Různá kvalita obrazu ze stejného satelitu? Jak je to možné?

Digitální vysílání DVB-T/S/C/, poskytovatelé, set-top boxy, diskuze kolem HD

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod gepardic 19. 11. 2016 15:47

Zdravím

Teď co přecházel Skylink na HD vysílání o něco se mi zhoršila kvalita obrazu, vypadá to, že malá parabola už nestačí na zvýšený datový tok, tohle vyřešík instalací větší a doufám, že to pomůže, ale zaujala mě jiná věc…

Jak je možné, že některé kanály mají hrozné výpadky, když v ten samý čas jiné fungují bezchyně?
Pro upřesnění satelit je naladěný pouze na družici Astra 23,5°E a šlo o české kanály (ČT24 a Prima Family) oba v HD (alespoň podle textíku pod logem televize, přístroj mi více informací o kvalitě obrazu a datovém toku neprozradí :hm ). Je možné, že by tyhle stanice vysílaly každá v jiném kódování, formátu, či datovém toku ?

Přijde mi to zajímavé, rád bych o tom věděl něco více.
@iiic
gepardic
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dkdkdk 20. 11. 2016 19:29

Zmíněné programy jsou každý na jiném transpondéru. Nevím, co máš za přijímač, ale je potřeba si doladit parabolu tak, abys přijímal všechny požadované frekvence v rozumné síle = při nynějším nastavení paraboly projít v přijímači někde v Menu položku Ladění, proběhnout všechny uložené frekvence/transpondéry, najít ten nejméně silný, doladit a znovu zkontrolovat ostatní, jestli se nezhoršily.
dkdkdk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 20. 11. 2016 20:56

Stačí, aby každej provozovatel používal jinou datovou kompresi/jinej datovej tok a při horším jak 90% signálu už to může kostičkovat... Jsou provozovatelé, kteří na 1 transpondér dají 4 oddělený programy a jsou takoví, kteří jich tam nase.rou 8. Přenosová šířka pásma pro každej transpondér je přitom stejná. Vlastník satelitu to neovlivní, ten jen pronajímá každej transpondér jako celek, jako jednotku určitýho objemu = přenosový kapacity - a jak si ji využije je každýho nájemce věc....
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Dagy2 20. 11. 2016 22:22

vidím to mierne inak než ekkar
1/ každý transpondér môže mať (a na 90% aj má) nastavené iné parametre v ktorých je signál posielaný na tvoju parabolu a tiež zrejme emitujú rôznu silu elektromagnetického poľa, pretože aj TP s rovnakými parametrami ukazujú v prijímačoch rôznu silu signálu.
Výsledok je daný tým v akých parametroch a akým výkonom vysiela družica a ako je nastavený tvoj prijmací systém - parabola a LNB.
Je vždy potrebné vybrať najslabší TP a podľa neho nastaviť parabolu, ostatné lepšie TP len skontrolovať.

2/ u parametrov ktorými transpondér vysiela sú dôležité hlavne dva
FEC - tento hovorí o tom, koľko bitov z digitálneho prenosu je použitých pre prenos signálu a koľko je opravných, podľa ktorých vie prijímacia stanica kontrolovať a opraviť stratené bity v prenose
FEC u CT je 2/3, tzn. že na 2 prenosové bity je 1 opravný
FEC u Prima je 3/4, tzn. že na 4 bity je 1 opravný. Na tento TP sa zmestí o 25% viac obrazovej a zvukovej informácie ale prijímacia stanica má o 50% menej možností opraviť stratený prenos

SR - nemecké stanice používajú často SR len 22000, u našich staníc sa teraz používa 29500 alebo 29900 - rýchlejší prenos ovzduším, väčšia šanca stratiť signál.
Často máš rovnakú silu u dvoch TP, pritom na jednom je ešte kvalita signálu a na inom TP je kvalita nulová a úplný výpadok obrazu - tzn. že síce signál vysielaný z družice prijímač zachytí ale je v zmätku núl a jedničiek stratený, nástroje na dekodovanie sú nedostatočné...

veľkosť paraboly pre Skylink je podľa skúseností z fór potrebná min 80cm pre stabilný príjem.
Dagy2
Pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 21. 11. 2016 12:34

Dagy, pleteš si pojem s průjmem. I když tvoje tvrzení, že poměr opravnejch bajtů 1:2 je lepší než 1:4 je zcela správný, tak se zcela a bohužel zásadně pleteš v tom, že tahle vlastnost je ovlivnitelná "nastavením transpondéru" - BOHUŽEL NENÍ.

Transpondér je ve svojí podstatě jen kmitočtovej převodník, kterej pomocí jedný antény přijme ze zemskýho povrchu pomocí úzce směrovanýho paprsku signál produkovanej a už kompletně včetně zakódování a opravejch kódů namodulovanej na určitou frekvenci - tomu se říká UPLINK. Na satelitu je tenhle signál jenom směšovačem a pásmovou propustí kmitočtově posunutej do pásma pro pozemní příjem (pásmo K), následně zesílenej a anténou buď s klasickým kruhovým, nebo s fázově ovlivněným (v případě geoomezení pokrytí signálem) vyzařovacím diagramem je vyzářenej zpátky k Zemi - tomu se říká DOWNLINK.

Samotnej transpondér nic nekóduje ani neopravuje - doslova jenom mění kmitočet signálu, aby se neovlivňoval signál z pozemní stanice se signálem vyzařovaným dolů pro spotřebitele. Transpondér ani neovlivňuje polarizaci signálu, tu ovlivní anténa na kterou je transpondér připojenej, respektive její uspořádání. Samotnej druh modulace, typ kódu, rychlost znaků i poměr opravnejch kódů určuje pozemní stanice, která signál pro družici přijímá od tvůrce programu a následně ho vysílá "uplinkem" k satelitu. Tím taky bylo bez úprav transpondérů už před víc jak 30 lety umožněný, aby na původně "analogově" vysílajících satelitech fungovalo "digitální" vysílání (D2Mac) stejně jako změna nejrůznějších kodeků a kódovacích algoritmů v době nedávný až dnešní, stejně tak i přepnutí na náhradní transpondér přímo na satelitu dálkovým povelem v případě poruchy původního.

Satelit prostě v případě, že se porouchá transpondér, dostane po obslužným povelovým kanálu povel, aby deaktivoval porouchanej transpondér, odpojil ho od zdrojů energie a antén a na jeho místo připojil jinej, záložní kus. Ten je nikoliv extra pro každej primární transpondér - ale jsou například 2 z 10 (z 10 transpondérů je pro provoz primárně určenejch jen 8, zbylý 2 jsou záložní pro případ poruchy). Tím je daný, že transpondér musí bejt mnohem univerzálnější a bez zdlouhavýho přeprogramovávání relativně rychle přepojitelná součást satelitu - aby se předešlo dlouhým výpadkům, který samozřejmě provozovatel družice musí finančně nahrazovat nájemcům přenosový soustavy = majitelům vysílacích práv k jednotlivým programům, kteří už samozřejmě svůj vysílací čas dávno prodali předem reklamním agenturám nebo přímo odběratelům (v případě placenejch kanálů).

Je to zřejmý i třeba z názvů družic - (například) společnost EUTELSAT provozuje družice pojmenovaný "Hot Bird" - a na nich kupu programů vysílanejch několika dalšíma společnostma. Eutelsat přitom určuje nosnou frekvenci a číslo transpondéru plus polarizaci signálu, na kterejch ten kterej programovej balík pojede - ale podle toho, kam a jak si každej majitel programovýho balíku přeje (kvůli směrování antén, respektive vyzařovacích diagramů). Ale konkrétní modulaci, kryptování a opravnej kód si určujou společnosti vysílající (například) programy RTL, Pro7 nebo AlJaz´eera samy ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod bylinnycaj 21. 11. 2016 14:08

gepardic píše:Je možné, že by tyhle stanice vysílaly každá v jiném kódování, formátu, či datovém toku ?

Přijde mi to zajímavé, rád bych o tom věděl něco více.


Na tejto stranke najdes nejake konkretne veci, ktore Ta zaujimaju. Pre priklad vytiahol som Ti CT24, ktora uz vysiela v HD.
http://www.digitalbitrate.com/dtv.php?m ... =0&lang=fr
bylinnycaj
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dann.b 15. 6. 2018 18:49

Ahoj, mám trochu podobný problémek, nechci zakládat nové vlákno.
Mám tv sony, doteď jsem jel přes externí stb skylink, respektive kdysi t-mobile tv, nyní pod skylinkem.
Napozorovaný obraz mám dá se říci dobře, takže vím jak který kanál vypadá.
Pořídil jsem si irdeto kartu do tv, abych nemusel mít externí stb. Naladění víceméně bez problému, ale zdá se mi, že se zhoršila kvalita obrazu... pozorovatelné více u SD vysílání..
Je to normální? Dá se to nějak pořešit, nebo se smířit s tím, že pro lepší obraz je potřeba mít externí stb?
Dann.b
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jito 15. 6. 2018 20:44

Je to o kvalitě procesoru a softwaru,který zpracovává příchozího signál.
Ano,je možné,že externí přijímač může tento signál zpracovat lépe než tuner v TV.
Ještě se podívej,jestli nejde zlepšit obraz nastavení parametrů v TV.
jito
HD SATan
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod starší 15. 6. 2018 20:47

Nemám skúsenosti s kvalitou sat.tunerov v TV, ale najskôr to bude tak ako píšeš, ja sa pamätám na rozdiel medzi obrazom z DVB-T tuneru v plazme Panasonic a DVB-T krabičkou za 20 € zn. Strong, akurát že to bolo naopak ako u teba, ten Strong sa skoro nedal pozerať.
A ešte jeden príklad, že rôzne tunery majú rôzny obraz, Kaon CO 1300 /Magio sat/ vs. Technisat Technistar sir /Skylink/, to je viditelné voľným okom ako sa hovorí, aj keď uznávam, že ten menej detailný, akoby vyžehlený obraz z Kaonu sa môže niekomu viac páčiť ako hodne ostrý, hodne detailný obraz Technisatu, kde je žial často vidieť aj šum a zrno, samozrejme hlavne v tmavých scénach.
starší
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod hifionania 17. 6. 2018 08:08

Nemám síce vyskúšané tunery v tv no čo tak sledujem, tak obraz samotných satelitnych zariadení je takmer vždy lepší.
No ani tu to nemusí byť vždy tak a záleží od použitého satelitu.
Dlhodobo najlepší obraz ako v SD tak i HD podávajú prijímače s mips procesorom ako sú DM či VU.
Ostatné už ťahajú za kratší koniec a nad určitý pomer strán je to už s kvalitou na zváženie.
No aj tu sa nájdu výnimky a potom záleží na tom ako si s tým dokáže poradiť zobrazovac. Ten istý satelitný tuner no nepatrne iný model televízoru od toho istého výrobcu a obraz nekompromisne iný a na staršom modeli lcd lepší .
Čo bolo dané do určitej miery aj iným typom použitého povrchu lcd a najskôr aj technológie použitej v televízore.
Dlhodobo sledovaný obraz jednej značky a to Sony ma privádza k záveru, že subjektívne si vie najlepšie poradiť so vstupným signálom.
hifionania
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Quido56 8. 7. 2018 19:41

MIPS je davno prekonanany ted je to ARM nebo take Hisilicon :-)
Quido56
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hifionania 9. 7. 2018 16:57

Mozno prekonany je, ale stacilo mi vidiet VU+ Zero 4k s Arm a zatial ma aspon tento prijimac nepresvedcil.
Zamrzanie a neskora odozva na prepinanie.
hifionania
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 9. 7. 2018 20:08

Ale výrobci a prodejci musí tlačit, aby se prodávalo... byť není odladěno, nebo lepší nové jak staré.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hifionania 10. 7. 2018 06:02

Prave to.
Porovnal som to so starym VU+ Zero a popravde v standartnom 1080p rozliseni tam niet co porovnat.
Rozdiel je tak mizivy ,ze nie je dovod odist od Mips ku Arm.
Pokial ide o 4K tak tam na to treba aj zobrazovac a to sa uz porovnat neda pretoze to co vidim na dnesnych zobrazovacoch je hotove peklo.
Ten telenovela rezim ma privadza do sialenstva.
Chapem ide to vypnut. Ale.
hifionania
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod spyko 10. 7. 2018 20:29

Broadcom mips!
spyko
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků