Jak popsat chybu na mapě

V této sekci můžete nahlásit chyby v mapách ČR a SR

Moderátoři: Moderátoři Navigovat.cz, CEDA: opravy map

UPOZORNĚNÍ:
V této sekci je možné upozorňovat na chyby v navigačních mapách České a Slovenské republiky, jejichž dodavatelem je firma Tele Atlas, resp. česká společnost CEDA. Před vložením jakéhokoli příspěvku si prosím pozorně pročtěte návody v rámečku Oznámení.

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 7. 4. 2008 20:18

O několika metodách, jak označit chybu na mapě, se dočtete níže. Vždy je ale lepší použít jakoukoli metodu, než nenapsat nic. Takže když místo s chybou na mapě popíšete třeba vlastními slovy, nebo když napíšete jen jeho souřadnice, určitě to bude stačit. A když tak se v diskuzi potom zeptáme na podrobnosti.Jak lze nahlásit chybu

Chybu na navigační mapě lze popsat různými způsoby. Bude ale vhodné, abychom všichni používali stejný zdroj, domluvme se proto na internetových mapách Google Maps. V tomto případě není vhodné používat Mapy.cz nebo jiné české internetové mapové služby.

Při popisu je vždy nutné specifikovat:

    • přesné místo chyby
    • přesný popis chyby (co je špatně)

Do předmětu svého příspěvku prosím lokalizujte místo. Nejlépe názvem obce, oblasti nebo i ulice, a také samotného problému. Například: Brno, Žabovřeská, neprůjezdný most.

Podívejte se nyní na několik ukázek, jakými způsoby lze chybu popsat.

1. Slovní popis

Brno. Z ulice Žabovřeská směrem na jih není průjezdný most přes řeku Svratku směrem na ulici Veslařská. Most není průjezdný ani opačným směrem. Při stavbě mimoúrovňové křižovatky Hlinky sloužil pro odklon dopravy, dnes ho ale mohou využívat pouze cyklisté a pěší.

Zmíněný most lze na mapě Google Maps najít zde: http://maps.google.com/maps?f=d&hl=en&g ... 22659&z=16

2. Využití plánování trasy

Brno, most přes řeku Svratku mezi ulicemi Žabovřeská a Veslařská není průjezdný. Tato trasa na mapě Google Maps neodpovídá skutečnosti: http://maps.google.com/maps?f=d&hl=en&g ... =UTF8&z=16. Průjezd není možný ani opačným směrem.

3. Využití služby Google My Maps

Brno, tento most přes řeku Svratku není průjezdný: http://maps.google.com/maps/ms?f=d&hl=e ... 12e07015bd

-----
Nelze říci, která z těchto možností je nejlepší. Někdy je nejvýhodnější problém podrobně popsat slovy. Jindy nejvíc ukáže naplánovaná trasa nebo bod či jiné nakreslené objekty v My Maps. Záleží také na tom, co vám nejvíc vyhovuje. Vždy se ale snažte o maximální přesnost, usnadníte tím další zpracování.

Google Maps navíc není jediné možné řešení. Lze použí třeba i program MapSource, který Garmin dodává ke svým produktům. Využitelné jsou i jiné mapy, je však důležité, aby byly od Tele Atlasu nebo od firmy CEDA.

V dalším příspěvku ukážu různé možnosti, které zrychlí lokalizaci objektů v Google Maps.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 7. 4. 2008 20:38

Jak udělat odkaz na mapu Google Maps

Naprosto zásadní funkce Google Maps se ukrývá v pravém hodním rohu pod odkazem Link to this page. Ukáže se okénko s vybraným odkazem, kde už stačí jen stisknout Ctrl + C, a odkaz se uloží do schránky.

Obrázek

Klávesovou zkratkou Ctrl + V potom odkaz vložíte do svého příspěvku ve fóru.

Tímto způsobem Google zachytí jakýkoli stav mapy. Ať jde o prosté zobrazení, o naplánovanou trasu nebo objekt uložený v mapách My Maps.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 7. 4. 2008 20:51

Užitečná kontextová nabídka

Když na mapu Google Maps klepnete pravým tlačítkem, zobrazí se kontextová nabídka s několika možnostmi.

Obrázek

Pro naše použití jsou důležité tři z těchto položek. Pro změnu měřítka raději používejte kolečko myši, je to rychlejší než „zoomovat“ pomocí kontextové nabídky:

    • Center map here: vycentruje mapu na zadaném místě. Hodí se to při slovním popisu chyby, kdy danou oblast dostanete přesně doprostřed obrazovky.

    • Directions from here: zadáte bod, odkud chcete spočítat trasu.

    • Directions to here: zadáte bod, ke kterému chcete spočítat trasu.
Plánování trasy využijete při oznamování chyby druhým způsobem (viz příspěvek nahoře). Dejte si ale pozor na to, že Google Maps na silnici nerozlišují, kterým směrem jedete. Vždy proto zkontrolujte, jestli naplánovaná trasa opravdu souhlasí s tím, co chcete ukázat.

Tip: Balónky označující začátek a konec trasy můžete myší jednoduše přesunout na jiné místo, a tímto způsobem přesněji ukázat chybu na mapě. Viz následující obrázek. Pokud Google trasu plánuje jinudy, můžete do ní snadno přidat další bod – stačí bod z fialové čáry vytáhnout jinam.

Obrázek
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 7. 4. 2008 21:00

Využití funkce My Maps

Google umožňuje uživatelům přidávat do jeho map další body, čáry a plochy. Tuto službu nazývá My Maps a najdete ji v levé části okna ve stejnojmenné záložce. Pro využití My Maps ale musíte mít účet na Googlu a být přihlášeni.

Obrázek

Podrobnější návod pro práci s My Maps najdete v tomto článku. Pro naše účely například do Google Maps vložíte bod, pojmenujete ho a do popisu podrobně popíšete chybu na navigační mapě.

Obrázek

Nezapomeňte ale potom svoji mapu zveřejnit, tj. nastavit ji jako Public. Odkaz do fóra potom vytvoříte už dříve zmíněným postupem.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků