Příspěvek k diskuzi o ČP

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod Akan 4. 3. 2010 23:45

Čísla popisná nemusí mít v ulici jakoukoli vazbu jednoho na druhé. Záleží na tom, jak byly jednotlivé stavební parcely v ulici, čtvrti nebo obci zastavěny, stavby zkolaudovány, čísla popisná přidělena a stavby do katastru zapsány. Tím je dáno, že posloupnost čísel popisných nemůže být sama o sobě univerzálním navigačním vodítkem tak, jak tomu je u čísel orientačních, systematicky rozmístěných v ulici, na náměstí, či nábřeží. Prvotní vazbou čísel popisných na mapové dílo jsou čísla katastrálních parcel, případně souřadnice budov nebo urbanistických celků. To ovšem nic neříká o vstupech do areálů nebo vchodech do obydlí. Z toho plyne složitost a pracnost zavedení SW pro ukládání čísel popisných do mapové sítě.
P.S.
To však není vše. Urbanistické části obcí nebo měst, které se původně rozvíjely samostatně a posléze byly sloučeny, mohou v ČP jevit dualitu. Příklad: zadejte na „mapy.cz“ adresu Brandýs nad Labem s libovolným číslem od 100 do 999. Budou nalezena dvě místa, jedno pod PSČ 250 01 a druhé pod PSČ 250 02.
P.P.S.
To ještě není vše. Vyhledávací SW dokáže i toto: zadejte na „mapy.cz“ adresu Pardubice 469 a z údivu nevyjdete.
P.P.P.S.
To ale vůbec ještě není vše. Vyhledávací SW dokáže i toto: zadejte na „mapy.cz“ adresu Brandýs nad Labem a pak postupně čísla 1731, 1732 a 1733. Dejte si velké rozlišení místa a naleznete jednotlivé vchody domů. To je dáno tím, že v dané městské části mají ČP polohový charakter (řazení) a jsou tak současně v poslední číslovce čísly orientačními (ČO).

Résumé: ČP v navigačních mapách vytvořených podle standardu WGS-84 jsou pro GPS navigaci stejnou pomůckou jako POI. Jsou vázána na orientační mřížku mapy, čímž nají konečnou přesnost určení polohy. ČP jsou jednoznačně určující pouze a jedině ve vazbě na jméno obce, ulice a číslo městské části, které se uvádí za lomítkem. ČP nejsou žádným samospasitelným prvkem GPS navigace, za kterou je tu vydávají někteří prodejci GPS navigací aby zvýšili zájem o svou značku.
Poznámka: ČP = Čísla popisná.
Akan
Junior

Odeslat příspěvekod shevy 5. 3. 2010 02:33

Asi jsem se te nepochopil kamo... :shock: :-D a precetl jsem to dokonce i cele...: :?:ale to je asi fuk :-|
ja to rozlisuju jinak...bud cisla popisna maji a nebo nemaji....a maji je hlavne Garmin...je to jednodusi to pochopit.:)
shevy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod piErcE 5. 3. 2010 21:43

ja taky nepochopil .. ale on akan ma ve zvyku silene dlouhymi elaboraty popisovat naproste samozrejmosti ... takze .. asi bychom si meli zvyknout.
Garmin DriveLuxe 50 - iPhone SE - Octavia III 1.4 110 kW DSG
piErcE
Junior

Odeslat příspěvekod Czernin 6. 3. 2010 07:40

Pravda je ta, že navigace bez možnosti navigování podle čísel popisných je prostě dnes už zastaralá, nedokonalá, na nic. A je úplně jedno, jestli se na čísla popisná naviguje podle mapy nebo POI.
Czernin
Uživatel deaktivován

Odeslat příspěvekod jurach15 7. 3. 2010 11:07

Plně souhlasím s Czerninem. Bohužel u navigací TT se asi v dohledné době nedá očekávat nějaké zlepšení. Zde je přesná citace odpovědi k mému dotazu z technické podpory TT ze dne 16.2.2010: "Dle vyjádření techniků se prozatím neplánuje databáze čísel domů."
jurach15
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vilik 7. 3. 2010 13:14

Já to vidím trochu jinak. Jednak mě čísla popisná nescházejí. A pokud chci navštívit Frantu Polesnýho Kotěhůlky 135, tak si najdu GPS souřadnice na mapy.cz. Divili byste se, co se tam vše dá najít.

Problém je v tom, že u nás není žádným zákonem ani předpisem dáno,co je to číslo popisné, nebo číslo orientační a tak je v tom pěkný hokej. Někde mají ČP, jinde ČO, někde obojí a dokonce někdy obojí i ve stejné ulici. O tom, jestli budou ČP, nebo ČO a jak se budou budovy značit si rozhoduje každý obecní či městský úřad sám. Zkrátka je to zmatek nad zmatek. Proto se nedivím, že TT, potažmo TeleAtlas se do toho moc nehrne. Než by naváděl špatně a zmatečně, raději ČP do map nedá. Ano, jsou města, které v mapách jsou. Předpokládám, že v těchto případech je vyjasněn způsob současného označení i označení do budoucna.
Jen pro ilustraci. Kolik případů se stalo, že TT navedl někoho na polňačku (samozřejmě pokud to nebyl úmysl)? Mě osobně se to za celou dobu co TT mám (3 roky) stalo 2x. A to bylo v Itálii, někde na venkově u mapy verze 6.xxx. A kolikrát navedl na polňačku Garmin (Navteg)? Nemám ho, ptám se. Ale z ohlasů na různých fórech je to poměrně častý jev.
Proč toto? TeleAtlas razí politiku ověřování skutečného stavu věci, tedy co je to za silnici. O Navtegu kdysi vyšel článek (myslím na Navigovat), kdy tvrdili, že Navteg dělá mapy ze satelitních sníků, bez úplného ověření.
Tady je jasná podoba mezi mapami Teleatlas vs. Navteg a ČP, nebo raději nic, než blamovat řidiče. Takže mít v navigaci ČP je krásná věc, ale je to vždy OK?
vilik
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod all in one 7. 3. 2010 15:30

:pozor Vilíku, vždyť to zde bylo asi 10x :!: - ČP je naprosto unikátní číslo pro budovu, je přidělováno katastrem nemovitostí a vázáno na katastrální území. Protože je přidělováno v časové řadě tak samozřejmě sousedící budovy nemaji většinou sousední ČP a proto se ve větších lokalitách používají názvy ulic a v nich jsou přidělována ČO - ta již tvoří číselné řady - obyčejně rostoucí od středu obce, lichá čísla jsou vlevo a sudá vpravo.
Kdo nevěří, ať tam běží:
http://nahlizenidokn.cuzk.cz/VyberBudov ... typ=Budova
all in one
Junior

Odeslat příspěvekod jurach15 7. 3. 2010 15:38

V případě, že místo na které se chci dostat si mohu připravit (vyhledat) dříve než vyjedu, tak není problém se zadáním souřadnic do navigace. Problém nastává ve chvíli, kdy již jsem na cestě a dostanu informaci, že se mám dostavit na určitou adresu (většinou v nějaké vesnici, kde žádné ČO, dokonce ani pojmenované ulice nejsou) a k tomu jsem v časové tísni. Dříve jsem používal zařízení Garmin, kde cca od poloviny roku 2009 byla s novou mapou ATLAS ČR vydána datová vrstva ADRESY. Za celou dobu používání se mi nestalo, že by mě navigace nedovedla až před "práh" konkrétního domu. Není mi jasné proč například navigace Dynafix, která rovněž používá mapové podklady TeleAtlas, se chlubí pokrytím 99 % ČP v ČR, a TT není schopen toto nabídnout. Nějak to jít přece musí! Jak by např. takoví pošťáci byli schopni doručit dopis?:))
jurach15
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vilik 7. 3. 2010 15:40

all in one

Vždyť jo. Přečti si pořádně, co jsem napsal. Já tu reaguji na tohle:
Czernin píše:Pravda je ta, že navigace bez možnosti navigování podle čísel popisných je prostě dnes už zastaralá, nedokonalá, na nic. A je úplně jedno, jestli se na čísla popisná naviguje podle mapy nebo POI.

jurach15 píše:Plně souhlasím s Czerninem. Bohužel u navigací TT se asi v dohledné době nedá očekávat nějaké zlepšení. Zde je přesná citace odpovědi k mému dotazu z technické podpory TT ze dne 16.2.2010: "Dle vyjádření techniků se prozatím neplánuje databáze čísel domů."
vilik
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vilik 7. 3. 2010 15:43

jurach15

Určitě máš v mnohém pravdu. Samozřejmě pod pokličku TT nevidím. To co jsem napsal je můj názor podpořený vlastní zkušeností. Ale v žádném případě netvrdím, že mám pravdu.

;-)
vilik
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod all in one 7. 3. 2010 15:58

Já reagoval na tento tvůj výrok:
vilik píše: Problém je v tom, že u nás není žádným zákonem ani předpisem dáno,co je to číslo popisné,nebo číslo orientační a tak je v tom pěkný hokej.

tak co jsem si přečetl špatně když píšu:
ČP je naprosto unikátní číslo pro budovu, je přidělováno katastrem nemovitostí a vázáno na katastrální území.
all in one
Junior

Odeslat příspěvekod shevy 7. 3. 2010 17:19

Me staci ze Garmin umi : najit mesto..najit ulici a hlavne cislo co je na baraku.Vic nepotrebuju.A svoji praci udela vazne dobre.Vic od navi nechci. :idea:
shevy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ony 7. 3. 2010 21:07

Nějak se mi nechce věřit, že TT bude nadosmrti ignorovat ta města ( i krajská ), která nemají č. orientační, ale jen popisná.
Sice se to včera rozebíralo jinde, ale stejně... :--

Na netu si souřadnice najít můžu, ale je to zdlouhavé a navíc proč?

Navíc často ty adresy člověk zadáva až v autě během jízd.
Volvo S60; Waze 4.71; Xiaomi Mi 8 Lite; NTB Lenovo Z50 - Win 10 + Firefox 110.0; Hisense 65U8QF, Sharp LC-46LE820E.
ony
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dm52 7. 3. 2010 22:39

dm52
Junior

Odeslat příspěvekod Czernin 10. 3. 2010 05:01

vilik píše:Já to vidím trochu jinak. Jednak mě čísla popisná nescházejí. A pokud chci navštívit Frantu Polesnýho Kotěhůlky 135, tak si najdu GPS souřadnice na mapy.cz. Divili byste se, co se tam vše dá najít.


Navigace má sloužit člověku a ne aby člověk sloužil navigaci a vyhledával jí přesné souřadnice na internetu. Už vidím třeba takového řidiče sanitky, jak je vyslán ke krvácejícímu Frantovi Polesnému na adresu Kotěhůlky 135, že si půjde nejdříve na internet zjistit přesné souřadnice a Franta Polesný mu mezitím vykrvácí.
:pozor
Czernin
Uživatel deaktivován

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků