Rozdíl v sestavování tras výrobců?

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod Šátek F 30. 7. 2011 19:40

ahojte,
vlastním Garmin Nuvi 760 včetně všech současných aktualizací, ovšem když dám zadání trasy do některých míst, chová se dle mého názoru naprosto nelogicky. I když je nastavena nejrychlejší trasa, tak mě např. z Jihlavy do Šumperka pošle přes všechny kotěhůlky, kdežto Tom Tom Go920 mi krásně naplánuje trasu pěkně přes Brno, Olomouc, Mohelnice, Šumperk, no prostě krásně po dálnici.

Můžete mi někdo prosím vysvětlit, proč se tohle děje? Jsem mimo jiné s garminem naprosto spokojený, TomTom kromě správného naplánování trasy mi v ničem jiném nevyhovuje, ale toto je pro mě nejdůležitější.

Co je řešením? Koupit novějšího garmina, který sice má stejné podklady map, ale dokáže "asi" naplánovat efektivnější trasu (upozořňuji, že v nastavení je nastaveno maximum pro nejrychlejší čas) nebo úplně jinou značku?

Díky moc za doporučení apod.

Milan
Šátek F
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rubic 31. 7. 2011 07:08

Zdravím,
máte špatně nastavené "Objíždky".
http://www.path.cz/forum/viewtopic.php? ... 431#p12666
Garmin Nüvi 765T Lifetime, CN Europe NT 2020.20_ 3D, CN_Europe_NT_2020.20, Atlas_Czech_2012_NT_3D budovy, Adresy_CR_v2, Garmin_Express v7.5.0.0
Rubic
Junior

Odeslat příspěvekod vilik 31. 7. 2011 07:44

To, že každá navigace jiného výrobce naviguje jinak je známá věc. Každý výrobce používá jiný algoritmus výpočtu. Mám dokonce ověřeno, že i různé typy navigací jednoho výrobce navigují jinak. Mám TT GO 910, zeťák měl TT ONE, do které jsem mu naimplantoval 2Gigovou kartu. V obou byl nainstalován totožný NC a stejná mapa. Zkrátka jsem z jedné navigace zkopíroval obsah do druhé, včetně BZ a zprovoznil. Výsledek byl, že každá navigace spočítala trasu trochu jinak a i v reálu jinak naváděla, úplně jinak reagovala na okamžité změny, kdy musela přepočítat trasu. Vyzkoušeno při mnoha společných jízd a mnoha tisíc km.
vilik
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Šátek F 31. 7. 2011 11:26

Tak objížďky mám zaznačené dobře, zatrhnuté mám pouze nezpevněné silnice a ještě tuším trajekty, takže nastavení je absolutně OK. :(
Šátek F
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Akan 31. 7. 2011 12:36

vilik píše:To, že každá navigace jiného výrobce naviguje jinak je známá věc. Každý výrobce používá jiný algoritmus výpočtu. Mám dokonce ověřeno, že i různé typy navigací jednoho výrobce navigují jinak. Mám TT GO 910, zeťák měl TT ONE, do které jsem mu naimplantoval 2Gigovou kartu. V obou byl nainstalován totožný NC a stejná mapa. Zkrátka jsem z jedné navigace zkopíroval obsah do druhé, včetně BZ a zprovoznil. Výsledek byl, že každá navigace spočítala trasu trochu jinak a i v reálu jinak naváděla, úplně jinak reagovala na okamžité změny, kdy musela přepočítat trasu. Vyzkoušeno při mnoha společných jízd a mnoha tisíc km.


Není to v tomto případu spíše otázka přístupu procesoru do paměti s mapou? To znamená problém HW a nikoli SW (NavCore). TT One není v žádném případu HW shodný s TT GO 910. Tím nezpochybňuji tvrzení, že se to chová odlišně.

P.S.
Používám výhradně oficiální SW a mapy, vše vždy v poslední dostupné verzi. Přesto se mi (velmi zřídka) stává, že některé části tras se sice naplánují správně, jejich provedení však přináší chyby. Stává se to častěji v odlelých lokalitách, kde se zřejmě vyskytují "nedodělky". Někdy se projeví i drobná chyba v plánu.

P.P.S.
K zjištění příčiny nesprávného plánu nebo provedení je dobré zkusit tutéž trasu obráceně a k vymezení vadného místa ji postupně zkracovat. Tím lze definovat oblast vady a tu pak reklamovat. Viz moje připomínka na tématu VADY MAP CEDA: Milevsko - Tábor (Oltyně).
Akan
Junior

Odeslat příspěvekod Rubic 31. 7. 2011 12:41

-->Šátek F
V MS si lze preferenci dálnice nastavit, v Nuvi to neumím. Pro rozbité české silnice by to bylo užitečné.
Garmin Nüvi 765T Lifetime, CN Europe NT 2020.20_ 3D, CN_Europe_NT_2020.20, Atlas_Czech_2012_NT_3D budovy, Adresy_CR_v2, Garmin_Express v7.5.0.0
Rubic
Junior

Odeslat příspěvekod vilik 31. 7. 2011 14:42

Akan píše:
vilik píše:To, že každá navigace jiného výrobce naviguje jinak je známá věc. Každý výrobce používá jiný algoritmus výpočtu. Mám dokonce ověřeno, že i různé typy navigací jednoho výrobce navigují jinak. Mám TT GO 910, zeťák měl TT ONE, do které jsem mu naimplantoval 2Gigovou kartu. V obou byl nainstalován totožný NC a stejná mapa. Zkrátka jsem z jedné navigace zkopíroval obsah do druhé, včetně BZ a zprovoznil. Výsledek byl, že každá navigace spočítala trasu trochu jinak a i v reálu jinak naváděla, úplně jinak reagovala na okamžité změny, kdy musela přepočítat trasu. Vyzkoušeno při mnoha společných jízd a mnoha tisíc km.


Není to v tomto případu spíše otázka přístupu procesoru do paměti s mapou? To znamená problém HW a nikoli SW (NavCore). TT One není v žádném případu HW shodný s TT GO 910. Tím nezpochybňuji tvrzení, že se to chová odlišně.

P.S.
Používám výhradně oficiální SW a mapy, vše vždy v poslední dostupné verzi. Přesto se mi (velmi zřídka) stává, že některé části tras se sice naplánují správně, jejich provedení však přináší chyby. Stává se to častěji v odlelých lokalitách, kde se zřejmě vyskytují "nedodělky". Někdy se projeví i drobná chyba v plánu.

P.P.S.
K zjištění příčiny nesprávného plánu nebo provedení je dobré zkusit tutéž trasu obráceně a k vymezení vadného místa ji postupně zkracovat. Tím lze definovat oblast vady a tu pak reklamovat. Viz moje připomínka na tématu VADY MAP CEDA: Milevsko - Tábor (Oltyně).


Doktore, díky, že jsi jinými slovy opsal můj příspěvek. :oboze
vilik
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Šátek F 31. 7. 2011 19:24

chci se zeptat na jednu věc, možná to s tím souvisí.

Při instalaci nových mapových podkladů Nt2011 mám v programu MapSource dole takovou kolonku s názvem "Včetně dat pro výpočet trasy (Doporučeno, pokud Vaše zařízení GPS podporuje automatické trasování)", která by měla být zaškrnutá, ale mě to nedovolí zaškrnout, protože nevím proč. Přitom v návodu jasně píšou, že tohle má být zaškrnutné, ale mně to prostě nejde.

Nemůže být příčina i tohle?

EDIT: Ještě jedna prosba o radu - instaluji si do navi nový hlas, ale píše mi to, že už není místo, přitom se to na cestu neptá, automaticky to hází přímo do navi, místo na kartu. Když jsem naposledy aktualizoval, tak mí to napsalo, že požadovaných tuším 70MB není v navigaci k dispozici, takže jsem musel odstranit aktualizace pro celý západ ČR. Pak jsem se naštval, koupil kartu a aktualizoval vše. Jenže nevím, kam se poslaly ty aktualizace do navi, abych je smazal a udělal si tam trochu místa. :(
Mimochodem, existují i legální aktualizace Evropy? Já jenom, že mám takový pocit, že mi to nainstaloval pouze ČR. Když se kouknu do mapového info v navi, tak mi to ukazuje Evropu 2009, ostatní čr 2011.
Šátek F
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod piErcE 1. 8. 2011 09:06

Ne, to příčina není.
Garmin DriveLuxe 50 - iPhone SE - Octavia III 1.4 110 kW DSG
piErcE
Junior

Odeslat příspěvekod Šátek F 2. 8. 2011 06:09

Aha, škoda, myslel jsem si, že může být ještě nějaké řešení.

Každopádně mě trápí ještě jedna věc - od té doby, co jsem aktualizoval navi, se mi kouše, tzn. dojedu k bodu, kde mám zabočit vpravo nebo vlevo nebo někam a pak se zasekne. Přitom rychlost mi ukazuje, ale trasu už ne, ani hlas nenaviguje. Když jsem aktualizoval poprvé, zaplnil jsem celou paměť navi, od té doby na kartu. Nemůže to být tím, že je dost zaplněný disk přímo na navi? Případně jak zjistím, která data můžu smazat? Mám tam totiž databázi Evropy 2009.

Díky
Šátek F
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod warhead_cz 2. 8. 2011 07:31

Pokud mate celou mapu na SD karte tak puvodni mapa v garminu bude gmapprom.img a tu smazat. A pro jistotu zalohovat,zalohovat,zalohovat.
Navigace - všechny
PC - 5200+,m2n-sli,4g,460gtx a dalši
wagen - dfensovo vysnena doslova
warhead_cz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Šátek F 14. 8. 2011 07:58

Díky za odpověď, ale smazal jsem gmapprom.img a navigace mi ho nechce načíst i přesto, že jsem ho překopíroval na kartu, která je v navigaci čerstvě koupena. Není někde nastavení, že má navigace číst info právě z této karty a ne z paměti stroje? Mám takový pocit, že aktualizace ČR 2011, které je v kompletní velikosti na kartě (poloviční velikost v paměti), to z karty čte, ale nevím a hlavně nevím, jak to mám zjistit, případně nastavit. :(
Šátek F
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod warhead_cz 15. 8. 2011 08:05

Take jsem o tom nic nepsal, soubor *prom je mozne cist pouze z vnitrni pameti, na karte funguje jen supp (pripadne jeho zkracene verze sup2 atd., ale to funguje jak kdy a jak u ceho). Samozrejme lze to resit prejmenovanim
Navigace - všechny
PC - 5200+,m2n-sli,4g,460gtx a dalši
wagen - dfensovo vysnena doslova
warhead_cz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Šátek F 18. 8. 2011 19:22

Chci se zeptat - stále častěji se mi stává, že se mi navigace kouše. Pokud se blížím ke křižovatce nebo k místu, kde mi pak přepočítá další trasu, tak se kousne, dole na obrazovce zůstane počet km k odbočení 0 a navigace zůstává na tom jednom místě. Já jsem si myslel, že je to nedostatečná paměť. Teď je tam volných cca 50MB.
Šátek F
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod warhead_cz 19. 8. 2011 07:45

Predpokladam, ze v mapovem infu nemate zapnuto vice setu ?
Navigace - všechny
PC - 5200+,m2n-sli,4g,460gtx a dalši
wagen - dfensovo vysnena doslova
warhead_cz
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků