Hľadanie chyby

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod chlapcisko 10. 10. 2017 11:18

Zdravím všetkých,
mám problém s náhodným vypínaním (reštartom) počítača. Najskôr hardware, je to vlastnoručná skladačka:
Doska: MSI X99A XPOWER GAMING TITANIUM
Procesor: Intel Core i7-6800K s chladičom NOCTUA NH-D15
Pamäte: Kingston 32 GB KIT DDR4 3000 MHz CL15 HyperX Predator Series
Gr. karta: ASUS DUAL GeForce GTX 1070 8 GB
Systémový disk: Intel 600P M.2 512GB SSD NVMe (plus ďalší SSD disk a 4 platňové disky)
Zdroj: EVGA SuperNOVA 850 P2

Problém je, že sa počítač po cca pol roku viacmenej bezproblémového používania začal náhodne vypínať. Nezáležalo, čo na ňom práve robím, či hrám hru, či kódujem video alebo nerobím vôbec nič, po nejakej dobe (cca 10 - 15 min., ale bolo to rôzne, niekedy vydržal aj hodinu) sa vypol a následne opäť zapol. Najprv som preinštaloval Windows 10 (legálna verzia). Nepomohlo. Potom som skúsil zapnúť zobrazovanie BSOD, keďže Windows 10 ju myslím že defaultne nezobrazuje. BSOD však nezobrazilo, počítač sa proste vypol ako zvyčajne.

Testoval som aj pamäte nástrojom zabudovaným priamo vo Windows, test prebehol OK (k tomu ďalej viac). Skúšal som aj nejaké záťažové testy na procesor, nepamätám si presne aký software to bol, niečo vygúglené a bežal v pohode. Mal som ho pustený ale len chvíľu.

Skúsil som reklamovať dosku. V alze mi hneď na príjme technik do protokolu napísal, že vraj mám ohnuté piny na sockete pre procesor, ale že videl už horšie. Ja som nebol schopný identifikovať žiadny ohnutý pin ani pod lupou, podľa mňa majú inštrukcie vytknúť to na príjme reklamácie vždy. Uľahčí to vybavenie reklamácie, ktorú samozrejme neskôr zamietli s tým, že doska je mechanicky poškodená nesprávnym používaním.

Tak som kúpil druhú dosku, rovnaký typ. Dal som si extra záležať pri inštalovaní procesoru. Po zapojení všetkého sa zdalo, že bude fungovať OK (s výnimkou toho, že som prišiel o aktiváciu Windows a nepodarilo sa mi ho aktivovať napriek retail licencii) a že problém bol v doske. Ale asi nebol. Počítač sa začal opäť vypínať.

Opäť som dal testovať pamäte nástrojom na testovanie vo Windows. Tentoraz ani jeden test neprebehol celý, počítač sa vždy počas testu vypol. po poslednom vypnutí už ani nenabehne (ani BIOS, nič). Toto sa stávalo aj so starou doskou, vtedy pomohol reset BIOSu a jeho nové nastavenie.

Dnes po práci mám v pláne zresetovať BIOS a spraviť testy na pamäte po jednotlivých moduloch. Mám 4 RAM moduly, tak ich budem testovať po jednom. Ale nezdá sa mi, že by vadná pamäť mohla spôsobiť vypnutie počítača tak, že ani neprejde do BSOD, proste sa len vypne a následne hneď aj spustí.

Momentálne som v lehote na vrátenie novej dosky, kým ju vrátim, potrebujem vylúčiť vadu dosky (oboch) a nájsť príčinu. Môže to spôsobovať procesor? Zdroj? Počítač v pohode fungoval pol roka, zdroj utiahol bez problémov počítač v záťaži (hry v 4K, transkoding video v DaVinci Resolve..). Neviem, či to môže mať význam, ale tesne predtým, ako sa počítač začal vypínať, nebol som schopný aktualizovať systém Windows na jednu z tých posledných veľkých aktualizácií, čo boli. Po prebehnutí takmer celého procesu aktualizácie zrazu zahlásilo čosi o chybe (nepamätám si už akej) a celá aktualizácia sa odinštalovala. Dosť ma to prekvapilo, počítač mal nainštalovaný len minimum software, nič nelegálne, plus pár hier zo steamu a originu.

Ak máte nejaké rady, budem za ne vďačný.
chlapcisko
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nargon 10. 10. 2017 11:49

Podle projevů bych to viděl na problém s napájením. Vzhledem k tomu že výměna desky nepomohla, tak to deskou asi není. Procesory se dnes samy o sobě neničí, tedy pokud to neodpálíš přílišným přetaktováním. Asi bych to svedl na zdroj. Sice bych to u tohoto zdroje nečekal, ale možná jsi narazil na vadný kus. Nejspíš bych si zkusil půjčit nějaký jiný zdroj a zkusil to s ním.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod Ansam 10. 10. 2017 11:53

Aj mne takéto problémy spôsoboval už odchádzajúci zdroj. Po jeho výmene už 6 mesiacov bez problémov.
Ansam
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nargon 10. 10. 2017 11:57

Jo a co se týče té reklamace desky, tak měl jsi na ní tu plastovou krytku? Myslím tu se kterou se to prodává. Viz: http://cdn.wccftech.com/wp-content/uplo ... Socket.jpg
Pokud vím tak ta je právě celkem důležitá. Ta patice je dost háklivá na mechanické poškození. Dokonce myslím že někde v instrukcích od intelu je napsáno něco o tom, že se deska nesmí přepravovat, když na ní není procesor a nebo ta plastová krytka. Tedy když to přijde na reklamaci bez toho, tak tím záruka automaticky zaniká.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod chlapcisko 10. 10. 2017 12:07

Keď som dosku vracal na reklamáciu, tak som na ňu tú krytku nedal, lebo sa na to úplne zabudol, že tam taká krytka bola. Chlapíkovi na príjme reklamácií to však vôbec nevadilo, pozrel na socket a hneď mal jasno v tom, že sú ohnuté piny. Ja som to potom doma študoval pod lupou, z rôznych uhlov a nevidel som nič. Navyše počítač pol roka fungoval a predtým, ako začal blbnúť, som na ňom nič nemenil. Tiež mi bolo divné, že ak má poškodené piny, tak ako potom normálne 10 minút funguje?

Zdroj som kupoval tiež v alze s tým, že mal v popise, že bol používaný. Druhý zdroj na otestovanie nemám, budem musieť kúpiť nový. Môže sa teda chyba v zdroji prejavovať tak, že ide, ide a potom zrazu na chvíľu vypadne prúd? To by odôvodňovalo aj to, že neukáže BSOD. Dá sa funkčnosť zdroja nejako zmerať?

-- 10. 10. 2017 13:17 --

Ak budem kupovať nový zdroj, na uvedenú zostavu asi aký výkon? Tých 850W z kvalitného zdroja sa mi zdalo v pohode. Alebo treba radšej pridať výkon?
chlapcisko
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nargon 10. 10. 2017 12:32

Klidně asi i ubrat. Reálnou spotřebu bych odhadl maximálně na nějakých 500W (spíše méně), takže bych optimum volil nějaký 650W nebo 750W zdroj. Například Corsair rm750x: https://zdroje.heureka.cz/corsair-rm750x/ ikdyž nevím jestli má dostatek konektorů pro připojení všech vašich disků.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod chlapcisko 10. 10. 2017 12:40

Ďakujem. Skúsim teda nový zdroj.
chlapcisko
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chlapcisko 11. 10. 2017 14:44

S novým zdrojom všetko OK :)
chlapcisko
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků