Turistická navigace

Turistika, RDS-TMC, internetové mapy a další

Moderátor: Moderátoři Navigovat.cz

Odeslat příspěvekod klokan07 8. 1. 2011 02:20

Dobrý den,
nemám s turistickou navigací a jejím používáním žádné zkušenosti.Potřeboval bych poradit jakou vybrat,s mapou či bez případně jaký typ by byl nejhodnější. Používal bych ji jen pro pěší výlety a hlavně na zmapování tras při houbaření.Potřeboval bych uložit prošlou trasu včetně důležitých bodů a později trasu z paměti nahrát a po této trase se nechat navigovat.Taky po projití trasy mít možnost se po ní vrátit zpět.
děkuji
klokan07
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod all in one 8. 1. 2011 10:00

Turistické navigace s vynikajícími mapami jsou jedině Garmin. Podivejte se na jejich nabídku zde: http://www.garmin.cz/produkty/outdoor/mapove-gps/ ,
nebo na stránky dovozce:
http://www.gpscentrum.cz/navigace/outdoor/
Já bych volil mapovou GPS, mapu samozřejmě Topo Czech 2010 buď základní, nebo PRO, pokud nemáte zkušenosti tak bych volil z řady eTrex HCx - je sice starší, ale mají citlivý přijímač a bohatě vystačí. Můžete volit jakýkoliv přístroj z nabídky - záleží na tloušťce vaší peněženky!
Prošlé trasy = STOPY si budete archivovat na SD kartě v přístroji, nebo ukládat do PC pomocí programu MapSource - je součástí instalace map V PC a podle potřeby znovu natahovat do přístroje. Všechny turistické Garminy maji funkci "jdi po prošlé stopě" - tam i zpět. :idea:
all in one
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mirinda12 2. 2. 2011 15:51

Takú aplikáciu by som potrebovala, ktorý nielen to ukazuje ako viem s autom alebo peši z bodu A do B najrýchlejšie dojsť, ale aj to ako viem s hromadnou dopravou. Viete mi neičo poradiť?
mirinda12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Akan 3. 2. 2011 22:53

klokan07 píše:Dobrý den,
nemám s turistickou navigací a jejím používáním žádné zkušenosti.Potřeboval bych poradit jakou vybrat,s mapou či bez případně jaký typ by byl nejhodnější. Používal bych ji jen pro pěší výlety a hlavně na zmapování tras při houbaření.Potřeboval bych uložit prošlou trasu včetně důležitých bodů a později trasu z paměti nahrát a po této trase se nechat navigovat.Taky po projití trasy mít možnost se po ní vrátit zpět.
děkuji

Čtěte Garmin, Edge 605

Přečtěte si moje zkušenosti s t.zv. cyklokomputérem, se kterým chodím na houby, jezdím na kole, na kajaku, na sjezdových a běžeckých lyžích, v Savojských alpách na České kanadě v Rakousku, Francii. Doloží-li Vám někdo více, budu se divit (opravdu). Jaká je hlavní výhoda: Vysoká výdrž vestavěné baterie, bezdotykový displej, který toleruje pohyb v kapse při zapnuté funkci. To co svede na dvě dvojice alkalických baterií Dakota,Oregon a další větší a těžší "dotykáče" svedu Já na vnitřní baterii. Mám solární, automobilní a síťovou nabíječku, takže jsem naprosto nezávislý. Používám mapy TOPO CZECH, SIDEA, E5 a další. Výhrady k malému displeji EDGE 605 nejsou pravdivé. Všichni uživatelé turistických navigací se v neznámém terénu bez tištěné (podpůrné) mapy neobejdou. V Česku je nejlepší podpůrnou mapou cokoli od Klubu Českých Turistů. Všichni ostatní trpí ustáleným souborem chyb.
Akan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod all in one 4. 2. 2011 10:48

to klokan07:
Prakticky je ekvivalentem sportovní navigace Edge 605 turistický eTrex Legend HCX - jejich hrubé srovnáni vychází takto:
GPS přijímač: stejný
display: stejný
cena: 6990.- / 4690.- v GPS Centru
výdrž: aku do 15 hodin / na dvě baterie AA do 25 hodin
cena aku: cca 1500.- / AA nabíjecí od 60.- Kč / ks
funkce pro geocaching: NE / ANO
autorouting : NE / ANO,
atd.,
atd.
Takže, pokud nejste "polykač kilometrů na kole" tak vychází lépe Legend. Nepochybujte o tom, že ho můžete použít jak na houby, tak při jízdě na kole, na kajaku, na sjezdových a běžeckých lyžích atd., a to nejen v Savojských alpách, na České kanadě, v Rakousku a Francii...... , a to vše i bez solární nabíječky, jen se dvěma rezervníma tužkovkama, které koupíte kdekoliv! :lol:

EDIT: SD slot ANO / ANO
Naposledy upravil all in one dne 5. 2. 2011 10:16, celkově upraveno 1
all in one
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Akan 4. 2. 2011 21:56

[quote="all in one"]to klokan07:
Prakticky je ekvivalentem sportovní navigace Edge 605 turistický eTrex Legend HCX - jejich hrubé srovnáni vychází takto:
---
atd.,
atd.
Kolik činí kapacita vnitřní volné paměti a jaký je MicroSD slot (kolik GB?)?
Akan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zhrd 5. 2. 2011 09:17

Porovnani mezi obema pristroji:
https://buy.garmin.com/shop/compare.do? ... duct=10884
Jinak ono to stejne bude hlavne o osobnich preferencich. Prestoze mam OREGONA 550, tak na kolo si stejne radeji vezmu starou GPSMap60Cx.
Mimochodem - slot nema zadnou kapacitu a tak dotaz na jeji velikost nema smysl.
zhrd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod all in one 5. 2. 2011 11:21

Jen pro doplnění:
vnitřní paměť: 495 MB / nemá
kompas: ne / ne
barovýškoměr: ne / ne
atd.

lze usuzovat, že EDGE využívá vnitřní paměť pro rozšířený FW - sledování tréningových aktivit - cituji:
" Navigace má standardní funkce.... K tomu navíc další funkce, které ocení hlavně cyklisté. Je to měření vzdáleností, okruhů, rychlostí, času, výšky a dalších veličin. Přístroj umožňuje nastavení základního, intervalového a pokročilého tréningu. K dosažení tréningových cílů je možné aktivovat Virtuálního partnera. Je možné zapnout akustické výzvy na čas nebo vzdálenost." - běžný cyklista asi neocení, turista, nebo kačer má jiné priority.
all in one
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Akan 7. 2. 2011 23:37

zhrd píše:Porovnani mezi obema pristroji:
https://buy.garmin.com/shop/compare.do? ... duct=10884
Jinak ono to stejne bude hlavne o osobnich preferencich. Prestoze mam OREGONA 550, tak na kolo si stejne radeji vezmu starou GPSMap60Cx.
Mimochodem - slot nema zadnou kapacitu a tak dotaz na jeji velikost nema smysl.

Slot na co?
Na 1 GB M SD nebo na 2 GB M SD atd. !

-- 7. 2. 2011 22:38 --

all in one píše:Jen pro doplnění:
vnitřní paměť: 495 MB / nemá
kompas: ne / ne
barovýškoměr: ne / ne
atd.

lze usuzovat, že EDGE využívá vnitřní paměť pro rozšířený FW - sledování tréningových aktivit - cituji:
" Navigace má standardní funkce.... K tomu navíc další funkce, které ocení hlavně cyklisté. Je to měření vzdáleností, okruhů, rychlostí, času, výšky a dalších veličin. Přístroj umožňuje nastavení základního, intervalového a pokročilého tréningu. K dosažení tréningových cílů je možné aktivovat Virtuálního partnera. Je možné zapnout akustické výzvy na čas nebo vzdálenost." - běžný cyklista asi neocení, turista, nebo kačer má jiné priority.

Já EDGE 605 používám a tudíž vím. Necituji, nekecám!!!
Přečtěte si můj článek o EDGE 605 v sekci Garmin.
Akan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod all in one 8. 2. 2011 07:42

SOUHLAS, také doporučuji - sice pořád cituje a vykecává se, ale přesto si přečtěte Akanův článek,

abyste pochopili, že pokud chcete jednoduchou turistickou navigaci tak si máte koupit turistický eTRex Legend HCx a ne sportovní EDGE 605. Navíc eTrex umí routovat a má funkce pro geocaching, a ještě ušetříte 2500 Kč :!:

Pokud budete chtít jednoduchou, ale dokonalejší - s kompasem a barovýškoměrem, tak se opět podívejte na Akanův článek a bude vám jasné, že než Edge 605 + doplňky, je lepší koupit si eTrex Vistu HCx - na přístroji ušetříte 1500 Kč oproti Edge + cenu doplňků :!:

Nadále platí, že turistickou navigaci eTrex můžete - stejně jako Akan Edge - použít jak na houby, tak při jízdě na kole, na kajaku, na sjezdových a běžeckých lyžích atd., a to nejen v Savojských alpách, na České kanadě, v Rakousku a Francii...... ,
a to vše i bez solární nabíječky, jen se dvěma rezervníma tužkovkama, které koupíte kdekoliv! :idea:
all in one
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kuk sem 8. 2. 2011 12:38

Potlesk na otevřené scéně a to jsem si k tomu stoupnul....
kuk sem
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tuláklesem 8. 2. 2011 13:39

to all in one
Mnozí pokládají eTrex za snad ''méněcenný'' pro courání lesem a dávají přednost Oregonu nebo Dakotě.
Pokládám Vás za velmi zkušeného a seriozního diskutéra a znalce turistických GPS. A proto se právě Vás ptám na Váš názor.
Děkuji. Tuláklesem.
tuláklesem
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod all in one 8. 2. 2011 15:10

Za experta se nepovažuji, podle mé osobní zkušenosti není eTrex Legend/Vista HCx méněcenny přístroj. Je velice citlivý, takže i v hustém lese má dobrý příjem a co je důležité - je dobře čitelný. Dakota i Oregon se mi líbí, jejich citlivost jsem si nemohl ověřit v extrému a o čitelnost bylo na fórech napsáno již dost.
Jsem již starší, nemám potřebu se předvádět, nemusím mít poslední výstřelky a zásadně se snažím řídit poměrem výkon/cena - vždyť jde o spotřební zboží s relativně krátkou morální životností, tak proč vydávat peníze na něco, co prakticky nepoužiji.
Resume: dobře si definujte své reálné potřeby a podle toho volte, kašlete na efekt.

P.S. nejsem socka, tam limit není :lol:
all in one
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr_S 25. 8. 2012 21:23

Vyhrabu tohle staré téma, protože obsahuje něco, co mě zaujalo - že eTrex Legend/Vista HCx je velice citlivý, takže i v hustém lese má dobrý příjem.

Mám totiž eTrex Venture Cx a stačí pár stromů a začne hlásit ztrátu GPS signálu. Je řada HCx opravdu o hodně lepší?

Vyplatí se koupit nějaký novější model? A potom jaký? Pro turistiku. Jak jsou na tom s citlivostí GPS v mobilech? Lecjaký mobil s GPS je levnější než samostatná GPS, takže bych tipoval, že by ta samostatná GPS měla být lepší, ale kdoví, mobilů se zase vyrábějí mnohem větší série. :hm
Petr_S
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod all in one 27. 8. 2012 09:36

Ano, řada HCx má výrazně citlivější přijímač - mám možnost porovnávat Venture Cx a Legend HCx a je to nesrovnatelné - porovnání jsem uváděl v jiných příspěvcích.
Kdybych měl volit já, tak bych rozhodně nevolil mobil, nikdo jiný vám totiž nenabídne kvalitní Topo mapy celého světa než Garmin a ty jsou samozřejmě nepřenosné. To nemluvím o odolnosti proti vodě a nárazům a výdrži baterie (ta se dost opomíjí a uživatel se nestačí divit, že již po pár hodinách navigování je bez navigace i mobilu - Garmin běžně vydrží až 18 hodin a jede na tužkové baterie).
Bohužel - pokud je mi známo - tak Garmin zastavil další vývoj SW Garmin Mobile XT (pro PDA a mobily s WM i Symbian). Který Garmin, to již je otázka vašich požadavků a tloušťky vaší peněženky.
all in one
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr_S 12. 9. 2012 21:53

Díky za komentář.
Petr_S
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod unz18 17. 9. 2012 11:32

Mne se při porovnani ceny a vykonu libi Garmin Dakota 10 za 3.500 Kc (na internetu pod 3.000 Kc). Ma citlivy GPS a relativne velky, dotykovy displej. Tu bych doporucil v nizsi cenove hladine outdoorovych navigaci.
TT One, TT 730, G 765, G 1490 LT, FR 210, E 800, Vista HCx
unz18
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hal_sk 12. 3. 2013 21:24

Zdravím.
Plánujem cestu do USA po národných parkoch a veľkomestách. Asi by sa mi hodila turistická navigácia, ale nikdy som ju živú nevidel. Hodila by sa mi svetová mapa, resp. len mapa EU a USA. Na Alze som videl len jeden typ Garminu u ktorého bol uvedený obsah základnej mapy sveta (Garmin eTrex 30). Nájdem na internete nejaký ukážku ako taká základná mapa sveta vyzerá? Ulice tam asi nebudú, ale dajú sa dokúpiť pre určité štáty?
hal_sk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Akan 13. 3. 2013 09:36

Garmin Montana
Je sice drahá, má však vše co třeba, tedy výdrž baterie, dostatečný dotykový displej a mapové podklady USA, ale i Evropy atd.
Akan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod all in one 13. 3. 2013 11:56

hal_sk píše:.... Na Alze som videl len jeden typ Garminu u ktorého bol uvedený obsah základnej mapy sveta (Garmin eTrex 30). Nájdem na internete nejaký ukážku ako taká základná mapa sveta vyzerá? Ulice tam asi nebudú, ale dajú sa dokúpiť pre určité štáty?

Vaši volbu je možno schválit, pro vaše účely by stejně posloužila i trochu starší ale levnější eTrex Vista. Navigace za 15 tis má sice větší display, foťák a další vyfikundace, které ale pro navigaci v terénu prakticky nevyužijete. Pro navigaci v terénu je důležitá nahraná mapa - o vhodnosti "světové mapy" pochybuji i když má údajně měřítko 1:100 000 - neviděl jsem jí, nevím. Běžné turistické mapy mají 1:25 000, nebo lépe 1:10 000.
Absolvoval jsem cestu autem po USA (2009) s PDA s programem Garmin Mobile XT a silniční mapou, pro turistiku jsem měl eTrex Venture s Topomapou. Osobně bych vám doporučil udělat si v navigacích jasno doma, zvolit vhodný přístroj a koupit až na místě - bude levnější a bude mít místní topo-mapu. Další mapy si koupíte zde. Jejich ceny jsou na http://www.garmin.cz/produkty/mapy/ a seďte pevně na dobré židli. :lol:
all in one
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hal_sk 16. 3. 2013 22:02

Nakoľko nie som pravidelný turista, nechcem veľa investovať do turistickej navigácie. V každom prípade aj keď si kúpim lacnejšiu eTrex VIstu za 130 EUR, ešte budem musieť nakúpiť mapy pre juhozápad USA a to konkrétne tieto dve:
https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=255&pID=35408
https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=255&pID=35407
To bude ďalších minimálne 200 EUR. Ďakujem "all in one" za odporúčanie ohľadom dobré židli.
Asi si kúpim len tú Vistu, ale bez extra máp. Dúfam že tam bude aspoň základná mapa sveta a ja si tam už ponahrávam nejaké orientačné GPS body z Google Earth. Bude to možné?
Mám síce smartphone s GPS, ale to je hrozne ťažkopádne a pomaly to chytá GPS signál.
hal_sk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod unz18 20. 3. 2013 17:18

Ja bych asi doporucil Dakotu 10 + mapu CityNavigator North America. Navigace pak bude schopna vest po USA i v aute (kdyz koupite mapu na microSD karte, tak pujde prehodit i pripadne do autonanavigace). V USA se stejne vsude jezdi autem a pri chuzi v parku byva vse dobre oznacene.

Vse dohromady vyjde na: Dakota 10 ... 140 EUR + mapa ... 60 EUR = 200 EUR
TT One, TT 730, G 765, G 1490 LT, FR 210, E 800, Vista HCx
unz18
Návštěvník

Odeslat příspěvekod all in one 21. 3. 2013 10:00

... a o tom to je: někdo má rád dotykovky, někdo ne - ať si to kolega promyslí a vybere. Díky za názor! :tleskani
all in one
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hal_sk 21. 3. 2013 21:11

Díky za komenty. Autonavigáciu mám požičanú, to je vyriešené. Čo sa týka turistiky, poškulujem po tej eTrex Vista HCx. Ako už spomínal "unz18" chodníky v US parkoch sú dobre označené. Ale pre istotu si niečo zoberiem, aby som sa vedel vrátiť k autu, keď sa stratím :-) Ale tiež to budem môcť využiť pre Geocaching v budúcnosti.

Ešte mi prosím potvrdte možnosť jednoduchého importu GPS súradníc do Visty vo forme súboru (geocaching => loc, Google Earth => kmz, kml), hlavne pre prípad keď nájdem zaujímavý objekt na satelitných fotkách od Googlu. Aby som nemusel vypisovať súradnice ručne a špekulovať nad tým, aký formát súradníc použiť.
hal_sk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod all in one 22. 3. 2013 08:25

Nejsem Kačer, tedy nevím, odpověď hledejte na:
http://www.geocaching.cz/news.php
all in one
Návštěvník

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Autor