Využití GPS souřadnic při tísňovém volání

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Využili jste někdy nadiktování GPS souřadnic při tísňovém volání?
Ano 1 %  8%  [ 1 ]
Ne 11 %  91%  [ 11 ]
Celkem hlasů : 12

Odeslat příspěvekod Michal Bareš 19. 6. 2008 10:33

Zdravím, hodím sem jeden článek, který by mohl být někomu třeba užitečný.

Blíží se doba dovolených, což je čas, kdy mnoho z nás vyráží na daleké cesty. I když se nebudeme vydávat za hranice a zůstaneme v naší malé zemi, můžeme se snadno dostat do míst, o kterých sotva víme, že vůbec existují. A co když se v takovém místě něco stane?

Mnoho čelních skel vozidel v poslední době zdobí přijímač satelitní navigace. nabízí se tak využití nejen pro navigaci do cíle Vaší cesty, ale také v případě problémů, pro udání vlastní polohy

Bude nám ale GPS k něčemu dobrá? Poradí si záchranáři s čísly, která jim nadiktujeme? O zodpovězení této otázky jsme požádali zástupce jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému v Pardubickém kraji.

Zdravotnická záchranná služba - 155

MUDr. Otomar Kušička, vedoucí lékař KZOS Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje, říká: "Operační středisko využívá souřadnicového systému WGS84 a dokáže přijmout místo události právě v tomto systému souřadnic, nadiktované jako 2 x 3 páry dvojmístných čísel v pořadí zeměpisná šířka, zeměpisná délka. Tyto souřadnice poté posílá přímo do vozidlových navigačních jednotek výjezdovým skupinám jako místo události. Tento systém je již nasazen při spolupráci s vodní záchrannou službou Seč a Pastviny".
ZZS Pardubického kraje navíc od zprovoznění nového operačního střediska využívá technologii pro přímou lokalizaci volajícího mobilního telefonu (bez využití GPS). Je nutné si ale uvědomit, že tento způsob není zcela přesný a je různý u jednotlivých operátorů (nejpřesnější informace předává T-mobile).

Policie ČR - 158

Podle telefonického rozhovoru s tiskovou mluvčí Policie ČR Pardubice, lze při volání na tísňovou linku 158 taktéž nadiktovat souřadnice GPS. Operační středisko této složky využívá počítačový program InfoMapa, který umožňuje zadat souřadnice GPS a následně zobrazí polohu.

Hasičský záchranný sbor - 150

Hasičský záchranný sbor provozuje jak linku 150, tak linku 112, která umožňuje lokalizaci volajícího mobilního telefonu. Operační středisko této složky IZS je, stejně jako v předchozích případech, také schopno určit polohu prostřednictvím souřadnic GPS nadiktovaných volajícím.

Jak vyplývá z předchozího textu, umožní GPS přijímač podstatně urychlit lokalizaci místa události. Využití této možnosti přichází v úvahu nejen v případě motoristů projíždějících "přes republiku", kteří nedokáží popsat, kde přesně jsou, ale také například v případě houbařů a turistů v lesních porostech.

Poznámka: Výše uvedené informace se týkají pouze Pardubického kraje. Přesto by měly být obdobné v rámci celé republiky, minimálně prostřednictvím portálu mapy.cz který po zadání souřadnic také zobrazí polohu.

Typ: Máte chatu v odlehlém místě, uprostřed lesů, mimo veškerou civilizaci? Vyplatí se předem zjistit její souřadnice. V případě krizové situace se vyhnete složitému popisování místa.

Článek byl zveřejněn také na portálu http://www.radyvnouzi.cz
Michal Bareš
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PedroKV 19. 6. 2008 22:42

no, napadlo mě to, nicméně: jsou asi 3 základní varianty, jak zapsat souřadnice (to co vám dá na výběr třeba TomTom) a záleží: co akceptuje IZS složka a jestli se ti dva vůbec dohodnou, co se to diktuje (umíte ty čísla vůbec správně nadiktovat?). Když občas zavolám na PČR a operační je tam občas nějaký trotl, tak nevím nevím, jak bych pochodil s GPS.. :-/ Nicméně myšlenka dobrá. Vzít to plošně-proškolit IZS a následně řidiče třeba skrz BESIP-to by byla pecka.. Jinak v O2 se zkouší e-call - emergency call. Při havárii systém sám dá vědět operačnímu středisku, že se stala nehoda, vylítli 2 airbagy a souřadnice jsou ty a ty. Jen nevím, jestli se to uvede v život-co by z toho operátor měl? Možná prodej licencí, možná prodej jednotek automobilům. Ale bylo by to dobré.
PedroKV
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod -vasek- 19. 6. 2008 23:00

Každopádně na lince 112 umí lokalizovat dle mobilního telefonu. Tudíž pokud nevím kde jsem a nepotřebuju okamžitě rady vyškolené operátorky ZZS pak bych zavolal 112.
-vasek-
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ovo 19. 6. 2008 23:44

Aplikace GoogleMaps v mobilu bez GPS má mimo hustě pokrytá místa určení polohy s přesností asi kilometr. Takže ta GPS v lese smysl má.
Ovocné víno každý den, tvůj život se změní v sen.
Ovo
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal Bareš 20. 6. 2008 07:09

Problém 112ky je s přesností, někdy je dostatečná, ale někdy ukáže jen půlku města. Jinak k tomu e-callu, podle mě je to skvelá věc, jenže u nás to tak nevypadá. Co jsem mluvil s člověkem, který se tím obchodně zabývá, tak plno lidí se nechalo slyšet, že by to byla první věc, kterou by v autě odpojili (pokud by to šlo), protože to samozřejmě bude odesílat polohu pořád a ještě to bude vysílat, co se v autě říká. Zkrátka systém určený jen k šmírování... Vysvětlete někomu, že to tak není...
Michal Bareš
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod -vasek- 20. 6. 2008 09:17

Michal Bareš píše:Problém 112ky je s přesností, někdy je dostatečná, ale někdy ukáže jen půlku města.

Ve městě bych s tím problém neviděl. Tam je dostatek orientačních bodů. Hlavně jestli by to bylo přesné třeba na silnici či v lese. Každopádně jsem to neveděl. Tak budu příště dál hledat názvy ulic a kilometrické tabulky.. :-D
-vasek-
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal Bareš 20. 6. 2008 09:28

Určitě je to jistější. Jinak někdy si 112ka nechává ještě upřesnit polohu přes centrum mobilního operátora, ale už je to určitá prodleva.
K tomu určení místa ve městě, se v některých městech používá databáze pouličních lamp. Jste na ulici, mrknete na nejlbližší lampu a sdělíte číslo. GIS operačního střediska pak ukáže přesně místo.
Michal Bareš
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod -vasek- 20. 6. 2008 09:32

Tak tak. Ty lampy jsem měl na mysli když jsem říkal "dostatek orientačních bodů". Nechápal jsem tenkrát proč mě to operátor říká ať jdu k nejbližší lampě. Teď už jsem chytřejší. :-)
-vasek-
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lubi81 23. 6. 2008 09:08

Myslím si, že by IZS mohl umět zpracovat WGS84 nejen ve formátu /stupně, minuty, sekundy/ - pokud jsem teda pochopil správně výraz "2 x 3 páry dvojmístných čísel v pořadí zeměpisná šířka, zeměpisná délka"..
Např. geocacheri pracují s formátem /stupně, minuty/ a ani formát /stupně/ není až tak neobvyklý..
lubi81
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod o.franek 24. 6. 2008 10:49

Jen pro upřesnění, neexistuje žádný "IZS", je to virutální společenství záchranky, policie, hasičů atd., které má v určitých situacích určité povinosti a pravidla spolupráce, ale jinak "IZS" neznamená žádnou konkrétní instituci, nikde "to" nesídlí a tudíž "to" taky nic neumí. Prostě je to něco jako odkaz ve windowsech :-)

V zásadě samozřejmě platí, že tam, kde operační středisko umí zpracovat jeden formát souřadnic, umí i ty ostatní běžně používané, nicméně moc bych na to nespoléhal, není na to žádaná norma nebo standard a záleží na vnitřních předpisech a situaci té či oné organizace přijímající tísňová volání (Policie 158, Záchranka 155, Hasiči 150 a 112, Městská policie 156), zda a jaká konkrétní operační střediska a operátoři to dovedou...

of.
o.franek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Havana 22. 7. 2008 08:42

Problem bude v tom, ze stejne PCR neni vybavena ve vozidlech GPS. 8-)
Havana
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Michal Bareš 22. 7. 2008 08:55

Ano, ale tady jde o upřesnění polohy volajícího. Operační středisko podle souřadnic zjistí přesné místo na mapě a hlídce pak nejdou souřadnice, ale popis místa. I když samozřejmě poslat souřadnice přímo do navigace v autě by bylo ideální, tak jak to třeba funguje u ZZS.
Michal Bareš
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod brezina 22. 7. 2008 21:59

... že není PČR vybavená GPSkama je blbost, protože když jsem porazil sloup veřejného osvětlení při couvání a machři jeli kolem, tak první co bylo, že si hned značili souřadnice, teda kromě jinýho machrování jako sbírání milimetrových úlomků ze spoileru.... když Vám ukradnou auto, tak jim to je šumák, ale jak cejtěj prachy z pokuty, tak jsou horliví i s gpskou, ale to už moc odbočuju...
brezina
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků