Navigace a cyklistické mapy na kole

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod kolda55 2. 4. 2013 19:39

Ahoj,

měl bych nějaké dotazy ohledně možnosti navigace a všeobecně cyklistických map na androidu.

Pořídil jsem si kvůli toho minulý rok Huawei G300, který používám vlastně jen pro tento účel.

Tou navigací samozřejmě myslím hlavně kontrolu na mapě kde zrovna jsem a zda jedu správně správným směrem. Mám totiž neskutečné problémy s orientací, když sjedu z cyklo trasy :-)
Jediné použitelné mapy pro mě (android apliakce), jsou mapy.cz. Je to z toho důvodu, že to jsou jediné mapy, které dokáží zobrazit cyklostezky i na úrovni ulic ! Žádné další mapy, co jsem zkoušel to nedokáží..Zkoušel jsem plikaci Locus free a v nich ty shortcat i další mapy. Jenže ty mapy nejsou detailní a ono, když se ztratíte v městě, tak opravdu oceníte, když máte možnost se napojit na cyklostezku přímo v dané ulici. V nepodrobných mapách je to pokus - omyl. Jenže mapy jsou online. Mám datový tarif, takže to mi ani tak nevadí, spíše jde o místa, kde je slabé pokrytí internetu a kde se mapy neskutečně dlouho stahují.

1- Proto má první otázka směřuje, zda na android existují nějaké podrobné mapy v offline režimu. Zda třeba někdo dokázal dostat mapy.cz do Locusu či jiného programu. Zdato vůbec jde ?

Hodně si taky plánuji trasy dopředu, jak jinak než pomocí mapy.cz :-), ale vadí mi, že v nich není možnost jak si upravit vygenerovanou trasu. Takže jsem přišel na možnost, že na servru TrekView, lze naklikat vlastní trasa pomocí mapy.cz. Potom jsem si ji chtěl v Locusu zobrazit, ale není tam zobrazena jako trasa (pomocí čar), ale jenom pomocí těch naklikaých bodů, což je mi na nic, protože pokud mám naklikány body dále od sebe, tak je na mobilu bez posunutí nevidím.
2- JDe tudiž někde naklikaná trasa zobrazit, klasicky jako cesta (kde jde vidět pomocí čar celá naplánovaná cesta ?).
Ono vůbec, kde si trasy vytváříte a jaké mapové podklady k tomu používáte ? Jaký program poté používáte v androidu na zobrazení vytvořených map a jaké mapy používáte v mobilu ? Tudiž jaká kombinace se Vám osvědčila ?
3- Jestli Vás napadne jakkýkoliv link na zajímavý článek, či nějaké zkušenosti který by mi mohli v těchto začátcích pomoci, tak vám budu moc vděčný..Díky
kolda55
Junior

Odeslat příspěvekod lop456 17. 4. 2013 16:15

Vyzkoušej smartmaps - umí cyklostezky a cyklotrasy až do 1:25 000, kde už je uliční síť a bez problémů se tam najdeš. Navíc mají navigaci, takže nemusíš hledat kde jsi, ale ono tě to povede

V online režimu - online mapy i plánování a navigace máš vše zadarmo. Pokud by si chtěl využívat offline režim, tak tam si můžeš mapy zakoupit. Mapy SmartMaps můžeš pak offline/online provozovat i v Locusu.

https://play.google.com/store/apps/details?id=menion.android.smartmaps
lop456
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jannk 3. 6. 2013 02:55

recykluji tohle tema s podobnym dotazem: na jare jsem si koupil Garmin 200 (na kolo) - a natolik se mi zalibil, ze jsem se rozhodl uz po par mesicich upgradovat na nejaky GPS pocitac s mapovymi podklady ... a potreboval bych doporucit jaky.
Nez jsem koupil Garmina 200, tak jsem testoval par Holuxu (GPS trackeru) - a dost me zklamaly totalne neuzivatelskym ovladanim a svoji presnosti (ok - byly to vesmes modely za cca 1000Kc), takze i pres nektera doporuceni mam k Holuxu vyhrady, ale nijak zasadni.

Mate nejaky tip, s cenou bych se rad vesel tak do 7000Kc .... ?

dik
jannk
Junior

Odeslat příspěvekod all in one 3. 6. 2013 07:47

Nenechte se ovlivnit (zblbnout) masivní reklamou konkurence a kupte si opět Garmin - žádný sportovní speciál, ale klasickou mapovou turistickou navigaci s cyklomapou - začínají na 3.450,-Kč viz zde:
http://www.garmin.cz/produkty/outdoor/m ... ce&x=9&y=6
Osobně bych volil nedotykovou, tedy něco z řady eTrex - hlavně si opatřete cyklomapu - má jiné algoritmy při routování než turistická.
all in one
Junior

Odeslat příspěvekod jannk 3. 6. 2013 11:57

A jaké mají Garminy moznosti na další mapy? Cz je jasné, tam bych chtěl doživotní aktualizaci,ale občas jedu na kole do SVK, AT nebo HUN ... a aspoň nějaké freemapy by se hodily - nemusí být úplně přesné, ale ať nezabloudim.
jannk
Junior

Odeslat příspěvekod all in one 3. 6. 2013 15:40

Jakou mapu si do přístroje nahrajete, takovou tam máte. Nabídka je více než dostatečná:
http://www.garmin.cz/mapy/
Pokud vím, tak speciální cyklomapu mají také Slováci, o ostatních nevím - nepotřeboval jsem, ale běžně si vystačíte s Topo. Existují také Free mapy různé kvality, nutno hledat po různých serverech co potřebujete, Mr.Google vám pomůže.
all in one
Junior

Odeslat příspěvekod jannk 3. 6. 2013 15:59

cili znamena to, ze Garmin pristroje umoznuji nahrat treba free openstreet mapy (nechme stranou kvalitu map) a nevyzaduji nejaky svuj uzavreny format?

To by bylo skvele - na obcasne cesty v pohranici by mi to urcite stacilo (prave proto se mi nechce treba kvuli 50km za hranicemi kupovat celou mapu treba Rakouska)
jannk
Junior

Odeslat příspěvekod all in one 3. 6. 2013 18:24

Do navigací Garmin lze nahrát pouze mapy v příslušném formátu. Komunity uživatelů Garminů vytvářejí free mapy pro Garminy, např. zde:
http://gpstracklog.com/2007/12/free-maps-for-y.html
http://openmaps.eu/download

Hledej Šotku, hledej :!:
all in one
Junior

Odeslat příspěvekod jannk 3. 6. 2013 19:17

dik - ja to samozrejme nasel, ale na internetu se da najit takovych veci .... takze jsem si to radeji chtel overit s nekym explicitne :)
jannk
Junior

Odeslat příspěvekod all in one 8. 6. 2013 08:58

Dnes jsem hledal něco jiného a narazil jsme na tento odkaz:
http://wiki.geocaching.cz/wiki/Free_mapy_(garmin)
který by mohl posloužit jako vstup pro další hledání.
all in one
Junior

Odeslat příspěvekod jannk 9. 6. 2013 21:31

jo, dik, uz jsem se rozhodl, ze si nejakeho mapoveho Garmina na kolo koupim - ted se jenom musim rozhodnou jakeho. Dakotu? eTrex?
jannk
Junior

Odeslat příspěvekod anonymni 9. 6. 2013 22:54

Já vím, je to trošku mimo, ale na kole můžeš používat jako navigaci i mobil. Mám smartphone Sony Xperia mini - takový prcek, dokoupil jsem si k němu držák na kolo a stáhnul offline mapové OSM podklady ve formě aplikace MapsWithMe (zdarma) a nemůžu si to vynachválit. A vyjde to levněji, aktualizace map je pohodlnější a třeba Geocaching můžeš také klidně provozovat pouze s mobilem.
anonymni

Odeslat příspěvekod jannk 9. 6. 2013 23:10

to vim a delam to ... akorat me znervoznuje, jak mi dochazi baterka. Nekdy dojedu se skoro prazdnym telefonem, takze kdyby se mi neco stalo, tak si ani nezavolam o pomoc ... nestaci mi mit telefon v kapse - potrebuji videt na mape svoji GPX trasu (proto potrebuji drzak na riditka)

Ted si asi budu muset koupit iPhone5 (z pracovnich duvodu, na android mi nepovoli VPN) a vim, ze existuji drzaky ... iPhone5 by snad mel vydrzet vice nez den i pri castem pouzivani, ale jak pisu: znervoznuje me jak rychle to spotrebovava baterku. ...
jannk
Junior

Odeslat příspěvekod all in one 10. 6. 2013 08:13

jannk píše:to vim a delam to ... akorat me znervoznuje, jak mi dochazi baterka. Nekdy dojedu se skoro prazdnym telefonem, takze kdyby se mi neco stalo, tak si ani nezavolam o pomoc ...


Velmi důležité a opomíjené aspekty při volbě navigace jsou m.j.:
- výdrž baterie
- odolnost při pádu a vůči vodě :!:

Když jsem před 8 roky začínal s navigací na kolo, tak jsem si pořídil PDA (černobílý Garmin tehdy stál 8500.-Kč) - výdrž baterie PDA byla při práci s navigací cca 4 hodiny a když mi vypadlo z držáku při průjezdu potokem, tak jsem si uvědomil potřebu odolnosti proti pádu a vodě. Naštěstí brzy potom Béďa nabízel za rozumnou cenu černobílého Garmina eTrex Legend, kterého jsem - poučen životem - zakoupil. Od té doby mám již třetího Garmina řady eTrex a nemohu si je vynachválit - vynikající poměr výkon/cena - alespoň pro mne. Na dvě tužkovky pracuje až 18 hodin a není problém je kdekoliv koupit. :tleskani
all in one
Junior

Odeslat příspěvekod Akan 30. 7. 2013 09:43

[b]Poznámka k mapám PIKODAS[/b]

Dne 09. 6. 2013 sdělil zákazník k mapě TOPO Czech 2013 do PIKODAS:
Mapa obsahuje mnoho pravopisných chyb v názvech obcí a míst.
Příklad: Dolní / Horní Pena, Pina, v jedné a téže obci.
Mapa nezobrazuje železniční tratě v celých obdélně vymezených plochách.
Příklad: Úzkokolejná JHMD do Nové Bystřice a Obrataně. Špatně čitelné názvy rybníků a malých obcí. Chyby v porovnání s TOPO Czech 2012 jsou zjevné a časté. Celý produkt je proveden nedbale.

PIKODAS odpověděl:
Diky za poznamky k mape, byt neprilis lichotive...
Vse jsem prosel a v zasade mate pravdu - uzkokolejka chybi, omylem spadla do kategorie vlecek, ktere jsou jen v PRO verzi mapy. Mezi "Penami" vede cyklotrasa, jejiz nazev je uveden "Do Horni Piny", opravime. Nazvy obci mi prijdou v obou verzich stejne, u vodnich toku a vodnich ploch jsme pouzili modry font, aby byly texty mene napadne. U verze pro je to tak od lonska a uzivatele to naopak chvalili. Pro dalsi vydani mapy se pokusime chyby odstranit.

Zákazník namítnul:
Dal jsem si opravdu práci s hledáním odchylek mapy TOPO Czech 2012 a 2013. Dělal jsem to jak přepínáním map ve stejném měřítku, tak porovnáním se skutečností v oblasti Česká Kanada, zhruba mezi N. Bystřicí a Slavonicemi. Podrobnosti o turisticky zajímavých stezkách a nezpevněných cestách ubyly na TOPO Czech 2013 podstatnou měrou. Je-li politikou PICODAS zvětšení kontrastu užitných vlastností této mapy oproti verzi PRO, je to věc, která by neměla být řešena ponížením předchozího díla, což je zcela zřejmé. S tím jsem zásadně nespokojen a žádám sdělení, jak mám postupovat při vrácení produktu TOPO Czech 2013 se žádostí o vrácení zaplacené ceny.

PIKODAS odpověděl:
Opet musim (bohuzel...) konstatovat, ze mate v zasade pravdu. Do verze 2013 jsme intenzivne pracovali na spusteni turistickeho routingu ve verzi PRO a tudiz na zaklade nejakeho klice stupne overenosti jsme obycejne cesty rozdelili na overene a neoverene. Sit neoverenych cest jsme z obycejne verze mapy odstranili zcela, ve verzi PRO jsme je ponechali bez routingu a jen mene vyrazne. Cilem do budoucna je, aby tyto cesty postupne presly do kategorie overenych pripadne zmizely jako neexistujici. Zvetseni rozdilu mezi obycejnou mapou a PRO verzi tak doslo, ale zamer "osidit" uzivatele v tom nebyl. Muj osobni nazor je ten, ze pro bezneho uzivatele je tato varianta lepsi, nez do dat zahrnovat vsechy cesty, byt je jejich existence misty skutecne "padesat na padestat". Kdo navigaci pouziva vice, stejne casem prejde na verzi PRO.
V mape taky zmizely skalni utvary, coz je opet, stejne jako u uzkokolejky chybou a do dalsi verze je opet vratime.
Cenim si Vaseho pristupu, kdy jen na mapu "nenadavate", ale konkretni nedostatky vecne popisete. Vraceni mapy by asi nebyl problem zaridit, ale radeji bych Vas "zlakal" na verzi PRO.
Akan
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků