Má ČR-1 nový kód RDS-TMC pro Zelenou vlnu ?

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod Akan 20. 8. 2009 06:43

Vprůběhu července a srpna se mi několikrát přeladilo rádio (typ viz podpis) z nastavení na libovolnou stanici FM nebo z běžícího CD a nebo i z přenosu TT GO kabelem do AUX rádia na hlášení Zelená vlna. Nejprve jsem se domníval, že mám problém s ovládacím panelem (hlasitost se při tomto přeladění zvýšila) a snažil jsem se to přeladit zpět, což nešlo. Posléze jsem to nechal běžet a jen upravil hlasitost. Po skončení hlášení ZV a přechodu na následující Meteo zprávy se rádio vrátilo (a nadále se vrací) zpět na původně naladěnou stanici. Tento proces jsem vyzkoušel v průběhu posledního týdne v okolí Prahy 3x se stejným výsledkem. Rádio mám nastavené na ladění pro RDS a udržení stanice již od montáže stále stejně. Vysvětlení je tedy nejspíš v nějakém nově vysílaném doplňku v kódu RDS pro zpravodajství ZV. Najde se někdo z ČTÚ, kdo by to objasnil ?
Akan
Junior

Odeslat příspěvekod warhead_cz 20. 8. 2009 07:51

eeeh me to prijde naprosto normalni pri nastaveni traffic nebo mi neco unika ?
Navigace - všechny
PC - 5200+,m2n-sli,4g,460gtx a dalši
wagen - dfensovo vysnena doslova
warhead_cz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Josef V. 21. 8. 2009 09:14

warhead_cz : naprosto souhlasím.
Josef V.
Junior

Odeslat příspěvekod Akan 21. 8. 2009 09:42

Autorádio je samočinně laděno na program ČR-1 „Zelená vlna“ prostřednictvím RDS funkce „Rozšíření sítě zpráv (EON)“. Jedná se o samočinné přepnutí na dopravní zpravodajství, které přináší aktuální informace o dopravních těžkostech (TMC). Původně se funkce EON využívala k „Preferování určitého programu (PTY)“. V poslední době byla v ČR do RDS zařazena samočinná preference Zelené vlny. Při poslechu autorádia přepnutého na tuner, CD přehrávač nebo vnější vstup po kabelu z vnějšího zdroje (AUX) se příchodem příslušného kódu RDS přeruší nastavený zdroj signálu a zvýší se hlasitost po dobu přenosu dopravní informace Zelené vlny. Po skončení informace se hlasitost a zdroj signálu vrátí do původního nastavení. To znamená, že informace Zelené vlny přeruší i hlasové informace z GPS navigace.
Může se stát (stalo se mi), že nastavení hlasitosti z GPS jsem neměl pro přenos po kabelu do autorádia přes konektor AUX na maximu a doháněl jsem to maximálním nastavením na autorádiu. Při příchodu signálu RDS s prioritou TMC se zvuk zvýšil na maximum a nešel ztlumit. Stál jsem na křižovatce, ztišoval rádio, vypínal GPS a tahal kablík z AUX. Nic platno. Mám výkonné „kvatro+subwoofer“. Po skončení TMC se to samo zklidnilo a já nevěděl proč. Hledal jsem vadu tu i tam. Postupným studiem různých zdrojů informací jsem naleznul pravidla pro správné používání dnes již značně komplikovaných auto-audio-handsfree-navi-TMC komponent.
Proč to píšu? Protože znám případ, kdy ženská za podobné situace auto prudce zastavila a z vozu utekla. Kdybych nesloužil půl života u tryskáčů, a nevěděl co je to hluk 150dB, tak jsem utek taky!
Akan
Junior

Odeslat příspěvekod warhead_cz 21. 8. 2009 10:08

Ja nevim jak u jinych radii ale ja kdyz stisknu to traffic tlacitko (ted si nevzpomenu zkratku) tak to tu vlnu zase pekne tipne
Navigace - všechny
PC - 5200+,m2n-sli,4g,460gtx a dalši
wagen - dfensovo vysnena doslova
warhead_cz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod piErcE 22. 8. 2009 17:14

akane, uz zase? kdo ma ty tvy elaboraty cist -ta featura, na kterou jsi zjevne nahodou narazil, funguje uz pekne drahnou dobu - v radu let. nejspis jsi si hral s nastavenim autoradia a nastavil jsi, aby se ti prehravala dopravni hlaseni.

premyslim, co by s tim melo delat CTU?
Garmin DriveLuxe 50 - iPhone SE - Octavia III 1.4 110 kW DSG
piErcE
Junior

Odeslat příspěvekod Akan 24. 8. 2009 06:19

S ničím jsem si nehrál. Tlačítko RDS nemám. Mám nastavení od montáže a vyladění odborníkem na tuning autorádií, který má 6 pohárů za přebory v tomto oboru. ČTÚ udílí práva změn kmitočtů a jejich modulací. Ke změně prý došlo po problémech na D1. Nenalézám však nikde na oficiálních stránkách o tom zmínku. Prosím abys PIERCI nechal toho mentorování.
Akan
Junior

Odeslat příspěvekod piErcE 24. 8. 2009 08:46

:) "6 poharu za prebory v oboru ladeni radii"... hehe .. dobry :) a to je jako co? .)

vysialni rds, resp pritomnost flagu, ze nasleduje dopravni vysilani, signalu neni zmena modulace ani zmena kmitoctu.

priznak dopravniho vysilani ve vysilani ceskeho rozhlasu uz je pekne stary a funguje minimalne dva roky.
Garmin DriveLuxe 50 - iPhone SE - Octavia III 1.4 110 kW DSG
piErcE
Junior

Odeslat příspěvekod Akan 24. 8. 2009 12:03

Citace Pierce: "6 poharu za prebory v oboru ladeni radii"... hehe .. dobry a to je jako co? .)

Odpověď Starého Hada:
www.tuningautohifi.cz/autoradia/montaze.aspx
Akan
Junior

Odeslat příspěvekod piErcE 24. 8. 2009 12:17

aha.. ty jsi myslel "tuning" ve smyslu tuzeni ... nikoli ve smyslu ladeni .. :) nevim proc, ale pod tim tuning jsem si predstavil ladice ve smyslu ze ti naladil stanice :) nejspise ovlivnene tim "vyladeno od odbornika"...

no to nicmene nemeni na tom, ze jsisi nejspis omylem nastavil, aby to na dobu dopravniho vysilani naladilo dopravni hlaseni... je to celkem bezna funkce, maji ji i celkem tuctova autoradia uz peknou radku let. a mimochodem, touhle funkci nedisponuje jen cro, ale i dalsi radia.
Garmin DriveLuxe 50 - iPhone SE - Octavia III 1.4 110 kW DSG
piErcE
Junior

Odeslat příspěvekod Akan 31. 8. 2009 14:57

Zelená vlna na Slovensku je podle jejich informací spouštěná zkušebně od 1. září 2009 ve spolupráci s ČR-1. Není proto nemožné, že se u nás zkouší datové provedení modulace (signálu), což jsem zřejmě zachytil. Z počátku asi laborovali s automatickým nastavením hlasitosti tak, aby zpravodajství nebylo možno přeslechnout. Starý Had
Akan
Junior

Odeslat příspěvekod piErcE 31. 8. 2009 15:18

akane, kolikrat ti to jeste zopakuju? je to normalni funkce dnes snad vsech normalnich radii, ze pokud prijimaji informaci, ze prave probiha dopravni vysilani, tak samy (ta radia, nikoli rozhlas) zvedne hlasitost (resp. nastavi hlasitost kterou mas nastavenou).

a ta zelena vlna na slovensku - neni nic jineho, nez ze stavajici porady prejmenovaly a sloucili do jednoho. bude to obdoba zelene vlny ceskeho rozlasu, vcetne "zelenych andelu" apod.

a tuto slovvenskou jsi rozhodne nechytil - protoze by ti to jaksi pustilo slovenskou zelenou vlnu. ale ty tvrdis, ze to byla čro - 1. a tam, opakuju uz po treti (kolikrat jeste?), tato funkce funguje uz pekne dlouhou dobu. nema to nic spolecneho s nejakou modulaci. spis (pokud se ti tahle funkce nelibi) si precti manual k radiu a nastav si to zpatky.
Garmin DriveLuxe 50 - iPhone SE - Octavia III 1.4 110 kW DSG
piErcE
Junior

Odeslat příspěvekod polda 31. 8. 2009 15:55

...tak nějak,každé rádio má samostatné nastavení hlasitosti pro příjem zpráv RDS TMC, samozřejmě už v továrně je nastavena vyšší takže ta ženská ani nemusí vědět,že tam něco takového je.Na 2.stranu tato zvýšená hlasitost jde v každém autorádiu manuálně v momentě ztišit nějakým tlačítkem dle návodu k autorádiu - jde o to si to přečíst což třka nikdo nedělá a u ženských ve 100%.
polda
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Akan 1. 9. 2009 09:06

Na základě čeho se ta předem (v továrně) nastavená hlasitost zvýší? Proč je to jen u ČR-1 "Zelená vlna"? Proč je to jen někdy? Kde jsou nějaké seriózní informace od Rádiokomunikací? Odkud berete tu jistotu, že víte vše, když z oficiálních zdrojů nejste schopni interpretovat nic!?
Akan
Junior

Odeslat příspěvekod piErcE 1. 9. 2009 09:13

OMFG - tohle je na me uz fakt moc. tak po ctvrte.

Na zaklade toho, že stanice zacne vysílat informaci, že vysílá dopravní informaci. S radiokomunikacemi to nema nic spolecneho. Nedelaji to vsechny stanice - nevim kde bydlite, ale pokud by jste bydlel v praze, a okoli, tak dalsimi stanicemi, ktere toto "umi" je napr. Regina nebo Radio Blanik.
Garmin DriveLuxe 50 - iPhone SE - Octavia III 1.4 110 kW DSG
piErcE
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků