TomTom Traffic - SIM

O samostatných navigačních přístrojích TomTom Go, One a Rider

Moderátor: Moderátoři Navigovat.cz

Odeslat příspěvekod Akan 3. 5. 2017 12:03

Má někdo zkušenost nebo zaručenou vědomost v jakém rozsahu se v ČR přenáší informace o dopravní situaci do GPS TT 6000 přes vestavěnou kartu SIM? Je to stejná informace jako FM přenášené RDS-TMC nebo je to šírší, obsažnější a když ano, tak z jakého zdroje? V EU je to RDS-TMC a DAT+? Nebo jakkoli jinak ale prosím fakta.
Akan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod szantus 3. 5. 2017 20:11

Něco k tvému dotazu...
http://mobil.idnes.cz/tomtom-bojuje-proti-kolonam-revoluce-nebo-posledni-nadech-navigaci-1f9-/navigace.aspx?c=A111021_151854_navigace_kor
http://forum.navigovat.mobilmania.cz/viewtopic.php?f=27&t=1152929
TomTom ONE (V.4), TomTom Go 610 a Garmin eTrex 30 se stále aktuálními podklady . . .
szantus
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Akan 4. 5. 2017 09:27

Děkuju Szantus.
Nicméně to kam tvůj odkaz směřuje jsme si už vyříkali v minulosti a nikam jsme se tím vědomostně neposunuli.
Zde by pomohlo, kdyby se nějaký vlastník TT GO se SIM nebo SmartPhone vyjádřil o svých zkušenostech a porovnal to s úrovní přijímanou z FM RDS-TMC. To, že v EU fungují informace o dopravě lépe víme. Víme i kdo se s kým integroval a co koupil Vodafon jakožto součást TomTom. Nevíme co se v tomto směru děje v ČR.
Další věcí je k čemu přenos SIM v ČR poslouží, když většinou není dostatek kapacitně vyhovujících objízdných tras k dálnicím.

Na ostatních silnicích se jako každoročně touto dobou rozbíhají opravy mostů a v obcích kanalizací atd. Tyto věci se na Dopravních informacích objevují nebo i ne, jejich odvolání bývá nepřesné a na RDS-TMC se vyskytují jen výjimečně. Takže je-li výhradním zdrojem Jednotný systém dopravních informací, SIM přenos se od FM RDS-TMC obsahově neliší a nemá cenu si jej pořizovat stejně jako přenos po SmartPhone.
Smysluplná je pak koupě některého TT Start popřípadě VIA.
P.S.
Opět jsme na úrovni úvah a ne na hodnověrné informaci.
Takže prosím znovu jen fakta, kterými se posuneme vědomostně dál.

Příklad.
Plán cesty Brandýs nad Labem – Libochovice a skutečné provedení.

Na Mapy.cz se vytvoří trasa s převahou po dálnicích D10 a D8, při přetažení na kratší trasu skrze Polerady a Mratín na D8 trasu přestaví.

Na plánovači TomTom My Drive se vytvoří tři nabídky tras, jedna skrze Polerady
a Mratín na D8.

Na TomTom GO 950T se připraví trasa shodně s TomTom My Drive, skrze Polerady
a Mratín na D8.

Na Dopravniinfo.cz jsou přitom na trase v Brandýse a Poleradech celkem 3 úplné uzavírky, které se za jízdy podle TT GO 950T se zapnutým přijímačem RDS-TMC neobjeví.

Může někdo s GO vybaveným pro TT Traffic přenosem SIM nebo SmartPhone ověřit, že se trasa vytváří jinak a to s respektem k uzavírkám?

Může někdo podle svých konkrétních poznatků říci, že přenos informace o dopravních problémech je s přenosem SIM nebo SmarPhone lepší než při přenosu FM RDS-TMC a to ve smyslu obsahu?

Dodatek závěrem:
Na plánovači "Dopravniinfo.cz" se při zadání trasy přes Polerady tato vytvoří skrze zobrazené uzavírky.
Akan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rubic 7. 5. 2017 17:19

K "dodatku" - máš pravdu, ale dole je ještě volba - mimo dopravní uzavírky.
Garmin Nüvi 765T Lifetime, CN Europe NT 2019.20_ 3D, CN_Europe_NT_2019.20, Atlas_Czech_2012_NT_3D budovy, Adresy_CR_v2, Garmin_Express v6.13.0.0
Rubic
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Akan 8. 5. 2017 08:51

Děkuju Rubic.
Podívám se na to a zkusím si to opravit (myslím u sebe).
Nicméně ze včerejška:
Na 76 km D3 ve směru Praha na dálniční tabuli inzerována "Havárie", na FM RDS-TMC nic, na místě samém za několik minut po jakémkoli střetu ani památka.
P.S.
To jsme ale už v jiném tématu, Proč je u nás ... atd.
Zabývám se tím, bledne mi displej na GO 950 a hledám něco pro zde i jinde.
Možná je nás víc, co řešíme zda vyměnit obrazovku nebo koupit novou "navi".
Inzerce je plná úžasností, skutečnost jako vždy střízlivější.
P.P.S.
Plánovač "Dopravniinfo" (jen pro úplnost a nijak jinak):
Při zadání z Brandýsa do Libochovic přes Polerady, Mratín při otevření "Rozšířené vyhledávání" a vypnutí "I přes úplné uzavírky" se trasa vytvoří přes Mratín. Při zadání jen přes Polerady se trasa nevytvoří. Na podrobnou přípravu mám-li dost času je to dobré, i když je mi nelogické proč plánovat i přes úplnou uzavírku.
Akan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukowicz 6. 7. 2017 07:24

Mám placenou apk TomTom GO Mobile a že by se mi za poslední 3 roky stalo že bych stál v koloně nebo mne to zavedlo někam špatně , tak musím prohlásit že TomTom je špička v dopravních info. S Waze to byla vždy tragedie
Proto uvažuji o koupi nové řady TT Go 6000.
lukowicz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rols 6. 7. 2017 10:47

Akan píše:Může někdo podle svých konkrétních poznatků říci, že přenos informace o dopravních problémech je s přenosem SIM nebo SmarPhone lepší než při přenosu FM RDS-TMC a to ve smyslu obsahu

Používal jsem v práci navigaci Go730 s TMC a je to tragické, už jsem se naučil že na informace o situaci na silnici/dálnici je nutné se nespoléhat.
Před necelým půlrokem mi byla zakoupena nová navigace VIA52, kde jde využít jak TMC "přes rádio", tak po spojení s telefonem (Bluetooth) a využití hotspotu je možné přijímat daleko spolehlivější dopravní informace.
Přenese se tam vše co je na MyDrive. Zdroj informací mi znám není, ale vím že je na ně vcelku spoleh.
Obrázek
TT GO 730 Traffic, Apl. 9.465, GPS v1.20, Boot. 5.5229, Europe v905.4745(2.36GB), SDHC-Verbatim 4GB Class 6, TT Home 2.9.4.3058, Octavia I. 1.8T 110kW, Windows 8 Pro 64-bit, Firefox
rols
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lukowicz 7. 7. 2017 08:25

Pokud to dobře chápu, tak TT využívá data z pohybu všech SIM v sítích operátorů . Nevím sice jak to maji ošetřené právně, alias soukromí uživatelů. Najedím po Evropě ročně cca 80t km a bez zádrhelu. Jediné co mne mrzí tak že jim chybí pokrýt Live Trafficem Chorvatsko, Rumunsko, Srbsko a státy nahoře LT,LV,EST :(


EDIT: Dobrá zpráva http://corporate.tomtom.com/releasedeta ... id=1030689

-- 7. 7. 2017 09:32 --

Tady ještě menší vysvětlení jak funguje info do TT Trafic https://www.tomtom.com/lib/img/REAL_TIM ... EPAPER.pdf
lukowicz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rols 7. 7. 2017 08:57

Použití služby "TomTom Traffic" mají ošetřeno v jejich odsouhlasení, viz návod

3. Budete-li o to požádáni, vyjádřete výběrem možnosti Ano souhlas se zasíláním informací společnosti TomTom. Poznámka: Pokud se zasíláním informací společnosti TomTom nesouhlasíte, nemůžete služby TomTom používat.
TT GO 730 Traffic, Apl. 9.465, GPS v1.20, Boot. 5.5229, Europe v905.4745(2.36GB), SDHC-Verbatim 4GB Class 6, TT Home 2.9.4.3058, Octavia I. 1.8T 110kW, Windows 8 Pro 64-bit, Firefox
rols
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mojmax 8. 7. 2017 17:55

lukowicz píše:Mám placenou apk TomTom GO Mobile a že by se mi za poslední 3 roky stalo že bych stál v koloně nebo mne to zavedlo někam špatně , tak musím prohlásit že TomTom je špička v dopravních info. S Waze to byla vždy tragedie
Proto uvažuji o koupi nové řady TT Go 6000.


Já jsem tedy s Wazem naprosto spokojen, hlavní věc je, že je zdarma.
mojmax
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Akan 10. 7. 2017 10:54

K poznámce Použití služby "TomTom Traffic" mají ošetřeno v jejich odsouhlasení, viz návod

3. Budete-li o to požádáni, vyjádřete výběrem možnosti Ano souhlas se zasíláním informací společnosti TomTom. Poznámka: Pokud se zasíláním informací společnosti TomTom nesouhlasíte, nemůžete služby TomTom používat.[/quote]

Tato licenční podmínka se původně nevztahovala na aktuální pohyb po naplánované trase. Vztahovala se na údaje které jsou k dispozici v TT navigaci po skončení jízdy. Ty se stahují po připojení na některý z nástrojů (TT Home, TT Drive ap.). Není jasné, zda je možné stahovat údaje za jízdy přes vestavěnou SIM. Přes "SmartPhone" by to technicky bylo možné. Je otázkou do jaké míry by oba způsoby byly legální.

P.S.
Mou snahou je získat pravdivé informace o tom jaký je užitný rozdíl mezi kupovanou výbavou pro RDS-TMC a kupovanou výbavou Live Traffic. A dále, zda je nutné si přikoupit nějakou službu k Live Traffic, což v minulosti bylo potřebné s tím, že to fungovalo mimo ČR.

Tedy "Funguje Live Traffic" v ČR tak jako v GE, FR, UK atd. aniž si musím k TT GO 6000 etc. něco dokoupit?
Akan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukowicz 13. 7. 2017 19:55

Tak předpokládám, že pokud mám zakoupenou celou Evropu a v ceně je celoevropský TT Trafic a perfektně odzkoušený tak na PNA navi bude to samé. Samozřejmě chápu mám svou SIM, kdežto TT dává svoji. No nic asi obětuju 11tkč a zkusím to :D
lukowicz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Akan 14. 7. 2017 12:53

Nechci být vlezlý, musím však znovu připomenout, že přenos informace pomocí SIM karty je GSM, stejně jako přenos pomocí "SmartPhone".
Otázkou je, kde se informace sebrané z jedoucích aut zpracovávají a kdo je do distribuce dává.
V EVROPĚ jsou to různé národní a nadnárodní nebo i ziskové organizace.
Tam bylo nutno v minulosti platit některou zvláštní službu, kterou zprostředkovával například ADAC, Becker, Vodafon, BMW, Mercedes atd. Vodafon s TomTom k tomu uzavřeli dohodu a nakonec fúzi.
Tomu a Vodafonu jsme se zde věnovali už v minulosti dostatečně.
U nás doma byla taková placená služba, dnes o ní není slyšet.
Náš národní Jednotný systém dopravních informací dodává zpracované informace TMC které vysílá na FM Český rozhlas modulací RDS, která běží na pozadí toho co posloucháme.
Kmitočty a stanice ČR jsme tu probrali také dostatečně.
O tom, že by JSDI dodával lepší informace k šíření našim operátorům GSM tu nikdy nebyla řeč.
Kdyby ano, mlčeli by o tom nebo by to použili ve své reklamě?
Má TomTom s naším JSDI nějakou skrytou smlouvu?
Nebo je tu někdo, kdo si tyto veřejné informace bere a prodává je dál Vodafon(u) a tedy TomTom(u)?
Když ano, tak za naše státní peníze a tedy za naše daně provozuje zisk, který se nám občanům nevrací ani formou lepšího RDS-TMC ani formou lepších informací na dálničních tabulích atd.
Z toho všeho usuzuji, že lepší informace přes SIM zřejmě v ČR nejsou.
Chci vědět s jistotou co teče z TT GO SIM a proto se ptám.
P.S.
Zaplatit za TT 6200 tu vysokou cenu a zjistit, že moje domněnka je správná se mi nezdá být rozumné.
P.P.S.
Kdyby někdo našel mezi mými řádky něco v podtextu tak se mýlí, já se to bojím domyslet, natož napsat.
Akan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod piErcE 14. 7. 2017 19:26

akane, ty žvásty se fakt nedají číst.

data, která jsou v navigacích dostupná via "online" (čili mimo rds-tmc) nemají s JSDI a dalšími nic společného. dělají to pro ně jiné firmy, které čerpají z různých zdrojů. Ty to provozují jako komerční službu.

RDS-TMC je mrtvé - jen relikt, který je uměle udržován, ale který během několika let skončí.

Data přes (jak říkáš) SIM jsou o několik levelů jinde, než to, co seženeš v RDS-TMC.
Garmin DriveLuxe 50 - iPhone SE - Octavia III 1.4 110 kW DSG
piErcE
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Akan 17. 7. 2017 07:07

To vše bylo mnohokrát řečeno.
Máš sám TTGO se SIM nebo SmartPhone abys mohl porovnat skutečné údaje proti RDS-TMC?
Tedy TT GO 5xx(x) 6xx(x) a výše s TT GO 4xx, 7xx, 9xx?
To je nač se ptám.
Akan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Akan 19. 7. 2017 10:48

Aby to v ČR fungovalo jak říká "piErcE", musel by tu být komerční subjekt jako je tento:
"INRIX"

P.S.
Nabízí se vysvětlení kryptogramu "Jezus Nazaretus Rex Judei - Kristus čili Pomazaný".
Ale asi se mýlím, i když vlastní ambice této firmy jsou neskutečné.

P.P.S.
Dne 16. února 2017 oznámila (společnost INRIX) svoji práci „2016 Global Traffic Scorecard“, největší studii svého druhu ve které analyzovala a zhodnotila dopady dopravního přetížení v 1064 městech 38 zemí.

Od června 2016 INRIX shromažďuje informace o rychlosti a propustnosti vozovek
a o počtech vozidel z 300 milionů anonymních mobilních telefonů v reálném čase v nákladních automobilech, dodávkových vozech a jiných vozidlech vybavených zařízeními GPS. Data získává z uživatelských mobilních zařízení GPS včetně telefonů iPhone, Android, BlackBerry a Windows Phone, Ford SYNC a Toyota Entune. Shromážděné údaje jsou zpracovávány v reálném čase a vytvářejí informace o dopravní rychlosti hlavních dálnic, dálnic a arterií v celé Severní Americe, stejně jako ve většině Evropy, Jižní Ameriky a Afriky.

Co znamená ... ve většině Evropy ... ?
Je tam ČR nebo zde působí někdo jiný a když ano tak s kým v "holportu"?
Za jakých podmínek nakládání s údaji ze sledování?
atd.
Akan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukowicz 23. 7. 2017 15:34

Akane, jsi vůbec řidič s navi nebo jen řidič teoretik s navi s paranoidními sklony ? Nechej se zaměstnat u TomTomu a tam si to vše zjisti
Navi 6200 jsem koupil, a je mi uplně u ***** od koho , přes koho s kým...........prostě a jednoduše zadám cíl na cestě a jedu..............spokojený že dopravní info funguje špičkově a dojedu bez zdržení do cíle.......hawk, domluvil jsem
lukowicz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Akan 24. 7. 2017 07:03

Po dlouhém snažení jsem naleznul někoho, kdo ví jak to v ČR chodí.
Pokud se uvolí, napíše sem něco podstatného bez vulgarit.

P.S.
Má-li kdo něco podstatného je vítán.
Jinak je vstup bezpředmětný.
Akan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Akan 24. 7. 2017 12:07

V odpověď na otázku o původu údajů k dopravním informacím odborník sděluje.

Zdrojová data k dopravním událostem pochází z několika zdrojů:
• NDIC: Národní dopravní informační centrum: zapisuje řadu událostí ručně podle toho, jak na ŘSD provádí např. uzavírky, práce na silnici, podle informací od správních úřadů a podle hlášení po telefonu od řidičů
• Zelená vlna ČRo: zde hlásí nehody proškolení řidiči. Pokud se nepletu, i tato data přichází do NDIC
• "data z plovoucích vozidel": Aplikace, které sledují polohy vozidel v rámci fleet management řešení poskytují anonymizovaná data někomu, kdo na jejich základě dokáže vypočítat rychlosti vozidel na různých částech silniční sítě. Tato data se pak prodávají. Příkladem může být CE-Traffic, viz ce-traffic.com (pokrývá ČR, SR a Polsko)
• data od uživatelů aplikací (např. Google, TomTom atp). Sledování polohy uživatelů získávají provozovatelé těchto aplikací také jistou dopravní informaci (její použitelnost závisí na počtu uživatelů v dané oblasti, při malém počtu jsou data nepoužitelná).

Technologie šíření:
• RDS-TMC
Umí přenést jen ty události, které jsou v lokačních tabulkách, proto se zde nedají přenést události z menších uliček. Tím je definován "technologický filtr" toho, co lze přenést.
Kanál má také poměrně malou kapacitu (asi 300 zpráv), pro klíčové zprávy to stačí, pro poskytování informací o dojezdových dobách to nestačí.
• TurboTMC: rozšíření RDS-TMC Alert Plus, které má výrazně vyšší kapacitu. Technologie Alert Plus se nechytila, přišla příliš brzy, TurboTMC je náš projekt, který to oživuje, není v reálném provozu.
• web pro koncové uživatele
• datové distribuční rozhraní

- formát DDR: Český formát XML dokumentů.
- formát DATEX II: Evropský standard určený pro datová centra, postupně se prosazuje i v ČR.
- formát TPEG xml: Evropský standard určený pro přenos na koncová zařízení, zatím se experimentuje hlavně v Německu, jinak se to léta moc nerozšiřuje.
• TPEG v digitálním rádiu DAB: binární forma TPEG xml, proběhly u nás experimenty, užíváno omezeně v Německu, jinak se moc neužívá.
• Connected devices, tedy např. chytré telefony s konektivitou a přijmem informací přes mobilní konektivitu. Typicky Garmin, Google, TomTom atp. Tudy teče asi nejvíce informací.
Poskytovatelé konkrétních služeb:
• data z plovoucích vozidel:
- ce-traffic.com, účastník projektu RODOS
• RDS-TMC:
- ČRo Vltava: data z NDIC celostátní pokrytí
- Regina Praha: data z TSK Praha, pokrytí Prahy
• web pro koncové uživatele:
- dopravniinfo.cz: data z NDIC
- dají se najít i další
• DDR a DATEX II:
- NDIC: dnes DDR.xml, implementují se DATEX II formáty (předpoklad dostupnosti asi letos)
- TSK Praha: DDR.xml i DATEX II
• Connected devices:
- Garmin
- TomTom
- Google
- ...
Pokud Vás konkrétně zajímají nějaká snadno dostupná data, doporučuji NDIC a jejich DDR, můžete se stát odběratelem snadno a rychle. Stáhnete si smlouvu, podepíšete, pošlete a za týden či dva ji dostanete zpět a můžete si zřídit odběr. Vyžaduje to ale zprovoznění webové aplikace na Vaší straně.
Pokud chcete vidět, co se v RDS-TMC vysílá na Regině a Vltava, otevřte si http://turbomaps.tamtamresearch.com/#/probes. Použijte Chrome, poslední aktualizace Firefoxu s tím přestala nyní fungovat.

Doplnění odpovědi na základní otázku.

Jak se liší data šířená RDS-TMC v ČR od těch v v Garminu, TomTomu, Google apod:
RDS-TMC obsah je limitován technologicky, proto v něm chybí zprávy z některých méně významných komunikací a z kapacitních důvodů se v něm nešíří informace jako jsou dojezdné doby, resp. intenzity provozu apod.
Druhým limitem (platí pro každou aplikaci) je dostupnost vstupních dat. Aplikace od Garminu, TomTomu, google apod mívají často doplňkové informace právě o tom, jaký je kde aktuálně provoz, v této oblasti probíhá jistý konkurenční souboj, míra pokrytí těmito informacemi se u aplikací někdy výrazně liší. Situace se typicky liší stát od státu, vůbec neplatí (někdy tiše předpokládané) že největší hráč má všechny informace.

Závěr:
Z uvedeného výkladu odborníka je zřejmé, že základem jsou dopravní informace "národního centra" vylepšené o dopravní informace ze zdrojů GSM. To znamená, že není-li na konkrétní trase po které jedu dostatek zdrojů vázaných na poskytovatele pro TomTom (zřejmě Vodafon), nemůže být dopravní informace dodaná přes integrovanou kartu SIM nebo SmartPhone lepší než je ta z "národního centra".
Naposledy upravil Akan dne 24. 7. 2017 14:14, celkově upraveno 1
Akan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Akan 24. 7. 2017 14:05

Reakce odborníka.

Teď jsem si vlákno pročetl a chápu mírně širší souvislosti.

Motiv je jasný - pochopit, kde má uživatel šanci si pořídit za rozumný peníz funkční službu
a dojet do cíle snadněji a bezpečněji.

U všech těchto distribučních systémů platí (už od dob RDS-TMC, ale platí to i nyní u dalších technologií):
• Jde o komplexní systémy,
• zpráva prochází delším řetězcem různých účastníků (lidské i telematické zdroje
informací, různé konverzní prvky, editoři, kódování zpráv pro odesílání, dekódování v přijímači, prezentace uživateli, správné či chybné pochopení informace uživatelem...),
• každý z prvků řetězce má šanci udělat větší či menší chybu, např.:
- událost nastala, ale nikdo (zpravodaj jedoucí kolem, telematické zařízení) o tom neposkytlo zprávu, nebo tam žádný zpravodaj ani zařízení není,
- zpráva byla popsána chybně nebo nepřesně již v prvním kroku,
- transformační kroky provedou (někdy nutné) zjednodušení, které je příliš
výrazné, někdy dokonce některé typy zpráv zcela vypustí.
- Datové podklady u odesilatele zpráv jsou neaktuální, některé polohy nelze správně popsat,
- datové podklady u příjemce (např. lokační tabulky v přijímači RDS-TMC) nejsou aktualizované, proto neumí některé polohy správně interpretovat.
Doba od aktualizace map po aktualizaci v zařízení může klidně trvat i rok i déle (prodejci už prodali a často nemají motiv investovat do aktualizací).
- Kódování pro vysílání zpráv má v sobě chybu nebo zjednodušení,
- kvalita příjmu signálu je kolísavá, nedojde k doručení zprávy, nebo až později,
- dekódování zpráv má zjednodušený algoritmus, část informací pak vypouští nebo dokonce zprávu zcela vyhodí (u RDS-TMC je časté, že software implementuje jen část číselníku událostí a ignoruje např. více-skupinové zprávy).
- Rozčilený řidič je naštvaný a přehlédne důležitou zprávu nebo její část,
- případně je tak zatížen samotným řízením, že to nestíhá přesně sledovat,
- mapové podklady geometrie silniční sítě jsou méně přesné, což může
společně s kolísavou přesností určení polohy vést občas k tomu, že "to háže na dálnicích mašličky", tedy nabízí např. sjezd na exitu, okamžitý nájezd atd. až se dostane zpět k prvnímu místu, kde sjel z dálnice.
• Svou roli hrají také náklady na pořízení dopravních informací (někdy jsou kvalitnější zdroje, ale musí se koupit), konkurenční boj, pak některá data ze hry vypadnou zcela, nebo jsou dostupná jen některým hráčům.
• cestou ke zvýšení kvality je (alespoň občasné) sledování kvality. Taková analýza ale není triviální ani levná (nutno pochopit celý řetězec, dostat z něj data, seřadit, někdy je nutno dekódovat data přímo v terénu), proto se dělá jen občas. My (TamTam Research) takové vyhodnocování provádíme, např. pro TSK Praha (např. studie, zda během povodní v Praze 2013 chodily v RDS-TMC zprávy správně a včas) nebo (nyní) pro ŘSD.

Ještě jednou děkuji za zájem. Přeji vždy bezpečný a dobrý dojezd tam, kam potřebujete. Osobně dávám stále častěji přednost veřejné dopravě, z Karviné do Prahy to budu mít zítra značně pohodlnější vlakem, než se tam trmácet autem. Zase potkám nějaké zajímavé lidi nebo si třeba jednoduše pospím nebo něco přečtu, nebo naprogramuji.
Akan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod robbert 17. 10. 2018 17:39

Nevím, jestli je tohle to správné téma, ale je mému problemu nejblíže. V poslední době cca měsíc mi začal špatně fungovat live od TT. Už nekolikrat me nevedl kolem kolony, ale do kolony. Dokonce ví, že na silnici je uzavírka, ale nevede kolem ale k ní. Nastavení je pořád stejné, hledat nejrychlejší trasu a automaticky trasu měnit podle provozu. Neví někdo co s tím? Služby live jsou zaplaceny do roku 2020. Díky.
Mé příspěvky vyjadřují mé názory. Chcete se mnou nesouhlasit? Můžete, ale to je asi vše, co můžete.

Bože, dej mi sílu, abych změnil, co změnit mohu, dej mi trpělivost, abych snesl to, co změnit nemohu, dej mi moudrost, abych to od sebe rozeznal.
Nekácet!
robbert
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Akan 1. 11. 2018 12:28

Nemusí se jednat o chybu ve fungování "Live Traffic".
Mnohem významnější může být, že se v dané situaci "ucpou" i objízdné trasy.
V takovém případu je lhostejné, jaký je systém GPS, algoritmus a nastavení.
S uzavírkou je to tak, že může vzniknout konflikt v algoritmu řešení nastavením "Nejrychlejší" a "Nejkratší".
Zkuste nastavit "Ekonomická".
P.S.
České ekvivalenty názvosloví jsou jedno a plná funkce s jejich nastavením druhé.
Někdy se to musí řešit změnou v FW, což je uživatelský UP (aktualizace).

Mimo to je možné, že nemusí být vždy přenášena úplná dopravní informace, viz TPEG aplikace v následujícím článku tohoto vlákna.
Akan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Akan 1. 11. 2018 13:53

Něco nového k původnímu záměru tohoto vlákna „TomTom Traffic – SIM.
Jedná se o přenos informací o silniční dopravě datovým protokolem TPEG v síti GSM.

Soudobé GPS TomTom mohou protokolem TPEG přenášené dopravní informace získávat přímo, mají-li vestavěnou kartu SIM nebo zprostředkovaně, mají-li připojen (párován) „SmartPhone“ jehož SIM kartu využívají.
V protokolu TPEG je k přenosu dopravní informace několik aplikací, z nichž pro nás jsou důležité zejména TEC a TFP.

„Traffic event compact application (TEC)“ nebo také TPEG2-TEC nahrazující starší protokol „Traffic Message Channel (TMC)“ přenášený FM rádiem do TomTom GO s přijímačem RDS-TMC.

„Traffic flow and prediction application (TFP)“ používaný k témuž účelu jako TEC avšak s dynamickým přizpůsobením k měnícím se dopravním podmínkám v dané oblasti, tj. kolem nás tak, že vybírá z přenosu jen to co je kolem naší polohy.

Mimo to je tu ještě aplikace „Weather information application (WEA)“ k přenosu zpráv o počasí podle geograficky orientované předpovědní frekvence. Tedy nejméně pro státní útvary ČR, SR, GE, FR, IT atd., uvnitř větších státních území i regionálně.

TomTom - SIM a SP/SIM používají na území Evropy aplikace TEC/TFP/WEA v balíčku „Premium“.

Podrobnosti viz:
https://en.wikipedia.org/wiki/TPEG

P.S.
K původnímu FM RDS-TMC má v přenosové soustavě blíže DAB-TMC, což je u nás nedostupné.
Také možnost přenosu DAB-TPEG je věc budoucí a složitá.
(Obojí konzultováno u DAB a TELECO).

Takže TomTom SIM nebo SP/SIM nám vydrží ještě dlouho.
(Vedle toho je třeba připomenout HERE což uvádím pro úplnost).

P.P.S,
Přijímače RDS-TMC spolupracují s GPS zařízením prostřednictvím rozhlasu FM nad mapou vybavenou Lokalizační tabulkou - topologickým schématem podle kterého je dopravní situace prostorově zobrazována. Lokalizační tabulka je tam jako přidaná vrstva nad souřadnou sítí. K tomu je orientován i celý jejich FW. Přijímače DAB-TMC spolupracují s GPS zařízením prostřednictvím digitálního rozhlasu nad mapou podle její souřadné sítě, která je jejich běžnou součástí. Přijímače GSM LT spolupracují s GPS zařízením prostřednictvím mobilní přenosové sítě nad mapou podle její souřadné sítě.
Pro uživatele je vedle kvality a rychlosti přenosu rozhodující pokrytí signálem.
To je v případu GSM v současnosti nejširší a nejvíce expandující.
Je nutno připomenout, že TomTom se již dříve spojil s TELEATLAS a VODAFON.
Akan
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků