Tak je Galileo kompatibilní s GPS, nebo není?

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 23. 11. 2006 22:26

Na Aktuálně vyšel článek o Galileu, kde je také rozhovor s ředitelem tohoto systému. Tohle je poslední odpověď:

Systém bude k dispozici od roku 2010. Služba bude zdarma a plně kompatibilní s GPS, takže ji mohou využít jak stávající uživatelé GPS, aniž by si museli kupovat nové přístroje, tak noví.

Tohle je první oficiální informace o tom, že současné GPS navigace budou kompatibilní s Galileem. Trochu se o tom šušká, ale nic jiného oficiálního jsem nikde neobjevil. Ani na různých přednáškách nebyla kompatibilita s GPS zmiňována mezi výhodami. Pro rozšíření nového systému je to přitom snad ta nejdůležitější věc.

Dokáže někdo najít další hodnověrný důkaz, že Galileo bude opravdu kompatibilní se současnými navigátory GPS?
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BenediktCZ 2. 12. 2006 00:41

Nemám ani tak hodnověrný důkaz jako pravděpodobněji více nehodnověrný rozpor:
Tato stránka http://www.businessworld.cz/bw.nsf/ID/g ... kurent_GPS uvádí frekvenční rozsah budovaného Galilea v rozsahu 1 154-1 215 MHz a 1 215-1 300 MHz (10 kanálů, některé šifrované a některé volné, ale to není teď důležité) a proti tomu je GPS, u kterého gpsky používají jeho frekvenci L1 na kmitočtu 1575,42 MHz (viz např. http://www.kowoma.de/en/gps/signals.htm ).
Podle tohoto nejsou frekvence Galilea a GPS stejné, a tak mi není jasné, jak by se donutili gpsky přijímat frekvence Galilea. :hm
BenediktCZ
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 2. 12. 2006 01:25

To zní velmi logicky. Mezi tím jsem se už domluvil s chytrým kolegou na článku, v němž má mimo jiné za úkol prozkoumat, jak to opravdu s kompatibilitou Galilea a GPS je.

Ale nevěřím tomu, i když ředitel říká něco jiného. Byl jsem třeba na přednášce o Galileu na Canalys Navigation fóru, kde probrali dopodrobna všechny výhody a nevýhody. Kompatibilitu nezmínili ani slovem. Naopak jednou z nevýhod byly výrazně dražší uživatelské přijímače po spuštění služby a i to se podávalo jako důkaz, že uživatelsky začne být Galileo aktuální až za hóódně dlouho.

Frekvence také mluví poměrně jasně.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marc159 17. 12. 2006 10:44

A jaký smysl by ta kompatibilita vlastně měla mít? GPS je prvotně určený pro navádění munice a rozhodně by fakt, že by Galileo byl kompatibilní, tedy mohl v případě potřeby toto ovlivňovat, asi mnoha lidem radost neudělal. :)
Marc159
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mpistora 30. 1. 2008 22:24

Marek L. píše:Na Aktuálně vyšel eurl=http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=290418]článek o Galileue/url], kde je také rozhovor s ředitelem tohoto systému. Tohle je poslední odpověď:
mpistora
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod shi 3. 2. 2008 20:25

Galileo bude vysílat data v několika různých režimech (různé frekvence, modulace, kódování). Ten základní režim je však totožný s běžným civilním GPS signálem. Běžné civilní GPS přijímače tak díky Galileu uvidí víc satelitů.

Dražší budou speciální přijímače, které budou podporovat další režimy specifické pro Galileo, tj. režimy komerční=placené (např digitálně podepsaný navigační signál tak, aby nešel podvrhnout), nebo režimy určené pro bezpečnostní a vojenské složky.

Výše uvedené tvrdí konsorcium Galileo už od počátku, akorát kolem dalších režimů hodně mlží, protože už od počátku je ekonomická návratnost systému hodně pochybná a čím srozumitelnější by byly informace, tím víc by lidem vrtalo v hlavě proč chce EU házet peníze do černé díry zvané Galileo.
shi
Junior

Odeslat příspěvekod fps 26. 11. 2011 23:04

bude současná navigace GPS fungovat v Galileu? plánuji totiž koupi nové navigace GPS, ale jestli nebude Galileo kompatibilní s GPS, tak by bylo možná lepší počkat na novou navigaci Galileo? jak to vidíte vy?
fps
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod audis 28. 11. 2011 21:06

nijak. kup navigaci kdy chceš, na Gali nebo Gps se neohlížej, není to vubec významný úhel pohledu pro nákup. to je jako kdybych si šel kupovat mobil a čekal, kdy se začne těžit z nově nalezeného ložiska na středním východě zemní plyn.

a dále: mně gps stačí a vyhovuje. já galileo v podstatě nepotřebuju. takže na něj ani nehodlám čekat nebo tak něco.
Naposledy upravil audis dne 28. 11. 2011 22:21, celkově upraveno 2
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod .mtn 28. 11. 2011 22:03

Určitě bude lepší počkat. Já třeba čekám na Galileo2. Do plánů by se mělo dostat už brzy, kolem 2033 a realizace projektu je odhadována na 2050 - 2150. Do té doby asi nemá smysl něco kupovat, určitě to nebude kompatibilní a musel bych kupovat novou krabičku.
.mtn
Junior

Odeslat příspěvekod audis 28. 11. 2011 22:19

:-DDD se povedlo. :tleskani :tleskani
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fps 29. 11. 2011 14:34

tak Garmin eTrex by měl být kompatibilní http://www.garmin.cz/aktualne/aktuality ... bouzi.html
fps
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod .mtn 29. 11. 2011 19:01

Nemá cenu to teď řešit. Za 3 nebo 4 roky stejně budeš kupovat navi zas novou. Navíc tohle už tady bylo. Krize se prohlubuje a tipnu si, že se to celé ještě na nečem zasekne.
eTrex jsou turistické navigace, kde se počítá s delší "morální" životností, do auta to ale není optimální.
.mtn
Junior

Odeslat příspěvekod fps 30. 11. 2011 10:51

já právě hledám navigaci jenom na turistiku, a Garmin eTrex 30 se mi jeví jako dost dobrá?
fps
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PetrPlichta 16. 12. 2011 09:38

Galileo vysílá na jiných frekvencích, proto je musí GPS přijímač umět přijímat. Geodeti používají přijímače, které přijímají i ruský Glonas. Galileo by měl dávat přesnější polohu družic a tak by mělo být přesnější určení polohy počítané prostorovým protínáním z délek (turistické a autonavigace). Asi nejvíc k tomu by řekl Prof. Leoš Mervart z katedry vyšší geodézie z ČVUT, přednáší to a na GPS a asi i Galileu dělá.
PetrPlichta
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xtonda 30. 12. 2011 12:58

Než bude Galileo v plné konfiguraci uplyne klidně deset let, s tím jak ESA všechno stále odkládá.

Jestli více systémový přijímač, tak jediné co dává smysl je GPS + Glonass.
xtonda
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků