Cyklo navigace s opravdovou navigací

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod code 24. 11. 2013 13:21

Sháním jako dárek cyklo navigaci, požadavek je ten aby navigoval přímo po lesních cestách, podobně jak je tomu v autě. Přemýšlel jsem o Garmin Dakota 20 PRO, ale v jedné recenzi jsem právě četl, že bývá problém, že naviguje zbytečně přes silnice. (http://gps-navigace.heureka.cz/garmin-d ... enze/#petr G)
Cena ideálně do 5000,- Kč

Co by jste mně doporučili?

Děkuji.
code
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod all in one 24. 11. 2013 15:15

Nenechte se "ovlivnit = zblbnout" reklamou a nekupte nic jiného než turistický Garmin - viz:
http://www.garmin.cz/produkty/outdoor/m ... ce&x=5&y=7
a dohlédněte, aby měl správné mapy:
http://www.garmin.cz/produkty/mapy/turi ... republika/
S tím routováním je to trochu složitější - jednak Topo a Cyklo mapy mají různé priority silnic, cyklostezek, atd. při routování (viz popisy map - odkaz výše) a samozřejmě vás někdy mohou vést jinudy než byste si to přál. Tomu se dá snadno čelit navigační přípravou před výletem. Zde se uplatní jedna finta - naplánovanou trasu si převedete (např. pomocí programu WinGdb) na prošlou stopu a po nahrání do navigace použijete funkci navigovat po prošlé stopě a povede vás to přesně kudy jste chtěl. Důvod - připravená trasa se do navigace nepřehrává bod po bodu, ale jen její významné body a navigace si routuje podle svého algoritmu a ten není vždy shodný s PC. Samozřejmě též závisí na nastavení navigace - nutno číst návod!
all in one
Junior

Odeslat příspěvekod code 8. 12. 2013 00:05

Názory ještě nikoho jiného? Čili jen Garmin 20 pro?
code
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Gumajz 8. 12. 2013 10:39

Věř tomu. Garmin tyhle navigace fakt umí. Nemá v tom konkurenci.
Gumajz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lop456 9. 12. 2013 10:42

no nevím, jestli je to jediná volba..co se týká navigace v terénu, tak pro ČR a SR je řádově kvalitnější routování u Holux Funtrek 132 s mapami smartmaps..routovací data jsou z mapy.cz a síť cyklo a turistických tras je daleko lépe propracovaná než u Garminu..

https://www.google.cz/search?q=holux+fu ... yQOWnIDYBQ
lop456
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod all in one 9. 12. 2013 17:46

Ve svém navigačním dávnověku jsem měl na PDA nahraný SW a mapy Garmin i SmartMaps > resume bylo jednoznačné, koupil jsem - tehdy ještě černobílého - Garmina Legend a v této tradici pokračuji.

Tvrzení, že:
lop456 píše:..co se týká navigace v terénu, tak pro ČR a SR je řádově kvalitnější routování u Holux Funtrek 132 s mapami smartmaps..routovací data jsou z mapy.cz a síť cyklo a turistických tras je daleko lépe propracovaná než u Garminu..

kolega bohužel nedoložil příklady, těžko posoudit!

Rád bych vás upozornil ještě na jednu drobnost - Garminy fungují na dvě tužkové baterie, které koupíte kdekoliv - výhoda k nezaplacení - kdo někdy skončil v neznámém terénu s vybitým aku v navigaci dobře ví o čem mluvím :!:

Pokud se nemýlím, tak když koupíte Holux, tak nemusíte v budoucnu zoufat, je to vlastně PDA, které běží na Windows CE, takže si klidně budete moci nahrát prastarý Garmin Mobile XT a Garmin mapy a vlastně se nic nestane. :lol:
Více o konkurenci zde:
http://mtbs.cz/clanek/navigace-holux-pr ... /tech-news

Doplňuji k výdržI -
Garminy na dvě tužkovky pracují obvykle 18-22 hodin
Aku v Holuxu - na jedno nabití - pouze 8 hodin.
all in one
Junior

Odeslat příspěvekod lop456 10. 12. 2013 16:14

Ano porovnání mapových podkladů Garmin vs Smartmaps by se mělo velmi brzy objevit na webu..

Tady jsem dohledal něco staršího, ale myslím že pro příklad to poslouží také..
http://www.smartmaps.cz/porovnani-rastr-vektor-mapa/

Výdrž je ve prospěch tužkových baterek, ale akumulátor do Holuxu vyjde na cca 200,- Kč, takže je možné mít s sebou náhradní, stejně jako u tužkovek..
lop456
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod all in one 10. 12. 2013 20:12

Nejde o to jak vypadají rastrové a vektorové mapy, to všichni známe, ale o vaše tvrzení, že:
lop456 píše:..co se týká navigace v terénu, tak pro ČR a SR je řádově kvalitnější routování u Holux Funtrek 132 s mapami smartmaps..routovací data jsou z mapy.cz a síť cyklo a turistických tras je daleko lépe propracovaná než u Garminu..

Obávám se, že je to poněkud nadsazené tvrzení - osobně se domnívám, že obojí mapové podklady mají stejný zdroj. Nebo je to jinak? Rád se nechám poučit.
Podklady které citujete jsou navíc staré a do posledních Garminů lze ostatně nahrát i rastrové mapy.

BTW. Jsem rád, že jste se ozval s jiným názorem, ať se tazatel probere podklady, porovná si funkce které oba modely mají, spočítá si dobře na co ho přijdou mapy ČR a jejich aktualizace a jak je to s mapami při cestách do zahraničí atd....
all in one
Junior

Odeslat příspěvekod KOSŤA KOSTIČ 10. 12. 2013 21:32

Jezdím s dakotou 10 pro a naprostá pohoda. Základem je puštěná jen jedna mapa (cyklo) a ne všechny přes sebe, správné nastavení profilu a pak naviguje rozumně. Ze začátku to vymýšlelo trasu i 10x delší a podstatně záživnější...
Jsem gastrosexuál, takže mi každá může akorát tak uvařit...
Je lepší mrtvej frajer, než živej sráč?
KOSŤA KOSTIČ
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod all in one 11. 12. 2013 08:03

:tleskani Kosťo mluvíte mi z duše - již na začátku jsem zdůraznil nutnost seznámit se s nastavením a ovládáním, pak si nebude uživatel stěžovat jak je TA, či ONA navigace špatná :!:

lop456 píše: ... ale akumulátor do Holuxu vyjde na cca 200,- Kč, takže je možné mít s sebou náhradní, stejně jako u tužkovek..

To je hezké, ale musíte ho dobíjet třikrát častěji, máte-li kde :idea: :!:
Běžně samozřejmě používám nabíjeci tužkovky, ale již několikrát mi obyčejné tužkovky zachránily akceschopnost. I foťák si vybírám takový - m.j. - aby byl napájen tužkovkami. pak nevozím x náhradních aku a x nabíječek, a v zahraničí nemusím řešit redukce do zásuvek!
all in one
Junior

Odeslat příspěvekod code 25. 12. 2013 17:36

Můžete mně někdo říci jak jednoduše naplánovat trasu? Jde o Garmin Dakota 20 pro. Když zadám v menu - kam vést - adresy - vyberu adresu, tak mně to vždy ukazuje jen směr vzdušnou čarou a ne navigaci po cestách.

Díky.
code
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KOSŤA KOSTIČ 26. 12. 2013 15:04

Musíš to najít v nastavení, nemám ji po ruce, mám ji doma...
Jsem gastrosexuál, takže mi každá může akorát tak uvařit...
Je lepší mrtvej frajer, než živej sráč?
KOSŤA KOSTIČ
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod code 27. 12. 2013 19:42

A kde přesně to je? V manuálu jsem sice něco našel, ale vždy to "naviguje" jen vdzušnou čarou.
code
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod all in one 28. 12. 2013 09:24

Dakotu nemám, ale v mém Garminu eTrex je to v: Nastavení >> Autorouting - pak dává na výběr > Metoda vedení:
> po silnici = routuje podle dat
> mimo silnici = routuje přímo
> na dotaz = pokud chcete navigovat k nějakému cíli, tak se vás vždy zeptá na metodu routování a vy volíte podle aktuální situace - mám nastavené, abych nemusel v přírodě lézt do menu
all in one
Junior

Odeslat příspěvekod code 29. 12. 2013 12:42

Autorouting v nastavení vubec nemám, to fakt neumí Dakota navigovat?
code
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků