WAZE - komunitní navigace

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod audis 17. 10. 2009 18:03

jestli nemohou ostatní editovat moje trasy, tak to se omlouvám, tak já končím i s nahráváním, protože já nic editovat po sobě, no prostě to s emi nechce.
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod libora 22. 10. 2009 13:19

Nemusíš nic nahrávat, naopak, nech jen puštěný waze - tj nezadávej novou trasu (a to ani na webu, což jak jsem pochopil stejně dělat nechceš - ani nemusíš). Pokud zavedeš příliš mnoho duplicitních cest (už teď jich je v Hradci několik), tak se to strašně špatně edituje. Jinak jsem dnes prošel Hradec a většinu co bylo projeto jsem zeditoval, během pár hodin až dní by se to mělo dostat i do klientů :)
Pro snazší se dostání na Hradec -dávám přímý odkaz: https://www.waze.com/cartouche/?zoom=1& ... TFFFFTTTTT
libora
Junior

Odeslat příspěvekod audis 22. 10. 2009 20:56

1) no a zeditoval jsi teda moje trasy? před časem jsi psal, že to nejde, resp. tak jsem to pochopil.
2) """"""nech jen puštěný waze - tj nezadávej novou trasu.........""""""" zapnout waze a nezapínat válcování? to ale nebudu vytvářet mapu. a co já vím ted, jestli pojedu už po mapě, nebo teprve po práždné mapě. jak tedy?
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod libora 24. 10. 2009 20:39

Správně, nezapínej válcování. Edituji trasy tak (zatím se mi to nejvíce osvědčilo), že si nechám zobrazit všechny GPS bodyv dané lokaci a přes ně pak vytvořím na webu silnici. Čím vícekrát někdo projede nějakou trasu, tím přesnější je poloha silnice - vytvořím "střednici" těchto průjezdů. Navíc kontroluji významné body pomocí souřadnic na mapách google, seznamu apod. Občas je potřeba (aby se stáhly aktuální silnice do klienta) zadat navigování na nějaké místo, jinak totiž jedeš po prázdné mapě i když už fyzicky na serveru je daná silnice zavedena. Zrovna ve čtvrtek jsem hlásil havárii na silnici, kterou jsem zaváděl do systému tuším ve středu a protože se mi nezobrazovala na mapě, tak jsem do hlášení napsal i konkrétní silnici, když jsem si pak nechal zobrazit aktuální hlášení, tak jsem zjistil, že systém správně určil, že jsem na Rakovnické ulici v Lounech. Jinak do Hradec bych měljet na konci listopadu, takže pak bych měl být snad schopen zeditovat i ty silnice, které nyní mohu jen omezeně.
libora
Junior

Odeslat příspěvekod libora 8. 11. 2009 13:57

Právě dochází ke vzniku samostatného "international" serveru, abychom nemuseli využívat server americký a waze mohl expandovat do nových teritorií. V beta klientovy je již možno zvolit kromě americké a izraelské lokace i "international". Jinak beta verze jsou k dispozici ke stažení z těchto odkazů:
iPhone - http://www.waze.com/clients/beta.ipa
Android - http://www.waze.com/clients/beta.apk
Symbian (nedotykové zařízení) - http://www.waze.com/clients/beta.sis
Symbian (dotykový telefon) - http://www.waze.com/clients/beta_ts.sis
Windows Mobile (dotykové zařízení) - http://www.waze.com/clients/beta_ts.cab
Windows Mobile (nedotykové zařízení - s klávesnicí) - http://www.waze.com/clients/beta_nt.cab
Pravidelně jsou vydávány nové beta verze - momentálně je to 1.3.8/9
libora
Junior

Odeslat příspěvekod audis 8. 11. 2009 15:27

čus, tak jak? doeditoval za mě někdo východní čechy? před časem jsem jel do Jičína:-) Jinak já mám problém v tom, že moje pppc nezvládne mít puštěnou navigaci a zároven waze na pozadí.
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod libora 8. 11. 2009 20:27

Ten Jičín jsem doeditoval. Jinak international verze systému již funguje a měli bychom být automaticky přesměrování na příslušnou verzi systému (international/usa), přímá adresa je http://world.waze.com/ a docela zajímavé je podívat se na "pokrytí" silniční sítí v jednotlivých zemích (stačí si vybrat vlevo nahoře z rozbalovacího menu)
libora
Junior

Odeslat příspěvekod libora 22. 11. 2009 15:53

Síť komunikací se postupně zahušťuje, jde to ale pomalu. Zeditoval jsem prakticky všechny cesty co jsem našel, že někdo projel, pokud někdo víte ještě o nějaké tak mi dejte vědět. Jinak už mohu editovat všechny cesty v ČR bez ohledu na to, kdo je projel, takže se mi docela hodí, pokud dosud neprojeté silnice zavedete jako novou trasu (spustíte "válec" = report -> update map -> new road), protože se mi pak dobře hledá na mapě co je třeba zeditovat :)
libora
Junior

Odeslat příspěvekod audis 22. 11. 2009 16:11

na vědomost se dává, že já bohužel s Waze končím. A to díky vlastní navigaci: klient stažený 8. 11. 2009, na windows mobile.
- nenašel jsem, jak se dává víc průjezdních bodů
- při navigaci nepřehledný display, neměl jsem na display symbol příštího manévru. Jen velké políčko s vzdáleností do cíle
- po v mapě zavedené cestě stále něco přepočítával nebo co. už si na tu hlášku nepamatuju.
- vlastní pozice je často se spožděním, které se blbě předvídá
- hlasová instrukce někdy byla a někdy ne
- chybí cz hlas
- GPRS/edge zřejmě nestačí načítat mapy při navigaci
- při zoomování by se odkrývat komunikace mohli dříve

suma sumátrum. s tímto bych nikam asi nedojel.
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod libora 23. 11. 2009 09:10

Souhlasím s audis, na navigování do neznámých destinací to zatrím moc použitelné není (chybí data o komunikacích) a nejspíš ještě dlouho nebude. Podle mého je tento produkt směřován spíše na uživatele, kteří potřebují dojet někam rychle, ale cestu víceméně znají, a navigační funkce je zatím stále "něco navíc". Celý koncept je postaven na tom, že to používá co nejvíce lidí a systém má reálná data z provozu, potom může dát informaci o stavu provozu a navrhnout skutečně nejrychlejší trasu. Osobně vlezu do auta, zapnu waze a už se o něj moc nestarám, když vylezu z auta, tak waze zase vypnu - tím se aspoň vytvářejí data o provozu a u neprojetých komunikací se doplňuje silniční síť. Při jízdě v Praze to již ale občas smysl má, protože je tu několik uživatelů a i silniční síť je docela dobrá, takže může člověk zkontrolovat, zda někdo nejel před ním a nedal nějakou hlášku o problémech - už to tak bylo i použito a nejen mnou :). Vyhodnocování reálných rychlostí a možnosti hlášení problémů jsou největší devizou tohoto konceptu. Největším problémem zatím jsou:
- chybějící silniční síť
- chybějící data o reálném provozu
(oba problémy odstraní právě co největší užíváním, ale je to takové motání se v kruhu neboť bez slušné silniční sítě to nebude moc lidí používat , spíše jen nadšenci jako např. já :) )
- lokalizace a podpora diakritiky
- přehlednost obrazovky (čím větší display tím lépe)
- nestabilita klienta

Z dosavadních zkušenností to vypadá, že pro Waze jsou nejvhodnější iPhony a možná i Androidy. Na Symbianu to běhá slušně nepřišel jsem ale na to, jak třeba připojit k reportu foto, což se občas hodí a na jiných platformách to evidentně chodí. Navíc symbian má tu výhodu, že podporuje multitasking, takže mi může při jízdě běžet klasická navigace i Waze. Podle reakcí ná fóru waze je klient pro WM snad zatím nejhorší ze všech.

To co píše audis o problémech s načítáním map on-line jsem nějak nezaznamenal. Fakt je ten, že systém asi z důvodu šetření přenosu dat nenačítá data o aktuální silniční síti průběžně, takže občas člověk jede "po prázdné ploše", i když silnice v systému už zavedena je. To řeší fígl spočívající ve vyhledání nějaké adresy a její zobrazení na display - v tomto případě dojde k aktualizaci silniční sítě. Tento postup dokonce radí přímo autoři projektu. Osobně to dělám tak, že když se někam chystám (jako třeba dnes do Hradce K.) připojím se doma či v práci do Waze a dám vyhledávání cílového místa, tím si zaktualizuji data v klidu před cestou. Optimální to ale určitě není.

Jinak na fóru waze je spuštěna i česká větev, takže v případě potřeby je možno se vyjadřovat i tam. V ČR jsem zatím našel jen cca 15 lidí co to s Waze zkusili, nedivím se audis, že zklamaně odchází. Momentálně prožívá waze v Evropě největší boom v Itálii, kde se Waze objevil na AppleStore a italové se do něj úplně zbláznili.
libora
Junior

Odeslat příspěvekod audis 1. 9. 2010 14:44

rád bych se po roce optal, zda toto někdo používá, co se za rok změnilo a jak to vypadá do budoucna? má to reálné užití?

ted zkouším Mapfaktorfree. http://navigovat.mobilmania.cz/Bleskovk ... ARI=114571 do tvoření map bych se zapojil, ale nesmí to být složité na editace. např. editaci Openstreetmap jsem nepochopil, jak se dělá a nápověda mi nepomohla.
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kaczer 10. 7. 2011 23:10

Zdravím,
Waze jsem zkusil při cestě z HK do malého Miletína poblíž Hořic a fungovalo to perfektně. Vcelku poslouchatelný český hlas, včasné hlášení, dobrá poloha. Normální použitelná navigace.
To v ikonce je létající disk se kterým se hraje nejlepší hra na světě - Ultimate Frisbee :) No referee, no problem, just play
Kaczer
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod audis 10. 7. 2011 23:33

velice funkčně se dle toho dá jezdit v současnosti v HK, Praze, víc měst nemám zmapovaných. po čr se dá jet uspokojivě. obce jsou mezi s sebou spojeny, ne vždy je ale cesta ideální. pořád se to učí. v klientovi mužete reportovat chyby. AM je pak opraví a mapa bude dřív lepší.
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kaczer 14. 7. 2011 20:37

Hradec je fakt velice použitelný. V oblasti kde bydlím jsem udělal několik drobných úprav, něco po městě projel Pacmanem a vypadá to tu fakt dobře.

Ovšem teď se do toho "montuje" Google Maps, že by zobrazoval zácpy dle rychlosti i v ČR. A přeci jen mají mapy kompletně hotové. Jediné co oproti Waze - zatím - nemá je hlášení nehod apod.
To v ikonce je létající disk se kterým se hraje nejlepší hra na světě - Ultimate Frisbee :) No referee, no problem, just play
Kaczer
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod audis 14. 7. 2011 21:03

dnes opět praaha, čekal jsem, ale asi bych čekal všude, kudy jsem plánoval jet. spokojenost. lze repotovat nehody, kolony, poliše hlídky, políše radary, komunikovat s uživateli textově a vyptat se třeba na situaci na druhé straně prahy *). samozřejmě, ne každý reaguje a odepíše.

oprava k spojeným obcím: obce nad 5000 obyvatel jsou spojeny a v mapě existují dle mého odhadu z 90 %.

*)před půl rokem jsem si psal na dálnici s maníkem, co jel 40 km přede mnou. tu mlhu bych pak zaregisstroval taky, ale bylo to technicky vzrušující. ;-)
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Junior
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků