruky, ozkoušet a představit si jak by to asi vyhovovalo jemu :-) .
Arkin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kefish 29. 12. 2007 19:51

Diky za nazory. Ten TomTom one V3 urcite ne, to uz je moc slaby (nedaji se dohrat mapy, maly displej...). Na ten Garmin 250W uz jsem po pravde koukal a je to zatim muj favorit, ale chtel jsem slyset nazory od jinych lidi, protoze v navigacich se v podstate vubec neorientuju. Tedy dejme tomu, ze vybirame lepsi alternativu ke Garminovi 250W, pricemz priority jsou:
:arrow: dobre citelny, velky a prehledny display
:arrow: dobre srozumitelny zvuk a pokyny
:arrow: dobre mapove podklady pro CR a zap. evropu (je to primarne kupovane kvuli jedne ceste do Francie)

Na penize se az tak nehledi, ten clovek je napul slepy, napul hluchy a navic znacne nervni, takze rozhodne se nebude setrit nejaka ta tisicovka, ktera by stala jeho spolucestujici nekolik let zivota :)
Jsem podpisový virus. Prosím, zkopírujte si mě, abych se mohl rozšířit.
kefish
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Arkin 29. 12. 2007 23:33

Tak pokud je ten člověk napůl slepý doporučoval bych zároveň s koupí navigace hodně přemýšlet o jejím umístění v kokpitu vozidla. Má-li například přední sklo posunuté vzhledem k volantu poměrně dopředu (takový problém mám například já), pak umístění navigace držákem na sklo znamená že displey je poměrně nečitelný i když je velký a dobře kontrastní. Originální držák se navíc ne vždy dá dobře umístit na palubní desku. Pár typů z čeho vybírat:

držáky univerzální z produkce firmy Global (Tower, Banana)
držáky z produkce firmy KUDA ke konkrétnímu typu vozidla
univerzální montáže do mřížky ventilace k nalezení v internetovém obchodě sunnysoft
další typy držáků které nejsou úplně k obecnému sehnaní jsem našel např. v internetovém obchodě palmpc (jediný "husí krk" se šroubovou montáží do palubní desky který jsem našel)

Chtěl bych upozornit že tohle jsou jen příkladné typy. Jedná se přitom o můj spotřebilteský subjektivní názor a v žádném případě nejde o reklamu. Konkrétní značky nebo prodejce uvádím jen proto že mi dalo dost práce je najít tak abych ji ostatním ušetřil. Jinak umístění navigace (její pozice v zorném poli nebo blízko něj, její slyšitelnost, její dosažitelnost - ja například potvrzuji přepočítání ručně- atd.) ve vozidle je dle mého názoru stejně důležité jako navigace sama a nevyplatí se na něm šetřit.

Co se týče samotné navigace vyšší řady produktů Garmin už jsem bohužel nezkoušel. Nuvi 660 jsem nechtěl kvůli nastavení pouze jednoho průjezdního bodu (to vím jistě) a omezení vložených POI na 1500 (nevím kde jsem to četl už, chce-li mi to někdo vyvrátit směle do toho) a víc než 10 000 Kč až 12 000 Kč se mi dávat nechtělo. MiO rozhodně nemůžu doporučit nervoznímu uživateli ani uživateli co nebude mít ochotu se se zařízením "sžít". Trvá poměrně dlouho si ho předěláte k obrazu svému, ovladání není z nejjednodušších a hlasové pokyny - no řekněme že hlas byl první co jsem přehrál. Ale když už ho jednou nastavíte a všechno se naučíte je super. TomTomy vyšších řad jsem měl sice v ruce ale už jsem bohužel neměl možnost je otestovat v terénu takže se o nich rovnež neodvážím nic moc tvrdit. Snad jen že ovládání mi nepřišlo nijak složité.

Možná zkusit tady pročíst pár recenzí nebo si k zařízením je-li to možné stáhnout manuály z netu. Víc už asi těžko poradím.
Arkin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kefish 30. 12. 2007 01:05

Diky moc za obsahle odpovedi, opravdu si toho cenim. Mno uvitam, kdyz sem jeste napise nekdo, kdo ma konkretni zkusenosti s temito modely. Nekterymi recenzemi jsem se snazil prokousat, ovsem vyber je dost velky, takze bych nerad neco opomenul.
Jsem podpisový virus. Prosím, zkopírujte si mě, abych se mohl rozšířit.
kefish
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod XXTeens 30. 12. 2007 06:24

kefish píše: ten clovek je napul slepy, napul hluchy

Jestli je Tvůj dědeček/tatínek napůl hluchý a slepý, a máš ho rád, doporuč mu, ať vrátí řidičák a jezdí autobusem! V autě je hrozbou nejen pro sebe ale hlavně pro své okolí!
XXTeens - Simply closer...
XXTeens
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kefish 30. 12. 2007 07:56

Kdyby za volant nesmel, tak by se leckomu ulevilo, lec pruchodne to neni, takze prosim zpet k tematu.
Jsem podpisový virus. Prosím, zkopírujte si mě, abych se mohl rozšířit.
kefish
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků