Garmin Monterra -Problémy a snad budoucí řešení

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod otakar.strunecky 15. 4. 2014 17:27

Garmin Monterra – navigace která Vás může zabít

Papírově velmi dobře vybavená navigace, která v reálných podmínkách vůbec nefunguje. Což je vzhledem k pořizovací ceně téměř 17 tisíc od Garminu čisté vytahování peněz ze zákazníků.
Po spuštění zařízení Vás čeká první úkol z celé řady dalších nesmyslných počinů. Chcete někam v Čechách jet? S dodávanou mapou TOPO CHZECH? Zjistěte si na internetu číslo domu, protože to je první údaj v zadávání adresy. Chcete jet někam po Evropě a znáte adresu? Navigace Vám ho ovšem nenajde, protože hledá jen v městech ve státě ve kterém jste. Kliknete tedy na mapu, označíte místo kam se chcete dostat a zjistíte že je od Vás 55 mil. Nastavení jednotek navigace je pro americký trh. Garmin zřejmě ignoruje evropské zákazníky. Musíte se proklikat se nastavením což naštěstí pro pamětníky tak tři roky staré verze androidu poměrně jednoduché a změnit jednotky.
Máte legálně koupenou mapu nějaké oblasti kam chcete jet, která nebyla ještě svázána s jinou navigací od Garminu. Anebo jste ji používali ve starší navigaci, kterou jste měli. Zahoďte je. Monterra s nimi neumí pracovat. Má totiž defaultně nastavenou mapu celého světa, a nepustí Vás na vrstvy vaší mapy pod ní. Vyzkoušel jsem to pro tři karty s mapami, které jsou maximálně celé tři dlouhé roky staré.
Vzal jsem si Monterru na Špicberky. Chtěl jsem si bez fungující mapy nahrát trasu našeho pohybu na skútru. Abychom se pak při špatné viditelnosti dostali nazpět. Uložení trasy se povedlo. Ale Monterra trasu nezobrazí. Umístí Vaši polohu celých 1000 km jižněji, kde končí mapa světa, která je v ní nahraná. Spoléhat na tuto navigaci, tak aby Vás dostala z nebezpečí, je absolutně absurdní.
Řešením je stáhnout cestu do počítače pomocí BaseCampu, programu který používá Garmin ke správě map v Monterre. A pokusit se uložit trasu do starší navigace. A ejhle, program se musí připojit k internetu, který leckde kde potřebujete navigaci není dostupný. No měl sem sto chutí hodit obě navigace od Garminu do kamen. Můžete použít kompas Monterry který ovšem ukazuje s 20° tolerancí.
Navigaci bych dokázal odpustit spousta věcí, které nejsou potřebné, jako že s dodávaným UV senzorem není dodávána aplikace, která ho obsluhuje. Ovšem když navigace nenaviguje, je to prostě fatální.
otakar.strunecky
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod thomas007 16. 4. 2014 13:06

Monterru používám už delší dobu a vzhledem k tomu, že si ji udržuji aktualizovanou, ani jednou jsem se nesetkal s chybami jež popisujete. Pokud je mi známo, Monterra se dodává jen s jedinou mapou ve které by bylo možné vyhledávat adresy a tou je mapa ČR. Chcete-li vyhledávat místa v cizině a navigovat k nim, musíte mít příslušnou mapu jiné země (a tou rozhodně není základní přehledová TOPO Evropy, která v zařízení je dodaná).

Co se týká jednotek, tyto si musíte také uživatelsky změnit v nastavení přístroje. Přístroj je neumí nijak sám měnit a nedovedu si představit podle čeho by měl poznat jaké jednotky chce uživatel používat.

Pokud vyhledávám adresu v čr, dostanu nejprve na výběr mapu, v které chci hledat, případně mám-li mapu EU tak volbu státu, poté ulici a až nakonec číslo popisné. Zde tedy také nevidím problém.

Mám-li zaznamenanou prošlou/projetou trasu a tu si uložím, otevřu TRACK MANAGER, trasu otevřu a skrze menu zvolím "Kopírovat obráceně", dostanu možnost si ji nějak pojmenovat (abych věděl tak dám například "datum-cas-zpet_domu"). V track manageru potom najdu tu nově vytvořenou a pojmenovanou trasu, rozkliknu ji a mohu si prohlédnout trasu nad mapou stejně jako výškový profil. Pak už dám jen "Kam Vést->Prošlé trasy" vyberu tu kterou chci a zvolím JET. Tedy také žádný problém.

BaseCamp připojení k internetu také nepotřebuje. Je jen na uživateli zda si do něho zadá své údaje ke Garmin účtu. Poté si totiž může, v případě připojení online, vyhledávat kromě adres a bodů také takzvaná Garmin Adventures (Dobrodružství) vytvořená jinými uživateli.

Mapy, které jako zákazník zakoupíte na SD kartě lze až na vyjímky použít v jakémkoliv přístroji Garmin, který vlastníte. Pokud vložíte SD kartu s mapou, musíte si příslušnou mapu v menu nastavení map zapnout, aby mohla být vidět.

Kompas po prvním spuštění přístroje a kalibraci běhá také spolehlivě, pouze po update firmware je někdy třeba nová kalibrace.

UV senzor je zcela funkční a využívá se například v Garminí aplikaci počasí, případně si můžete nainstalovat z Google Play nějakou jinou APP která by s tím uměla pracovat. Všechna čidla v Monteře jsou "android full supported", to znamená že k nim není potřeba žádný zvláštní ovladač a nejsou tedy ani blokována výhradně pro Garmin aplikace.


Nikde tedy nevidím žádné fatální chyby zařízení jako takového, ale dle všeho vždy chyby uživatele.
thomas007
Junior

Odeslat příspěvekod all in one 16. 4. 2014 15:15

otakar.strunecky píše:Garmin Monterra – navigace která Vás může zabít ...

Pane, nemám sice navigaci Monterra, ale za 8 let pracuji již se čtvrtou navigaci garmin a nikdy jsem se nesetkal s problémy které popisujete. Nemohu než souhlasit s příspěvkem výše - chyby jsou na straně uživatele!

BTW. Mapy nestačí nahrát, je třeba je také "odemknout" a mapy odemčené pro jiný přístroj nebudou ve vaší navigaci pracovat, takže přenos karet nic nedokazuje. :shock:
all in one
Junior

Odeslat příspěvekod Vagi 21. 4. 2014 11:17

Spíše mě zaráží, že v době Android mobilů, online připojení a zajímavého softwaru za pár korun, je někdo ochotný dát za Garmin Monterra cca 16tkč.
3.0 V6
Vagi
Junior

Odeslat příspěvekod thomas007 22. 4. 2014 10:41

Mě zase zaráží jak stále někdo srovnává mobilní telefon s outdoor navigací. Docela rád bych viděl telefon, který mi na baterii s GPSkou a víceméně stále zapnutým displejem a navigací vydrží až 12 hodin (na baterii uvnitř, ne na powerbanku). Navíc neexistuje žádná aplikace, která by uměla načíst Garminí turistické mapy, které jsou mnohem podrobnější než ostatní.

Ano, je tu aplikace mapy.cz, která je dost podrobná, ale bez mobilního připojení v ní nejde vyhledávat a už vidím jak si kvůli navigaci platím datový roaming v cizině, kde asi mapy.cz stejně nemají pokrytí, až na pár km u hranic.

A co se týká odolnosti, je tu pár odolných mobilů co by se daly teoreticky srovnávat s Monterrou, ale ty už taky nejsou za "pár korun" a druhak v dešti na jejich displeji neudělám ani prd kdežto na Monteře nebo Oregonu 600 mužu fungovat i v dešti i v rukavicích.
thomas007
Junior

Odeslat příspěvekod Vagi 22. 4. 2014 12:35

Nečerti se, ale chápu, 16tkč si nějak obhájit musíš.
Jen namátkou, švagr má Samsung Xcover 2, který je opravdu odolný, vydrží v pohodě pod vodou, v blátě, pády na zem atd. a stojí závratné cca 4tkč. O výdrž jsem se nezajímal, byl jsem překvapený z toho, co ten telefon snese v terénu.
Online připojení stojí v dnešní době pakatel. V zahraničí jsou ceny celkem únosné (EU)
Aplikace na Android jsou a né, že nejsou. Možná člověk, který používá Monterru, nechce o jiných aplikacích slyšet.
Takže pořád nevidím důvod utrácet 16tkč za navigaci.
//neber to jako nějaký osobní útok, jen konstatuji, že se dá 16tkč využít lépe :-)
3.0 V6
Vagi
Junior

Odeslat příspěvekod thomas007 22. 4. 2014 13:48

Já se nečertím. Já ji mám proto, že díky ní nemusím v terénu nosit tablet když třeba potřebuju něco do práce (když mi někdo zavolá že něco potřebuje). Už jsem měl a viděl spoustu "odolných" zařízení která ve finále zase tak odolná nebyla což se mi u Garminů nikdy nestalo (po pádu ze skály garmina poskládáš dokupy a většinou funguje).

Nejdůležitější jsou pro mě podrobné turistické mapy s routingem a dlouhá výdrž baterie (bohužel většina mobilních telefonů mi bez powerbanky nabídla s GPSkou výdrž jen pár hodin což mi na celodenní výlet opravdu nestačí). A Monterra mi dala možnost využít i další androidí aplikace na které jsem zvyklý. Ano, cena je možná vyšší, ale jak se říká "s rostoucím věkem chlapa roste taky cena jeho hraček" :twisted: .


// neboj neberu to jako útok, a ano máš pravdu, dají se ty peníze využít i jinak. taky to není zařízení pro každého. dle mé zkušenosti by nejvýhodnější využití bylo na motorce, čtyřkolce či sněžném skůtru
thomas007
Junior

Odeslat příspěvekod Rubic 22. 4. 2014 16:33

On line připojení - doma za pecí, to ano. V českých kopcích také někdy, ale v horách? :-D
Garmin Nüvi 765T Lifetime, CN Europe NT 2020.20_ 3D, CN_Europe_NT_2020.20, Atlas_Czech_2012_NT_3D budovy, Adresy_CR_v2, Garmin_Express v7.5.0.0
Rubic
Junior

Odeslat příspěvekod all in one 25. 4. 2014 10:18

Vagi píše:Spíše mě zaráží, že v době Android mobilů, online připojení a zajímavého softwaru za pár korun, je někdo ochotný dát za Garmin Monterra cca 16tkč.

Já bych - s ohledem na své potřeby - do navigace také neinvestoval 16t, ale s ohledem na odolnost, výdrž baterií a jejich náhradu, a hlavně s ohledem na nabídku map bych jinou než turistickou navigaci Garmin nekoupil.
Mobily s Androidem považuji za náhradní a dočasné řešení a on-line připojení v terénu a v cizině - to je fór?! A co ta spotřeba? U mne to jistí 2ks tužkovek sehnatelných kdekoliv!
all in one
Junior

Odeslat příspěvekod Balin50 25. 2. 2015 11:02

ahoj
ovlada Monterra 3D-Buildings?
ak ano kam nahrat? .System nevidím ani ked mam povolene zobrazit skryte subory.

New Device with hidden .System Folder
Device:\.System\gmap3d.img file
SD:\Map\gmap3d.img file

Other Devices
Device:\Garmin\gmap3d.img file
SD:\Garmin\gmap3d.img file
Balin50
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Gumajz 25. 2. 2015 13:37

Proč online ?? Vždyť mraky navigačních sw je ofline. Nehledě na to, že koupit do mobilu turistické mapy přijde daleko levněji....než koupit celou navigaci....
A mapy seznamu už dost dlouho fungují i offline....
Gumajz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod thomas007 26. 2. 2015 11:36

Monterra je primárně turistický přístroj takže 3D budovy nepodporuje. Taky to nikde neni uvedené, že by to podporovala. ;-)
thomas007
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků