Jak porovnat Mapy.cz a Amapy.cz

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 9. 5. 2007 12:14

Už se delší dobu chystám připravit podrobné srovnání mapových služeb Mapy.cz a Amapy.cz. Na jedné straně se na to těším, na druhé se mi do toho trochu nechce, protože úplně objektivní srovnání asi není možné. Takže to od čtenářů potom určitě trochu schytám.

Postavím to nejspíš jako popis konkrétních oblastí, bodování a potom součet. Ale jaká by tato hlediska měla být? Určitě budu hodnotit:

- kvalitu a aktuálnost běžných map
- kvalitu a aktuálnost leteckých snímků
- přehlednost a množství informací
- ovládání
- použitelnost pro různé způsoby užití (hledání adresy, hledání cesty, turistika)
- kompatibilitu s různými prohlížeči
- podrobně vyhledávání
- body zájmu
- práci se zeměpisnými souřadnicemi
- vyhledávání trasy
- snad i možnosti API

Napadají vás další body, na které bych neměl zapomenout? Jak a k čemu sami používáte internetové mapy?

Mám přidat do srovnání i Google Maps?
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kodl 9. 5. 2007 13:00

Tak to srovnání Vám opravdu nezávidím. Resp spíše ten flame, co to vyvolá :-)
Ovládání je velmi individuální věc. To nevím, jak chcete hodnotit. Jde hlavně o zvyk.
Vyjmenoval jste v podstatě vše podstatné, ale do testu bych zahrnul ještě jakousi "blbuvzdornost" - odolnost vůči překlepům, nabídka dalších cílů.
Ještě mě napadá "test inteligence" - nedavno jsem hledal na mapy.cz zámek Červená Lhota. Byl to téměř heroický výkon. Musel jsem si nejprve vygooglit přesnou polohu a pak teprve najít. Na jiných mapách jsem to nezkoušel. Už vím, že do iGO mám zadat Kardašovu Řečici a pak se modlit a hledat cedule :-)

Google Maps bych přidal, ale spíše pro zajímavost. Nevím jak po posledních aktualizacích, ale Čechy nebývaly nic moc.
Jsem z Plzně, tak hádejte co piju ...

"Může se vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit… ale to je tak asi všechno, co s tím můžete dělat." Jára Cimrman
kodl
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xpj 9. 5. 2007 16:58

Zajímavá je třeba rychlost odezvy, objem stahovaných dat a podobně. Ale blbě se to měří ;-)
Garmin eTrex Legend (2Q 2005-4Q 2006)
Garmin GPSMAP 60CSx (4Q 2006-forever) + Topo Czech v1.2
xpj
Junior

Odeslat příspěvekod vytrvalec 11. 5. 2007 08:38

Objektivní porovnání map nebude jednoduché. Je třeba také vhodně zvolit váhu, kterou budou v konečném součtu mít jednotlivá hodnocení. Kritéria jste podle mne vyčerpal - žádné další mne nenapadá. Osobně používám mapy oboje. Pro hledání objektů v běžných mapách mapy.cz; naopak letecké mapy jsou hezčí a zejména aktuálnější u amapy.cz. Body zájmu jsou mizerné (neaktuální a mimo skutečnou pozici) v obou mapách. Závěrem pro úplnost připomínám, že mapy jsou také na supermapy.cz; mapy.idnes.cz; mapyonline.cz; cz.map24.com; mapy.tiscali.cz; mapy.o2active.cz a další. Každá má své výhody (idnes pro cyklisty, map24 pro cestovatele po Evropě ...).
vytrvalec
Junior

Odeslat příspěvekod XXTeens 11. 5. 2007 08:47

Srovnání je zatím, bych řekl, jednoznačné. Na Atlasu si na jejich amapy.cz dali opravdu záležet, ale furt na mapy.cz to nemá -chyběly poměrně dlouho kusy nových dálnic, při plánování cest to nabízí nesmysly jako zahnutí vlevo na dálnici apod. Naopak amapy.cz, což hodnotím jako hodně velké plus, mají označeny (i když taky ne vždy) na dálnicích číselné exity - to mapy.cz nemá.

Zatím jsou opravdu použitelné ale jen mapy.cz :mrgreen:
XXTeens - Simply closer...
XXTeens
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 11. 5. 2007 09:58

Vytrvalec: Také osobně používám oboje mapy. Vím i o dalších, viz jiný thread s přehledem online map v tomto fóru, ale myslím, že dost problémů bude i se srovnáním těchto dvou základních.

XXTeens: Ale Amapy.cz mají třeba vrstevnice, což je pro mě důležité. Mohou se hodit aktuálnější ortofotomapy, u Map.cz jsou ale zase podrobnější. Každá z map má něco do sebe.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vrabcak1 21. 5. 2007 21:26

Možná by stálo za to zmínit jednu klíčovou vlastnost, kterou nemají ani amapy, ani mapy.cz, a to je zobrazení autobusových zastávek. Pro plánování cest bez auta (třeba pro geocahing ;-)) je to naprosto klíčová věc, protože zastávka se kolikrát jmenuje úplně jinak, než místo kde leží. Tuto vlastnost mají supermapy (naštěstí i v nové beta verzi), ale zase nemají cyklotrasy a turistické značky a fotomapu... Ach jo, proč nemůže někdo udělat pořádnou službu, která má všechno? :-(
vrabcak1
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků