Poraďte: (Cyklo)tur navigace se záznamem tras

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod 5uch 11. 12. 2009 01:45

Zdar, přečetl jsem si základní články a pár diskusí o navigacích zde, ale rád bych znal konkrétní zkušenosti z praxe.

Co chci:
Navigaci, kterou lze bez problému používat při záznamu místa pořízení fotek při delších cestách pěších a na kole, často mimo civilizaci. Pokud bude navigace umět ukázat i moji polohu na mapě, bude to plus, ale ne úplně významné. Pouhý jednoúčelový track logger mi ale přijde nedostatečný - alespoň směrová navigace na cíl se může hodit. Navíc se mi u malých track loggerů zdála nedostatečná výdrž baterie.

Očekávám tedy tyto podstatné vlastnosti:
- Záznam i více projetých tras (ne aby se jediná zanamenaná trasa přemázla nastartováním nové trasy) do formátu GPX
- Dostatečná kapacita pro logy (k počítači použitelnému pro stažení dat se dostanu třeba až po několika týdnech, možná i měsících cesty)
- Odolnost (nejde o sváteční turistiku, ale i delší expedice! - déšť, brody, pády)
- Výdrž baterie (mezi příležitostmi k dobití může být i několik dnů)
- Vyměnitelnost baterie - asi tedy nějaké AA články (viz výše)
- Snadné ovládání pro zahájení a vypnutí záznamu trasy + rychlá fixace (záznam trasy zapnu až v okamžiku, kdy vím, že se bude fotit, jinak může být i celá GPS kvůli úspoře baterií vypnutá)
- Alespoň směrová navigace na cíl
- Zadání souřadnic cíle na PC i v terénu

Méně podstatné vlastnosti:
- Kompaktní rozměry (ideálně by se to mělo vejít do kapsy)
- Nízká váha včetně potřebného příslušenství (nabíječka atd)
- Možnost motnáže na držák na řídítka kola
- Porovnání předem nahrané a jeté trasy
- Kompas, výškoměr
- Zobrazení polohy a předem nahrané trasy na mapě
- Zvuková navigace (rozhodně nemusí být hlasová), např. při opuštění zvolené trasy
- Dostupnost map - aktualizace map dávaných v základu, možnost sehnání map vzdálených a exotických míst (např. Jižní Amerika...)
- Zálohování paměti mimo PC (přes bluetooth na paměťovou kartu telefonu)? - to chci asi moc, že...
- čitelnost displeje na slunci

Váš tip s doporučením modelu bych uvítal i se zdůvodněním PROČ právě takový model.
Díky.
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod all in one 11. 12. 2009 08:30

Odpověď je jednoduchá - Garmin, konkrétní přístroj si laskavě vyberte sám, např. zde:
http://shop.garmin.cz/outdoor/mapove-gps/
http://www.gpscentrum.cz/navigace/outdoor/
Najdete tam i odpovědi na všechny vaše dotazy.
all in one
Junior

Odeslat příspěvekod Akan 11. 12. 2009 10:41

Jde-li opravdu o turistickou a zejména cyklistickou záležitost, pak v předchozím adresáři není Garmin EDGE 605/705 a kvůli vyváženosti nabídky například ADVENTURER 2800 GPS. Oba přístroje jsou připravené na řidítka a mají dostatečnou baterii. Ti ostatní mají třeba větší displej, nikoli však kapacitu baterie. Pro opravdu obtížné podmínky nedoporučuji dotykový displej. Vodotěsnost je všeobecně problémem a je lépe si opatřit vodotěsný obal. Odolné a těsné obaly jsou i pro dotykové displeje, komplikují však čitelnost i obsluhu.
Akan
Junior

Odeslat příspěvekod 5uch 11. 12. 2009 10:44

all in one:
Díky za odpověď.
Že to bude Garmin, mi bylo vcelku jasné...

Jde mi o to, jaký konkrétní typ. Své favority zatím nebudu uvádět.

Z katalogových specifikací odpověď na mé požadavky ohledně praktických zkušeností s logováním trasy nevyčtu, rád bych slyšel názor někoho, kdo to má přístroj již nějakou dobu v ruce.
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Akan 11. 12. 2009 11:50

Adventurer (Memory-Maps) a Garminy to vše umí. Edge mám snad už v ruce. Vyhodnocování u Garmina není každému úplně po chuti. Komplexní řešení je slušně vyobrazeno zde: http://www.satsportsgps.com/sportlog/
Akan
Junior

Odeslat příspěvekod all in one 11. 12. 2009 12:39

Příteli, něco doporučovat bez interakce s vámi je problém. Vidíte to i na tom, že já doporučil turistickou navigaci a Akan sportovní. Jak máme vědět, co je vašemu použití bližší, jak máte hluboko do kapsy apod.
Záznam prošlé stopy je zcela běžná věc a vlastně se u Garminů provádí automaticky po zapnutí (pokud to nemáte blokované). Kvalita záznamu (přesnost, úlety ...) je věc druhá - to závisí na tom kolik družic navigace vidí. Jistě lepší jsou citlivější přístroje i když u nich je někdy problém s tím, že chytají odrazy a výsledkem je špatná poloha. To se dá v MapSource opravit. Já konkrétně předávám své Stopy (neupravené) sportovnímu komisaři - No Problem a používám je při lokalizaci foto (upravené). Co chcete více?
Naposledy upravil all in one dne 11. 12. 2009 13:03, celkově upraveno 1
all in one
Junior

Odeslat příspěvekod sidik 11. 12. 2009 12:55

Garmin Edge vypádává - nemá vyměnitelnou baterii. Taky potvůrka neumí plánování trasy složené z více průjezdních bodů přímo v přístroji.
Garmin Oregon je větší, špatně se ovládá v rukavicích, asi je vhodné chránit displej folií, když na něj člověk šmatlá rukama od bahna a písku. Nic moc viditelnost na slunci, ale s podsvícením se to dá přežít a pokud ho má člověk jen slabé, tak to ani moc nezkrátí výdrž. Přesto bych si ho já osobně v současnosti vybral, i když bych ho používal převážne na kole. Rozlišení displeje a posouvání mapy prstem se mi dost zalíbilo... Jo, taky se prý dají do něj už nahrát zkalibrované bitmapy, pro některé oblasti to může být nedocenitelné...
Colorado mně nějak nenadchlo, zkušenosti, co sem četl, nebyly úplně pozitivní.
60CSX - co vím, tak je mají v oblibě ti, kteří ji musí obsluhovat v rukavicích, dobrá čitelnost displeje, ale je to už docela velké
sidik
Junior

Odeslat příspěvekod Ivan M. 11. 12. 2009 14:37

Mám Garmin eTrex Legend HCx. Display dobře čitelný, akumulátory 2x AA (2500) vydrží klidně i tři dny (ráno zapnu, odpoledne vypnu, nepoužívám podsvícení). Záznam trasy lze kdykoli vypnout/zapnout, takže přístroj zaznamenává jen ty úseky trasy, které mne zajímají. Trasy zapisuje do paměti (což má omezenou kapacitu) nebo i na kartu (mikro SD) - na kartě vytváří pro každý den jeden samostatný gpx soubor, do kterého jednotlivé úseky celý den přidává, takže při opakovaném zapínání/vypínání jsou později v počítači jednotlivé úseky v rámci dne vidět. Na kartu 1GB (může být i větší) jsem bez problémů vedle mapy naskládal veškeré trasy ze čtyřtýdenního pobytu v severní Indii. Pro Garmin existuje na webu plno free map z různých částí světa, případně si je lze i vyrobit (viz např. projekt www.openstreetmap.org). Co se odolnosti týče, tak netestoval jsem sice koupel GPSky v řece, ale v dešti bez problémů funguje.

Nechci srovnávat s jinými modely , protože jsem je neměl v ruce, pouze uvádím své zkušenosti.
Ivan M.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod 5uch 11. 12. 2009 19:32

Díky, zejména Ivanovi M. - to byly přesně ty informace, které z katalogu nevyčtu a které mne zajímají.
Kdo chce, může přispívat dále - ještě jsem se nerozhodl.

Pokud jde o stupěň odolnosti - na svých cestách jsem lehce načal foťák (deštivé počasí v brašně na řídítkách kola mu nedělalo dobře - začala zlobit tlačítka. Mobil vydržel.
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod all in one 11. 12. 2009 20:12

Stupeň odolnosti - nic odolnějšího v neprofesionální kategorii neseženete. Za 5 let co naviguji jsem vlastnil černobílého Legenda, nyní Venture Cx a někdy si půjčuji Legenda HCx - žádný problém s vodou, a pády na kole také bez následků. Nikdy mi navigace po pádu nevypadla z držáku!
Ve starších diskusich plaval jeden s zapnutým Legendem přes Lipno a údajně nenateklo ani do baterek. Uvolnění z držáku po pádu na kole se vyskytlo pouze jednou, tuším u Colorada.
Barovýškoměr považuji za nesmysl - stejně se provádí autokalibrace podle hodnot vypočtených z GPS - ty se průběžně zobrazují. O využití kompasu pochybuji, že se mi po zastavení NĚKDY "otočí mapa", tak to mi nevadí. Kačer nejsem, tak proč platit cca 1k Kč navíc.
all in one
Junior

Odeslat příspěvekod 5uch 12. 12. 2009 00:49

Tak se nám to tříbí... jako horký favorit se potvrzuje:

Garmin eTrex Legend HCx
Garmin eTrex Vista HCx

(z nestrukturovavného popisu v katalogu jsem nepochytil, jaký je mezi těmito 2 modely rozdíl kromě cca 1 000 Kč v ceně? V mapových podkladech nebo i hardwaru?)

GARMIN GPSMap 60CSx
- asi kanon na vrabce, zbytečně drahý a velký, ale jinak se mi moc líbí. To provedení ve mně budí důvěru.

Holux GPSsport 245
- ještě jsem uvažoval o tomto, ale nemá to výměnné baterky, není to mapové... takže pro mluví jen nízká cena. Používal to někdo jako track logger? (to je ta funkce, o kterou mi zejména jde)

Takže poslední soud?
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod all in one 12. 12. 2009 16:07

Co se znovu podívat sem:
http://shop.garmin.cz/outdoor/mapove-gps/
zakliknout okna (vpravo) a dát Porovnat (nahoře). Ty dva rozdíly jsou dokonce podbarvené....
all in one
Junior

Odeslat příspěvekod 5uch 12. 12. 2009 16:48

all in one:

Dík, porovnávat jsem zkoušel jako na potvoru na druhém webu, co jsi mi dal na začátku - a tam se porovnávat přímo nedá jinak než zobrazením 2 specifikací v oknech přes sebe - o tom kompasu vůbec nepíšou. A na Alze se zase v textu zmiňují o kompasu (bez bližší specifikace) a barometru i u modelu Legend.
Tak se nediv, že jsem byl dotěrný.

U funkcí typu barometrického výškoměru jsem nikdy nepochopil, jak to může fungovat, když se tlak mění v čase i na jednom místě, takže ji oželím. A klasická buzola za pár kaček se vždycky hodí (co když dojdou baterky a tak).

OK. Uzavírám výběrové řízení a jdu do Legendu bez barometru a kompasu. Díky všem.
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků