Zaměření souřadnic objektů - jak a s čím na to?

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod phephy 28. 3. 2008 07:35

Potřebujeme zaměřovat ve městě souřadnice objektů tak, aby se následně podle těchto souřadnic mohla udělat nová vrstva do GISu. Jsem v oblasti navigací laik, ale mám představu, že budeme mít zařízení s kterým dojdeme na konkrétní místo (kontejnery na separovaný odpad, dopravní značka, ...), zmáčkneme tlačítko na záznam souřadnic aktuální polohy a bude to. Takto to uděláme na více místech a následně data se souřadnicemi stáhneme z GPS modulu do PC a už se s nimi bude pracovat dále. Můžete mi doporučit jaké zařízení použít pro tyto účely? Pokud mám naprosto scestnou představu, tak prosím o nějaký návrh, jak toto řešit.

Díky moc všem ochotným.
phephy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 28. 3. 2008 09:43

Pokud má být výsledek použit pro uživatelské účely, ne třeba pro geodety, tak by mohl stačit libovolný turistický Garmin.

Možná bych v tomto případě dokonce doporučil nějaký starší typ s méně citlivým GPS přijímačem - sice pak budou menší problémy s určením polohy na místech s horším signálem, ale zase pak budete mít větší jistotu, že místo je určeno relativně přesně. U nových citlivých přijímačů místo určíte vždycky, ale kvůli odrazům není přesnost tak jistá.

Ideální by bylo navštívit místo několikrát a výsledek zprůměrovat.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gmxt 28. 3. 2008 10:18

Ked som zakladal 2 geocaches, pouzil som PDA s programom BeeLine GPS. Ten totiz dokaze priemerovat data z GPS. Postupoval som nasledovne :
1. prve zameranie a priemerovanie 5 minut
2. odchod z miesta minimalne na 100 metrov
3. navrat spat na miesto a druhe priemerovanie 5 minut.
4. znova odchod
5. tretie priemerovanie, taktiez 5 minut

Dostal som 3 suradnice, ktore som opat spriemeroval. Ak sa jedna o maximalnu dosiahnutelnu presnost, treba toto iste urobit viackrat s odstupom aspon 8 hodin, satelity vyrazne zmenia polohu, takze zozbierane suradnice budu este presnejsie. Je to ale casovo velmi narocne, na jeden bod treba minimalne 25 hodin :( Pre ucely GC staci 3x priemerovat po 5 minut.

Samozrejme MUSI BYT VYPNUTA STATICKA NAVIGACIA a na chipsetoch, kde sa to da zapnut WAAS/EGNOS. Presnost aj novsich GPS sa da silne ovplyvnit nastavenim elevacnej masky, standardne byva 5 stupnov (satelity, ktore su nizsie nad obzorom ignoruje). Toto je dobre iba na rovine bez prekazok, v lese a v meste je velka sanca chytania odrazeneho signalu, ktory presnost dost znizi. Cim je elevacna maska vyssia, tym menej satelitov GPS prijimac zachyti, no vysledna poloha bude presnejsia, ale moze sa stat, ze v miestach so slabym prijmom bude problem so zafixovanim polohy. Je to vec kompromisu fix vs presnost. Elevacnu masku by som rozhodne nenastavoval na viac, ako 10 stupnov, mne sa vcelku osvedcilo 7.5, oproti 5 som ziskal presnost, no v hustom lese castejsie stracam signal.

Pre cipy SIRF sa tieto parametre menia programom SirfTech
http://w5.nuinternet.com/s660100031/SirfTech.htm
Pouzitie softu je na vlastne riziku, nespravnym nastavenim parametrov si mozete zablokovat GPS, takze opatrno - hrate sa s odistenym granatom.
gmxt
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků