Rychlý prodej nemovitosti (za kolik a jak dlouho?)

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod trada85 19. 7. 2015 19:23

Jak dlouho by tak teoreticky trval rychlý prodej nemovitosti, RD na normal lokalitě (středočeský nebo spíše jihomoravský kraj) nějaká vesnice, tak max hodinu do prahy (případně brna), normal okamžitě obyvatelný, po rekonstrukci dům, cena v rozmezí 1-2 milionu.

Řekněmě že bych měl takový dům a rychle ho potřeboval prodat, rychle potřeboval peníze, opravdu v rámci dnů, přinejhorším týdnů, jaké možnosti prodeje mám? A o kolik bych musel jít s cenou dolů pokud bych to chtěl fakt prodat v rámci pár dní max týdne, nebo dvou a měl bych všechnu potřebnou dokumentaci? -30%? nebo dokonce i -50% v porovnání s normal cenou kdy bych to prodával přes realitku pár měsíců?
trada85
Návštěvník

Odeslat příspěvekod aaischa 20. 7. 2015 15:14

kolem 50% bezny tržní ceny to vykupujou různý "firmy".... neni lepší americká hypotéka.. atd.. ? a prodat postupně "v klidu" ?
aaischa
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod CZ4R 22. 7. 2015 23:03

Pri zajistene transakci pocitej minimalne mesic. Z toho to bude 20 dni lezet na katastru a nez se udela smlouva o uschove a uschova vyplati, bude to jeste par dni navic.

Jinak teoreticky nic nebrani tomu "prodat" dum hned po podpisu kupni smlouvy oproti zaplaceni casti kupni ceny v cashi a zbytek prevodem, kdy kupujici si zaridi prevod v katastru sam...
CZ4R
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trada85 24. 7. 2015 16:23

CZ4R:

Jak si zařídí prodávající převos na katastru sám, jak to funguje?
trada85
Návštěvník

Odeslat příspěvekod astrapa 24. 7. 2015 19:12

Stačí mít kupní smlouvu s úředně ověřenými podpisy, návrh na vklad stačí podepsat jednou stranou.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod omgf 26. 7. 2015 21:53

Firmy které nabízejí výkup nemovitosti dávají obvykle 60%. Pod 50% většinou nejdou, protože pod 50% je to cena odporující dobrým mravům a je to soudně napadnutelné. Nad 60% procent se vykupují jen standardní byty ve větších městech, 60% je reálných jen u nemovitosti s dobrou dostupností. Se zhoršující se dostupností klesá likvdita, roste riziko a tudíž klesá výkupní cena. (je třeba si uvědomi, že firma vykupující nemovitosti musí kalkulovat se dvěma daněmi z převodu a je zapotřebí mít rizikový polštář, protože při výkupech se občas nepodaří odhadnout dobře cenu).

Mimochodem, hodinu do Prahy je hranice, kde se likvidita prudce začíná zhoršovat a rozhoduje každých pár kilometrů navíc, dostupnost vlaku nebo budu do Prahy. Moje čerstvá zkušenost je, že jsme prodávali RD právě na téhle hranici rok a to celou dobu jsme byli nejlevnější RD v okrese. Rozhodovalo právě to, že jsme byli kousek za hranicí dobré dostupnosti, opravdu pár kilometrů. Jenže chodili samí kupci s holou řití, nikdo neměl ani vindru a všichni si představovali 100% hypotéku. Vysvětluju si to tak, že kdo měl 100 tisíc, tak vzal hypotéku větší a koukal po barácích o 200-300 tisíc dražších, ale ve městě o 5km blíž Praze, kdo měl 500 tisíc v hotovosti vzal hypotéku větší a koukal po barácích o mega dražšíc o 15km blíž Praze...
omgf
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod saabik 27. 7. 2015 06:11

Nejlevnější v okrese. To možná rozhodovalo i něco jiného než dostupnost:)
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod omgf 27. 7. 2015 07:45

Nejlevnější RD, který byl v relativně dobrém stavu. Byly levnější ruiny, tohle ruina nebyla.Prostě jsme se snažili, abychom v kategorii srovnatelných RD byli v inzerci nejlevnější, už proto, že jsme to vydražili za levno a mohli jsme jít s cenou dost dolů.
Zájemci byli, chtěli kupovat, ale neměli peníze.... nakonec jsme to prodali na splátky, protože kupec, který konečně měl nějaké vlastní zdroje neprošel v bance kvůli registrům...
omgf
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod trada85 1. 8. 2015 09:39

Tak to je hrůzostrašná zkušenost, prodávat dům 1 rok... normálně je průměr republikový na RD půl roku max ne?

Jinak proč vám vadilo že ti lidé nic neměli a museli by si brát 100% hypotéku? 100% částku vám na účet jednorázově zaplatí banka ne, takže vám může být jedno jakou hypotéku si berou? Nebo je to protože ten kdi si nejčastěji chce vzít 100 % hypotéu ji taky nejčastěji nedostane?
trada85
Návštěvník

Odeslat příspěvekod aaischa 29. 2. 2016 15:23

zkus molík reality... od známých mám slušnou referenci alespoň co se týče jednání, a férovosti smlouvy. Dělaj výkupy za cash atd.. (samo mimo obyc realitni cinnosti )
aaischa
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 29. 2. 2016 21:15

trada85 píše:Tak to je hrůzostrašná zkušenost, prodávat dům 1 rok... normálně je průměr republikový na RD půl roku max ne?

Jinak proč vám vadilo že ti lidé nic neměli a museli by si brát 100% hypotéku? 100% částku vám na účet jednorázově zaplatí banka ne, takže vám může být jedno jakou hypotéku si berou? Nebo je to protože ten kdi si nejčastěji chce vzít 100 % hypotéu ji taky nejčastěji nedostane?


Protoze 100% asi banka kazdemu neda...?
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod omgf 1. 3. 2016 15:21

MilanNovacek píše:
Můžeš dát nějaký příklady? Zrovna tohle řeším a třeba http://www.snadnyvykup.cz/ píše, že běžně je to tak 70 %. Akorát jsem je kontaktoval, tak můžu dát vědět, jak to bylo v reálu. Doufám, že to nebude těch 60 %...


Vyzkoušej. Já znám firmu, která na webu uvádí 80 % tržní hodnoty. Jenže si udělají svůj odhad tržní hodnoty, které je prostě nízký a z toho udělají těch 80 %.

Znám i dost realitek, které se výkupy zabývají a všichni vykupují okolo 60 % nebo méně. Je zapotřebí si uvědomit, že vykupovatel platí 2x4 % daň z nabytí, posudek, energetický štítek a makléře, který byt prodává cca 2-3 % (i makléři jsou IČaři chtějí od vlastní realitky provizi, jsem-li realitka. Nejsem-li realitka, je to víc). Dále potřebuji aspoň 10 % rezervu na to, že se seknu v odhadu a nemovitost prodám za míň. U RD potřebuji víc, protože odhadnout prodejní cenu RD je těžší a déle se to prodává. Každá realitka která to dělá, má v portfoliu propadák, kdy se prostě sekli v odhadu. Proto rezerva. A aspoň 10% zisk, riskuju že utopím statisíce a přijde lepší obchod a já je nebudu mít.

To je naprosté minimum. Posčítám-li to, jsem na 30 %. Jenže, pokud budu byt prodávat za tržní (rozuměj nejlepší dosažitelnou cenu 100), mohu kupce hledat taky 6 měsíců (počítejme, že jen 2 měsíce trvá než si kupec vyřídí hypotéku a provedou se zápisy na katastru a dostanu peníze, 3-4 měsíce hledám kupce. Takže musím platit 6 měsíců poplatky do fondu oprav a za služby. To jsou další desetiticíce, které mě čekají jako náklad.

To trada: Nevadilo nám, že ti lidé chtěli 100% hypotéku, ale nikdo na ní nedosáhl. Všechno to byli snílci s nízkým příjmem a většinou se záznamy v registrech. Kdo byl bonitní a měl peníze, ten si bral hypotéku 1,5 milionu a šel do lepší nemovitosti.
omgf
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vpe 28. 5. 2018 21:04

trada85 píše:Jak dlouho by tak teoreticky trval rychlý prodej nemovitosti, RD na normal lokalitě (středočeský nebo spíše jihomoravský kraj) nějaká vesnice, tak max hodinu do prahy (případně brna), normal okamžitě obyvatelný, po rekonstrukci dům, cena v rozmezí 1-2 milionu.

Řekněmě že bych měl takový dům a rychle ho potřeboval prodat, rychle potřeboval peníze, opravdu v rámci dnů, přinejhorším týdnů, jaké možnosti prodeje mám? A o kolik bych musel jít s cenou dolů pokud bych to chtěl fakt prodat v rámci pár dní max týdne, nebo dvou a měl bych všechnu potřebnou dokumentaci? -30%? nebo dokonce i -50% v porovnání s normal cenou kdy bych to prodával přes realitku pár měsíců?



Tak nam aspon napis zda chalupu prodals? :-)

Z pozice kupce: zahledl jsem v patek v inzerci a dohodl se s majitelem v pondeli zavolal notare, obesel realitku a od uterka (datum podani nemovitosti) uz sly uzitky z najmu me... prodavajici dostal penize az za dalsich 20 dni samozrejme ale lze to dohodnout i jinak
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků