Do kolika se nemusí platit daň

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jirin_cz 5. 3. 2018 21:14

Dobrý den,
vyšla mi daň z příjmu 15kč. V informaci o platbě píšou "Nutno zohlednit minimální výši dane podle § 38b zákona c. 586/1992 Sb., o daních z príjmu, ve znení pozdejších predpisu".

V tom zákoně stojí "Daň nebo penále se nepředepíše a neplatí, nepřesáhne-li 200 Kč nebo celkové zdanitelné příjmy nečiní u fyzické osoby více než 15 000 Kč. To neplatí, byla-li z těchto příjmů vybrána daň nebo záloha na daň srážkou."

Znamená to tedy, že nemám platit nic? Může mi někdo vysvětlit tu poslední větu? Tu moc nechápu... Jinak v přiznání mám příjmy z podnikání, zonky a u zaměstnavatele - kde mám podepsané prohlášní.
jirin_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lodgy 5. 3. 2018 21:31

Jako dan z prijmu 15 Kc za cely rok?
Lodgy
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jirin_cz 5. 3. 2018 21:36

Ano, jsem zaměstnaný, tam mám podepsané prohlášení (takže slevy uplaťnuji tam) a OSVČ je na vedlejšák asi 150k (náklady uplatnuji paušálem 60%)
jirin_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radecekh 5. 3. 2018 22:21

Z toho OSVČ jste ale žádné daně, když je to na vedlejšák neplatil, takže by z toho mělo vylézt něco jako 0,15*150000*0,6, tedy cca 13500 korun.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod libol 6. 3. 2018 07:41

Tak může mít hypotéku, pojištění, penzijko, darovat + nějaký přeplatek ze zaměstnání - to těch 13 500 klidně zklepne
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod jirin_cz 6. 3. 2018 20:15

Já jsem tedy laik, nicméně daně mi kontrolovala účetní. Ale podle mě to funguje takto ne? Součet základu ze zaměstnání + z OSVČ. Vyjde nějaká daň, a odečtu sraženou zálohu na daň z příjmu, co odvedl zaměstnavatel.


Nicméně pořád nevím, zda těch 15 kč platit či nikoli:)
jirin_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radecekh 6. 3. 2018 20:38

Omlouvám se za chybný výpočet v mém minulém příspěvku. Daň z OSVČ by měla být 0,15*150000*0,4, tedy jen 9000. Samozřejmě je možné, že vám ze zaměstnání srazili o těch 9 tisíc víc, třeba proto, že jste po část roku neuplatňoval odečet na poplatníka. Mně to jen udivilo, protože lidé, co mají OSVČ jako vedlejšák většinou daně doplácejí.
15 korun zaplaťte. Nic tím nezkazíte. Jen mi není jasné, když vám ty daně kontrolovala účetní, že vám neodpoví na to, zda těch 15 korun zaplatit nebo ne.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod jirin_cz 6. 3. 2018 20:58

Já nastoupil do zaměstnání až 1.5., tak to by možná mohlo být ono? Do té doby jsem byl osvč na hpp.

Já ji to dal zkontrolovat a počítal s 15 kč, ale pří odeslání přes EPO jsem si tam všiml tohoto dodatku.
jirin_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radecekh 6. 3. 2018 21:19

Jo, to by mohlo být ono. Uplatnění slevy na poplatníka za první 4 měsíce.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod paty07 6. 3. 2018 23:27

Jenom bacha, že těch 15 Kč nemá být doplatek na daň, ale vypočítaná daň po odeěčtu částek, co snižují základ a slev. Navíc předpokládám, že nějaké zálohy na daň jsi v zaměstnání zaplatil, a tedy se na tebe tohle ustanovení nevztahuje "To neplatí, byla-li z těchto příjmů vybrána daň nebo záloha na daň srážkou."
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod jirin_cz 7. 3. 2018 19:35

Á ta poslední věta mi nebyla jasná, díky zaplatím:)
jirin_cz
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků