Kartézské souřadnice

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod Ovo 15. 12. 2007 15:25

Udělal jsem tedy pokus s tažením kurzoru.

Na garminu jsem zadal výchozí bod na norsko-ruské hranici, táhnul cca 4500 km na východ na Aljašku, 5300 km na jih do oceánu, 15000km na západ do Egypta a 5300 km na sever - na norsko-ruskou hranici, odkud jsem vyšel. Přímá vzdálenost protilehlých rohů obdélníku byla asi 9800km.
Což jsem popravdě řečeno nečekal, dvourozměrné geometrické vzorce v mapách sice neplatí, ale s tou vzdáleností jsem čekal trochu vyšší číslo.
Netuším, jestli vzdálenost v navigaci je měřená po azimutu, nebo jestli to bere nejkratší cestou (např. Norsko - Aljaška přes Arktidu ) - každopádně off-road trasa je v Garminu nakreslená jako přímka po rovnoběžce, tedy jakoby po azimutu.

Asi mi namítnete, že se bavíte o mapách malých území... ale navigace velikost území nebo mapy nerozlišuje, má tam v podstatě jeden prázdný podklad zeměkoule, který si uživatel pokrývá mapovými daty.

Takže vidím konflikt a myslím, že kartézské souřadnice na navigaci asi nikdy nebudou,
Ovocné víno každý den, tvůj život se změní v sen.
Ovo
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vana666 15. 12. 2007 15:49

mám pocit že jste všichni trochu mimo

Olchor má problémy najít místo na mapě při pěší turistice a vy tu furt řešíte téměř astronomické vzdálenosti. Ještě by to chtělo pro úplnou přesnost doplnit vztahy z obecné teorie relativity ... :oboze

prostě v měřítku turistických vzdáleností přepočet platit musí
v měřítku kontinentálních vzdáleností samozřejmě platit nebude
Vana666
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Olchor 15. 12. 2007 15:51

Ta vzdálenost, co dává GPS - respektuje při větších dálkách zakřivení Země?
Olchor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ovo 15. 12. 2007 15:53

Na tom není nic mimo - přepočet se dá s omezením na malé území, ale právě proto ho navigace dělat nebude. Protože ona musí čekat i ty astronomické vzdálenosti.

EDIT:
K tématu přenosu waypointu do navigace z mapy s kilometrovou sítí. Pokusil jsem se v garminu přehazovat gridy, čemuž sice vůbec nerozumím, ale je tam volba např "německý grid", jejíž souřadnice v Praze docela přesně kopírují metry. Je tam těch gridů spousta, nemám čas je zkoumat, ale možná je to přesně to, co OlChor potřebuje.
Ovocné víno každý den, tvůj život se změní v sen.
Ovo
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vana666 15. 12. 2007 17:36

Olchor: samozřejmě respektuje

Ovo: a ty si myslíš že navigace ten přepočet nedělá protože by "astronomické" vzdálenosti nezvládla, že by je se zahrnutím elipsoidovosti Země už neuměla spočítat ?
Vana666
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ovo 15. 12. 2007 19:12

Vana666: Myslím, že problém je v podstatě vyřešen, ten grid bude nejspíš to, v čem jsou značené i papírové mapy s kilometrovou sítí, jen vybrat ten správný.
Co se týká tvého dotazu, odpověď neznám.
Ovocné víno každý den, tvůj život se změní v sen.
Ovo
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wsx234 16. 12. 2007 07:07

Vana666 píše:wsx234: co má systém WGS84 společného s přepočtem přímé vzdálenosti a azimutu na pravoúhlé souřadnice ?
o/quote]


je to suradnicovy system, ktory pouziva gps. iny system je napriklad vojensky UTM, co je kilometrova siet a pouziva ho vela map. a povodny problem bol predsa rychla a jednoducha konverzia z jedneho do druheho, ci nie?

su navigacie, na ktorych sa da zmenit suradnicova siet. alebo to prepocitat v pda ci mobile.
wsx234
Junior

Odeslat příspěvekod Olchor 20. 12. 2007 11:00

V každé GPS je možnost volby ze spousty souřadných systémů a těžko se v tom vyznat. Je někde ucelený přehled těchto sítí?
Olchor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ovo 22. 1. 2008 23:26

K tomuto souřadnému systému jsem se dostal díky mapám Shocart z roku 2004. Protože Garmin tento systém (u nás používaný) nenabízí, nabízím zde odkaz na nastavení v navigaci.
Pro jistotu zde uvedu z uvedeného linku nastavení (autorovi se omlouvám, ale žádný link nevydrží navěky):

#
Nastavení souřadného systému S42 na kapesních GPS
Souřadný systém S-42 byl a je používaný na všech vojenských topografických mapách, ale i na turistických mapách z nich odvozených, jako např. mapy Klubu českých turistů

V položce pro nastaveni typu a polohy elipsoidu, nejčastěji MAP DATUM definujeme odchylku Krassovského elipsoidu (použitého pro S42) od standardniho elipsoidu WGS84 následovně:

DX: 23m (posun souřadnice středu elipsoidu)
DY: -124m (posun souřadnice středu elipsoidu)
DZ: -84m (posun souřadnice středu elipsoidu)
DA: -108m (rozdíl délek hlavních poloos)
DF: 0.0048076 (rozdíl ve zploštění elipsoidu)

pro definování vlastního elipsoidu je u nekterých modelů nutné zvolit v nabídce elipsoidů typ "USER"

V položce pro definici souřadného systému nejčastěji Position Frmt (pro Garmin) a Coord System (pro Magellan) definujeme počátek a posunutí rovinného souřadnicového systému
Volím opět buď User Grid (pro Garmin) nebo Trans Mercator (pro Magellan)

Latitude origin: 00.00000 (počátek souřadnic; zem. šířka; jen Magellan)
Longitude origin: 015° (počátek souřadnic; zem. délka)
Scale: 1.0000 (měřítko)
False Easting: 3500000m (odsazení počátku ve východním směru; pro 3. pás)
False northing: 0.0m (odsazení počátku v severním směru)c/quote]
Ovocné víno každý den, tvůj život se změní v sen.
Ovo
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vana666 22. 1. 2008 23:49

Ovo: jj, to jsem kdysi taky zkoušel nastavit
ale nikdy jsem se na mapě nechyt :cry:
Vana666
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ovo 23. 1. 2008 00:14

Nastavil jsem to tak a s mapou to sedí :)
Ovocné víno každý den, tvůj život se změní v sen.
Ovo
Junior
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků