Kartézské souřadnice

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod Olchor 12. 12. 2007 17:59

Nemám GPS. Při mých cestách byli několikrát se mnou kamarádi s tímto přístrojem. Chtěl jsem po nich, aby mi určili naši polohu na mapě ( mapa bez souřadnic, jen s kilometrovou sítí) v kolmých souřadnicích X a Y od známého bodu ( zaměřili jsme si nádraží, kde jsme vystupovali), tedy kolik km jsme např.na sever a západ od bodu. Vždy s tím byl problém, museli jsme přepočítávat souřadnice na km, nebo ze dvou výchozích bodů kružítkem protnout naši polohu (přímá vzdálenost nebyla problém, tu to dávalo) a pod.
Velmi mě to překvapovalo, protože tuto funkci bych očekával jako naprosto základní. Jak to s tím tedy je?
Olchor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 12. 12. 2007 20:18

Snad by to nějak mohlo jít v turistických Garminech, kde lze navolit uživatelskou souřadnicovou síť. Ale bez záruky, moc se v této funkci neorientuji.

V GPS navigátorech tohle nemá moc velký smysl.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vana666 12. 12. 2007 21:50

Olchor: použil bych údaj o přímé vzdálenosti od výchozího bodu a azimut, oba jsou na turistických GPS snadno dostupné

na kalkulačce pak není problém z nich vypočítat vzdálenosti v kolmých souřadnicích

mnohé kalkulačky mají pro tento účel už vestavěnou funkci převodu polárních/kartézských souřadnic, ale jde to samozřejmě i "ručně"
Vana666
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ben. 12. 12. 2007 22:40

Toto se hodí pro případ že se pohybujete po ploše, ale takto se pohybujete po země-kouli, takže skutečná vzdálenost může být o něco delší než když nad terénem promítnete vzdušnou čáru.
ben.
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vana666 12. 12. 2007 22:49

ben. : nepředpokládám že se při pěší turistice od nádraží překoná natolik velká vzdálenost aby se vliv kulatosti země nějak prakticky projevil

ovšem i tohle jde matematicky zohlednit
Vana666
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wsx234 12. 12. 2007 23:09

mam dojem, ze mate mapy v UTM. ta je v suradniciach x/y v kilometroch. je to vojensky system. gps pracuje naproti tomu v systeme WGS84. to sa samozrejme preocitavat na kalkulacke s funkciou polarne-kartezske suradnice neda. tam je ten prepocet zlozitejsi. na nete sa daju najst konvertory aj vzorce na prepocet. maju to aj navigacie. ja som to do navigami.com dal a nie je to az take zlozite.
wsx234
Junior

Odeslat příspěvekod Vana666 12. 12. 2007 23:25

wsx234: co má systém WGS84 společného s přepočtem přímé vzdálenosti a azimutu na pravoúhlé souřadnice ?

GPS pouze ukáže vzdušnou vzdálenost od výchozího bodu (která v rozsahu "turisticko - chodeckých" rozměrů musí prostě na kartézské souřadnice pasovat), a to i kdyby na mapě žádná kilometrová síť nebyla

Beru to laicky a s požadavkem na "turistickou" přesnost
a ta bude minimálně tak dobrá jako kružítková metoda co se o ní zmiňuje úvodní příspěvěk
Vana666
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Olchor 13. 12. 2007 12:25

Vidím, že to není tak jednoduché. Nechce se mi nosit spolu s GPS ještě pravítko, kružítko nebo kalkulačku, nebo trasu předem plánovat a cpát body do GPS. Když mi to přece dá přímou vzdálenost ( BTW - tato přímá vzdálenost respektuje kulatost Země, nebo ne?) a azimut, je přece triviální spočítat kartézské souřadnice uvnitř přístroje a neotravovat s tím mě.
Olchor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Vana666 13. 12. 2007 13:05

Olchor: a k čemuže teda ty kartézské souřadnice tak moc potřebuješ ?
pro určení polohy na mapě ti azimut a vzdálenost z výchozího bodu nestačí ?

ostatně dnešní GPS jsou už stejně většinou mapová, takže si odpovídající polohu na mapě najdeš snadno i pouhým srovnáním
Vana666
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Olchor 13. 12. 2007 19:21

Azimut a vzdálenost mi nestačí, to abych tahal sebou úhloměr a zkus si to prakticky, když ti vítr cloumá mapou a nemáš ji na co položit. Vopruz. Chodím většinou po zemích, kde jsou s mapami problémy - Rumunsko, Albánie a pod., kde často musím srovnávat několik různých map a udělat průměr a nechtělo by se mi to všechno skenovat a cpát do GPS.
Olchor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Vana666 13. 12. 2007 20:21

Olchor: a kdyby ti GPS ty kartézské souřadnice přece jen řeklo, jakým způsobem je budeš nakonec odměřovat na té vlající mapě, co ji ani nemůžeš v divokém větru položit ?
Jen odhadem podle kilometrové sítě ? Ona na všech těch mapách je ?
Vana666
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Olchor 14. 12. 2007 11:04

No ano, v drtivé většině map, co používám, je kilometrová síť. (nebo jsem si ji tam dokreslil). Takže si velmi jednoduše spočítám čtverečky. To zvládnu i ve větru. Pro kalibraci mapy do GPS bych potřeboval souřadnice pár bodů z mapy, které nemám. Mohl bych to nějak zkonfrontovat se satelitem na Googlu, ale to všechno jsou komplikace. Prostě pořád vidím kartézské souřadnice jako nejjednodušší řešení, proto se znovu ptám - dává je nějaká GPS?
Olchor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Vana666 14. 12. 2007 12:12

Olchor: netuším jestli je GPS přímo dává

ale skoro přímo je můžeš zjistit když si dáš na GPS procházení mapou a najedeš kurzorem postupně v kolmých směrech na stejnou délku jako má výchozí bod a odečteš kilometry v jednom směru (x) a to stejné zopakuješ pro šířkovou souřadnici (y)

Takovým postupem vyčteš požadované údaje přímo z displeje GPS
Vana666
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Olchor 14. 12. 2007 16:46

Ale to předpokládá jednak mapovou GPS a druhak mít tu mapu nahranou, to už pak ty souřadnice fakt nepotřebuju.
Olchor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Vana666 14. 12. 2007 21:15

Olchor: pro postup který jsem uvedl nepotřebuješ mít mapu nahranou a dokonce nepotřebuješ ani tu mapovou GPS

procházením mapou myslím jen postupně natáhnout kurzor z aktuální pozice "vodorovně" a "svisle" k místům co mají stejnou délku a šířku jako výchozí bod. Pak stačí jen odečíst příslušné vzdálenosti přímo udané číselně na displeji, tohle by měla umět každá turistická GPS, i nemapová
Vana666
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků