Citlivost GPS BT338 v porovnani s BT74R

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod Jerry 17. 8. 2007 22:31

Tak jsem si poridil gps modul Navilock BT338.

Dosud jsem asi 2 roky pouzival modul neznameho vyrobce BT74R s chipsetem RFMD. V podstate ve vsem mi vyhovoval, fungoval se siemensem SK65 (narozdil od nokiacke gps), citlivost mi pripadala dostatecna, protoze polohu urcil prakticky vsude. Sice mi obcas pripadalo, ze pocet satelitu si ta gps snad vymysli a hodnoty dop mi prisly prilis optimisticke, ale vypoctena poloha vetsinou odpovidala. Zvlastni bylo akorat, ze na krabici byl obrovsky napis Acquires 32 sattelites, ale nikdy ani na vrcholcich kopcu nevidela vic nez 8.

Novou gps jsem si nakonec poridil hlavne proto, abych se zbavil filtrovani polohy / staticke navigace, ktere hledani geokesi dost komplikovaly a pak jsem taky chtel podporu korekci z Egnos satelitu. Chipset Sirf 3 vsichni chvali za neuveritelnou citlivost, takze jsem predpokladal, ze bude jeste aspon o rad citlivejsi nez gps kterou jsem mel.

Nevim, zda BT338 neni zrovna nejaka vyjimka mezi Sirf 3, ale citlivost na signal me dost zklamala. Zatimco GPS BT74R bez problemu vidi 3 az 5 satelitu kdyz lezi na stole (v prizemi, daleko od okna, signal muze chytat leda skrz cihlove zdi a odrazem), tak BT338 nedostane fix ani kdyz lezi ve vnitr tesne u okna a pokud ji dam na venkovni parapet, tak chytne 3 nebo 4 satelity (bt74r tam chyta 5 az 6). Doba kterou obe gps potrebuji po zapnuti k prvnimu urceni polohy je bohuzel u BT338 taky mnohem delsi.

Nakonec jsem zkousel i menit parametry programem sirfdemo, ale citlivost to neovlivnilo (limit elevace jsem nastavil 5 stupnu, limit vykonu 12 dB, ostatni omezeni vypnuty).

V otevrenem prostoru teda BT338 casto zachyti i 11 satelitu, ale docela mam obavy, jak se bude chovat az ji vezmu nekam do lesa, kde BT74R sice prepocitavala polohu velmi neochotne, ale signal nikdy neztratila. Zatim jsem nemel dostatek casu vyzkouset chovani nove gps venku, treba me jeste nakonec prekvapi.

Premyslim, zda to nemuze byt nejaky problemovy kus nebo zda je takove chovani normalni a akorat predchozi gps byla mnohem citlivejsi nez slavny sirf?

Dalsi zahada je Egnos. Ve vychozim nastaveni je vypnuty a pokud ho pres sirfdemo zapnu, vydrzi jen do vypnuti gps. Zapinani egnosu aplikaci v mobilu jsem vyresil pres NMEA prikaz, to problem neni, i kdyz je zvlastni ze tohle jedine nastaveni se vypnutim gps smaze.
Dokud bylo nastavene Auto scan prn, tak se rezim dgps nikdy neobjevil (vyhled na jih byl casto dostatecny). Kdyz jsem rucne zadal Prn 120, najednou se objevil korekcni satelit i rezim dgps a gps pritom lezela na parapetu okna a vyhled na jih byl dost omezeny. Rezim 3D+dgps na tom miste vydrzel asi hodinu, ale kdyz jsem to zkousel druhy den na tom samem miste, tak proste nic (ani prn 120 ani ostatni = 124, 126). Potom jsem to zkusil vecer a bez problemu korekce ze satelitu 120 prichazeli. Dneska to ale uz zase nejde. Gps je vzdy na presne stejnem miste, stejne nastaveni a zkousel jsem ji nekolikrat i znovu zapnout. Proste nekdy egnos signal je (a docela silny) nekdy vubec neni. To je u geostacionarniho satelitu dost zvlastni ne?

S egnosem zatim teda moc zkusenosti nemam, predchozi gps ho nepodporovala, ale predpokladal jsem, ze kdyz je u gps jeho podpora uvedena, tak to bude pouzitelne fungovat. :(
Jerry
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wsx234 18. 8. 2007 11:40

ja mam bt338 uy dva roky a citlivost je ok. chyta sa nie len v ruksaku ci vrecku nohavic ale aj v kufri kombi auta alebo pod sedadlom v taske. v dome na poslednom poschodi zelezobetonoveho panelaku sa chyta tiez, nie len pri okne. vonku chyta bezne 8 aj 9 satelitov, ked je pekne.
cas od zapnutia je rozny, ak je slaby signal (zle umiestnenie prijimaca) tak trva aj viac ako minutu, no ked je vsetko ok, tak je to rychlejsie.

co sa tyka egnos, tak to su pozemne stanice, nie satelity. gps vobec nepouziva geostacionarne satelity ale druzice na strednych drahach.
wsx234
Junior

Odeslat příspěvekod Jerry 18. 8. 2007 13:03

wsx234 píše:co sa tyka egnos, tak to su pozemne stanice, nie satelity. gps vobec nepouziva geostacionarne satelity ale druzice na strednych drahach.


Muzu se zeptat, kde jsi tyhle informace o Egnos ziskal? Netvrdim, ze do fungovani egnosu vidim prilis hluboko, ale na zaklade vsech informaci co jsem nasel si stale myslim, ze Egnos NAROZDIL od Gps pouziva 3 geostacionarni druzice oznacene PRN120, PRN124 a PRN126.

http://en.wikipedia.org/wiki/EGNOS
Jerry
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wsx234 19. 8. 2007 07:16

vidis, to mas pravdu. ale tie tri satelity su myslim len na prenos signalov, na vypocet korkcii samotnej polohy sluzia tie pozemne stanice. ale tiez v tom nie som expert ... :)
wsx234
Junior

Odeslat příspěvekod alexxx 19. 8. 2007 08:53

...Vy se mi smějete že jsem jiný???...
...Já se směju vám že jste všichni stejný!!!...
alexxx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wsx234 19. 8. 2007 10:08

pod lampou najvacsia tma :)
wsx234
Junior

Odeslat příspěvekod Jerry 19. 8. 2007 11:22

wsx234 píše:vidis, to mas pravdu. ale tie tri satelity su myslim len na prenos signalov, na vypocet korkcii samotnej polohy sluzia tie pozemne stanice. ale tiez v tom nie som expert ... :)


Jasne, vsak ja snad netvrdil, ze pozemni stanice nejsou. Akorat z pohledu uzivatele korekcni signaly prichazi ze satelitu a kdo, kde, jak ty signaly vypocita, uz neni prilis zajimave. Gps taky netvori jen satelity poletujici kolem zeme, ale pro vetsinu uzivatelu neni prilis dulezite, odkud se cely system monitoruje a ridi. ;)

Na tom clanku je zvlastni, ze pisoe "Dvě geostacionární družice navíc". Vetsinou byvaji pro Egnos uvedeny 3:
Inmarsat AOR-E (PRN120) 15.5W
Artemis (PRN124) 21.5E
IOR-W (PRN126) 25E

http://www.egnos-pro.esa.int/IMAGEtech/ ... _html.html


Kazdopadne radsi bych se dozvedel, zda nekomu s Gps se Sirf3 (nejlepe bt338) egnos stabilne funguje. A pokud jo, jak to ma nastaveno. Jestli auto scan prn nebo konkretni satelit, jestli rezim Testing nebo integrity. Jestli je nejaky zasadni rozdil v aktivaci pres sirfdemo nebo nmea zpravou $PSRF151,01*0F\r\n ?
Jerry
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků