Přesnost určení aktuální rychlosti

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod kodl 23. 8. 2007 15:31

Neříkej vždy. :-) kdybys četl diskusi pořádně, dočetl by ses, že například mě ukazuje tachometr o 30% méně než je skutečná rychlost ;-)
Jsem z Plzně, tak hádejte co piju ...

"Může se vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit… ale to je tak asi všechno, co s tím můžete dělat." Jára Cimrman
kodl
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod shi 23. 8. 2007 16:43

kodl: Ale v tom pripade ti tachometr bud nefunguje, nebo mas na aute nehomologovany rozmer kol.

Mimochodem pri vysokych rychlostech se vlivem odstredive sily kolo roztahne, obvod pkola prodlouzi, takze tachometr se o hodne zpresni. Konkretne na tachometru bylo necelych 200 km/h a radar zmeril 197 - chyba tachometru byla dost mala.
shi
Junior

Odeslat příspěvekod kodl 23. 8. 2007 17:02

Samozrejmě že mi nefunguje tachometr, psal jsem to nahoře :-) Z toho důvodu jsem tenhle thread zakládal.
Jsem z Plzně, tak hádejte co piju ...

"Může se vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit… ale to je tak asi všechno, co s tím můžete dělat." Jára Cimrman
kodl
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod logman 24. 8. 2007 03:30

Reakce na první příspěvek:

Co se týká služby SPS (Civilisti), tak přesnost měření rychlosti je cca 0,3 m/s v každé ose na 95% hladině významnosti (negarantovaná hodnota), což je velmi pro běžného smrtelníka dost přesné. Ale hlavně to závisí na hodnotách PDOP, HDOP, VDOP, TDOP. Pokud si dobře vzpomínám, tak v systému GPS lze rychlost se stejnou přesností měřit tuším do 1,7 machu. Takže žádné zvyšování odchylky s nárůstem rychlosti. U služby PPS (NATO) je přesnost rychlosti 0,01 m/sec v každé ose na 95% hladině významnosti (objektivní hodnota). To jen k dopřesnění o přesnosti systému GPS.

U běžných komerčních GPS přijímačů je to u každého výrobce s přesností jinak (různé modely výpočtů pseudo-vzdáleností), ale to je řeč o nepatrných odchylkách. Laicky, běžné GPS jednotky zpracovávají data periodicky běžně právě v jednosekundovém intervalu. Takže těžko lze zobrazit okamžitou rychlost v reálném čase. Různé odchylky v měření, co ukazuje GPS přijímač, může způsobovat kdeco. Dokonce i přijímače s High-sensitivity čipem, např. díky odraženým signálům. Ale taková odchylka (kolik? 1,2 m?) pro nás nemá v podstatě valný význam.

Pro srovnání s tachometrem by to chtělo zachovat konstantní rychlost, alespoň pár vteřin, ale bez tempomatu je to kolikrát problém. Pokud je ale řeč o +- 2 km/h tak s tím si běžný řidič vystačí – hrubej odhad. Co se týká přesnosti tachometrů, tak tady GPS zatím nemá konkurenci. Navíc, co výrobce vozidel, to jiná technologie snímání rychlosti. S nárůstem rychlosti obvykle tachometry zobrazují rychlost s vyšší chybou (skluz kol aj.). Třeba Škodovky hodně lžou při rychlostech nad 120 km/h. Ale loňský model VW překvapil a držel stejnou odchylku ve všech jízdních režimech. Ale odchylka 30 % je dost, pokud se tedy nejedná o jízdu ve 150 km/h :)

Můj Opel na tachometru ukazuje 50 km/h a GPS 43 km/h. Na radarech jezdím podle GPS, jestli byla řeč o tomhle.
logman
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mihals 24. 8. 2007 15:47

^^^
diky za podrobne info :wink:

co se tyce tachometru - pritelkyne ma Megana r.v. 2000 a ten ukazuje naprosto presne, jako GPS, cemuz se mi vazne nechtelo verit, kdyz vim, ze vyrobci davaji odchylky schvalne...
ja mam BMW E30 a tam je ta odchylka cca 9%. ted sem koupil novy kola, vetsi prumer, nizsi profil, sirsi gumy... proste mi to ted promeruje o 10km/h + odchylka GPS :lol:
www.mihals.eu
mihals
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kodl 24. 8. 2007 18:36

logman: Díky za podrobné info, i když nemám tucha, co to je PDOP, HDOP, VDOP, TDOP. :-) Jak jsem tu psal už několikrát, já mám ten tachometr opravdu rozbitej. Jednou jsem ve 160km/h vymetl na D1 nějakou ďouru, ručička tachometru přelítla kamsi za max 220 a od tý doby to ukazuje takhle. Nehodlám to opravovat, vím kde jsou limity 50, 90 a 130 a to mi stačí.

Dále bych prosil dikutující, aby neříkali o kolik jinak jim ukazuje tachometr, tohle není anketa :-)
Jsem z Plzně, tak hádejte co piju ...

"Může se vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit… ale to je tak asi všechno, co s tím můžete dělat." Jára Cimrman
kodl
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod logman 24. 8. 2007 19:15

kodl píše:logman: Díky za podrobné info, i když nemám tucha, co to je PDOP, HDOP, VDOP, TDOP. :-) ... /quote]


Omlouvám se, moje chyba. Zapomněl jsem tam dát odkaz (v dolní části).
logman
Junior
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků