Alternativní napájení

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod jandaxx 13. 12. 2012 19:21

V elektronice se moc neorientuješ. Takže Ti poradím to nejjednodušší řešení. Kup nejlevnější kabel zapalovač/mini USB/micro USB - podle typu, který máš na navigaci. Dá se koupit tak do stovky. Pokud jsi z Prahy a neseženeš ho za tyhle peníze, tak Ti ho za tu stovku dodám. Rozeber koncovku - bývá rezebiratelná, když se odšroubuje čepička a vysune pojistka. Vyndej elektroniku se spínaným stabilizátorem 12/5V (plošný spoj je tak 1,5x3,5 cm) a ten dej do smršťovací bužírky. Na jedné straně máš dráty k 12V, na druhé straně koncovku mini USB do navigace. Plošný spoj ve smršťovačce už někam schováš. Hotové a bezpečné řešení za pár korun.

Jak už bylo řečeno, v navigaci samotné stabilizátor 12/5V není, protože rozdíl napětí a odebíraný proud by znamenal ohřívání navigace kvůli teplu z chladiče. I pár wattů tepelné ztráty je v plastovém neprodyšném obalu dost. U spínaného zdroje zase musí být malinké trafo/tlumivka, která je prostorově náročnější. Navíc by teoreticky mohlo vznikat rušení.

-- 13. 12. 2012 19:26 --

chip.cz píše:Jestli má ale 6V řešení by bylo dát do série několik 3A diod (1N5401). Tj. asi tři diody na ubrání 1V. Chtělo by to ale změřit s nastartovaným motorem. Jestli má 7.5V, bylo by potřeba 5diod(možná jen 3, nebo 4 a zase to změřit). Diody spájet co nejrychleji těsně vedle sebe, pozor nepřehřívat. Nasunout smršťovací bužírku i přez vodiče a smrštit horkým vzduchem (zapalovačem).
Zapojení diod.jpg

Chyba ve výpočtu. Úbytek napětí na křemíkovém polovodiči je cca 0,6-0,7 voltu. Takže při zapojení tří diod do série je celkový úbytek okolo dvou voltů. Úbytek 0,3 voltu je na polovodiči z germania, které už se dnes prakticky nepoužívá.
jandaxx
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod boru 13. 12. 2012 22:50

jandaxx píše:V elektronice se moc neorientuješ.

no, živí mě jiný obor, pravda, ale jako slušně poučený amatér už něco za sebou mám.

jandaxx píše:Pokud jsi z Prahy a neseženeš ho za tyhle peníze

nejsem z Prahy a neseženu ho za tyhle peníze. Dej link, kde se koupí. Ušetřím si práci.

jandaxx píše:a ten dej do smršťovací bužírky

a co myslíš, že je boule na kabelu ? Plošný spoj (vychází mi ještě menší) ve smršťovací bužírce. Jde to jinak?
boru
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jandaxx 14. 12. 2012 14:50

S neorientací v elektronice to nebyla výtka. Každý děláme něco jiného.

Link není problém. Problém je, jak to z Prahy "dostat" k Tobě. Ta firma asi nedělá zásilkový prodej.

To jsem nějak nepochopil.
jandaxx
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod robert456 16. 12. 2012 14:51

Ted jsem to řešil v aute, koupil jsem adapter z autozapalova/USB a kabel USB. Takže myslím po rezebrání tohoto všeho se to dá nabaslit na moto. Nevýhoda je že se mi GPS ptá zda chci přepnout na "disk" jev počítači. Ale to se dá při bastlení odstranit.
robert456
Junior

Odeslat příspěvekod jandaxx 16. 12. 2012 15:15

Ten kabel USB co jsi koupil, nebude napájecí, ale datový. Takže to možná navigace detekuje, jako připojení k PC.
jandaxx
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod robert456 18. 12. 2012 11:44

Ale vždyť to píšu.
robert456
Junior

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků