Umístění navigace (držáku) v autě

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod diaboolik 4. 8. 2010 12:57

Ahoj lidi, mám jeden dotaz. Slyšel jsem že prý existuje vyhláška, která zakazuje používaní navigací respektivě držáku na čelním skle automobilu. Zajímá mě co je na tom pravdy a jestli Vás kvůli tomu zastavila policie ČR. Pište sem prosím vaše zkušenosti s tímto problémem či zkušeností. Děkuji
diaboolik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod warhead_cz 4. 8. 2010 13:28

zakon mluvi o braneni ve vyhledu a je to diskutabilni, me osobne nikdo ani nemukl a maji to tak skoro vsichni ;-)
Navigace - všechny
PC - 5200+,m2n-sli,4g,460gtx a dalši
wagen - dfensovo vysnena doslova
warhead_cz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vilik 4. 8. 2010 13:48

Pokud to nebudeš mít uprostřed skla ve vertikálním směru, tak ti nikdo nic neřekne. Sami policajti uznávaj, že v případě navigací je ta vyhláška trochu ujetá.
vilik
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Romstar 4. 8. 2010 14:31

Zdravím, gps mám vlevo dole kde z mého pohledu gps zakrývá spíše sloupek než výhled z vozu.
V této poloze i lépe funguje telefonování přes gps, protože je před řidičem.
Neexistuje hloupá otázka, jen hloupá odpověď.
Romstar
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hombre_71 4. 8. 2010 14:46

...osobně myslím, že nejlepším řešením je přilepit někam na palubku ten hladký disk (u Garminů bývá v balení, u Tomtomu se dá přikoupit) a držák navigace opak dávat na něj. Jinak na sklo by se měla správně dávat do míst které nestírají stěrače. Na navigaci na skle jsou hákliví "soudruzi příslušníci" na Slovensku.
hombre_71
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod audis 4. 8. 2010 15:22

moc to rešíte a prožíváte. pravdu má warhed a vilik. za tohle bych si pokutu teda dát nedal.
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod diaboolik 4. 8. 2010 20:35

Ještě připíšu svoje zkušenosti. Koupil jsem si univerzální držák pro PDA, bylo tam držák do mřížek ventlilátoru, držák na sklo a ten hladký lepící dysk na palubovku. 1 možnost způsobila rozsypání kalpek směrující vzduch (ventilační mřížka-ofuk), 3 možnost hladký disk - odlepoval se pod tíhou PDA a držáku - nevyhovující. Zbývá 2 možnost dát teda PDA s držákem na sklo, to bude asi ta nejlepší možnost. Později napíšu jak to dopadlo.
diaboolik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Akan 4. 8. 2010 21:54

Umístění zobrazovače GPS navigace s ohledem na doporučení FAA k MMI (HMI):

Nezakrývat důležité části zorného pole, nenutit oči k přenosu pozornosti na více jak dvě nejdůležitšjší fokusační roviny. Je vhodné určit shodný hlavní sektor pozornosti a doň vložit zobrazovač. Co to znamená? Je zrcátko v důležité části zorného pole? Ne. Je v hlavním sektoru pozornosti? Ne. Je přístrojová deska v jedné z nejdůležitějších fokusačních rovin? Ano. Je hlavním přístrojem rychloměr? Ano. Kam tedy s GPS? Nad střed palubní desky nebo mírně vlevo, do vzdálenosti shodné s rovinou přístrojů. Co tím získáme? Nejmenší zátěž krčních svalů, nejmenší zátěž očí, nejmenší únavový podíl z vizuálních podnětů.
P.S.
K odstranění odlesků je vhodné vytočit plochu zobrazovače (normálu plochy) vpravo a dolů (dislej se odkloní a skloní). Současně se sníží vliv otřesů na kloub stojánku (rozklad příčných a svislých vnějších sil). O kolik? Odklonit od 10°do 15°, sklonit od 5°do 7°.
P.P.S.
Proč tedy často vidíme při "předváděčkách" GPS navi ve středu čelního skla? Protože se to dobře prolíná s natáčenou skutečností v pozadí!
Akan
Junior

Odeslat příspěvekod all in one 5. 8. 2010 06:54

diaboolik píše:Ahoj lidi, mám jeden dotaz. Slyšel jsem že prý existuje vyhláška, která zakazuje používaní navigací respektivě držáku na čelním skle automobilu. Zajímá mě co je na tom pravdy a jestli Vás kvůli tomu zastavila policie ČR. Pište sem prosím vaše zkušenosti s tímto problémem či zkušeností. Děkuji

Akane fajn, hezky jste nám to, zřejmě po návratu z hospody, vědecky pojednal. Teď si ještě za střízliva přečtěte otázku a odpovězte na ní. :idea:
all in one
Junior

Odeslat příspěvekod warhead_cz 5. 8. 2010 07:18

Ja tedy aspon malou reakci na Akanuv vytvor, gps ve stredu okna vidime proto, ze je to nejlepsi umisteni, protoze koukam na cestu a ne na budiky ;-)
Navigace - všechny
PC - 5200+,m2n-sli,4g,460gtx a dalši
wagen - dfensovo vysnena doslova
warhead_cz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod piErcE 5. 8. 2010 09:25

audis píše:moc to rešíte a prožíváte. pravdu má warhed a vilik. za tohle bych si pokutu teda dát nedal.


ty mozna ne.. ale pokud by ti zasahovala do vyhledu, tak by ses ji nejspis nevyhnul....

-- 5. 8. 2010 10:27 --

diaboolik píše:Ahoj lidi, mám jeden dotaz. Slyšel jsem že prý existuje vyhláška, která zakazuje používaní navigací respektivě držáku na čelním skle automobilu. Zajímá mě co je na tom pravdy a jestli Vás kvůli tomu zastavila policie ČR. Pište sem prosím vaše zkušenosti s tímto problémem či zkušeností. Děkuji


v cechach je to celkem easy. nesmis ji mit tak, aby ti branila ve vyhledu z auta - treba v pulce skla tak, ze ti vytvari jisty "slepy" uhel. pokud mas navigaci tak, ze proti navigaci vidis treba kapotu, nebude ti nikdo nic delat.

nicmene, nejake aferky s navigacema meli slovaci... tam to tusim nejak zprisnili a podle jednoho vykladu nebylo mozny mit navigaci na skle vubec, nebo tak nejak... pohledat v historii, v "mediich" toho o tom naplkali vic , nez dost.
Garmin DriveLuxe 50 - iPhone SE - Octavia III 1.4 110 kW DSG
piErcE
Junior

Odeslat příspěvekod Akan 5. 8. 2010 11:20

Otázka pana tazatele je zcela irelevantní, neboť nic takového není psáno ve vyhlášce, jde totiž o zákon. Ten (zákon) praví vícero věcí týkajících se pozornosti řidiče, soustředěnosti na jízdu a také výhledu z vozidla a to nejen čelním sklem. Mé poznatky které jsem uved, jsou návodem jak to udělat aby to bylo funkční. Je to výtěžek zkušeností s GPS po desetitisících kilometrech za všech podmínek po celé Evropě. Není-li to komukoli po chuti, nebude tak činit. Bude-li někdo popuzen, sdělí to v odpovědi. Je-li někdo neurvalec od přírody, přidá posměšky (Shevy). Je-li někdo pomlouvač (All in one) přidá výmysly o opilství. Je-li někdo konec konců chápavý (Pierce) nechá vády, je-li na sdělení (byť protivníka) cosi rozumného.
Starý Had - Akan II.
Akan
Junior

Odeslat příspěvekod bumbummelon 5. 8. 2010 11:33

v cechach je to celkem easy. nesmis ji mit tak, aby ti branila ve vyhledu z auta - treba v pulce skla tak, ze ti vytvari jisty "slepy" uhel. pokud mas navigaci tak, ze proti navigaci vidis treba kapotu, nebude ti nikdo nic delat.

nicmene, nejake aferky s navigacema meli slovaci... tam to tusim nejak zprisnili a podle jednoho vykladu nebylo mozny mit navigaci na skle vubec, nebo tak nejak... pohledat v historii, v "mediich" toho o tom naplkali vic , nez dost.[/quote]


Ja som zas pocul,ze je to u vas horsie,mal som strach,ale dovcu v cechach som prezil ;-) u nas by si uz nemal dostat pokutu,aj ked u policajta nikdy nevies.Tusim v novebri bola u nas novelizovana vyhlaska,kvoli tomu ze u nas schvalili pre auta nad 3,5t elektronicke myto s krabicou na skle :-)) takze ked tam mozes mat uvedeny element o velkosti divciho romanu,tak mala navi o 1/3 velkosti nemoze vadit ;-)
bumbummelon
Junior

Odeslat příspěvekod audis 5. 8. 2010 14:26

piErcE píše:
audis píše:moc to rešíte a prožíváte. pravdu má warhed a vilik. za tohle bych si pokutu teda dát nedal.


ty mozna ne.. ale pokud by ti zasahovala do vyhledu, tak by ses ji nejspis nevyhnul....


podívej, co MNĚ zasahuje do výhledu, to mohu 100% posoudit jen JÁ SÁM. policista nebo správní uřad mohou jen domýšlet, co MNĚ do výhledu zasaahuje a co ne. A pokud by to fakt jako chtěli řešit, mohou si objednat znalce, ale to oni dělat nebudou. Když budu chtít, tak sobě nebo tobě klidně prohlásím, že nám do výhledu zasahuje i volant. což je v zákonné praxi samozřejmě blbost. takže fakt je jen jeden, a to ten, že kde ta hranice "už zasahuje" je, velmi diskutabilní a individuální a debaty o tomto nemají smysl. ani zde, ani na správním úřadě. A to říkám i proto, že mně(!) ta navigace překáží ve výhledu trochu, vím o tom a uvědomuju si to. Ale nikdo mi to nedokáže. :-) , ale má to zase jiné benefity, proto ji mám, tak jak ji mám (v perif. vidění)
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod piErcE 5. 8. 2010 14:38

Ale neboj. dokaze. Ono to neposoudis ty. On to posoudi znalec.On totiz ten soudni znalec veme v uvahu tvou velikost, umisteni navigace, tvych oci, promitne si to a uvidi, jestli ji mas ve vyhledu nebo ne (jinymi slovy - jestli zasahuje nad kapotu do vyhledu smer ven)---. a krom blokovky za par supu mas hned 1000 vku za spravni rizeni, k tomu pokutu ve spravnim rizeni, uhradu znalce... .) ale jak myslis, tu pokuticku eventualne (asi ne v cr, ale treba i jinde) budes platit ty.. ne ja .)

ale je to teorie... v minulym aute jsem mel navi taky lehce ve vyhledu a taky to nikomu nevadilo... neni treba to resit.

PS: nicmene idioty, co si strci navigaci tak, ze pres ni nevidi pres pul okna, bych nakopal do jisteho organu.
Garmin DriveLuxe 50 - iPhone SE - Octavia III 1.4 110 kW DSG
piErcE
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků