Jak je to s 5G?

Srovnávání telefonů a hodnocení obchodů s telefony

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod earthquake741 3. 8. 2018 12:43

Mám poměrně jiný dotaz, ale souvisí s nákupem telefonu. Mám iPhone 6, chci si koupit android zařízení, vybráno mám pár kandidátů, ale teď mne zarazila Motorola, která už přináší 5G. Má cenu počkat na nějaký telefon s podporou těchto sítí? iPhone mi vydržel 4 roky a očekávám, že mi nový telefon taky chvilku vydrží.
Kdysi jsem udělal takovou chybu s iPhone 5, který LTE v roce 2012 neměl a i když by mi tenkrát pětka stačila ještě dlouho, byl jsem kvůli rychlému rozšíření LTE během těch dvou let nucen telefon prodat (a prodělat na něm) a koupit zase za plnou pálku 6ku.
Má cenu tedy počkat na podporu 5G u zařízení, když chci telefon na 3-4 roky? Je reálné, že už se začne 5G cpát do telefonů? Plánují naši operátoři přechod na 5G, tak jako se přešlo ze 3G na LTE/4G?
Díky za názory.
earthquake741
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Nick Cave 3. 8. 2018 12:58

Intenzivně plánují 5G sítě, ale na 3 roky si nový telefon klidně ještě kup, LTE se vypínat nebude.. Ostatně ta Moto Z3 a k tomu příslušný Moto Mods s podporou sítí 5G je prozatím určen jen pro amerického operátora Verizon
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod melipa 3. 8. 2018 13:29

Tady se obávám, že nejde o 5G, ale o to, že nemá moc cenu kupovat android zařízení na 4 roky, to prostě není iPhone. Takže bych koupil například místo telefonu za 20.000 na 4 roky prostě nějaký za 10.000 a vyměnil ho za 2 roky. Tak to prostě je vzhledem k verzím androidu, ale i náročnosti aplikací, životnosti baterky apod.
melipa
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Cave 3. 8. 2018 13:57

Zde je příslušné téma k sítím 5G v ČR

viewtopic.php?f=17&t=1289578
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod earthquake741 3. 8. 2018 16:16

Tak on ani iPhone není na 4 roky, ta 6tka je absolutně tragická i s novou baterií a to už minimálně rok, ne-li déle, takže nečekám zázraky ani od androidu. Je pravda, že uvažuji v rovině okolo 10 tisíc, takže asi nebude problém za 3 roky koupit nový, ale zas si říkám, pokud mi telefon bude vyhovovat a bude svižný, proč to v budoucnu měnit.
Hádám, že android je narozdíl od iOS imunní proti zpomalování aktualizacemi v průběhu let, protože prostě žádné už dostávat nebude. Jsem asi divný, ale po těch letech s Applem to začínám považovat za výhodu. Pokud koupím telefon, u kterého vím, že Android P dostane, a že ho dostane v pořádku (tj. vyladí ho - plánuji buď Sony XZ1 nebo bych zkusil Nokii 7 plus), tak mi nedělá problém na tom androidu P zůstat klidně další 2-3 roky. Neřekl bych, že lidé, co mají třeba starší samsung s androidem 6 jsou dneska nějak omezeni (kolega má Note 4 s Androidem 6, telefon lítá jedna radost a rozhodně nemá důvod měnit, přitom rok uvedení je stejný s mým iPhonem). Bezpečnost neřeším, platit s mobilem nehodlám a žádná citlivá data nemám, telefon mám prostě na multimedia. Jestli se někomu chce nabourávat do mého telefonu, podívat se jaké mám playlisty na spotify nebo co sleduji na youtube, vadit mi to rozhodně nebude.

Jedinou překážku tedy vidím v tom, že přijde síť na kterou nebudu připraven a budu ji chtít využívat. Pokud ale její zavedení není reálné u nás v rámci 3-4 let, asi to problém nebude.
earthquake741
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Nick Cave 3. 8. 2018 16:39

Kdy bude u nás síť 5G spuštěna se přesně neví, ale jedno je jisté, v té době bude fungovat zároveň i 4G LTE, tak jako např. dosud současně funguje 4G LTE a 3G HSPA
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod melipa 3. 8. 2018 17:12

Earthquake: Je to složitější, protože tvůj telefon sice nedostane aktualizace, takže ho výrobce nemůže zpomalit, ale appky jsou náročnější a treba i taková nová aktualizace google play může docela zasekat stary telefon. Druhá strana aktualizace starších telefonu je i to, že prostě tu aktualizaci třeba vydaji, ale není dobře odladena a dela problémy atd. Na starsi telefony nekdy proste kaslou. Takže prostě pocitej s častějším obbenovacim cyklem telefonu z Tve strany, protože Note stal v dobe uvedeni fakt palku, ty high end ale nekupujes :-)
melipa
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků