Optimalizovat trasy po turistických stezkách?

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod mpistora 30. 6. 2008 23:35

Bylo by dobré odlišit obecnou otázku "zda to má smysl, zda je to potřeba" od konkrétnější "zda by to mělo být už v nynější mapě, resp. v brzo nadcházející verzi mapy".

Jsem přesvědčen, že smysl to má a využití se najde. Na argument, že databáze cest ja tak málo odpovídající realitě, že nemá cenu po ní umožnit routování, říkám, že je to chyba, kterou je potřeba, tak jako tak, napravit.

Další jsou problémy pracnosti a datového objemu.
Pokoušel jsem se odhadnout, jaký nárůst by to byl ve srovnání se stávajícím stavem "funkce automatického výpočtu trasy po asfaltových komunikacích". Dle sysdos.cz je u nás 56 000 km silnic a dálnic a 73 000 km místních komunikací. Ostatních nezpevněných komunikací může být ovšem tak o řád více. Dle kct.cz je u nás 40 000 km pěších tras a 28 000 km cyklotras. Ač se to tedy na první pohled nezdá, je délka "tras" zhruba polovina délky "asfaltek".
Takže to není úloha zanedbatelná a protože asi drtivá většina navigací je automobilových, investovat do práce na routování pro pár prodaných TOPO map se nechce. Nicméně já bych se přimlouval za umožnění routování po, byť mechanicky zkonvertované, stávající síti pěších tras a cyklotras. S využitím voleb chodec, kolo, auto by to mohl zapnout jen zájemce.
Je úžasné, že se mapu ČR s vrstevnicemi, adresářem 100 měst a routováním po asfaltkách podařilo nacpat do 75 MB. Ale v době, kdy 2 GB karta stojí 3% ceny přístroje, to ztrácí na významu.
mpistora
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mpistora 30. 6. 2008 23:44

Katastrofi píše:mno a to by byl problém projet použitelné cesty na kole a poslat .gpx záznam trasy? A čím víc lidí to udělá, tím budou lesní cesty kvalitněji zmapované

To je zajímavá myšlenka (také mě to napadlo ;-]). Aby to bylo pro dobrovolníky co nejjednodušší, není možné, aby trasy nějak kvalifikovali nebo komentovali. Jen by, třeba jednou za půl roku, poslali své prošlé trasy k anonymnímu zpracování. Zde by statistickými metodami šlo odlišit (dle relativní rychlosti aj.) "průlez křovím" od běžné chůze i jízdu na kole "po poli" od jízdy po dobré cestě.
Stačilo by zapojit studenty - téma je to dostatečně zajímavé.
mpistora
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lamanai 2. 7. 2008 09:32

Taky se přimlouvám za výpočet trasy po stanovených cestách - pokud uvidím, že to vede šílenou oklikou, tak si vyberu trasu jinou, ale může to mnohdy dost pomoci. A jak už tady padlo, vypnout se to dá vždycky.

Na druhou stranu je mi jasné, že takhle bude mít Picodas trumf pro další verzi, o který by se teď připravili, protože co tak ještě vylepšit...? 8-)

Ještě dotaz - rozlišuje mapa mezi (vyznačenými) cyklostezkami a turistickými stezkami? :?:
Lamanai
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mpistora 2. 7. 2008 20:59

Lamanai píše:Ještě dotaz - rozlišuje mapa mezi (vyznačenými) cyklostezkami a turistickými stezkami?

To rozlišuje už stávajíci TOPO Czech v 1.20. Cyklostezky jsou vyznačeny červenou čarou, turistické stezky o něco tenčími čarami svých barev, přičemž červená je o něco tmavší než cyklostezska. U cyklostezek se vypisuje "Cyklotrasa" bez dalšího upřesnění (čísla), u turistických se vypisuje "Cervena" atp. Jsou to ale jen mapové čáry bez další funkčnosti, podobně jako vrstevnice nebo vodní toky.
No a o té neexistující funkčnosti je tato diskuse.
mpistora
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod suttorad 3. 9. 2008 08:39

V SK Topo v2 obcas routing po TZT neuveritelne blbne, no ked to clovek naklika v MapSource, da sa. V GPS treba potom vypnut automaticky prepocet, aby neprisiel o manualne kliknute data. Inak nemoznost routovania po TZT v CZ Topo v2 Pro je podla mna dost velka chyba, ktora vcelku dobru turisticku mapu odsuva do pozicie pasivneho zobrazovaca polohy. A v tejto pozicii jasne vedie OZI Explorer - mapy su zadarmo (nemyslim tie, co su sirene na internete), ale vyrobene PrintScreen-om z obrazovky a manualne skalibrovane (nie je na tom NIC NELEGALNE). Takymto sposobom som robil geocaching v CZ, na 2 tyzdne dovolenky sa mi jednoducho neoplati kupit predrazenu CZ Topo v2 Pro, v GIMP-e nie je problem polepit x (printscreen) obrazkov dokopy a nasledne skalibrovat pre OZI lebo Noni GPS Plot...
suttorad
Junior

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků