Odhlučnění ve skříni Fractal Nano

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod defacto 31. 12. 2017 13:36

Zdravím vespolek, mám problém s odhlučněním pc skříně. Respektive čím víc informací nasávám, tím bych víc potřeboval konzultaci...

Součastná sestava:
skříň: Fractal Nano
deska: GA-AB350N-Gaming WIFI, deska má pouze 2 4pin konektory
procesor: ryzen5 1600, 3,9ghz, box chladič
zdroj: Corsair TX550M, 550W
Větráčky: to co bylo se skříní, 1 x 140mm, 1x 120mm vše tří pin
grafika: rx560 s jedním 92mm větráčkem

Ve skříni je to teď funguje tak, že skříňový větráčky jedou konstantně, cpu fan běží na PWM, grafika a zdroj jsou otočený naproti sobě a oba tak nasávají a vyfukují vzduch ze skříně, což mi teď přijde jako pi******, jelikož se tak zdroj zbytečně ohřívá.

jak by si představoval že by to fungovalo:
Prvně bych otočil ten zdroj, aby nasával ze země a měl tak svůj tepelnej okruh. Ježíšek nadělil Noctuu NH-U12S SE pro cpu. Dále jsem si sehnal kábel, kterej z jednoho 4pin udělá 3x 4pin s tím, že žlutej drátek(snímání ot.) je jenom na jednom výstupu, což asi není naškodu. Takže na to chci navěsit 2x 140mm a 1x 120mm fan a regulovat pomocí PWM regulace(na foru jsem se dočet že max 12W z jednoho konektoru není problém). Dále mám k dispozici gumový podložky pod fany - vyplní mezeru mezi famen na case, když se uchytí tím gumovým šroubem, ale nevím jestli to k něčemu?
Takže se dostávám konečně k tomu proč tohle píšu. Hledám vhodné větráčky, tak abych v budoucnu nebyly hlavním zdrojem hluku. 2x 140mm sání, 1x 120 výdech, před větráky vepředu je jen prachovej filtr, vzdu perforace "včelí plástev".
Koukal jsem na noctuu, ale nevím jaký typ dát na sání/výdech. Jestli má řada redux vůbec cenu? když by byly dva redux 140mm na sání a jeden 120mm na výdechu přijde mi to celkem v pořádku(oba mají rozdílný typ lopatek). Taky jsem koukal na řadu od be quite silent wings 3, tady mi přijde sypmpatický použití 6 pólovýho rotoru, ale nevím jakej to má v praxi význam. Dále mi padla nějakým způsobem do oka Nanoxia deep silence. U dvou posledních nemusím řešit co za typ lopatek. Pak vím, že existuje třeba noiseblocker, ale s dostupností je to stejná bída jak nanoxia.
Popřípadě varovat jestli to není blbost atd...
Jo grafiku teď řešit nebudu, když jsem kupoval sestavu, tak nic za normální peníze nebylo, takže jí zatím beru jako nutné zlo.
defacto
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 31. 12. 2017 15:08

Asi by to chtělo vědět kolik dělá teplota ve skříni/desce. Aby se nehadalo z křišťálové koule co to udělá v takové malé skříni . jestli vůbec otáčet zdroj. Já osobně bych sehnal Silent větráky a řídil deskou,žádný pwm. Gumový podložky jsou kvůli tlumení vibrací větráků na skříň.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod defacto 31. 12. 2017 17:11

na procesoru je do 67°C při 100% load po několik hodin(takže reálně když je tam 55°C je to hodně horký), deska nevím, ale tam to bejvá tak to 10-20 žhavější. PC je do první pořádný zátěže celkem tichý. Po hře, jakoby se nemohlo dochladit na stejnou úroveň jak před tím a je stále hlučnější. Rád bych ve skříni trochu přetlak, aby se ucpali netěsnosti a trochu to pomáhalo chladit grafiku(teda jestli moje logika není blbost). Proč ne PWM? Deskou budu řídit určitě, nabízí mi to rovnou v biosu. K těm podložkám, no oddilatuje je je to dotěsní, ale zase budou spočívat celou plochou na plechu, což je zase horší.
defacto
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 31. 12. 2017 17:30

Chladič procesoru máme jaký?
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Chipoun 31. 12. 2017 22:49

Píše Noctua NH-U12S SE
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod defacto 1. 1. 2018 14:22

teplota je s boxem noctua chladič jsem ještě neměl čas namontovat
defacto
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 2. 1. 2018 08:32

Otázkou je speedfan a možnost regulace...
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod defacto 2. 1. 2018 16:06

tak jsem nainstaloval chladič od noctua, otočil zdroj a objednal baterii nových fanů. Nakonec jsem sáhl po reduxech, protože jsou docela dostupný a když, tak půjdou bez problémů vrátit, jo a taky mám dva za cenu jednoho :D .
Jen mám strach o chlazení napájecí kaskády jelikož mi narostly teploty. Bez přetaktování tam mám kolem 56°C při internetu, na cpu je při tom 26°C, což mi přijde už jako docela dobrej masakr. Je nějakej způsob jak to líp odchladit? Koukal jsem se po chladičích MTB a jediný co jsem našel byl univerzální chladič na čipset, pro kaskádu nikde nic. Máte s tím nějaký zkušenosti?
defacto
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod defacto 4. 1. 2018 21:41

Tak mi došli fany. Rozjezd mají na 500rpm, kde jsou celkem nehlučný, bohužel s rostoucíma otáčkama jsou hlasitější a hlasitější. Začínají se ozývat už někde na 700rpm, což sem trochu nečekal. Bězná práce s nima ovšem jde zmáknout bezhlučně. O regulaci se stará deska. Speedfan používám akorát na vypnutí větráčku grafiky. Starost mám o zátěž na napájecí kaskádě, kde se mi nedaří vygooglit nějakou maximální rozumnou hranici na kterou můžu dlouhodobě jít. Nemáte s tím někdo zkušenost? Naměřenejch 113°C mi přijde dost. Kdyby to byl problém, tak mě napadlo řešení v podobě navěšení 40mm fanu tak aby foukal od grafické karty na heatsink a dál na čipovou sadu desky. Nevíte jak moc je hlučná taková noctua NF-A4x20 PWM? z videí na netu byla nehlučná i na těch 5000rpm, což se mi moc nezdá :hm tak co s tím?
přikládám fotky:
stav klid:
Obrázek
stav zátěž:
Obrázek
zamýšlený umístění 40mm fanu:
Obrázek
defacto
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 4. 1. 2018 23:29

S tím větráčkem to bude jen kosmetická záležitost. Bez vlivu na funkci. Ta skříň je evidentně malá, by mě zajímalo co tam tak tolik topí (AMD?) Nebo chybí Airflow?
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 5. 1. 2018 18:24

ULN je 250RPM v IDLE a max 500 v LOAD...

Orientačně !!!
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod defacto 5. 1. 2018 18:49

když sem tam měl box, tak to foukalo na desku, teď už ne, což sem trochu ***** u výběru chladiče. Podle mě tam vůbec nefouká, protože před chladičem jsou paměti, který zastaví airflow po desce, a pak to jde horem přes lamely a za nima se to pak neohne dolů. Když tam dám ruku tak pocitově je to bez proudícího vzduchu. A ty pasivy taky vypadají spíš, že je navrhoval nějakej tuctovej designér, ne inženýr. No a pak to mám přetaktovaný. No když jsem včera hrál zaklínače tak to nešlo přes 77°C. to mi přijde celkem fér

Python: začínám na 500rpm, takže to už nesplňuju :-/ takže s tou 5 tis noctuou, ikdyž bude cirka na 2 tis. to bude horší, ne?

ještě by se to dalo vylepšit něčím takovým
defacto
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 5. 1. 2018 22:54

Já to celý nečetl. Ale pokud chceš tichý PC tak začínáš u základní desky, která by měla podporovat SpeedFan abys byl schopný to nastavit... potom to okolo.

Ohledně malé Noctui. Jsou překvapivě tiché, mám jednu v UPS.

!!! Zjednodušeně !!!

Hluk vzniká samozřejmě v závislosti na otáčkách, ale taky podle tvaru, neboli geometrii lopatek. tak je možné, že 2000RPM u 80mm fanu mají stejnou hlučnost jako 200RPM u 140mm...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod atti.hombre 6. 1. 2018 08:14

Z fotky nie je vidieť druhú stranu chladiča... ak pod FAnom nemáš RAM tak ho posuň 2cm dolu k doske- bude ti fúkať popod chladič CPU na to napájanie. Pokial sa to nedá a z druhej strany by sa zmestil ešte jeden FAN tak ho založ posunutý smerom dole k doske ( jasne ale že tak aby od rebier vzduch ťahal smerom k zadnému FANu ) .
Ryzen7 5700G, B550 A, 32GB 3600MHz G Skill, Sam.970 Pro ,DT01ACA200 , RM 650x ...
Pentax K-3II Silver Edition
https://eu.zonerama.com/attihombre/245758
atti.hombre
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků