Použití Galilea

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod Stoura 1 30. 12. 2016 09:08

Máte prosím někdo zkušenost s využitím Galilea? Podařilo se vám zachytit jeho signál?

Pokusil jsem se testovat příjem čipem U-blox M8N, který by údajně měl Galileo umět využít. Pokud v něm ale vypnu příjem GPS i GLONASS, tak nechytí ani jedinou jinou družici.

Máte-li někdo nápad, v čem by mohl být problém, budu vděčen za nápovědu.
(ten čip je možná jen čínský klon, ale podařilo se mi jeho firmware upgradovat na poslední verzi, která Galileo podporuje)

Výsledkem je ale jen informace nulovém počtu zachycených družic:
Kód: Vybrat vše
$GAGSV,1,1,00,0*74


Může to být slabým signálem? Chytám jen na keramickou anténu. Družice GPS ukazují c/N0 až 32 dB, Glonass 25.
Stoura 1
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stoura 1 31. 12. 2016 11:49

Tak jsem byl jen málo trpělivý. Po několika pokusech s lepším umístěním antény jsem to večer vzdal, ale ráno na mne blikalo
Kód: Vybrat vše
$GAGSV,1,1,04,02,27,099,18,08,67,068,24,26,43,274,11,30,06,147,19,0*72

Neboli 4 satelity Galileo a signál mezi 11 a 24 dB
Stoura 1
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stoura 1 31. 12. 2016 17:09

A ještě shrnutí postupu (pokud by to někoho zajímalo):

1. Na e-bay jsem zakoupil modul s čipem u-blox M8N
2. tento modul jsem používal připojený k Arduinu Due bez jakýchkoliv úprav. (Arduino Due pracuje s napětím 3.3V)
3. Stáhnul jsem ze stránek u-blox jejich soft u-center (verze 8.23) .
4. Pomocí usb-setial TTL převodníku a za ním zapojeného přizpůsobovacího členu 5V-3.3V jsem připojil modul přímo k PC.
5. Zjistil jsem, že čip má firmware verze 2.01, který ještě nepodporuje Galileo.
6. Stáhnul jsem ze stránek u-block novou verzi firmware - je to verze 3.01.
7. Pomocí u-center jsem přehrál firmware. Drobný zádrhel je v tom, že člověk musí vědět, že druhý potřebný konfigurační soubor je součástí u-center a najde se v jeho programovém adresáři.
8. V čipu jsem pomocí u-center zapnul příjem Galilea (standardně je vypnutý, jde to samozřejmě i správným příkazem ze seriové konzole)
9. Experimentoval jsem sl vhodnou polohu antény a čekal.
10. Jak už jsem psal výše, tak po několika pokusech se konečně objevily nové satelity-

Poznámka: Na netu se objevují zprávy, že některé čínské klony nejdou přehrát, ale já měl nejspíš štěstí, nebo to už neplatí.
Stoura 1
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků