problém se síťovým nastavením serveru s win10

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod ladaxxt 28. 8. 2018 12:27

Zdravím,
Na win10 nám běží server oracle xe a na klientských pc v síti máme aplikace, které se serverem komunikují přes ODBC driver. (tatarsky řečeno, ale jsem trochu laik). Doteď fungovalo vše správně.
Bohužel jsem si trochu hrál se síťovými nastaveními serveru, protože nějak nefungovalo sdílení složek v síti.. To jsem nakonec vyřešil tím, že jsem ve službách dal spouštět automaticky Publikování prostředků rozpoznávání fcí.. Poté začaly být vidět sdílené složky v síti..
Bohužel jsem během zkoušení všeho možného v síťovém nastavení musel na serveru něco změnit, protože od té doby na klientských PC nejde připojit pomocí ODBC k db.. V síti nejsou jen Win10, ale ještě i 1 PC s winXP a nikde to momentálně nejede.
Na samotném serveru test ODBC proběhne bez problémů a funguje tam i aplikace, která tento zdroj dat využívá..
Napadá mě, že dříve byla v průzkumníku vidět na serveru "domácí skupina" , což teď není, jsou tam vidět v síti názvy jednotlivých PC v síti...
Pomůže někdo prosím....? Co bych měl testovat, na co se zaměřit...?
díky moc - Láďa
ladaxxt
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 28. 8. 2018 12:54

Ping ze stanic na adresu serveru funguje? Server ma bud vypnuty firewall, nebo povoleny port 1521 z okolnich stanic? Nezmenil jsi na serveru sit z "domaci/firma" na verejnou?

Oracle ma vlastni nastroj na testovani spojeni - jmenuje se "tnsping" - vyzkousej ho take.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ladaxxt 28. 8. 2018 13:15

ping ze stanic funguje normálně, funguje sdílení souborů..
jak poznám, jestli má povolený port..?
Síť je privátní.. Ve - Firewall a ochrana sítě - je:
Doménová síť - firewall je zapnutý
Privátní síť (aktivní) - firewall je zapnutý
Veřejná síť - firewall je zapnutý

ten tnsping zkusím, jestli to zvládnu..., zatím díky moc

-- 28. 8. 2018 14:21 --

s tim portem jsem dal netstat -a
a je tam 192.168.1.2:1521 PCX:49766 ESTABLISHED

znamená to, že port je otevřený...?
ladaxxt
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 28. 8. 2018 13:44

Pokud je PCX jmeno jineho stroje, pak je port otevreny.

Jak je nastavene to ODBC - pripojuje se na IP adresu nebo jmeno pocitace?
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ladaxxt 28. 8. 2018 14:08

PCX je název toho serveru a prohlížel jsem porty na serveru.. Mám to udělat i na klientech..?

ODBC je nastaveno (teď trochu tatarsky) přes tns name, a konfigurační soubor tnsnames.ora píše toto:
DBORACLE =
(DESCRIPTION =
(ADDRESS_LIST =
(ADDRESS = (PROTOCOL = TCP)(HOST = 192.168.1.2)(PORT = 1521))
)
(CONNECT_DATA =
(SERVICE_NAME = XE)
)
)

-- 28. 8. 2018 15:09 --

tnsping na klientovi jsem nenašel.. dá se to někde stáhnout...?

-- 28. 8. 2018 15:16 --

k tomu serveru je připojeno 5 počítačů a všude to přestalo chodit.. problém musel vzniknout někde na tom serveru... :-(
ladaxxt
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 28. 8. 2018 14:24

Takze mas nejspis ten port zavreny na firewallu, pokud ma ten port navazane spojeni sam se sebou a s nikym dalsim.

tnsping je soucasti Oracle clienta (nebo aspon byval) - jestli mate jenom ODBC, tak ho asi nemas.

Kazdopadne ted bych zkoumal ten Windows firewall - bud by mel byt explicitne povoleny port 1521, nebo firewall uplne vypnuty. Muzes to vyzkouset tak, ze ten firewall na chvili vypnes a zkusis se odnekud pripojit. Pokud se to povede, je problem ve firewallu a staci pridat pravidlo povoluji prichozi pripojeni na portu 1521
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ladaxxt 28. 8. 2018 14:33

Bingooo :-) po vypnutí firewallu připojení odbc z klientů maká...
teď už jen najít jak se tam přidává to pravidlo pro port 1521
děkuju moc...!

Ještě dodám.., že k tomu došlo asi tak, že jak jsem zkoumal to nefungující sdílení, dal jsem resetovat síťové připojení (nebo jak se to tam jmenuje), pak jsem to znovu vše nastavil, ale nastavení firewallu, které si asi konfiguruje oracle při instalaci databáze zůstalo zresetované..
Díky za pomoc..!
ladaxxt
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 28. 8. 2018 15:27

JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ladaxxt 28. 8. 2018 15:57

děkuju moc, podívám se na to večer, to už bych měl zvládnout.. :)
ladaxxt
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků